In ultima vreme s-au intetit atacurile impotriva unor simbolurilor romanesti cum ar fi tricolorul si capitala.
1) La meciul Partizan-Otelul, suporterii lui Partizan, Grobari au gasit de cuvinta sa arda tricolorul romanesc.
2) La meciul Partizan- Dinamo, grupul de suporteri dinamovisti a fost in permanenta bombardat de catre supoterii lui Partizan cu diverse obiecte sub privirile nepasatoare ale politistilor sarbi.
3) La meciul din Ghencea, supoterii bulgari ai lui TSCA, au scandat "tiganii", "tiganii" unui stadion intreg.
4) La Timisoara, la meciul Poli-Rapid, un intreg stadionul a scandat cantece defaimatoare la adresa capitalei Romaniei (se pare ca au facut o obijnuinta din asta) iar la sfarsit, au strigat si ei "tiganii" fata de reprezentanta Bucurestiului.
Intelg ca exista o rivalitate intre cele 3 echipe din Bucuresti, dar se pare ca aceasta rivalitate este privita atat in afara Bucurestiului in tara dar mai ales in afara ca o slabiciune si am ajuns ca toti sa=si bata joc de noi si de simbolurile Romaniei.
Avand convingerea ca exista oameni responasabili in cadrul suporterilor celor 3 echipe (Dinamo, Rapid si Steaua) deschid acest topic pe siteul fiecarei echipe care sper sa duca la un dialog constructiv si poate cateva solutii.
Ca punct de pornire, sa ne aducem aminte de cuplajele bucurestene unde atmosfera era totusi era civilizata. Sa ne aducem aminte de meciurile Nationalei desfasurate pe oricare dintre stadioanele capitalei unde iarasi uitam de rivalitate si suntem cu totii romani.
As vedea ca o prima rezolvare:
1) scoaterea din vocabularul celor 3 galerii a "traditionalelor urari de bine" la adresa lui Dinamo, Rapid si Steaua ce se aud la orice meci, indiferent de meciul care se joaca. Este pacat ca nu mai pot veni doamnele si copiii la meci cum se intampla la cuplaje din cauza acestui limbaj de mahala.
2) o atitudine comuna impotriva celor din afara tarii care au atitudini sfidatoare sau jignitoare fata de Romania
3) o atitudine comuna impotriva celor din interiorul Romaniei care considera ca Bucurestiul nefiind capitala Romaniei.
Mai jos am pus link-urile la topul deschise pe siteurile celor 3 echipe:
Pe Dinamo-Online:
http://www.Dinamo-online.net/forum/viewtop...php?p=3958#3958
Pe Forza-Rapid
http://www.forzarapid.ro/forum/viewtopic.p...p?p=52942#52942
Pe FCSteaua
http://www.fcsteaua.ro/forum/viewtopic.php?p=560#560
RESPECTA PENTRU A FI RESPECTAT.
