Un sezon care s-a terminat cat de cat bine pentru noi si foarte rau pentru fotbalul romanesc.
Steaua nu a castigat nimic, Gigel si-a varat unghia-n gat si si-a pus pofta-n cui, ca banii din CL nu mai vin. Din pacate vor veni cei din Europa League... deci cel putin inca un sezon de suferinta. Pacat.
Daca ar reusi Steaua macar un an sa nu prinda cupele europene... ar fi fantastic!
Din pacate campionatul e atat de slab incat si o echipa de rahat il poate castiga.
Daca mai punem si ajutoare de la arbitrii... e clar, nu?
Sunt trist ca a luat CFR titlul. Si nu pentru ca ii urasc. Ci pentru ca asta face rau fotbalului romanesc.
Campionatul a incaput din nou pe mana unor hoti, ca asa e de ceva vreme incoace.
CFR a devenit dinam0. Au aderat si ei la ideea "Un an furam, un an stam". Daca ii comparati cu cainii, veti vedea ca urmeaza ambele echipe acelasi tipar.
CFR - Campioana 2007-2008; 2009-2010; 2011-2012
dinam0 -campioana 1999-2000; 2001-2002; 2003-2004
Fotbalul romanesc s-a dus atunci dracului. A fost nevoie sa vina Steaua si rapid sa il scoata din rahat. Apoi jegosii l-au bagat iar. Cum s-a spus mai sus, politicul si-a bagat nasul si a distrus ceva ce putea sa ajunga sus.
Stau si ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca conducerea fotbalului romanesc s-ar fi folosit de acei ani in care Steaua a facut performante in europa. Dar sa se fi folosit pe bune, nu doar ca sa traga banu'. Multe lucruri s-ar fi putut schimba in bine.
In schimb s-a ajuns la un campionat atat de slab incat tot felul de echipe de rahat ajung sa il castige.
Anul viitor va fi probabil al Vasluiului, ca prea l-au furat pe Porumboiu in ultimii 2 ani. Din pacate asta nu inseamna ca va fi mai bine. Ca si Vasluiul e o echipa destul de slaba iar jucatorii ei de baza sunt foarte batrani.
Presimt ca totul se va duce dracului.