Nu stiu daca ar mai fi ceva de spus dupa meciul de aseara. Steaua a jucat un fotbal asa cum si-a obisnuit fanii inca din sezonul trecut, si a dominat de o maniera categorica. Florin Costea spunea ca Steaua " a jucat un fotbal total", eu as spune ca aseara, cu mici neintelegeri, a jucat IMPERIAL. Si nu datorita faptului ca a intalnit pe CFR, considerata principala contracandidata la titlu, ci datorita motivatiei pe care antrenorul le-a transmis-o jucatorilor, care au inteles ca fiecare meci este la fel de important, indiferent de numele adversarului. As vrea sa cred ca aceasta agresivitate si pofta de joc va ramane in fiecare jucator, la fiecare meci, nu doar la cele importante.
Poate ca unii dintre jucatori au realizat ca pentru a avea succes la o echipa precum Steaua, trebuie sa muncesti din greu, si sa fii mereu la inaltime. Sau poate ca mirajul strainatatii le impune o alta mentalitate, pentru a putea "prinde" un transfer "afara". Poate ca gresesc eu, si ei chiar vor sa devina modele pentru pustii care joaca fotbal pe maidan, si sa inlocuiasca tricourile cu Messi si Ronaldo cu cele cu Tanase sau Bourceanu.
Cat despre identitatea Stelei, ea nu a fost pierduta si regasita, sau stearsa si rescrisa. Identitatea Stelei a fost mereu aceeasi, mai mult sau mai putin impunatoare. Impunatoare pentru ca dintotdeauna pustii care se apucau de fotbal se visau Gheorghe Popescu, Ion Alecsandrescu, Gheorghe Constantin ori Emeric Jenei, mai apoi, Balint, Lacatus, Bumbescu sau Hagi, Adrian Ilie, Ilie Dumitrescu, pentru ca totul sa culmine cu Radoi ori Dica, iar peste putin timp, Raul Rusescu. Identitatea Stelei s-a cladit in timp, si tot in timp va putea fi stearsa. Dar nu acum. Acum Steaua arata ca merita sa stea la loc de cinste cu marile echipa ale Europei. Steaua arata ca o echipa mare. Steaua e o echipa mare.
Asta e parerea mea, un umil suporter stelist.