Stanescu: "Daca omul iti cere seminte, poti sa ii dai caviar?". Nu stiu cat de mult vor fi ocupate, daca se realizeaza.
Eu cred ca daca lumea ar avea alte conditii ar veni cu mai multa placere la competitii
Stanescu: "Daca omul iti cere seminte, poti sa ii dai caviar?". Nu stiu cat de mult vor fi ocupate, daca se realizeaza.
Eu cred ca daca lumea ar avea alte conditii ar veni cu mai multa placere la competitii
nici un stadion cu o capacitate sub 60.000 loc. nu poate gazdui o finala UCL. Se stia lucrul asta inca de la inceput, doar noi am candidat pentru finala Europa League, nu CL. Din cate stiu, Ataturk are peste 70.000, de aceea a gazduit in 2005 finala. Ceea ce mi se pare ciudat la stadionul asta e ca are peluzele descoperite; e adevarat ca nr. min de locuri acoperite trebuie sa fie de 30.000, dar tot bizara e alegerea turcilor. Oricum, arata ok cu pista, ar fi putut sa o incorporeze si la National Arena.
De ce spuneti ca nu se poate juca rugby pe National Arena? pana si pe Ghencea s-ar putea juca, teoretic, doar are 103m/68m, in timp ce dimensiunile minime pentru un teren de rugby sunt de 95m/62m, maxima atingand 100m/70m. Practic, ar trebui , totusi, doua arene separate, doar nu te poti juca mutand buturile de rugby periodic. Revin la postul anterior, decat o sala de 25.000, mai bine un stadion pt atletism si rugby de 20.000 + o sala polivalenta de 10.000. (banii sunt aceiasi)
In momentul de fata singurele stadioane bune din Romania sunt Ghencea si Lia Manoliu , Ion Moina (inca nefinalizate)
@Razvan Ehhh... mai sunt cateva: Timisoara, Piatra-Neamt si (deci nu ii iubesc deloc) stadionul CFR-ului
http://www.liga2.ro/seria-2/diverse/ziua-p...ie-oana-8139425
Viitorul stadion al lupilor galbeni. Arata foarte bine. Totusi, din ce mi-am dat eu seama din poze, are doar 2 tribune.
Nu cred ca una este ridicata. Am impresia ca le-au ridicat pe fiecare in parte, nefiind unite intre ele.
Probabil ca vor incepe lucrarile si la peluze ![]()
Stadionul ploiestenilor nu ma surprinde cu nimic, e unul clasic britanic,insa bine ca se face
mi-ar fi placut,totusi, sa-l interpreteze intr-o alta maniera, mai originala, cum au facut de exemplu la Arad, care tot de la ideea britanica porneste. Sper ca UTA sa ajunga in Liga1,iar proiectul sa fie realizat.
Pozele tale, dee, sunt din proiectul stationului pt Arad sau pentru ploiesti?
Sala Polivalenta (Cluj-Napoca), din vecinatatea stadionului. La fata locului se vede ca s-a inceput timid cu o imprejmuire si o organizare de santier ,lucrarile efective fiind programate sa inceapa la vara, cand cele de la stadion vor fi in mare masura incheiate.
Prima perspectiva (poza) pare din zona intersectiei Splaiului Independentei cu Garibaldi (1), iar a doua dinspre Aleea Stadionului (2).
Frumusica sala de sport din Cluj, dar totusi nu inteleg de ce la baza s-a preferat solutia unui bloc compact aproape fara deschidere, pur si simplu e un monolit enorm deasupra caruia sa inalta o eleganta constructie de sticla.
Fortand nota putin pot sa spun ca baza e o arhitectura de buncar, fara deschideri, fara posibilitati ulterioare, stiu ca in randari computerizate totul e frumos, cu umbre si lumini, cu valorizari de gri etc dar in realitate o sa fie destul de urat pentru ca daca va fi facuta in beton/zidarie acea parte va fi destul de respingatoare, mai ales dupa primele semne ale degradarii (vezi ceva infiltratii, portiuni de tencuiala cazuta, portiuni innegrite etc.)
Mie la stadionul din Arad nu imi place forma rontunjita a tribunelor si nici discontinuitatea lor, de ce naiba nu au facut o tribuna uniforma nu pot sa imi dau seama, cu atat mai mult cu cat mari castiguri nu s-au obtinut din contra, "ruperea" tribunelor inseamna mai multa munca si complexitate in executie decat o lucrare continua.
Stadionul din Ploiesti e dragut, e mititel dar atragator (cel putin din randari), mai ales acoperisul acum sa vedem ce va iesi ca in Archicad/atuocad totul iese superb, sa vedem realitatea.
LRP, se vede ca esti barbat , iti place fermitatea liniei drepte si mai putin frumusetea liniei curbe
eu il prefer pe cel din Arad (are o compozitie fluida) in detrimentul celui din Ploiesti, care-i usor banal,rigid (nu ma incanta nici panza aceea)
Cat priveste polivalenta din Cluj, imi place contrastul vizual intre suprafata mare vitrata si cea plina. Din cate am inteles vor sa faca niste structuri recursive, care se vor colora in timpul noptii, iar acoperisul va contine celule fotovoltaice si alte vrajeli .In fine, da-le incolo, pe mine ma intriga treptele acelea, amenajarea exterioara, in prezent terenul fiind cat se poate de plat :-)
Sala multifunctională va putea fi configurata astfel incat numarul de locuri să se modifice, in functie de tipul sportului practicat aici, astfel:- baschet: 7.252 locuri
- handbal: 7.252 locuri
- volei: 7.252 locuri
- gimnastică: 6.792 locuri
- box: 9.777 locuri
- concert: 7.889 locuri pe scaune, 9.560 locuri in total
De asemenea, Polivalenta va mai dispune de un parking pe două nivele, precum si spatii anexe necesare, de la spatii de alimentatie publica la cele exterioare de detenta În privinta cladirii, aceasta va avea trei zone relationate cu sala principala respectiv o zonă VIP, o zonă a publicului si o zonă a sportivilor.
Partea destinată publicului va fi organizată pe trei niveluri, din care primele două vor avea rol de a permite accesele in sala iar cel de al treilea, va adaposti un spatiu panoramic in care se va putea organiza un bar " restaurant, cu vedere spre Somes.
Proiectul mai cuprinde si o dala pietonala peste raul Somes, spatii comerciale, spatii pentru stationarea taximetrelor, statie de tramvai, un foaier pentru public si unul pentru VIP, patru sali de sedinta si conferinte, spatii panoramice la nivelul al treilea al salii, dar si un restaurant de 200 de locuri.
Sala polivalenta pare sa fie cea mai scumpa din intreg complexul, cu un pret estimat la 269 de milioane de lei. Ea va putea gazdui si competitii de judo, karate, hochei pe gheata, patinaj artistic, handbal, gimnastica, fotbal, scrima, box, baschet, badminton, tragere cu arcul sau aikido.
@Dee Pai din cat am inteles eu din informatiile prezentate de tine, va exista o parcare pe doua nivele... Poate de aceea si zona suprainaltata despre care vorbeai... Nu stiu, dar alta explicatie nu vad... Acutalmente terenul e la nivelul "falezei" Somesului, asa ca nu inteleg pentru ce alt motiv s-ar face acea suprainaltare....
, totusi@Vladimir: probabil ai dreptate
Scaunele de pe Cluj-Arena: s-au achizitionat si scaunele si pana la urma s-a decis acelasi stil de amenajare ca pe National Arena, diverse tonuri intercalate. Cromatica nu va fi tricolora ci un gri (inchis aproape negru la baza, gri deschis aproape alb in randurile superioare), modelul ales fiind cel creat pentru Allianz Arena. (cei care ati fost la meciul Stelei puteti confirma daca-s comode sau nu). (poza 1)
L.E: ma deranjeaza putin ca toata lumea demareaza proiecte, cel putin pe hartie, conceptual, numai la Steaua nu se intampla nimic. Pana si cainii si-au facut de acum 2 ani un proiect de modernizare a propriului stadion. (poza 2) Pare,totusi, un proiect de scoala. Ar face bine ca astia de la Ion Mincu sa le dea studentilor ca tema de proiectare "Reabilitare stadion Ghencea", cu cat mai multe idei, cu atat mai bine ![]()
Ma incanta toate aceste proiecte, mai ales pentru sali polivalente, dar de atletism nu se aude nimic. Zicea Costi ca nu este nevoie de un stadion pentru ca e Stefan cel Mare destul de bun dpdv al pistei dar si al capacitatii. mai ales ca niciodata nu se va organiza in Romania un GP la nivel international, ca sa vina mai multa lume. Pe langa acest stadion, mai este si cel din Complexul Tineretului pentru competitiile juniorilor II si III.
Dar atletismul are si sezon de iarna, ceea ce presupune o sala polivalenta.
In prezent este cea din complexul Lia Manoliu, care are doar 180m pe tur (trebuie 200m) si este intr-o stare jalnica. Fara vestiare, cu cateva locuri in tribune unde nu au loc nici antrenorii.
De vreun astfel de proiect stiti ceva? Este pacat pentru ca am avut mari satisfactii la atletism, de-a lungul anilor si daca vrem sa mai fim acolo sus, trebuie investit in infrastructura pentru a atrage copii.
Proiect aprobat in 2008 la Bacau :


http://www.ghidulbacaului.ro/stadion-ultramodern-la-bacau/
Craiova :



Baia Mare :




Brasov :

Si la Brasov trebuia sa fie gata stadionul inca din 2009. Dar dupa promisiunile din campanie s-a uitat repede de proiect.
Practic a fost demolat un stadion vechi si nu s-a facut nimic acolo. E teren viran azi...
@Maye
A cazut proiectul respectiv. Ramanem cu mini Olimpico asta care-l avem acum.
Stai linistit ca am impresia ca toate au picat sau vor pica.
la Bacau n-au depasit faza de urbanism, imaginile acelea sunt extrase din proiectul stadionului din Haifa, care ar fi trebuit sa fie sursa de inspiratie a bacauanilor.
Dragos, nu am zis niciodata de Stefan cel Mare. Am zis ca exista in Tineretului si ar mai trebui construit unul in Bucuresti sau adus la un stadiu mai bun cel de acolo. Am vrut sa tratez si eu partea de indoor, dar am zis sa nu mai complic mai mult discutia. Am fost la sala respctiva in urma cu vreo 10 ani cred, si daca atunci era praf imi imaginez ca acum e si mai praf ![]()
pai parca trebuia sa se faca langa lia manoliu si un stadion pt atletism de vreo 15.000 de locuri.
plus ca se face stadionul de la Cluj care va fi dedicat si atletismului.
Indoor ma intereseaza, ca asa au pus pista noua si pe Farul din Constanta, unde au fost anul trecut internationalele de atletism. E o pista foarte frumoasa, albastra. La sali, acolo e buba.
Pe stadionul municipal din Severin, unde a jucat Craiova si acum Pandurii, s-ar putea sa inaugureze nocturna chiar la meciul cu Steaua. Dupa ce au probat-o vreo 3 luni ca aveau ceva probleme, pare ca i-au dat de cap.
Avem pista cu zgura destul de buna dar este de forma. Nu este deschisa nici macar pentru putinii sportivi de aici. O tin asa, sa putrezeasca.
Au bagat 4 milioane de euro in stadionul asta cand noi deabia suntem in stare sa tinem o echipa in Liga a III-a, iar prin spitale se intreg gandacii pe pereti.
Legat de Arena Leilor din Craiova. Nu cred ca o sa il finalizeze in urmatoarele 2 decenii, de fapt nu cred ca se apuca de el. Au stat 15 ani sa renoveze sala polivalenta de langa stadion.
Indoor ma intereseaza, ca asa au pus pista noua si pe Farul din Constanta, unde au fost anul trecut internationalele de atletism. E o pista foarte frumoasa, albastra. La sali, acolo e buba.
Pe stadionul municipal din Severin, unde a jucat Craiova si acum Pandurii, s-ar putea sa inaugureze nocturna chiar la meciul cu Steaua. Dupa ce au probat-o vreo 3 luni ca aveau ceva probleme, pare ca i-au dat de cap.
Avem pista cu zgura destul de buna dar este de forma. Nu este deschisa nici macar pentru putinii sportivi de aici. O tin asa, sa putrezeasca.
Au bagat 4 milioane de euro in stadionul asta cand noi deabia suntem in stare sa tinem o echipa in Liga a III-a, iar prin spitale se intreg gandacii pe pereti.
Legat de Arena Leilor din Craiova. Nu cred ca o sa il finalizeze in urmatoarele 2 decenii, de fapt nu cred ca se apuca de el. Au stat 15 ani sa renoveze sala polivalenta de langa stadion.
Dragos, din cate am inteles eu, nu se mai face stadion dedicat ateltismului langa Lia Manoliu, din cauza turnului de parasutsim...