care e treaba cu turnu?
care e treaba cu turnu?
care e treaba cu turnu?
Pai cica trebuie demolat... Dar are un statut juridic incert. De aceea e mai complicat.
Sa resuscitam topicul asta. Ultima data cand am intrat aici (sf. aprilie) va spuneam ca au inceput sa amenajeze terenul pentru sala polivalenta din Cluj, din vecinatatea stadionului, sa organizeze santierul. Intre timp au terminat lucrarile de infrastructura (fundatii, parcarea subterana) si au ridicat o parte din suprastructura. Stadiul actual arata asa:


@dee
Detalii ceva? Recunosc ca nu stiu prea multe despre sala asta
Capacitate: 7.270
Pret: 50.926.063,83 de lei. ( habar n'am cat vine asta )
bla bla bla etc. etc.




Moweed: Sala, (vezi imaginile postate de Lays) este una multisport, proiectata pentru a fi omologata pentru Baschet, Volei, Handbal, Gimnastica, Box, Judo, Karate, Scrima, Badmiton. Are un teren de joc ce poate fi extins prin gradene retractabile pentru a permite practicarea mai multor sporturi.De asemenea, va mai putea gazdui activitati de dans sportiv, competitii internationale de dans, congrese internationale pentru 5000 de invitati, concerte de scena pentru 7000 persoane. Are un regim de inaltime S+P+3E, o capacitate de 7070 de locuri cu anexele sportive si tehnice aferente, dotari complementare de alimentatie publica , spatii comerciale inchiriabile, un parking pe 1 nivel pentru min. 500 de masini. Contine 3 mari zone functionale: VIP, public si sportiv, fiecare cu spatii specifice. Termenul de finalizare e vara lui 2012. Actuala sala de sport din Cluj, Horia Demian, cu o capacitate de 2000 de locuri, va ramane pentru copii si juniori, doar clubul Universitatea are multe sectii. Ea e la aprox 300m de noua polivalenta care se construieste langa stadion, deci tot prin vecinatate.
p.s lucreaza intr-un ritm sustinut, eu cred ca o finalizeaza pana la alegeri, poate asta le e si obiectivul. Cu stadionul o sa va postez imagini la 1 oct. cand e ziua portilor deschise. Nu l-am vazut din interior, doar intrezarit, insa din exterior arata superb. Acuma mai lucreaza la amenajarea exterioara, ultimele retusuri, ceva plantari de gazon, insa practic e gata.
...
Poze interior Arena din Cluj
Exista doua ecrane, la T1 si T2. Paradoxal, cel mai bine m-am simtit la peluza dinspre Somes (Peluza Nord), nu la T1, unde stateam ocazional. Inelul superior de la nord mi s-a parut cel mai placut loc .... e greu de explicat, insa resimti o ambianta aparte acolo, diferita de restul stadionului. Pozitie usor nefavorabila mi se pare T2 (inelul inferior) ca e o distanta destul de mare de teren, pe langa pista de atletism mai sunt si doua piste pentru sariturile la groapa cu nisip. Imi place ca nu sunt garduri despartitoare intre sectoare, poti sa dai lejer un ocol al stadionului, fie prin exterior (zona dintre cele doua inele), fie prin interior; sper sa ramana asa. In rest, n-am ce sa spun, pozele vorbesc de la sine, e superb.





urat stadion, pista aia e ca o gura de canal pe mijlocul autostrazii.
nu a spus nimeni ca este stadion doar de fotbal.
Sa resuscitam topicul asta. Ultima data cand am intrat aici (sf. aprilie) va spuneam ca au inceput sa amenajeze terenul pentru sala polivalenta din Cluj, din vecinatatea stadionului, sa organizeze santierul. Intre timp au terminat lucrarile de infrastructura (fundatii, parcarea subterana) si au ridicat o parte din suprastructura. Stadiul actual arata asa:
N-am postat de mult timp aici. Dupa o stagnare de doi ani datorata cadrului legislativ in achizitii publice discutabil, ce a condus la un litigiu in instanta, anul acesta s-au reluat lucrarile iar sala polivalenta si amenajarea exterioara, modelarea terenului sunt aproape finalizate rezultand un dialog reusit, zic eu, cu stadionul din vecinatate cu care formeaza un ansamblu.



Clujenii au infrastructura, insa nu mai sunt oameni care sa insufleteasca locurile astea, o intreaga generatie s-a pierdut datorita lipsei de interes si de sprijinire a sportului de performanta clujean. Eu cel putin am prins in copilarie si adolescenta dream teamurile de la volei masculin, baschet masculin si feminin, handbal , vremurile in care Horia Demian gemea de lume la fiecare meci, oameni ce mergeau din si cu placere la meci, am prins si perioada fotbalului romantic cu role si confetti, am amintiri, cei care au acum 10-17 ani merg pe alte directii, au prins echipe desfintate sau in pericol de desfintare, vesnic in cautare de sponsori si strivite de palmaresul predecesorilor. E greu fara continuitate si ma indoiesc ca infrastructura noua poate suscita interesul unei generatii ce n-are pasiune pentru un spectacol sportiv , care nu gaseste placere in sport, mai ales ca tot nu se investeste serios in sportul local, echipele se confrunta cu aceleasi probleme. Si daca s-ar investi, cred ca ei raman o generatie pierduta pentru sport, pentru ca e o generatie ce n-a crescut cu sport, insa sunt salvati cei care vin in urma lor.
