Viziunea salvatorului e perimata. La nivel istoric, nici Carol I, nici Carol II, Ferdinand sau Mihai nu au contribuit decisiv la crearea unei noi Romanii. Nu aveau suficienta putere sau influenta sa determine in mod decisiv evenimentele. Dar deh, hai sa credem in continuare ca fara regi, Romania ramanea un camp salbatic...
Hai nu ma innebuni, dar cine a contribuit decisiv la crearea unei Romanii Moderne? Stefan cel Mare, iobagii din Moldova, Ceausescu, americanii? Problema lui Carol I daca s-a inconjurat de cei mai buni politicieni ai vremii si in 48 de ani a reformat Romania din temelii. Si desigur, e si problema urmasilor lui ca au reintregit Romania. Casa regala n-a avut nici un impac, fireste.
Repet, nu-mi f.ute topicul ca nu sunt sapator de santuri. Am o oaresce cultura. Daca ti se scoala sa faci pe istoricul si sa despici firul in patru cauta-i pe Adrian si LRP.
Este foarte posibil sa instauram monarhia. Poporul roman a atins un grad extrem de imbecilizare. Il putem manipula pentru un scop nobil. Conditia e sa gasim un Bratianu, un Lascar Catargiu, un Mihail Kogalniceanu care sa lupte pentru Romania.
Ce politicieni romani buni avem?