FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Dinamo - Steaua 0-2 (0-1)

«1234»
steaua_e_viata_mea11.05.2013 10:34
Da-i in MM de jandarmi obositi cu 2 clase. Acum am ajuns acasa. Ce au facut sudului dinamovist a fost rupt din filme horror, ii calcau in picioare la propriu. Era unul la pamant aproape de noi si il faceau pilaf, il tocau marunt cu pulanele. Si pentru ce? Pentru niste torte... Nu au tinut cont ca erau fete si copii pe acolo, nu au tinut cont de nimic. Au atacat ca niste animale. Daca noi am strigat "Libertate pentru suporter" si altele, din partea PCH-ului a fost liniste totala, fiind cunoscute animozitatile dintre cele 2 peluze ale cainilor. Pacat ca nu suntem uniti, ca suporteri, in fata abuzurilor. Daca noi nu luptam pentru drepturile noastre, atunci cine.

 

S-au strigat si la ei lozinci precum "libertate pentru suporteri", "cine nu sare...", "gabori asasini", ca dadeam noi tonul cand va auzeam pe voi :)) (dar cu ceva intarziere)

drvladyk11.05.2013 10:53
Adrian11.05.2013 11:10
Se vede ca nu ai facut stagiu de ortopedie si bati campii.

 

Accidentarile lor puteai fi evitate daca arbitrul nu permitea intrarile dure de la bun inceput, dar asta e. Dupa parerea mea, Chiriches sta cel mai prost cu o posibila ruptura de ligamente incrucisate (99%) si sunt sanse sa revina sub comanda lui Reghe prin ianuarie. Oricum, nu va mai fi acelasi fotbalist dezinvolt (se va feri de contactele dure) si nici nu va mai avea aceeasi mobilitate, respectiv nu va mai da acelasi randament ca fotbalist niciodata. Pacat de el. Ar trebui adus un alt fundas central de pe acum, varianta Gardos nu mi se pare de incredere.

 

 

Noroc cu tine. Ca, daca n-ai fi tu, n-ar sti nimeni sa citeasca ce scrie prin presa.

 

Si da, se vede ca nu am facut nici un stagiu de ortopedie si ca bat campii. Asa cum la tine se vede cat esti de frustrat.

 

p.s. Pentru un doctor petreci cam mult timp pe net. Ce fel de doctor esti? Doctor din ala ca Ponta?

Virgil11.05.2013 11:32

Incredibil! Fanii care declansat incidentele de la derby ar putea fi rapidisti! Giulestenii au facut front comun cu dinamovistii impotriva Stelei

 

*Derby-ul de aseară de pe National Arena a fost marcat de evenimente regretabile, partida fiind intreruptă mai multe minute ca urmare a obiectelor contondente aruncate catre stelisti. Potrivit digisport.ro, sectorul din care au zburat monedele, telefoanele mobile si brichetele era pichetat cu multi suporteri rapidisti, care au facut front comun cu dinamovistii impotriva Stelei.

 

Meciurile de referință ale fotbalului romanesc - Steaua - Dinamo, Steaua - Rapid, Dinamo - Rapid - nu au mai oferit in ultimii ani un spectacol pe masura "retetei", de multe ori acestea ramanand in memoria suporterului de rand pentru evenimentele regretabile generate de suporteri.

 

Asa s-a intamplat si aseara cand Coltescu a fost aproape să decreteze "cazul Bricheta 3". Giulestenii au devenit "specialisti" in intreruperea derby-urilor cu Steaua si, se pare, sustine sursa citata ei ar fi fost si la originea incidentelor de aseara

 

Avand un scop comun - aversiunea față de Steaua -, ultrasii celor două echipe bucurestene si-au unit fortele in "unicul derby", dar nu s-au limitat doar la a incuraja echipa din Ștefan cel Mare. În minutul 35, la un corner executat de Bourceanu, fanii din peluză au aruncat in teren cu tot ce le-a venit la indemana cei care au initiat actiunea provenind din zona in care se aflau mai multi fani ai visiniilor.

 

Interesant este că informatia privind prezenta suporterilor rapidisti la meci se verifica in zona de comentarii de pe forumurile Stelei, sustinatorii din Ghencea semnaland faptul că giulestenii s-au aflat in numar mare in peluza

 

sursa: prosport.ro

 

DIAGNOSTIC TRAGIC: "Chipciu are fractura de tibie!"

vlad11.05.2013 12:36

Echipa asta de tarani cu mustata , de oi sau cum or mai dori dansii sa le spuna s-a PISHAT pe echipa javrelor si cel mai important pe cei 40.000 de rahati imbracati in alb-rosu de pe Arena Nationala( cred ca astia-s toti de prin toata tara).

Cristiano9911.05.2013 13:18

''@Spk91 , eu am luat 2 antinevralgice . sincer m-am simtit umilit.

cainele_bosquito (10.05.2013 23:52)'' haha =]

Joga Bonito11.05.2013 13:44
Ce fel de doctor esti?

 

In genul lui Hannibal Lecter.

chester12311.05.2013 14:10

Mda. Mai țineți minte ce scandal se facea pe la TV pe vremea cand Gardoș l-a faultat pe baiatul ala de la Pandurii (nu-i rețin numele momentan) ?

 

Respectivul/respectivii de la Dinamo, care in mod evident au intrat intenționat pentru a-i distruge pe jucatorii adverși, vor primi macar cat a primit Gardoș ? Și din partea $Federației$, și din partea pre$ei.

 

(Cam asta e singurul lucru relevant din tot meciul de-aseara Nu de-alta, dar explicațiile de genul: Așa facea și Lacatuș mi se par retardate, și le aud prea des de pe la căței.)

 

 

Na, poftim. Luat de pe ghesepeu' :

 

Mijlocasul dinamovist a socat cind i s-a transmis că fundasul Stelei poate lipsi tot anul si a replicat: "Eeee, oricum, ei luau vacanță!"
DanielT11.05.2013 14:54

Vreun video cu galeria Stelei la meciul de ieri , dar care sa nu fie filmat din galerie a gasit cineva? Am gasit unu' filmat de la tribuna 1 , dar din pacate se termina tocmai cand incepeam sa cantam "Steaua Bucuresti incearca sa-ntelegi" .

Adrian11.05.2013 18:22
In genul lui Hannibal Lecter.

 

 

Adica mananci parti anatomice ce apartin altor barbati?

Alee12.05.2013 10:22

stie cineva de unde se poate descarca meciul?

 

merci

DanielT12.05.2013 12:24

Uite , e pus meciul intreg pe YouTube .

http://www.youtube.com/watch?v=VQk1DmdK38g

 

:steag_cruce_invers:fular-campionii

Lorimer12.05.2013 12:45
A fost un meci irelevant.

 

Steaua e clar peste dinam0 in acest sezon. La toate capitolele. Era clar ca nu au aia ce sa faca. Inca Steaua a jucat prost de la un moment dat, ca le-a permis alora sa atace si sa isi faca ocazii.

 

Adi Popa, parerea mea, omul meciului.

Asta desi Rusescu a dat practic 2 pase de gol.

 

As minti daca as zice ca am trait ceva special sau ca am simtit nu stiu ce. N-a fost nimic pentru mine, pentru ca nici cainii nu mai sunt cainii, nici Steaua nu mai e Steaua. Iar cand la final am vazut maimuta din loja dansand ca un handicapat, parca a bagat Danciulescu 2 pe final si s-a terminat la egalitate.

 

Cainii au avut doar frustrarile de partea lor in acest meci. S-au facut de rusine mai mult.

Sper ca accidentarile celor 2 sa nu fie foarte grave. Nu cred ca sunt. Mai ales ca i-am vazut calcand, chiar daca mai usor, pe picioarele lovite. Daca era ceva grav, nu cred ca ar mai fi pus piciorul in pamant.

Probabil ca au fost insa inlocuiti ca sa nu riste. Cu sau fara ei, rezultatul a fost acelasi.

 

De fapt s-a si vazut ca dinam0 e pe spate. Steaua ii domina chiar si cand era cu 2 oameni in minus pe teren.

 

Asa cum a zis si Lari, umilinta cainilor nu a venit insa de la jocul superior al Stelei sau de la faptul ca au vrut sa ne rupa jucatorii. Pe ei i-a facut de rahat Tanase. Cand ajunge ala sa iti dea gol...

 

 

Pai stai asa ca Dinamo nu e praf de ieri de azi. In afara unor sclipiri in toamna 2005 sau toamna 2006 a realizat ceva prin Europa?

 

De asta e relevant meciul. pentru ca Reghecampf arata pe teren superioritatea Stelei si de asemenea si pe tabela. pentru ca Steaua e superioara ca joc de peste 10 ani de zile (se vede in Europa) si totusi ne saturasem de clasicele 1-1 in Ghencea sau 1-2 in Stefan cel Mare.

 

Hai ca se-ntampla sa domini un meci si sa nu castigi, se mai intampla si a doua oara, dar nu mereu... Ori Steaua isi facuse un obicei in a domina si a nu castiga. Reghecampf a adus normalitatea.

Korado12.05.2013 21:09

Sincer, nu au avut cu cine juca, accidentarile si-au facut apartitia din cauza frustarilor...spectatorii exact a animalele, galeria canta numai sa nu zica ca nu au venit degeaba....in pace si liniste 5 victorii consecutive.

kla200513.05.2013 11:43

Mie mi-a placut ca am jucat relaxat...nu stiu, poate a fost numai impresia mea, da' parca jucam cu o divizionara B un meci amical si nu se punea problema invingatorului.

Mi s-a parut ca jucatorii nostri se distrau pe teren...poate a fost numai o impresie, da' parca le puteam da 10 fara probleme!

 

Doamne-ajuta sa castigam de aici inainte numai noi toate derby-urile si toate campionatele!

Adrian13.05.2013 12:35
Pai stai asa ca Dinamo nu e praf de ieri de azi. In afara unor sclipiri in toamna 2005 sau toamna 2006 a realizat ceva prin Europa?

 

De asta e relevant meciul. pentru ca Reghecampf arata pe teren superioritatea Stelei si de asemenea si pe tabela. pentru ca Steaua e superioara ca joc de peste 10 ani de zile (se vede in Europa) si totusi ne saturasem de clasicele 1-1 in Ghencea sau 1-2 in Stefan cel Mare.

 

Hai ca se-ntampla sa domini un meci si sa nu castigi, se mai intampla si a doua oara, dar nu mereu... Ori Steaua isi facuse un obicei in a domina si a nu castiga. Reghecampf a adus normalitatea.

 

 

Ce zici tu e adevarat. Ma refer la partea cu dominarea si necastigarea. Dar stii din ce cauza se intampla asta?

 

Pentru ca la Steaua nu mai sunt stelisti. Cel putin nu erau stelisti atunci. Acum nu stiu.

Cand jucam impotriva cainilor, aia erau supermotivati. Pentru ca ei aveau caini in echipa. Unu' ca Alexe a crescut urand Steaua. Va dati seama ca trage 300% in fiecare meci impotriva noastra.

 

La noi nu e nimeni asa, din pacate.

 

Cazul asta Alexe mie imi provoaca o foarte mare ciuda. De el stim de cand avea 14-15 ani. De atunci il tot laudau cainii ca ce mare fotbalist o sa ajunga. Si uite ca au reusit totusi sa scoata un fotbalist bunicel. Asta in timp ce noi am tot avut viitori hagii si nu am scos nimic.Ba mai mult, pe multi pusti i-am dat aiurea la Viitorul.

 

Baietii aia de la Steaua II aveau boala pe dinam0. Chiar trageau in meciurile cu cainii, trageau tare. In Liga secunda, daca nu ma insel, nu au luat niciodata bataie de la Dinamo 2. M-am gandit mult timp ce fain ar fi sa ii promoveze pe astia la prima echipa si sa continue sa umileasca asa pe dinam0.... Vise...

Alexandru H.13.05.2013 13:17

La juniori, Dinamo ne-a dominat intotdeauna. Si nu de ieri sau azi, ci de 50 de ani. Si nu vorbesc doar de cei crescuti de la 10 ani la club ci si de tinerii adusi de la alte cluburi. E un fenomen istoric ce s-a tot perpetuat.

Adrian13.05.2013 13:57

Nu stiu ce sa zic, Alexandru H. Eu te-as cam contrazice. De-alungul timpului Steaua a scos foarte multi fotbalisti de valoare. Puiu Iordanescu, Marcel Raducanu, Dan Petrescu, Ilie Dumitrescu. Cat despre tinerii adusi fratii Ilie, Belodedici si Balint, Prodan, Panduru, Tudorel Stoica. Astia sunt doar din ultimii 30 de ani. Si doar o parte.

 

Multescu a jucat la ei dar a inceput fotbalul la noi. Singurele lor produse de valoare sunt Stelea, Prunea, Raducioiu, Lupescu, Florentin Petre. In rest nu mai imi aduc aminte alte valori scoase de ei.

 

Daca ma insel, va rog sa ma corectati. Chiar as fi curios cum stam la un duel Steaua - dinam0 Juniori.

Lorimer13.05.2013 14:21

Asta e o discutie complexa. Cert e ca mie mi-e necaz ca nu l-am pastrat pe Fl. Matei. In urmatorii ani Steaua va aduce cei mai valororsi tineri din tara. Problema este ca ei chiar poate tineau cu Steaua de mici, dar poate totusi conta in plan psihic ca nu si-au facut junioratul la Steaua. O sa semanam cu un fel de Real galactic (1996-2003) mai mult decat cu o Barcelona (2008-2012).

 

Eu ti-am spus cum stateam in vara 2011 (acum 2 ani). Pe stadionul din Stefan cel Mare i-am batut clar la grupa 97 (14 ani atunci) cu 3-0. Antrenor era Ionescu zis "Bulgaru". Portarul nostru de atunci Andrei Radu este acum al lor. Un altul a ajuns la Sportul si a debutat in Liga 1 la 15 ani si ceva fiind bagat de Isaila cand Sportul a batut anul trecut in Stefan cel Mare...este vorba de Razvan Popa. Am mai remarcat la acel meci un fundas Bustei, un atacant Junior Macris (care fusese initial la Dinamo) si care marcase o dubla in finala si un mijlocas tehnic Gavrila. La ei juca Patrick Petre, fiul lui Florentin. Insa dupa ce s-au desfiintat grupele in vara 2011 cred ca au ajuns ori la Dinamo, ori rasfirati prin toata tara. La grupa 98 (13 ani atunci), Dinamo a castigat finala.

 

Per total era un echilibru atunci.

 

Problema celor de 17-18 ani e mai complicata si tine de sistem. Voi reproduce un post al meu de acum 2 ani, o parere personala si sustinuta de unii oameni din federatie. La Steaua 2, s-a mers ca si la Dinamo 2 si Electromagnetica pe ideea ca prind jucatorii experienta daca joaca in B si mai poti trimite cate unul ca Baciu acolo ca sa aiba meciuri in picioare. Astea erau vechile echipe de tineret dupa ce s-a desfintat campionatul acesta. Si asta a fost o greseala deoarece baietii aia de 17-19 ani nu si-au terminat inca junioratul si lucrurile trebuie facute cu cap si ca la carte daca vrei sa obtii ceva. In ultimele etape ale B-ului, Steaua 2 si Dinamo 2 luau baieti de 16-17 ca sa-si poata completa loturile ca aia dintre 18-20 erau la turneele finale republicane. Stricau si finalele de 16-17 ani, stricau si la republicani treaba, stricau si la divizia B. pentru a fi in forma la republicani in luna mai ai nevoie de alt ciclu la varsta aia decat sa joci la B unde esti ciuca batailor. Colac peste pupaza, din aprilie vin convocarile de la loturile nationale si astfel se produce un talmes-balmes de toata frumusetea. Copiii aia trebuie sa-si faca junioratul pana la capat, ca nu se desfiinteaza de fapt Steaua 2 ci doar nu mai este inscrisa in B sau C.

 

De ce strica treaba in opinia mea? pentru ca ei cred ca totul trebuie facut acum in folosul de moment al primei echipe. Adica mai exact. Sa zicem ca ai un talent urias de 16 ani. Daca prima echipa are nevoie de unul de la a doua il i-a imediat si asa ceva e normal. Numai ca atunci si a doua la randul ei ca sa completeze lotul il ia pe asta de 16 ani care joaca in luna mai in ultimele etape din B si pierde finalele de juniori sau convocarile la nationala under-17. Acum, numai expertii pot spune ce este mai important pentru el.

 

In momentul de fata Dinamo nu are bani. Si pentru ei este profitabil sa creasca si sa bage juniori in teren. Raphael Stanescu are acum 20 de ani si se pare ca nu este atat de bun pe cat a fost de umflat, pentru ca altfel il vedeam mai des in prima lor echipa acum. Acum la ei cei laudati sunt Rotariu si Buia (fiii fostilor fotbalisti).

Adrian13.05.2013 14:47
In urmatorii ani Steaua va aduce cei mai valororsi tineri din tara.

 

In ultimii 10 ani Steaua tot asta a facut. Si pe toti acei tineri i-a distrus.

 

Problema nu e cu tinerii. Problema e cu conducerea.

 

Alee13.05.2013 16:07
Uite , e pus meciul intreg pe YouTube .

http://www.youtube.com/watch?v=VQk1DmdK38g

 

:steag_cruce_invers:fular-campionii

 

 

sal

 

nu functioneaza linkul...ms oricum :)

1uLy4Nn13.05.2013 16:38

superb meci..

besliud13.05.2013 16:47

Alee crede-ma ai probleme cu browserul de internet! Chiar de curiozitate am dat click pe link si ce sa vezi? Chiar functioneaza foarte bine! :P

 

Ps: Adrian daca Mini Scoica aduce jucatori tineri probabil va juca bine! Daca ii aduce Giorgio Ciobani, Mini Scoica le va baga multe bête in roata, suficient cat sa-i destabilizeze psihic!

Apropos ca mi-am adus aminte de o faza de :puke: la finalul meciului Dinamo - Steaua, dupa ce am cantat impreuna cu echipa, nu stiu cine draq a dat tonul ovationarii la adresa lui Mini Scoica care se afla la Tribuna 1 si topaia ca un pokemon! Water ****, Water Park ce rahat a castigat ala de topaia asa? Eu nu l-am vazut niciodata sa se asocieze cu vreun esec, niciodata nu l-am auzit spunand are o vina exclusiva in aducerea unui jucator care a jucat ca o cizma, nimic de rau si numai de bine! Oare acest Mini Scoica daca avea un penins mai mare se iubea singur?

 

Mersi Toronto ti-am urmat sfatul, am reusit sa intru la peluza si m-am simtit foarte bine bagand Dinamo in UE!

Alee13.05.2013 17:20
Alee crede-ma ai probleme cu browserul de internet! Chiar de curiozitate am dat click pe link si ce sa vezi? Chiar functioneaza foarte bine! :P

 

Ps: Adrian daca Mini Scoica aduce jucatori tineri probabil va juca bine! Daca ii aduce Giorgio Ciobani, Mini Scoica le va baga multe bête in roata, suficient cat sa-i destabilizeze psihic!

Apropos ca mi-am adus aminte de o faza de :puke: la finalul meciului Dinamo - Steaua, dupa ce am cantat impreuna cu echipa, nu stiu cine draq a dat tonul ovationarii la adresa lui Mini Scoica care se afla la Tribuna 1 si topaia ca un pokemon! Water ****, Water Park ce rahat a castigat ala de topaia asa? Eu nu l-am vazut niciodata sa se asocieze cu vreun esec, niciodata nu l-am auzit spunand are o vina exclusiva in aducerea unui jucator care a jucat ca o cizma, nimic de rau si numai de bine! Oare acest Mini Scoica daca avea un penins mai mare se iubea singur?

 

Mersi Toronto ti-am urmat sfatul, am reusit sa intru la peluza si m-am simtit foarte bine bagand Dinamo in UE!

 

Asa a fost! ms frumos

 

Adrian13.05.2013 18:19
. Insa din ce stiu eu Steaua INSEAMNA PERFORMANTE EUROPENE.

 

Daca doar atat, atunci Steaua nu mai e Steaua din 89, cand a luat argintul, ca sa zic asa.

Eu zic ca nu aia inseamna Steaua.

 

 

Nu stiu de ce palmaresul fata de Dinamo ar trebui sa insemne mai mult, cat timp sa-ti faci o unica ambitie din a-ti invinge rivala, este o culme neputintei.

 

Asta imi suna a strugure acru din partea ta.

 

 

In plus la nivel de juniori , un jucator nu are vreo extrema afectiune pentru echipa care joaca, fiindca pleaca mancand pamantul daca la un club rival i se ofera sansa de a juca la prima echipa si titular.

 

Nu ti se pare o tampenie sa lasi sa plece un junior dorit de rivala de moarte?!

 

Iar la Steaua inainte sa desfiinteze ciobanul academia si Liga campionatele de tineret bateam tot la grupele '94-'95-'96 din ce mi-aduc aminte. Insa rareori jucatorii de la juniori ajung sa se impuna la echipa mare (in Romania), fiindca selectia primara nu se face pe baza talentului, ci strict pe baza pilelor si asta in special la cluburile mari(dar asta e o alta dicutie).

 

Asta nu e vina jucatorilor. E vina conducerii neprofesioniste care saboteaza propria echipa.

 

Si in ultimul rand un club modern si profesionist nu mai construieste echipe pe baza afectiunii jucatorilor sau antrenorului ci strict pe baza competentelor. Fiindca dorinta apriga , poate duce la succes , dar poate duce deopotriva la esec si frustrare.

 

Serios? Tu vrei doar mercenari? Ok. Sunt de acord cu tine. Adu mercenari. Da' nu adu petarde. Adu jucator de valoare, care macar sa faca performanta, chiar daca ii doare-n cur de club.

 

Problema e ca pentru a aduce mercenari de valoare, tre sa dai bani. Iar ciobanasul nu da bani.

 

Pai el nu da bani pe mercenari, nu promoveaza juniori, aduce toate rebuturile verilor lui. Ce-i asta?

I-a iesit anu' asta. Ok. Crezi ca se va mai intampla? Eu zic ca nu. Chipciu, Chiriches, Adi Popa, Rusescu - daca astia pleaca, Steaua e gata.

 

«1234»