FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Departamentul Tehnic

«12»
axl18.08.2013 09:33

Tiberiu, e foarte posibil ca tu insuti sa-i fi blocat accesul, din greseala. Ieri am avut o problema oarecum asemanatoare, un mod nefamiliarizat inca cu "butoanele" a vrut sa modifice titlul unui topic si a reusit sa-l inchida fara sa vrea, dand impresia useruui respectiv ca e cenzurat.

Recomand ocunoastere mai buna a comenzilor prin practica pe topicuri vechi, joaca cu butoanele pe useri inactivi, etc. Userul Clona este clona mea, experimenteaza pe acel cont pana-l faci admin sau mai stiu eu ce.

Tiberiu Florea18.08.2013 09:38

Ma indoiesc ca l-am mutat eu din greseala, pentru ca am invatat destul de bine cum se muta userii dintr-un grup in altul. Astept inca un raspuns din partea celorlaltor admini.

 

Tocmai am reparat problema a 4-a oara... Ma depaseste ce se intampla.

Dragoshel18.08.2013 12:58

eu acum am ajuns acasa si am vazut pm-ul. am intrat in admin sa ii iau accesul si nu mai era moderator. avea acces doar la colaboratori. in momentul de fata Adrian are ca principal postul de redactor iar ca secundar este in grupul colaboratorilor. poate posta in acest thread.

Azzido18.08.2013 15:40

din cate vad eu permisiunile sunt ok pt Adrian, ce ati facut voi nu mai stiu.

Tiberiu Florea18.08.2013 18:40
eu acum am ajuns acasa si am vazut pm-ul. am intrat in admin sa ii iau accesul si nu mai era moderator. avea acces doar la colaboratori. in momentul de fata Adrian are ca principal postul de redactor iar ca secundar este in grupul colaboratorilor. poate posta in acest thread.

 

 

din cate vad eu permisiunile sunt ok pt Adrian, ce ati facut voi nu mai stiu.

 

OK, deci nimeni nu stie ce s-a intamplat?

 

Sunt 4 admini: eu, George Stan, Azzido, Dragoshel - si toti spun ca nu l-au scos din "Colaboratori".

 

Mai putea sa-i scoata altcineva accesul din "Colaboratori" in afara de acesti 4? De exemplu un moderator? V-as ruga sa continuam sa investigam aceasta problema.

Azzido18.08.2013 19:44

voi doi ati umblat la cont, nimeni altcineva.

Tiberiu Florea18.08.2013 21:06

OK, update:

 

Nu numai ca toti adminii neaga ca l-ar fi scos pe Adrian din "Colaboratori FCSTEAUA.RO" dar am consultat logurile interfetei de administrare, si lucrurile stau asa cum au zis Dragoshel si Azzido.

 

L-am intrebat pe Dragoshel daca un non-admin (de exemplu moderator) putea sa-l mute pe Adrian in alt grup, si raspunsul lui a fost ca nu.

 

Nu mai conteaza asa de mult pentru ca Adrian are acum acces in acvariu si pare ca problema s-a rezolvat, dar daca cineva se prinde ce s-a intamplat il rog sa revina cu o explicatie.

axl19.08.2013 15:16

Mesaj de la nemilosul:

Nu se poate rezolva problema diacrticelor? Lucrez de 5 ani ca webdeveloper as putea sa ajut in timpul liber(destul de restrans) cu una alta legat de website.

Tiberiu Florea19.08.2013 15:30

nemilosul, te-am bagat in acvariu. spune-ne, te rog, aici, cu ce ai putea sa ajuti.

 

daca te poti ocupa de problema diacriticelor pe forum pentru inceput, iti vom da accesul necesar.

nemilosul19.08.2013 15:42

Salut Tiberiu ti-am trimis mesaj privat.

Tiberiu Florea19.08.2013 15:50

OK, bine ai venit! Am vrut sa postez mesajul aici ca sa-l vada George si Azzido, dar cred ca e mai bine sa le dau si lor PM si-ti vor raspunde aici.

 

2 precizari:

* n-are rost sa te ocupi de mai mult decat de carpeli la platforma actuala

* in curand vom face tranzitia la o platforma noua bazata pe un CMS, poate ajuti cu aceasta tranzitie!

 

Astept sa zica si George / Azzido ceva.

xray20.08.2013 22:03

@ George Stan, Azzido, Dragoshel, nemilosul (indicati de Tiberiu)

 

Propun ca FCS sa aiba un chat.

- Userii nu ar mai fi incorsetati de "off topic", in dorinta lor de comunicare in grup.

- De la un topic, s-ar trimite continuarea discutiei pe chat, nu pe PM. De regula polemica implica mai mult de 2 persoane. Pe chat ar putea discuta cat vor, in limbajul admis de regulament. Intre noi fie vorba, e greu ca in replici la replici sa nu fii si off topic. Nu te poti plimba cu o idee complexa pe 2-3 topice sa eviti off topicul.

- Chatul cred ca ar creste interesul pt site si ar degreva si de off topic involuntar. Multi au migrat spre fb, ca aici nu au acest mod de comunicare "no topic".

 

Nu-mi dau seama ce implica tehnic asta, dar in opinia mea chatul e o solutie buna la socializarea si dialogul pe FCS.

Tiberiu Florea20.08.2013 22:07

Putem face foarte usor un canal IRC fcsteaua (de exemplu, pe Undernet). Insa majoritatea oamenilor nu mai au mIRC. Se pricepe cineva sa-l integreze in site si sa-l puna, de exemplu, la fcsteaua.ro/chat?

 

nemilosul, vrei sa te ocupi de acest proiect? ca tot nu stiam cu ce sa-ti cerem sa ne ajuti.

Azzido21.08.2013 03:22

Am mai avut chat in trecut si nu prea era folosit, eu nu-i vad utilitatea in acest moment. Daca am avea un shoutbox pe prima pagina poate ar fi altceva, dar nu un chat bazat pe irc.

Tiberiu Florea22.08.2013 03:35

Nush, eu am facut un chat la www.fcsteaua.ro/chat ca sa exprimentam daca lumea-l vrea sau nu. Mi-a luat vreo 10 minute. N-avem ce pierde, nu?

OMbun22.08.2013 09:05

Am urcat aici un mic video cu coregrafia de aseara

 

Ar merita sa fie pus pe prima pagina?

xray22.08.2013 14:32
Nush, eu am facut un chat la www.fcsteaua.ro/chat ca sa exprimentam daca lumea-l vrea sau nu. Mi-a luat vreo 10 minute. N-avem ce pierde, nu?

Canalul #fcsteaua poate fi accesat de orice user de mirc de pe planeta, nu doar de noi. :)

 

Nu am mai folosi de secole mirc-ul si am uitat.

Poti pune/asocia la Channel #fcsteaua si advertising, ceva de genul: "Canal al www.fcsteaua.ro. Va asteptam pe site."

Desi chatul nu e cam ce am gandit eu(ti-am scris in privat), e o oportunitate de promovare a FCS. :)

 

Uite de ce:

[17:03] <xray> esti user www.fcsteaua.ro ?

[17:04] <Arlequino> nu:|

[17:04] <xray> dar esti stelist, presupun

[17:04] <Arlequino> logic :))

[17:05] <xray> esti in tara sau "afara"?

[17:05] <Arlequino> in tara , Bucuresti

[17:06] <xray> pai de ce nu te inscrii pe site si poti comenta acolo pe diferite teme etc. ?

[17:07] <xray> chatul de pe care scriu, l-a integrat azi in site

[17:07] <Arlequino> pt ca nu stau ft mult conectat la internet

[17:08] <xray> pai acolo, intri citesti info despre Steaua si iesi...nu e necesar sa stai all time pe net, dar e un site al suporterilor stelisti

[17:09] <xray> daca esti inregistrat poti si comenta, scrie articole, expune pareri etc.

[17:20] <xray> ai mai zis ceva, ca mie nu mi-a aparut nimic?

17:25] <Arlequino> nu

[17:25] <Arlequino> mi-am facut cont

[17:25] <Arlequino> si citeam pe acolo discutii

[17:28] <xray> acum ti-ai facut cont?

[17:31] <Arlequino> da

 

Arlequino

Inregistrat pe: Astazi, 17:10 PM

Vizualizari profil: 1*

A fost vazut pe: Astazi, 17:33 PM

Well done! :)

axl22.08.2013 16:09

Oameni buni, la subiect, nu pe aratura!

Xray, multumim pentru atragerea unui nou membru.

Lari23.08.2013 14:59

A-propos de discutia referitoare la chat.

 

A vazut si tzaranu' de mine, cam afonel tehnic, situl http://disqus.com/ S-ar putea integra pe situl nostru? Arata bine pe alte situri, din ce-am vazut... :look:

Tiberiu Florea23.08.2013 18:56

Am mai auzit de disqus dar nu stiu mare lucru despre el... Voi investiga cand incepem sa lucram la noua platforma. N-are rost sa integram mare lucru in platforma curenta daca o vom schimba oricum. Chat-ul ala l-am pus pentru ca a fost o munca de 10 minute.

«12»