FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Gaz Metan Medias - Steaua 2-2 (2-0)

«12»
ADRIAN080824.08.2013 22:47
Mai degraba rezerva buna pentru unul dintre Bourceanu, Pintilii sau Latovlevici. Obligatoriu trebuie achizitionati 2 fudasi centrali, 1 fundas stanga si un atacant daca mai zic si de 1 mijlocas defensiv cred ca cer prea mult. Dar ma indoiesc ca se vor aduce "plombele'' necesare echipei.

 

 

sau da .... poate fi si inlocuitor pentru Bourceanu si Pintilii ..... undeva acolo in centru ...

xray25.08.2013 02:33
@xray: Mie mi se pare incredibil modul in care gasesti cate un argument pro-staff/acoliti de fiecare data, dar te respect pentru ca discuti civilizat.

Nu sunt nici pro, nici contra staff/acoliti. Imi dau si eu cu parerea, ca tot romanu' din informatii si logica, fara sa fiu inregimentat unei cauze sau unui curent de opinie.

 

Eu nu sunt pornit sa lupt cu cineva. Nici cu clubul, nici cu staff-ul, nici cu echipa, nici cu anumiti suporteri. De asta am si lejeritatea de a fi obiectiv, ca nu trebuie sa ma exprim dupa dictare. Nu pot sa discreditez pe inventii ilogice, nici nu acreditez avant la lettre.

 

Acum era vorba de Radut, dar tinta era Reghe (via Anamaria).

Ce ai fi vrut sa spun eu sa nu par pro-staff/acoliti? Ca era bine sa nu semneze nici cu VB, nici cu Anamaria, ci cu mine? Daca omul a avut 2 optiuni si a ales una, cine e devina? Xray ?:)

Apoi e treaba mea de suporter cu cine semneaza un jucator? E numai dreptul lui sa decida. Daca i se incalca acest drept sunt legi care sa-l apere. Avocati, nu suporteri.

 

Asta cu tinutul pe banca, stiu cand a lansat-o Prosport. Parea logica. Daca astazi Radut juca, macar la nivelul lui Filip, ar fi avut o doza de credibilitate si mi-as fi pus semne de intrebare. Dar asa? Radut mi-a demostrat de ce a stat pe banca sau tribuna. Nu e in forma, fata de concurentii pe post. La Steaua, meciurile nu sunt antrenamente, ci "finale".

 

Reghe e un antrenor bun. Are comportament echilibrat. Echipa joaca bine. Trebuie sa-i caut eu nod in papura ca asa vrea Prosport sau altcineva? Nu! Sa o faca cine vrea!

blindius25.08.2013 04:35

@xray: mie-mi place mai mult Reghe antrenorul, fata de Reghe-omul- sau ceea ce se vede din Reghe -omul-. Eu nu ma exprim dupa dictare si cu siguranta nu am afirmat ca esti de vina pentru faptul ca Radut a avut cat mai la indemana ca varianta de impresar doua personaje care bazaie in jurul Stelei si s-au declarat in trecut... dinamoviste.

ADRIAN080825.08.2013 07:16

@xray & blindius

 

Cred ca Radut incearca sa-si salveze cariera ....

A jucat un an binisor la Pandurii ... fiind impresariat de verii fotbalului romanesc ...

Nu i-au gasit echipa pentru ca nu au fost in stare cei 2 ... si s-a intors la Steaua ... unde nu reuseste sa se impuna ca titular din motive ce tin probabil de valoare / stil de joc / concurenta pe post ... etc .

 

A facut apoi pasul spre Ana Maria .... era si firesc sa faca lucrul asta ....

 

Sansa s-a ivit la meciul cu Medias dar conjunctura nu a fost f buna pentru Radut si nici el nu a reusit sa faca ceva deosebit pe teren ...... E greu sa reusesti de unul singur si atunci cand joci alaturi de 10 titulari , desi ai sanse fff multe sa te pui in valoare, totul se rezuma la a nu gresi si a da pase precise......

E aproape imposibil sa reusesti cand intri in joc alaturi de 7-8 rezerve .... numai sansa si norocul te poate ajuta .... cum a reusit Filip, bvo lui .

 

Pacat pentru Radut ... Probabil e cu moralul la pamant .... sper ca Reghe sa-l poata ajuta ....

Virgil25.08.2013 08:11

Probabil ca daca am fi jucat cu prima echipa, victoria nu ne-ar fi scapat.

Nu spun ca echipa a doua a jucat rau, dar nu are jocuri in picioare.

In sfarsit, daca Tatarusanu nu ar fi gafat la primul gol si si-ar fi aranjat zidul bine la golul doi, ar fi fost 2-0 pentru baieti.

Nu-i insa bai pentru ca si in sezonul trecut a avut cateva egaluri.

seven725.08.2013 09:42

Nu inteleg de ce toata lumea sare la gatul lui radut cand el e singurul care iutea jocul si verticaliza in prima repriza, de la el au inceput majoritea fazelor de atac ale Stelei. Si aia de la digisport spuneau ca numai el s-a miscat in prima repriza.

 

Problema e ca pasele lui ajungeau la Iancu si Cristea care o pierdeau aproape imediat(ori prin preluari gen "coltul mesei", ori le lua adversarul mult prea usor mingea) sau dadeau pase in spate. Nu poti sa joci de unul singur. Ce-ar fi sa-l introduca cu titularii si sa-i dea la dispozitie macar 3 meciuri ca alti jucatori ?( precum popa, Cristea si nikolici ce primesc mai multe sanse decat merita )

 

In a doua repriza l-a scos si n-am mai avut playmaker(nu-l consider pe Cristea pt ca nu a facut absolut nimic ca sa ameninte poarta sau sa ajute atacul), nu a mai indraznit nimeni sa intre in centru si am inceput "jocul pasiv la semicerc finalizat prin centrari cu sanse foarte mici de finalizare" o varianta de joc mai veche a Stelei pe care am sperat sa nu o mai vad vreodata.

 

Egalul a fost mai mult decat norocos chiar daca ei au marcat pe baza greselilor lui Tatarusanu. Am avut o posesie inutila si jucatorii se tem sa dribleze si sa patrunda prin centru.

 

Reghe trebuie sa-i joace mai mult, sa le dea macar o repriza cu titularii si mai des. Nu spun sa bage multe rezerve dar daca baga 2 rezerve mai des si mai mult vor fi mai bine pregatiti sa ia locul titularilor. Asa ii tinem pe banca pana se transfera bourceanu si pintilii sau se retrag si ne trezim ca rezervele nu au increderea si experienta necesara sa faca fata meciurilor.

 

 

 

 

van der Vaart25.08.2013 11:09

De fundasii centrali ai Gazului ce parere aveti?

Ce-i drept, n-au avut prea multe faze in care sa fie pusi in postura de-a gresi, insa au jucat foarte bine. Ambii sunt inalti, puternici, si din ce am vazut Muth are viteza de reactie, iar la jocul aerian domina adversarul, iar Trtovac pe langa ca e inalt si puternic trage bine de la distanta. A prins un voleu in genul lui Chiriches cu Ajax, insa mingea s-a dus pe mijlocul portii.

xray25.08.2013 13:29
@xray & blindius

Sansa s-a ivit la meciul cu Medias dar conjunctura nu a fost f buna pentru Radut si nici el nu a reusit sa faca ceva deosebit pe teren ...... E greu sa reusesti de unul singur si atunci cand joci alaturi de 10 titulari , desi ai sanse fff multe sa te pui in valoare, totul se rezuma la a nu gresi si a da pase precise......

E aproape imposibil sa reusesti cand intri in joc alaturi de 7-8 rezerve .... numai sansa si norocul te poate ajuta .... cum a reusit Filip, bvo lui .

 

Pacat pentru Radut ... Probabil e cu moralul la pamant .... sper ca Reghe sa-l poata ajuta ....

Sunt total de acord cu tine si partial din am citat mai sus.

Echipa se bazeaza pe disciplina tactica si efort in grup, nu din valoarea individuala. Dar ...

Eu ii "reprosesez" economia de efort si determinare, nu altceva. Era super odihnit. Parca si Costea s-a zbatut mai mult. In situatia lui Radut e si Iancu, din pacate.

 

Il compar cu Stanciu, care cand intra pe teren se simte, chiar daca ar juca alaturi de petarde. Il compar cu Adi Popa, care desi le mai da in balarii, se complica inutil, pierde mingi copilareste ... da forta echipei prin efortul sau. ... etc.

 

Un mijlocas nu poate fi dispecer de pase si atat. De asta si Cristea pare inca un anonim in echipa. Cu Pintilii sau Bourceanu nu suporta comparatie. Chiar cu Prepelita si Filip si astia nejucati. (ma refer strict la economia de efort si determinare, nu la vreo realizare anume)

 

Poate sa fie si o chestie de moral cum spui, care-i taie elanul.

BNQ27.08.2013 08:19

A jucat si Adi(cel.magic.si.permecator.cu.pase.de.geniu)Cristea?

«12»