Castigatorul Concursului "Articolul Tau" editia nr.1
Iarta-ne Steaua!
Era odata un copil, indragostit de o echipa speciala de fotbal. Dupa meciurile mari se bucura fantastic de mult dar nu se exterioriza din cauza modestiei probabil, iar cu prietenii care erau suporteri ai rivalelor era foarte moderat. Acestia ii spuneau ca el nu este suporter, pentru ca nu are fular, nu are tricou, nu a fost niciodata pe stadion etc. El nu raspundea la rautatile acestea, care il afectau mult, insa pastra negresit acea mare tainica iubire. Traia seri gri muscand cu lacrimi in ochi din perna canapelei vazand cum marii rivali incearca sa rapuna prin goluri legenda din sufletul sau. Intr-o zi a luat un tricou rosu din dulap si a lipit pe el sigla echipei decupata din hartie. Toata lumea radea de el, si facea glume pe seama tricoului improvizat, dar stema era lipita acolo, in dreptul inimii. Si acolo a ramas, desi acel copil a crescut. A crescut, si acum incearca sa-si scrie sentimentele fata de un fenomen ce i-a marcat viata.
Lacrimi, mandrie, invidie, euforie, tristete, compasiune... iubirea presupune sacrificii. Dar este oare iubire, cand vorbim de o masa de oameni? Se poate generaliza un asemenea sentiment? Din pacate nu, pentru ca exista prea putini suporteri care isi iubesc cu adevarat echipa in acea mare masa de oameni. Ca suporter adevarat, nu iti poti fluiera favoritii, e ca si cum ti-ai bate copilul(acei parinti nu isi iubesc odrasla). Ca suporter de carton, te enerveaza o infrangere. Ca suporter adevarat te doare sa vezi cum echipa pierde, te doare si mai tare sa o vezi cum pierde pe merit. Insa te-ai gandit vreodata ca marile succese, care te-au scos in strada, au nevoie de o compensare? Ce anume dai tu ca suporter pentru echipa? 100.000 pentru un bilet, vocea ca reactie la jocul bun, bani pe fulare si tricouri ca sa fii mandru de stema si culorile de pe ele cand castiga echipa? Suntem niste ipocriti. Echipa, blazonul si fenomenul nu au nevoie de asa ceva.
Echipa mea are nevoie de lacrimi sincere, de compasiune, de unitate, de un public care sa impinga echipa de la spate si nu invers.
Haideti sa ne decorporalizam pentru un moment, ca suporteri ai Stelei, sa ne vedem la persoana a III-a in momentele in care ne lepadam de blazon din cauza a doua ore de joc, extrase din 59 de ani de istorie. Ei, in acele momente echipa ar trebui sa ne fluiere pe noi inapoi, Steaua aceea de pe stema ar trebui sa se dea jos si sa ne faca o morala aspra, sa ne intepe cu cele 5 colturi ca sa deschidem ochii si sa descoperim onoarea si mandria de a fi suporterii acestei echipe, serviciul care ni-l face noua acest blazon, si nu invers.
Iubirea presupune mai multe sacrificii decat satisfactia din schimb, iar noi suntem norocosii care trebuie sa facem prea rar cate un compromis pentru marile succese care ne sunt dedicate.
Desteapta-te Stelistule!
realizat de Theo@Steaua
Castigatorul este rugat sa trimita un mail cu datele personale,la adresa n***@*** pentru a a stabili modalitatea prin care va putea intra in posesia premiul promis,un dvd cu meciul "Steaua-Lens"!