Pai daca stam sa analizam monarhiile moderne, vedem ca regele are obligatii reduse; in multe cazuri mai reduse decat cele pe care le are presedintele Romaniei.Daca am reinstaura o monarhie constitutionala, atunci s-ar alege prin vot direct primul ministru si nu presedintele ca acum. Si acum ei se bat ca chiorii pentru presedentie tocmai pentru ca presedintele numeste primul ministru. Guvernul e miza, acolo sunt banii; de acolo se conduce, efectiv, tara.
Partidele ar fi tot aceleasi, politicienii ar fi tot aceiasi. Si cine crede ca un rege i-ar face pe astia sa se comporte mai civilizat este cel putin naiv. E datoria noastra sa ii facem sa se schimbe pe nenorocitii astia. Apoi putem discuta de monarhii...
Puterea regelui intr-o monarhie depinde de constitutia tarii....daca se va trece la monarhie trebuie revizuita constitutia...daca Romania va trece la monarhie,acest lucru nu poate fi generat de politic ci de popor. De ce nu cred ca exista vointa politica pentru reinstaurarea monarhiei...?
De ce cred ca mai intai trebuie sa existe o vointa covarsitoare din partea poporului la care politicul sa adere si nu s-o genereze...?
Deoarece daca se voia politic incoronarea Regelui Mihai,nu se astepta pana acesta implinea 91 de ani si nu eram la inceput de drum dupa 22 de ani... Deci daca poporul va dori rege cu siguranta nu va accepta unul de paie.....
