FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ghimpele din inima Romaniei - TINUTUL SECUIESC

«123»
Alexandru H.06.06.2012 11:22

Spui Asia de parca vorbim despre Cucuietii de Deal. Continentul asiatic e imens. Intre ugrici si mongoli se formasera turcii. In fapt, e destul de probabil ca ungurii sa se fi format la vestul Uralilor, deci in cadrul sectiunii europene a Eurasiei.

 

PS. Nu am inteles niciodata jignirea aia cu mongolii. Mi se pare o chestie beton sa fii descendent (sau frate) cu poporul care a format cel mai mare imperiu terestru din istorie.

Stanici06.06.2012 11:42

Depinde de om, daca tu ai fi mandru ca te tragi dintr-un neam de barbari pusi pe jaf si nenorociri, treaba ta.

Alexandru H.06.06.2012 11:53

Marco Polo si toti ceilalti calatori europeni in Asia erau foarte impresionati de sistemul administrativ mongol, de inovatiile militare, de legile mongole extraordinar de drepte, de toleranta religioasa, de atitudinea absolut moderna fata de femei. Ti-as recomanda niste carti sa vezi ce figuri interesante au avut mongolii dupa Genghis-Khan...si, in mod paradoxal, cele mai multe erau femei.

 

Nu e niciodata rusinos sa fii fiul tatalui tau.

Stanici06.06.2012 11:55

Faptul ca au atacat in mod neprovocat si ca au invadat alte natii, nu conteaza, ata vreme cat au avut "figuri interesante". Bravo, Alexandrule.

Alexandru H.06.06.2012 11:58

Decat sa stea in cur si sa se lase violati de oricine care trecea pe acolo...

Stanici06.06.2012 12:07

Slab argumentul. Puteau sa se apere, nu sa praduiasca pe altii. Dar deviem.

Adrian06.06.2012 12:09

Ce-i rau in a-i prada pe altii? Vikingii au facut-o. La fel si Romanii. Englezii, Francezii, Polonezii, multi au facut-o.

Alexandru H.06.06.2012 12:21
Slab argumentul. Puteau sa se apere, nu sa praduiasca pe altii. Dar deviem.

 

Burebista a atacat pe altii. Stefan cel Mare la fel. Mihai Viteazul, Carol I, Mihai Antonescu...

 

Nu inteleg unde tragem linia.

Adolf06.06.2012 22:39
Mihai Antonescu...

 

Ion Antonescu, Mihai Antonescu era doar ministru de externe.

In cazul lui Carol I nu se pune problema de a fi atacat pe cineva, intrucat turcii au pornit ostilitatile impotriva Romaniei prin deschiderea focului la Dunare (tunurile turcesti au bombardat malul romanesc).

Alexandru H.07.06.2012 05:10

Da, mai greseste si omul. :)

 

Rusii ne-au bombardat in 1877 pentru ca ii lasasem pe rusi sa treaca prin teritoriul nostru. Chiar daca nu in mod direct, noi declarasem razboi turcilor prin gestul ala...

Alexandru H.07.06.2012 05:50

Turcii, nu rusii... god, devin din ce in ce mai adormit... :D

Kellerman08.06.2012 10:50

Bozgore...iara ai aparut pe aici ? iara ma baneaza astia daca ma mai iau de bozgori. Te rog frumos, termina cu provocarile. Romanii din Italia, Spania si Portugalia nu trebuie dati afara din tarile alea ca nu au cerut INDEPENDENTA, da ? nu au afirmat vreodata ca Spania e pamant romanesc. Clar ? e o diferenta mare intre romanii din alte tari si secuii de la noi. Ai vazut ce au facut slovacii cu bozgorii ? i-au dat afara din tara ca gainile din curte. Exact asa trebuie procedat si la noi, dar nu este sange in instalatie. Nu vezi ca nicaieri inafara de Romania bozgorii nu au putere ? in Serbia nu au tupeu sa redenumeasca o strada in limba lor ca ii omoara sarbii (nu neaparat oficialitatile cat populatia). La noi isi permit bozgorii pentru ca oamenii ca tine ii tolereaza.

«123»