FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Primera Division

«1567»
iNsTiGaToR08.12.2013 14:05
In primul rand, invata sa scrii! Virgula, asa mica cum e ea, are un rol determinant in exprimare. In al doilea rand, Xavi joaca titular la Barcelona inca de cand s-a retras Guardiola. La nationala Spaniei, sunt toti jucatori de super clasa, dar cum se face ca Villa a iesit cel mai bun marcator din pasele "celor mai umflati jucatori de catre presa din istorie...". Diferenta dintre noi doi este aceea ca eu incerc sa privesc fotbalul ca atare, nu il leg cu tipurile si caracterele jucatorilor. Problema ta este ca urasti Barcelona din toata inima. Xavi a fost, probabil, cel mai bun mijlocas in ultimii ani, pentru ca mijlocul face tranzitia balonului intre compartimente, iar pentru asta, pasele trebuie sa fie precise (fac pariu cu tine ca te bag in teren mijlocas central si dai numai pase de 2 m, nu treci de 70%?)

- uite aici o demonstratie de 10 min de pase de 2 m date de asta, Xavi asta. Sa vezi si cum lui Messi i-a fost exploatat geniul inca de cand avea 18 ani cu ajutorul celor doi umflati de presa.

Spor la treaba si incearca sa scrii corect!

Si dumneata pui prea multe... Parca l-as asculta pe Florin Piersic cand citesc ce scrii.

Lorimer08.12.2013 15:16

Eternul stil de a ocoli subiectul expus...n-are rost. Mersi pentru sfat, am facut ultima oara gramatica in clasa a opta, citesc si multa literatura si desi e bine sa respectam normele de baza ale limbii, mai calc pe bec in aceasta privinta. Sunt pe un forum, nu pe siteul Academiei. Pana la urma una din caracteristicile limbii romane este ca poti folosi virgula in mai multe locuri sau o mai poti lasa deoparte...nu este precum in limba germana (,) "fanule".

RedScorpyON09.12.2013 16:47
Eternul stil de a ocoli subiectul expus...n-are rost. Mersi pentru sfat, am facut ultima oara gramatica in clasa a opta, citesc si multa literatura si desi e bine sa respectam normele de baza ale limbii, mai calc pe bec in aceasta privinta. Sunt pe un forum, nu pe siteul Academiei. Pana la urma una din caracteristicile limbii romane este ca poti folosi virgula in mai multe locuri sau o mai poti lasa deoparte...nu este precum in limba germana (,) "fanule".

 

Mai citeste o data ce-ai scris tu, sa vedem cine e pe langa subiect. Ori nu ai citit tot ce am scris, ori nu ai inteles, asa ca te rog sa mai citesti o data si ce am scris eu. Si te rog sa te uiti si la filmuletul cu pase de 2 m. :) Sanatate!

Lorimer09.12.2013 17:44

Refuz sa vad un filmulet "best of" cu 15 ani de cariera. Numai bine!

RedScorpyON09.12.2013 23:10
Refuz sa vad un filmulet "best of" cu 15 ani de cariera. Numai bine!

Din pacate pt tine sunt ultimii 5-6, plus pasele decisive din cele 3 finale castigate la nationala. Imi place sa vad cum, datorita urii pe care o detii, in momentul in care esti combatut, te retragi...

Lorimer10.12.2013 09:41

Na-m fost niciodata un mare fan Pirlo tocmai pentru ca nu e om de patrudere. Dar totusi ala la pase e genial... Si la lovituri libere parca le pune cu mana. Idolul tau nu le are cu de-astea. Pasele verticale sunt alea foarte grele...atunci normal ca ai procentaj mai mic ca iti asumi riscuri. Lampard e un geniu in acest domeniu, la fel si Rooney cand joaca retras. Dar ca sa intelegi ceea ce inteleg printr-o pasa de geniu in stare pura, te rog sa cauti pasa lui Kaka de la golul 3 din finala CL 2005...pasa precedata de o preluare fenomenala. Asta ca sa intelegi ce inteleg eu printr-un fotbalist genial.

Alexandru H.10.12.2013 09:46

Mai, trebuie sa intelegeti o chestie: Lorimer e indragostit de fotbalul englez. Si, precum fotbalul englez, refuza sa inteleaga inovatiile tactice si tehnice din fotbal pana nu-l lovesc direct in cap. Cand ungurii i-au invatat fotbal pe englezi in anii 50, germanii in anii 70, italienii in anii 90 si spaniolii in ultimii ani, insularii au aplicat lectiile cu succes. Uitati-va la formatii gen Swansea, Hull sau Everton - pai in anii 90 echipele mici puneau 10 jucatori in spatele mingii, bagau tactica "Hoof and Poof" si Doamne-Ajuta. Acum gasesti formatii indragostite de pasa, de posesie, de mentinerea unui echilibru in centrul terenului - si nu o sa gasesti niciun antrenor de acolo care sa nu fie fan Xavi.

 

Sincer, eu am sperat ca finala din 2011 il va convinge definitiv. Dar nu... de acum e o boala a incapatanarii cu care va defila pana la sfarsitul vietii. Si ce e mai grav e ca nu vede nici macar schimbarile din Premier League...

Lorimer10.12.2013 09:57

Hai sa vedem statistica duelurilor directe anglo-germane in anii 70 (fara sa punem la socoteala RDG) si sa vedem cum oare i-au invatat nemtii pe englezi fotbal... Asta dupa ce englezii avusesera fotbal indiscutabil superior nemtilor in anii 60.

 

Cand Dumnezeu au jucat Alexandre echipele engleze precum cele italiene in anii 90?!

 

E suficient sa cauti si acum in 2013 doua echipe nemtesti de pe la retrogradare si vei vedea ca au prea multi fotbalisti pe care daca i-ai vedea la noi le-ai cere sa vina a doua zi la sediul ligii sa-si predea carnetele de fotbalisti. Sau doua spaniole ca sa intelegi cum se juca in anii 20...1-1-1-8.

 

Alexandre, italienii si spaniolii aveau maxim doar o jumatate din cupele europene castigate pana acum daca nu aduceau mereu sud-americani care sa-i invete fotbal. Sud-americanii englezilor pana prin 90 erau irlandezi, scotieni sau galezi...adevarul e ca se compenseaza de minune!!!

 

Despre Xavi n-ai inteles nici dupa sute de discutii la ce ma refer eu... sa inchdem cazul ca n-are rost.

Anfield17.05.2014 17:58

S-a facut dreptate in fotbal! Tiki taka over! Felicitari Atletico Madrid!

 

A avut nevoie si Simeone de 3 ani ca sa ia titlul... e noul Rafa Benitez al fotbalului spaniol (el a fost ultimul antrenor spaniol care a luat titlul fara Barcelona sau Real Madrid). In curand se va face dreptate si in Anglia! Brendan Rodgers is next!

Arsenal1886Steaua194717.05.2014 18:02

Ma bucur ca a luat Atletico campionatul. Era timpul sa se intrerupa dominatia Barcelona-Real.

 

 

Nu inteleg in schimb de ce s-ar face dreptate in Anglia daca ar castiga Liverpool titlul ? La fel de drept ar fi daca ar castiga West Ham sau Aston Villa. Nu ?

Anfield17.05.2014 18:08

Cele doua echipe nu au aceeasi filozofie in fotbal, iar din cele 2 doar Aston Villa s-ar putea zice ca a cunoscut perioada de glorie (West Ham n-a luat niciodata titlul).

 

In plus, faceam o comparatie ca la fel cum Atletico joaca din ce in ce mai bine de cand e Simeone e acolo, la fel s-a schimbat si jocul lui Liverpool. Nu se poate spune la fel despre Villa sau de ciocanari. Iar Brendan intra in al treilea an ca antrenor la LFC.

Arsenal1886Steaua194717.05.2014 18:11

Ok.. dar momentan nu cred ca a fost o nedreptate totusi in Anglia ca sa se faca dreptate :). Vom vedeam ce va fi sezonul urmator. Cred ca o sa fie o lupta mai incinsa decat ce a fost anul asta.

 

 

Sper sa ia Atletico si Liga. Ar fi senzational.

«1567»