FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

RIVALITATEA NOASTRA

«12»
Haita18.09.2004 04:52

In ultima vreme s-au intetit atacurile impotriva unor simbolurilor romanesti cum ar fi tricolorul si capitala.

 

1) La meciul Partizan-Otelul, suporterii lui Partizan, Grobari au gasit de cuvinta sa arda tricolorul romanesc.

 

2) La meciul Partizan- Dinamo, grupul de suporteri dinamovisti a fost in permanenta bombardat de catre supoterii lui Partizan cu diverse obiecte sub privirile nepasatoare ale politistilor sarbi.

 

3) La meciul din Ghencea, supoterii bulgari ai lui TSCA, au scandat "tiganii", "tiganii" unui stadion intreg.

 

4) La Timisoara, la meciul Poli-Rapid, un intreg stadionul a scandat cantece defaimatoare la adresa capitalei Romaniei (se pare ca au facut o obijnuinta din asta) iar la sfarsit, au strigat si ei "tiganii" fata de reprezentanta Bucurestiului.

 

Intelg ca exista o rivalitate intre cele 3 echipe din Bucuresti, dar se pare ca aceasta rivalitate este privita atat in afara Bucurestiului in tara dar mai ales in afara ca o slabiciune si am ajuns ca toti sa=si bata joc de noi si de simbolurile Romaniei.

 

Avand convingerea ca exista oameni responasabili in cadrul suporterilor celor 3 echipe (Dinamo, Rapid si Steaua) deschid acest topic pe siteul fiecarei echipe care sper sa duca la un dialog constructiv si poate cateva solutii.

 

Ca punct de pornire, sa ne aducem aminte de cuplajele bucurestene unde atmosfera era totusi era civilizata. Sa ne aducem aminte de meciurile Nationalei desfasurate pe oricare dintre stadioanele capitalei unde iarasi uitam de rivalitate si suntem cu totii romani.

 

As vedea ca o prima rezolvare:

1) scoaterea din vocabularul celor 3 galerii a "traditionalelor urari de bine" la adresa lui Dinamo, Rapid si Steaua ce se aud la orice meci, indiferent de meciul care se joaca. Este pacat ca nu mai pot veni doamnele si copiii la meci cum se intampla la cuplaje din cauza acestui limbaj de mahala.

2) o atitudine comuna impotriva celor din afara tarii care au atitudini sfidatoare sau jignitoare fata de Romania

3) o atitudine comuna impotriva celor din interiorul Romaniei care considera ca Bucurestiul nefiind capitala Romaniei.

 

 

Mai jos am pus link-urile la topul deschise pe siteurile celor 3 echipe:

 

Pe Dinamo-Online:

http://www.Dinamo-online.net/forum/viewtop...php?p=3958#3958

 

Pe Forza-Rapid

http://www.forzarapid.ro/forum/viewtopic.p...p?p=52942#52942

 

 

Pe FCSteaua

http://www.fcsteaua.ro/forum/viewtopic.php?p=560#560

 

 

RESPECTA PENTRU A FI RESPECTAT.

rady18.09.2004 10:30

e o idee buna si o sustin. cel putin mie mi se par cam deplasate scandarile impotriva unei echipe care la momentul respectiv se afla pe alt stadion. ar trebui ca suporterii sa se rezume la a-si incuraja echipa, pentru ca in fond si la urma urmei, asta asteapta si jucatorii si asta e rostul galeriei, nu?

dar probabil asta va ramane la stadiul de utopie...

George Stan18.09.2004 11:37

Asta e o problema mai mult decat delicata. Daca ar trebui sa aleg ce ma deranjaza cel mai mult pe stadion, as ezita intre faptul ca jucatorii sunt practic obligati sa injure alte echipe si faptul ca pe stadion se injura excesiv, restul scandarilor devenind uneori minoritare.

Cand am fost la Timisoara am simtit pe pielea mea 'sportivul' public din Banat. Intradevar, injura mult mai putin insa scandari ca 'voi sunteti din tiganie' sunt la ordinea zilei. Sa nu mai vorbesc de mai vechea scandare 'Banatul e tara noastra, ne p**am pe tara voastra'.

Intre galeriile bucurestene deja atmosfera e de nedescris, fiecare dintre ele fiind extrem de preocupata de rivalele sale, indiferent de meciul pe care il joaca echipa proprie.

Sa nu fiu inteles gresit, rivalitatea Steaua - Dinamo de exemplu, este un lucru la care tin. Consider ca are intr-un fel parfumul ei si campionatul nu ar mai fi la fel fara ea.Multi suporteri stelisti sau dinamovisti traiesc numai pentru aceste meciuri. Dar parca s-a ajuns prea departe. Nu, nu vreau sa fie ca in Anglia, nu vreau sa fie ca la teatru, insa putin ma intereseaza sa-l vad pe Dorinel injurand Dinamo. (Spre cinstea lui, Munti nu a facut niciodata asta, profitand si de respectul de care se bucura in jurul Stelistilor. Cand Danciulescu a refuzat sa injure Steaua... a fost constrans).

In legatura cu meciurile internationale, sunt cazuri si cazuri. Idiotii sarbi care au ars steagul Romaniei, au facut-o ori din teribilism ori cu ceva conotatii istorice (Romania-nato), dar indiferent de ce au facut-o, gestul trebuie dezaprobat cu ardoare. Totusi, recunosc ca nu pot tine cu Dinamo, indiferent cu cine joaca, cateodata imi dau seama ca nu gandesc bine insa nu vreau sa fiu ipocrit si sa spun "da dom'le pentru tara, pentru puncte". Rivalitatea e foarte mare si, asa cum spuneam mai devreme, tin in mare masura la ea.

Toshiro18.09.2004 12:50

Cu tot respectul, Haita, si cred ca ma intelegi, topicul asta mi se pare inutil... Nu din cauza ca ar fi lipsit de adevar sau de interes. Ci din cauza noastra. A fanilor. Poate nu a tuturor, dar a majoritatii.

 

A fi suporterul unei echipe a ajuns sa fie sinonim cu a le uri pe celelalte. Adversarul a devenit dusman. Frustrarea, pizma, ranchiuna, falosenia gaunoasa ii fac pe unii sa reactioneze primitiv, alegand ca forma de comunicare injuria, pumnul, cutitul sau pistolul...

 

Jucatorii nostri isi saluta fanii zbierand impreuna cu ei cele mai infecte lozinci, care n-au nimic cu sportul, cu fair-play-ul.

 

Desigur, de la "Huo X", din vremurile de demult, la "M--e X" de azi, de la "Zbarci!", adresat portarului, la "Sugi p---!" e o cale lunga. Ca sa nu mai vorbim de gesturi rasiste sau sovine, de pangarirea simbolurilor nationale...

 

Si, atunci, cum sa nu se ajunga la ciocniri cu fortele de ordine, al caror IQ nu e nici el cunoscut ca foarte ridicat...

 

Din fericire, nu toti sunt asa. Stiu bine ca tu esti unul dintre ei. Imi place sa cred ca nici eu nu fac parte dintre extremisti, desi ironiile mele sunt necrutatoare cand vine vorba de Dinamo sau Rapid.

 

De fapt, daca ai observat, atacurile mele nu sunt indreptate impotriva cluburilor respective. Tinta mea sunt talibanii, fanii pe care patima pentru culorile clubului propriu ii face orbi si surzi la orice nu suna ca lozincile pe care le repeta la nesfarsit...

 

Ca sa nu-ti mai spun cum ii privesc pe tembelii care-si umfla muschii de super-ardeleni atunci cand aud de "mitici"...

Sau pe bucurestenii la fel de tembeli, care ii considera pe toti ceilalti tarani...

Sau pe cei care ii considera pe TOTI dinamovistii "militieni" sau "securisti", pe TOTI stelistii "aurolaci traind in canale" sau (inventia unui sarman dezaxat) "milogi", pe TOTI rapidistii "milogi'...

 

Inaintea meciului cu TSKA am intrat pe site-ul lor oficial. Crezi ca sunt altfel? Nu.

 

Exista si baieti seriosi, care au vazut meciul ca o infruntare dintre doua echipe cu o istorie asemanatoare, care ne-au privit ca pe niste prieteni, dar si-au dorit, fireste, victoria echipei lor.

Dar sunt si altii, gata de hartza cu orice prilej. "Dati-ne nordul Dobrogei inapoi!", striga unul cu preocupari istorice, dar cu lecturi schioape. Un "levskar" (dinamovist, cum s-ar zice), a gasit momentul sa-i "pishte" pe "militari". Si ripostele n-au intaziat...

 

Asa suntem si noi, si mai buni, si mai rai.

Ma mira cum unii pot sa-si doreasca victoria unei echipe straine impotriva uneia romanesti, doar pentru faptul ca e adversara din campionat a echipei favorite. Asa cum unii se mira ca pot deveni suporterul de un meci al Rapidului sau Dinamo-ului, atunci cand joaca impotriva unei echipe straine. Ba, un prieten m-a intrebat surprins: "Ce stelist esti, daca te duci pe stadion sa vezi Dinamo-Manchester? Du-te cand or juca ai nostri!"

 

Si, atunci, ce sa facem la meciurile nationalei? Ii aplaudam pe "ai nostri" si ii injuram pe "ai lor"? Vedem doar erorile "lor" si ii acuzam de toate relele pamantului, pe baza CV-ului, care le demasca trecutul "dusmanos"?

 

Poate si asta e unul din motivele care ma fac sa merg relativ rar la meciuri in ultimul timp...

Poate de aceea nu cred ca topicul asta va indrepta ceva...

Pacat, ideea ta este de aplaudat, Haita.

 

Si, totusi, daca...?

Virgil18.09.2004 13:13

In ceeea ce priveste defaimarea simbolurilor nationale-drapelul,ziua nationala si imnul national-în interiorul tarii,vina porneste de la dascalii de scoala si continua cu profesorii din scoli,licee,s.a.m.d,care nu cultiva mândria nationala în mintea si inimile micilor români.Daca nu înveti copilul sa vorbesca,nu vorbeste.Daca nu-l înveti sa respecte anumite valori,nu le respecta.Nu e posibil totusi ca niste ignoranti,care umilesc prin cuvinte rusinoase capitala tarii,sa nu fie opriti de jandarmi,amendati si evacuati.Daca nu se i-au masuri,lucrurile se vor agrava si oricând e posibil sa degenereze.Prima care trebuie sa ia masuri pentru ceea ce se întâmpla pe stadioanele tarii la meciurile de fotbal,este LPF.Prin masuri severe aplicate cluburilor în astfel de situatii,acestea nu ar mai avea încotro si ar stopa astfel de atitudini.Conditia este ca toate cluburile,indiferent de divizie,sa puna unitar în practica masurile stabilite.Si noua celor implicati în fenomenul sportiv,indiferent de calitatea pe care o avem,suporter,jucator,antrenor,arbitru sau conducator,"mocirla" în care ne aflam ne afecteaza "confortul moral",starea spirituala.In ce priveste faptele petrecute la Belgrad,unde s-a dat foc tricolorului românesc,as spune ca dupa un razboi lung,cu morti la tot pasul,cu bombardamente si ura etnica,nu prea poti sa mai ai simtul realitatii.Te poti,chiar,dezumaniza.Asta nu înseamna ca-i înteleg si sunt de acord cu gestul extrem pe care l-au facut.De ce mai exista ambasade,daca acestea nu se sesizeaza si nu protesteaza oficial pentru o astfel de desconsiderare.

 

PS Desi în mesajele de pâna acum noi am tratat problema în mod serios,cei de la Dinamo si Rapid nu au reusit sa-si depaseasca frustrarile si au luat în derâdere apelul ref.la rivalitatea galeriilor.Asadar nu i-au deranjat jignirile care le-au fost adresate la Belgrad si Timisoara.Poate pentru unii dintre rapidisti o fi un lucru prea putin important,poate ca s-au simtit chiar onorati ca au fost recunoscuti,fara a mai discerne ca nu au fost aclamati ci pur si simplu batjocoriti.

Haita18.09.2004 17:08

Respect voua pentru atitudinea corecta. Este clar ca o rivalitate intre noi este buna dar s-o pastram in limitele bunului simt.

 

Sigur va fi mult de munca si probabil ca-n fiecare galerie exista multi care n-au sapte ani de acasa. Tocmai de aceea acest mesaj a fost trimis site-urile principale ale suporterilor celor 3 echipe. Noi aici prin ceea ce scriem formam opinii si avem datoria morala sa-i invatam pe cei mai tineri ceea ce inseamna respectul.

Urmariti mesajele de pe cele 3 site-uri (linkurile in mesajul initial) si sunteti invitati sa raspundeti.

 

Multumesc pentru ajutor.

Virgil19.09.2004 12:58

Laudabila ideea de a face ceva pentru eliminarea scandarilor obscene de la meciurile de fotbal,dar a fost lansata mai mult din entuziasm decât în urma unei mai bune chibzuiri.Trebuia sa ai în vedere ca în situatia utopica în care cele trei mari galerii din capitala ar fi înteles,ramâneau cele din tara,care de abia au prin gustul de a scanda vulgaritati.Cheia rezolvarii nu este la galerii sau la sefii lor.Nu mai pot face nimic.Ca si conducatorii de cluburi.Fenomenul s-a întins prea mult si nu mai poate fi stopat prin "apeluri umanitare" cum e si cazul celui de fata.Aici trebuie sa se implice LPF.Ciudat este ca M.Dragomir începuse odata o campanie împotriva acestei "otravi" dar nu a obtinut un rezultat favorabil.Dupa care s-a speriat si el de ce era sa faca si s-a "linistit".Poate ca ar trebui propusa o lege speciala contra acestui flagel.Dar cine se încumeta sa o propuna si sa-si piarda din "simpatii",tocmai acum în ajun de alegeri.Desi poate,prin acest act de implicare ar câstiga mai mult decât ar pierde.Poate ca nici nu se doreste remedierea atmosferei de pe stadioane.Pentru cei care ne conduc poate ca e mai bine sa fim unii contra altora,sa nu ne întelegem,sa nu ne respectam.Asa suntem mai usor de condus.Divide et impera,suna un cunoscut dicton latin.Nu am spus ca asa este.E doar o simpla si nevinovata parere.

bebeto20.09.2004 00:44

m-am uitat din curiozitate la raspunsurile referitoare la mesjul tau ,ale dinamovistilor si rapidistilor si am avut dreptate;la rapidisti e mai greu sa ai pretentii(exceptie fiind nic).in rest sper si eu ca si tine sa vina o zi cind pe stadion se vor duce doar cei care iubesc cu adevarat fotbalul ps:bafta si echipei tale in meciul cu partizan(chiar avem nevoie de 2 echipe in grupele UEFA)

horse3720.09.2004 13:49

DUPA CUM BINE STIM FIECARE; Steaua, Dinamo RAPID AU PUS LA DISPOZITIE SEFULUI DE GALERIE O STATIE DE AMPLIFICARE. E, LUATI DE ASCULTATI SI VETI VEDEA CINE DA TONUL LA MASCARI DE TOT FELUL...E A-TI GHICIT..TOCMAI EI SEFII DE GALERIE. SANT DE ACORD CA NU POT FI SCOASE CU DESAVARSIRE DAR DACA TU ALA DIN FRUNTE DAI TONUL LA CE SA NE MAI ASTEPTAM.

SI UITE ASA AVEM AUROLACI, JAVRE SI milogi. SI AR FI BINE DACA S-AR RAMANE NUMAI AICI PT CA DE MULTE ORI SE INTAMPLA SE TE INTALNESTI CU UN GRUP ADVERS SI E BINE SA LE AI CU FUGA. ALTFEL, RISTI UN DENTIST IN CAZURILE IEFTINE.

marius_***21.09.2004 13:27

salutare,

 

dupa ce am citit pe forumurile celorlalte 2 echipe din Bucuresti declaratiile legate de acest subiect cred ca nu are nici un rost sa mai speram ceva. Tot timpul se vor gasi o gramada de genul lui "CRIS_TI"-rapidist care cu toate ca se lauda ca stie istorie si e un om "cult" face doar umbra pamantului.

Eu am mai spus ca nu are rost sa ne injuram intre noi dar degeaba ca nu ai cu cine vorbi.

Eu vreau sa ma leg de un subiect care ma arde mai tare: Timisoara.

 

ca sa intelegi ce s-a intamplat cel mai bine cred ca ar trebui sa fii in stadion la toate meciurile AEK-ului cu cele din Bucuresti. Eu locuind in Timisoara normal ca merg, nu are rost sa ma ascund dar nu pentru ca imi place echipa asta ci pentru ca vreau sa vad cum castiga Steaua sau pierde Dinamo sau Rapid.

Dar iata cum stau treburile:

1. 2003: Poli-Steaua 0-3

2004: Poli-Steaua 1-8

Poate sa-mi spuna cineva de ce galeria timisoreana nu a zis absolut nimic la adresa Stelei? Pentru ca i-am batut mar pe teren.

 

2. Acum 2 ani toti am mers la meciul Poli-Dinamo pe o ploaie torentiala. Dupa ce la pauza Poli era total peste ei sau gandit domnul Dinu&Co sa-si bata joc de 40000 de oameni si sa fure pe fata cu arbitrii. Credeti-ma eram acolo! Si de atunci domnul Dinu, nu vreau sa jignesc pe nimeni, este spurcat si facut in toate felurile la fel cu e si Dinamo care a devenit cel mai mare DUSMAN pentru Viola. Eu zic ca nu e bine deloc dar asta e starea de fapt aici.

 

3. Pentru galeria rapidista ce a fost la Timisoara tot respectul din lume: cand lumea a strigat "tiganii" ei strigau Timisoara si Poli. Dar oare ce vor zice in meciul urmator? Dar pe teren ce naiba a fost mai baieti? De ce jucau 12 contra 10(arbitrul la ei si Poli fara unul?). Normal ca nu-i mai da aluia 11m in ultimul minut dupa ce tot meciul se raunca fara nici un motiv pe jos. Atacantul ala trebuia dat afara din prima repriza pentru cate simulari a facut.

 

Ceea ce am vrut sa va zic aici e faptul ca timisoarenii nu fac decat sa reactioneze. Orice actiune are si reactiune. Se vrea ca arbitrii sa mai si arbitreze normal, sa mai vina lase echipa aia mica sa joace ceea ce poate. De asta nu are nimeni nimic cu noi: ca-i batem pe teren. De aia la recursul etapei de la ANT1 deja 2 timisoreni cer tricoul Stelei, pentru ca noi nu intram in borsul lor, pe care ei il acresc(celelalte echipe).

Haita21.09.2004 21:19

Bebeto, multumim de urare si succes si voua la Sofia. Sper sa se califice si Dinamo si Steaua.

 

Marius, nu sunt de acord cu tine ca trebuie sa privim la partea goala a paharului. Tocmai scopul acestui mesaj si a intiativei mele este de a privi partea plina a paharului si a incuraja respectul dintre suporteri.

 

Si fiindca, cineva de pe site-ul rapidist m-a intrebat ce propun, iata si raspunsul meu:

 

Propunerea principala care se si poate face este ca cele 3 siteurile: Dinamo-Online, ForzaRapid si FCSteaua sa promoveze respectul reciproc si limbajul decent pe stadioane prin influenta care o au asprua suporterilor proprii.

 

Propunerea secundara: la meciul Dinamo-Partizan, va invitam sa fiti alaturi de echipa romaneasca pe Lia Manoliu, asa cum o buna parte dintre voi ati fost la meciul cu Manchester si sa le aratam celor care au ars tricolorul romanesc ca suntem o natiune unita.

 

De altfel stiu ca la meciul Rapidului cu Anderlecht din UCL au fost multi dinamovisti si stelisti care au tinut cu Rapid. De asemenea la finala de la Sevilla, spre deosebire de Borcea, multi dinamovisti si rapidisti au tinut pumnii stransi lui [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] si Balint la executarea penalty-urilor si lui Duckadam la apararea lor. Personal, am fost prezent la Sevilla ca suporter dinamovist care a incurajat reprezentata Romaniei, Steaua, intr-o finala de Cupa Europeana.

Asadar, joia viitoare aveti posibilitatea sa demonstrati ca sunteti romani si ca nu acceptati ca steagul romanesc sa fie botjocorit de orice venetic fie el si un grobar.

Gica Chioru22.09.2004 10:38

Vad ca imi revine mie (am impresia ca devin "Gica Contra" ala al vostru) datoria (cel putin imi asum acest lucru) de a pune lucrurile la punct.

Fotbalul la nivel de club nu este totuna cu cel la nivel national. Chiar daca atunci cand suntem personal implicati consideram ca reprezentam Romania totusi ne reprezentam in primul rand pe noi insine. Este absurd sa ceri din partea rivalilor din campionatul intern sa te sprijine cand joci pe plan extern pentru ca vezi doamne, reprezinti Romania. Absurd si aberant. Rivalitatile interne sun bune, stimulative, fara ele nu exista progres, si in ceea ce ma priveste consider gresita perceptia inversa, de exemplu a lui Toshiro mai sus. Este patetica si macar un pic nesincera.

 

In ceea ce priveste arderea tricolorului de catre suporterii lui Partizan, ma lasa rece. Este un gest teribilist al unor teribilisti care insa reflecta antipatia vecinilor nostri fata de noi. Va mira? N-ar trebui. Cum ar trebui sa raspunda suporterii dinamovisti? Asa cum au simtit. A fost un afront national? Este asa de usor de umilit poporul roman? Inseamna ca ne meritam soarta. Ar trebui sa nu dati doi bani pe cretini de genul alora, luarea in seama a lor inseamna ca suntem chiar mai idioti ca ei.

reddog09.10.2004 09:54

Mi se pare logic sa nu te bucure succesul echipei adverse. Uitati-va si la marile echipe, de exemplu Manchester nu se va bucura niciodata de succesul lui Liverpool si nici invers. De ce anul trecut la meciul cu Liverpool ati scandat impotriva lui Dinamo cand tocmai ei ne eliminasera acum cativa ani din semifinalele cupei cupelor? Pentru ca prin venele voastre curge sange rosu-albastru, la fel cum prin ale mele curge sange ALB -ROSU! Personal niciodata nu voi tine cu Steaua. In ceea ce ii priveste pe cei de la Rapid, inca nu ii consider adversari directi, asa ca nu am nimic de impartit cu ei.

Nu va mai imbatati cu apa rece ca nu rezolvati nimic. Injuraturi si scandari reciproce vor fi de acum pana la sfarsitul lumii intre echipe adverse.

Iar in ceea ce priveste Timisoara e ceva de inteles: un oras cu asa multi locuitori care nu are deloc traditie fotbalistica se comporta pe masura: galerie o.ca, public de corcituri din toata tara care nici macar nu constientizeaza ca Poli joaca in B!Asa ca ce le mai cereti?

HAI Dinamo!

REDDOG FOREVER!

reddog09.10.2004 09:58

"Propunerea principala care se si poate face este ca cele 3 siteurile: Dinamo-Online, ForzaRapid si FCSteaua sa promoveze respectul reciproc si limbajul decent pe stadioane prin influenta care o au asprua suporterilor proprii."

Asa ceva, din pacate nu se va intampla niciodata. Anul acesta, de exemplu suporterii stelisti au facut prapad in Giulesti, distrugand 250 de scaune si nu stiu cate toalete. Nu ca noi sau rapidistii am fi mai breji. Daca e sa ma intrebati pe mine, eu nu vad nici o solutie.

reddog09.10.2004 10:02

"Poate sa-mi spuna cineva de ce galeria timisoreana nu a zis absolut nimic la adresa Stelei? Pentru ca i-am batut mar pe teren. "

Raspuns: pentru ca se stia dinainte ca a fost BLAT!!!!!!Si asta, fara suparare, se stia dinainte: Steaua avea nevoie de un golaveraj bun ca sa ajunga pe locul intai in dauna celor de la Dinamo. Acum intelegi de ce? Daca tot nu te-am dumirit contacteaza-ma personal pe mail si iti spun mai multe, din surse sigure (am stat in camin cu jucatorii lui poliAEkaka)

gone12.10.2004 15:50

Intradevar se exagreaza cu injuraturile la noi. Cel putin la meciurile in care Steaua si Dinamo joaca cu alte echipe. E mai usor sa injuri decat ca sa iti sustii echipa indiferent de rezultat, indiferent de jocul ei. Zicea cineva de suporterii englezi ca stau ca la teatru. Aia canta tot meciul, nu injura. Luptele cu politia sau in ei se intampla in afara stadionului.

Gica Chioru13.10.2004 09:27
"Poate sa-mi spuna cineva de ce galeria timisoreana nu a zis absolut nimic la adresa Stelei? Pentru ca i-am batut mar pe teren. "

Raspuns: pentru ca se stia dinainte ca a fost BLAT!!!!!!Si asta, fara suparare, se stia dinainte: Steaua avea nevoie de un golaveraj bun ca sa ajunga pe locul intai in dauna celor de la Dinamo. Acum intelegi de ce? Daca tot nu te-am dumirit contacteaza-ma personal pe mail si iti spun mai multe, din surse sigure (am stat in camin cu jucatorii lui poliAEkaka)

 

Ma caine, complexele voastre nu va dau pace. Du-te in puii lu' Hector cu jigodismele tale si scrie-le unde te crede haita. Intelegi? Vezi-ti de Ministerul tau, de hotiile si furaciunile voastre si nu te mai gandi la noi. Iete ale dracu jigodii!!! Pai la AEKu ala au jucat 6 jucatori de-ai Ministerului de Interne si ai acolitilor lor si astia bat campii cu minciunile pe aic, mama voastra........

Pe unde va duceti va injura romanii, pe unde va duceti sunteti urati, pentru ca voi sunteti asa cum spunea Cartu: "Dinamo e simbolul raului in Romania".

reddog14.10.2004 14:36

Nu discut cu chiorii.... KISS MY DOGGY ASS!

Gica Chioru15.10.2004 06:18

Dinu "Vama" in Prosport:

"Vladimir Cohn ar trebui să tacă"

Întrebat ce părere are de propunerea ironică a dinamovistului Cohn, de a ceda un loc Rapidului în Cupa României, preşedintele rapidist a răspuns: "Domnul Cohn e probabil purtătorul de cuvînt dacă vine cu astfel de oferte. Să nu ne ia peste picior. Rapid a cîştigat de şapte ori la rînd în faţa lui Dinamo, şi el ştie mai bine cum a reuşit echipa lui să bată ultima dată în Giuleşti. Ar trebui să tacă".

Adrian Neaga in Prosport:

"Oficialii şi jucătorii dinamovişti nu ar trebui să mai facă aprecieri la adresa echipei Steaua. Ei să-şi vadă de treaba lor, să nu uite cum cîştigă campionatul. Fiecare dintre noi ştim în ce condiţii au realizat eventul în sezonul trecut", a afirmat Neaga.
reddog15.10.2004 11:25

Ce-mi vii cu citate din ziare, nu stii sa formulezi singurel o fraza?

Sa nu mai vorbim de chestii de doi lei, ca la o adica ce ati facut voi anul acesta, turul acesta cu cei de la Sportul Studentesc se numeste "furt pe fata".

Nu iti mai obosi mana cu copiatul de citate, ca am citit si eu personal atat aberatiile cacanarului de Neaga cat si a lui Cohn (cu toate ca e ade-al nostru.

Get a life! (Pentru traducere contacteaza-ma daca te tine) :twisted:

Salut si numai bine!

unuspecial20.08.2008 09:01

Sa nu il contactezi ca asta e rau ... e redddog .. vai ,, cat scoti la 100 m garduri bai reddog ? pleaca ma in m tey de copil orfan

axl20.08.2008 09:03

Feciorul e un stupid.

Marius20.08.2008 09:09

crezi?

DelPiero1020.08.2008 09:22

Cum naiba ati reusit mah sa dezgropati un topic mort de 4 ani?Asta se numeste profanare.App,subiectul asta poate fi descris decat printr-un cuvant:FANTEZIST!

 

unuspecial20.08.2008 09:33
Cum naiba ati reusit mah sa dezgropati un topic mort de 4 ani?Asta se numeste profanare.App,subiectul asta poate fi descris decat printr-un cuvant:FANTEZIST!

Nu stiam ca e de 4 ani ... nu prea ma uit la data. Am vazut rosu si am zis ca e "cald" iar din lipsa de activitate... rog moderatorii daca se poate sa stearga topicul ala ca este inutil.

«12»