Liderul galeriei echipei de fotbal Steaua, Gheorghe Mustață, este audiat la Sectia 16 Politie, după ce, miercuri noapte, ar fi batut, impreună cu doi nepoti, mai multe persoane, victimele fiind salvate după interventia fortelor de ordine.
Gheorghe Mustață a fost incatusat de Politisti si dus la audieri in urma unui scandal pe care l-ar fi provocat in curtea unui imobil din sectorul 4 al Capitalei, detinut de Aurel Mecic, au precizat sursele citate.
Potrivit anchetatorilor, joi seara Aurel Mecic a venit la Sectia 16 si s-a plins că mai multi barbati trimisi de Gheorghe Mustață au venit la poarta lui si ii amenință familia.
Un echipaj de Politie a mers la fata locului si i-a gasit pe acestia intr-o masina pe o stradă din apropierea locuintei lui Mecic. În timp ce ii legitimau pe presupusii agresori, pe lingă Politisti a trecut si Gheorghe Mustață, care se afla la volanului unui Ford Focus, impreună cu două persoane.
Politistii i-au facut soferului semn să opreasca insă acesta ar fi accelerat, drept pentru care Politistii au pornit imediat in urmarirea autoturismului.
Desi avea pe urmele sale masina Politiei, Mustață ar fi mers direct la adresa lui Aurel Mecic, unde, insotit de cei doi barbati, despre s-a dovedit că sunt doi nepoti de-ai sai, a intrat in curte.
Pină ca echipajul să ajungă la fata locului, agresorii au apucat să-i bată pe toti cei care se aflau in imobil. Sursele citate au precizat că acestia nu s-au oprit nici la solicitatea Politistilor, care au fost nevoiti să tragă două focuri de avertiment. Cei trei au fost imobilizati si dusi la sediul Sectiei 16, unde sunt audiati de anchetatori.
sursa: Mediafax
