- Ilie Stan zice "antrenat si motivat, Balan ar trebui să conducă mingea pe teren fară să i-o poată lua nimeni". Ce inseamna
- El mă cunoaste foarte bine, de pe vremea cind eram la Sportul, la Urziceni. Ține legatura cu Dan Petrescu si acum, din cite stiu. Și mi-aduc aminte că am cîștigat citeva meciuri impotriva echipelor lui Ilie Stan chiar de unul singur, in mare parte. Are motive să aibă incredere in mine. Adică mă stie personal, nu merge pe vorbe sau pe informatii din alte parti. - Dar tot Ilie e trist că "Balan s-a trezit la 31 de ani".
- N-a fost vina mea niciodată! Eram treaz si la 20 de ani, si la 24, cind am ajuns la echipa nationala si la 25, cind era să cîștig campionatul cu Sportul. Au fost niste accidentari care m-au tras in jos, plus problema cu presedintele de la Sportul, care m-a tinut intruna acolo in speranta de a cîștiga milioane si milioane.
- Și aici e de neinteles. Spuneai mereu că vrei să pleci, dar contractul tau mai dura, deci il prelungeai. De ce?
- Nu pot să-ți spun acum tie exact motivele. La un moment dat vor iesi la iveala
- Deci era impotriva vointei tale?
- Eu le stiu, dar intelege că nu pot să ti le spun!
"Arena Natională m-a rupt!"
- Ideea că talentul nu dispare e valabilă si pentru tine?
- Normal. Sinmartean e un exemplu. Calitățile tehnice nu se pierd niciodata Dacă n-aș fi avut ambitie, m-aș fi lasat de vreo trei-patru ori, la ce probleme am avut. Ambitia si increderea că sunt bun nu mi le-am pierdut niciodata
- Care a fost cea mai grava Care te-a speriat cel mai tare?
- Cea mai grava Nu m-au speriat, da' m-au tinut cite sase luni, opt luni.
- Ce ai avut de ai stat opt luni?
- Ruptură la ligamentele incrucisate si la menisc.
- Cam ca Florin Costea, nu? Ca Dananae, Gabi Matei.
- Da, da, exact.
- Iar la Steaua ai avut leziuni musculare. Ți-a explicat cineva cauza? Sau ce să faci ca să le eviti?
- sunt motive multe: lipsa de continuitate, lipsa unui cantonament cap-coada pe care nu l-am avut in ultimii ani, la Sportul. Absenta unui ritm, din cauză că am fost plimbat de la o echipă la alta. Plus terenul!
- Care teren?
- Arena Nationala
- Atit de prost e?
- Da' nu numai eu spun asta! Dacă mi-au spus-o si colegi, si adversari? E prost tare, se rupe. Cred că terenul e motivul principal. Acum ce să facem...Încerc să fac totul perfect, ca să nu-mi mai fie frica să nu mă mai rup din nou.
"sunt bun cind fac ceva iesit din comun"
- Esti mijlocaș central? Sau ce post iți place?
- De la mijloc incolo, nu contează unde sunt. Și cind joc mijlocaș dreapta, imi place să ies din zona să ajung in centru, să conduc actiunea. D-aia e important ca jucatorii să se stie intre ei: dacă fac asta si se termină actiunea, un mijlocaș central poate să iasă in dreapta si să acopere, să mă inlocuiasca Și atunci nu mai e nici o problemă că eu mă misc si că-mi parasesc zona, spatiul.
- Ce inseamnă un meci bun?
- sunt jucator de atac. Randamentul inseamnă goluri si pase decisive, nu contează că sunt pus in dreapta, in stinga, virf. Un meci bun inseamnă să ies in evidență prin ceva tehnic iesit din comun.
- Care a fost cel mai tehnic coechipier pe care l-ai avut?
- Tehnic si să mai fi auzit de el?
- Nu neaparat superfaimos. Zi-mi unu, doi, trei la care te uitai si ziceai "Incredibil ce face asta cu mingea!".
- Pai...Cum il cheama..A fost si la Steaua, e din Buzau.
- Claudiu Ionescu?
- Asa, Claudiu Ionescu! L-am prins la Rapid, eu aveam 18 ani, el avea 15. Calități incredibile! Stingul, dreptul, controla mingea formidabil!
- E interesant că el s-a cam ratat...
- Da, sunt multi jucatori care n-au ajuns unde le-ar fi permis talentul. Dar in generatia aia, cind am ajuns eu la Rapid, erau Tamas Ghioane, Maftei, Rat Lucescu strinsese multi foarte buni. Mai erau Mutica Bundea. Au ajuns toti pe la echipa nationala prin strainatate.
"Să nu se scrie că beau vin in vacanță!"
- Esti printre fotbalistii favoriti ai tabloidelor. Îți reprosezi ceva?
- Zvonuri. N-au venit cu probe. Doar se aude, asa...Eu stiu exact situatia mea si nu-mi bat capul.
- Dar faci excese?
- În Bucuresti nu ies deloc in cluburi. A, că mai ies la un restaurant sau mă intilnesc cu cine am eu chef, da, dar e treaba mea asta. N-am familie, n-am copii, nu am responsabilități pentru care să fiu criticat.
- E posibil să mai exagereze paparazzi, OK...
- Da' avem si noi o viață, pină la urmă! Nu pot să-mi mai fac o familie din cauza presei? Judecati-mă pentru meseria mea!
- Cam acelasi lucru zicea Tamaș: "Dacă restul oamenilor au voie să bea alcool, eu de ce să n-am? Că sunt fotbalist?".
- Am un principiu de care tin cont: depinde si cind bei, si cit bei. Adică să nu faci excese. Nu e normal să fiu urmarit si in vacanță si să se scrie că am iesit si am baut un pahar cu vin!
- Deseori, Becali vorbeste frumos despre tine. Ce relatie ai cu el?
- Am purtat o discutie chiar inainte să plec in vacanță.
- Ai fost să-l intrebi dacă mai ramii?
- Nu, nu, nu! Nu s-a pus problema de continuitate. El a vrut să reconfirme increderea față de mine. Mă simt dator, iți dai seama... Adică eu n-am venit aici să pacalesc pe nimeni. Sper să-i intorc domnului Becali acest credit, acest vot de incredere, că pină acum n-am izbutit.
- Dar de unde increderea față de tine?
- Cred că datorită unor rezultate personale am ajuns la Steaua, că nu m-a ajutat pe mine foarte mult echipa.
- O să ai bani suficienti ca să traiesti după ce te lasi?
- Problema pensiilor ar trebui rezolvată la noi, că vezi, sunt multi jucatori care se lasă si după doi ani nu mai au ce minca, ramin fară nici un ban. Eu sper să mă pot descurca. Sper! Nu sunt sută la sută sigur.
- Ai vrea să ramii in fotbal?
- Depinde de situatia financiară pe care o voi avea la momentul respectiv, o să mă orientez in functie de asta.
"N-am tinut legatura cu Dacian Varga, dar inteleg că a revenit la Sportul. Întrebati-l pe Șiman, că el e si impresar, si tot!" (Tiberiu Balan)
"Cred că Bourceanu e suparat pe noi la cit de tare aleargă la antrenamente! Glumesc. Există niste standarde si e nevoie să le atingi. Dacă le depășesti, e treaba ta" (Tiberiu Balan)
"Cum să n-avem sanse la titlu? Opt puncte, cite ne separă de Dinamo, se pot recupera intr-o saptamină cu etapă intermediară" (Tiberiu Balan)
"Știu că acest stagiu la munte e util, stiu ca facut corect, te tine un an intreg, dar eu astept cu drag mingea" (Tiberiu Balan)