PS: I-am propus fostului redactor FCS "Le reseau pansant" sa devina redactor-sef daca e interesat si daca are timpul necesar sa se ocupe. Astept raspunsul lui aici.
Desi poate e tarziu, raspund public si precizand deschis conditiile in care vin.
Accept misiunea de a incerca redresarea acestui forum, pentru aceasta cer puteri sporite pentru a pune in practica si mentine o noua line a forumului definita in parte de urmatoarele principii si valori.
Consider ca o imbunatatire a forumului este indisociabila de imbunatatirea si insanatosirea calitatii comentariilor si a discutiilor intre utilizatorii zilnici.
-site-ul va functiona doar prin discutii harmonioase si echilibrate, fara atacuri, intapaturi, impungeri oricat de voalate sau finute ar fi acestea,
-Suporterul stelist trebuie sa nu fie orbit de furie si nici de frustrare, trebuie sa fie corect indiferent de situatie, sa fie un exemplu de conduita, cinste si corectitudine pentru toti ceilalti.
-redactorii si moderatorii urmaresc moderatia si cinstea in opiniile exprimate pe forum, nicidecum
scandalul, provocarile, extremele si exagerarile
-formarea unui forum fara prejudecati si idei preconcepute,
-marirea si sporirea comunitatii prin discutii de o inalta tinuta, nepartinitoare si fara samanta de scandal.
-acceptarea adevarului chiar daca acesta este in deserviciul nostru.
Catalogari precum cele de mai jos, ca si recursul la ele sa se pedepseasca iar comentariul sa fie sters:
-a fi oaie/becalist/elvetian etc
-acuze de slugarnicie fata de suporterii simplii in general, membrii vreunei peluze/grup de suporteri,
-propagarea repetata si sistematica de a sabota meciurile echipei si a nu merge la stadion
-faptul ca Steaua/echipa nu mai intereseaza si ca utilizatorul si-a pierdut orice legatura cu Steaua
-interzicerea jignirilor jucatorilor si membrilor clubului, acestia vor fi/pot fi criticati pentru
prestatia lor, fara a fi comparati sau asociati in ipostaze umilitoare (gunoi de fotbalist, jeg de jucator etc).
-eliminarea utilizatorilor problema sau a scandalagiilor, indiferent de nume
In relatia cu conducera si alte regului generale;
sunt si vor fi interzise, clisee, expresii, formule ori exagerari precum cele ce urmeaza:
- vinde pleaca mori -atunci cand se vorbeste despre Becali/Meme,
-aprecieri de genul "joaca Steaua zici ca-i Barcelona", pentru a califica jocul echipei
- MM este o travestita, coana mita, cutie de carton.
-antrenorul si fostii jucatori avand functie la club nu vor mai fi tratati ca sclavi si alte comparatii umilitoare pentru ei si degradante pentru Steaua
-acuze nefondante de blat, meciuri trucate si alte aranjamente
-acuze de dopaj si folosirea de substante interzise, (in acest moment nimeni nu are informatia ca Steaua triseaza, orice opinie contrara se bazeaza doar pe speculatii si supozitii fara fundament)
-calificari de felul "echipa penalilor", "echipa puscariasului" etc, pentru a jigni jucatorii si
in general a pune intr-o lumina proasta clubul.
-eliminarea celor care propovaduiesc infrangerea Stelei si retrogradarea echipei
-mesaje de sustinere a lui Becali, sustinerea faptului ca Becali este la puscarie se datoreaza unei nedreptati, mesaje precum "free Gigi", "barabas liber becali inchis", nu vor fi in niciun caz si sun nicio forma tolerate.
Daca si celalti utilizatori sunt de acord si punctele urmatoare
-neintrebuintarea pe forum a catalogarilor de felul: prazari, franari, javre, proumbei, spurcati
-de preferat a se scrie numele echipei adeverse fara alte epitete malitioase si rautoacioase
-scrierea corecta si cu majuscula a numelui echipei adverse, Rapid, Craiova, nu Dinamo, dinam0, crapid etc
-fara injurii la adresa echipei adverse cand cubul nostru o sa piarda
-fara recurgeri la scuze de duzina in cazul esecurilor