Spui Asia de parca vorbim despre Cucuietii de Deal. Continentul asiatic e imens. Intre ugrici si mongoli se formasera turcii. In fapt, e destul de probabil ca ungurii sa se fi format la vestul Uralilor, deci in cadrul sectiunii europene a Eurasiei.
PS. Nu am inteles niciodata jignirea aia cu mongolii. Mi se pare o chestie beton sa fii descendent (sau frate) cu poporul care a format cel mai mare imperiu terestru din istorie.
