Empyro
Serios daca ma intereseaza chestia asta mai mult decat a ne face de rusine in competitiile continentale.
Prietene da' asta nu e mentalitate de stelist. E chiar de dinamovist.
Doar ei se dadeau mari ca luau titluri si cupe in timp ce noi ne plimbam prin Europa. Si atunci ei spuneau ca mai bine sa castige campionatul decat sa fie umiliti in Europa.
Evident, un 3-0 din partea Realului nu e o umilinta. E chiar o performanta ca ajungi sa joci cu ei, data fiind valoarea fotbalului romanesc. Dar ei o dadeau cu scuzele astea penibile.
Ca Stelist trebuie sa iti doresti sa castigi tot. Indiferent ca e un meci cu dinam0, real sau chiajna. N-ai voie sa bagi texte de genul "meciul ala e mai important pentru mine".
Nu exista asa ceva, nu poti sa reprimi dreptul unui om de a munci. Se duce acolo unde ii este mai bine iar lucrurile astea se intampla chiar la casele mari , vezi Barca - Real.
Daca are valoare, ii oferi contract si il folosesti la tine in echipa, nu il lasi sa plece la rivalul de moarte. Si vezi ca la casele mari plecarile alea se fac pe bani multi. Deci ambele cluburi castiga, nu doar unul din ele.
Daca Steaua vinde un junior la dinam0 pentru x bani, e ok. Da' daca Steaua pierde juniori aiurea, aia nu e ok. Asta inseamna conducere de tot rahatul, management prost.
In linii mari jucatorii romani, n-au prea fost mercenari. Jucatorii straini au fost cei care au parut cel mai putin afectati de pierderea unui trofeu, unui derby sau unei calificari intr-o faza superioara.
Fara virgula intre subiect si predicat.
Si cum adica romanii nu sunt mercenari? Pai vrei sa iti amintesc de Plesan?
E normal ca pe straini sa ii doara-n cot. Ca doar aia e definitia mercenarului - STRAINUL!
Cu strainii sper ca s-a lecuit, fiindca inafara de cateva cazuri izolate, vin in Romania in vacanta si sa castige bani pentru jucat turca in teren. Juniori nu avem si oricum au nevoie de competitie si antrenamente moderne pentru a progresa, poate de la anul. Da, Steaua depinde ca de aer de cei 4 jucatori + Bourceanu/Pintili si sincer nu prea vad inlocuitori pentru ei prin Liga 1.
Normal ca petardele vin aici doar in vacanta! Asta fac petardele.
Cum nu avem juniori? Tu nu vezi ca Viitorul lui Hagi e cladit pe un schelet de fosti stelisti? Am avut juniori dar boul de cioban i-a dat afara. Ala stie doar sa-si bata joc de Steaua.