FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Stadionul national de fotbal

«12»
Daniel-Ionut23.03.2011 08:42

Iata cateva poze cu evolutia stadionului "23 August", "Lia Manoliu", actualmente "National Arena"

 

339288plancomplex.jpg

 

339283articollucrarisca.jpg

 

339290ziuamunciivolunta.jpg

 

constructie.jpg

 

stadionul20augliamanoli.jpg

 

1298927854.jpg

 

liamanoliu.jpg

 

liamanoliu44.jpg

 

liamanoliurazvanchirita.jpg

 

image123617840165765500.jpg

 

ef8c5427f0fa3f33f2e2d19.gif

 

safieunmall53658.jpg

 

nationalarenacopycopy.jpg

 

29196380262064rk0800.jpg

 

1015001726531.jpg

 

stadionulnationalrazvan.jpg

 

bi006705.jpg

 

bi006726.jpg

 

bi006730.jpg

 

bi006736.jpg

 

bi006737.jpg

 

bi006749.jpg

 

bi006828.jpg

 

bi006835.jpg

 

bi006868.jpg

 

bi006870.jpg

 

nationalarena.jpg

 

liamanoliu2oc01.jpg

 

liamanoliucm.jpg

 

344463pozamare.jpg

Daniel-Ionut23.03.2011 08:47

stadionbi.jpg

 

liamanoliu1oc01.jpg

 

347539rk7170.jpg

 

347540rk7175.jpg

 

347541rk7176.jpg

 

347543rk7178.jpg

 

347545rk7180.jpg

 

347548rk7184.jpg

 

347555rk7195.jpg

 

347556rk7196.jpg

 

35536340.jpg

 

77372310.jpg

 

55952304.jpg

 

94915845.jpg

Daniel-Ionut10.04.2011 10:42

Acoperisul de la National Arena este ridicat aproape in totalitate:

 

352699mg8975.jpg

 

352700mg8981.jpg

 

În momentul de față stadiul fizic al National Arena se prezintă in felul urmator:

- structura de rezistență finalizată

- structura metalică acoperiș finalizată

- scaunele montate in proportie de 85%

- inelul de cabluri pentru acoperiș finalizat, urmind ridicarea acestuia

- instalatiile executate in proportie de 70%, centrala termină a fost pusă in functiune

- finisaje execute in proportie de 70%

- s-a inceput mobilarea lojelor

- situatia financiară in luna martie: 78% din total proiect

- au inceput lucrarile exterioare

- nu există probleme de ordin financiar, au fost achitate toate situatiile de plată ale antreprenorului

- nu există intirzieri față de grafic.

greenyes10.04.2011 19:55

La prima vedere mi se pare ca scaunele arata ca de 2 lei, sper sa ma insel, ar fi pacat. In rest arata bine.

Liviu: VPM11.04.2011 22:33

Stadion pentru cei care trec de grupe(European,Mondial,UCL,Europa League) nu daramatii astia!

S.S.Lazio16.04.2011 19:29

ba,sincer...ideea cu scaunele e interesanta dar in sinea lui , stadionul,e simplist rau de tot .

bogdinho'19.04.2011 15:45

Stai sa il vedem terminat si vom comenta dupa :D

mastersis03.06.2011 18:30

cred ca o sa arate bine dar e cam micut pentru nivelul europei, ca numar de locuri..

Bombonel9403.06.2011 19:55

Steaua aducei la un meci cu rapid 5 6 mii..Dinamo 2 3 mi la fiecare meci...doar rapidul ce mai umple stadionu..deci e de nivelul Romaniei...chiar pestee

cred ca o sa arate bine dar e cam micut pentru nivelul europei, ca numar de locuri..
Daniel-Ionut07.08.2011 07:57

Arata genial !

STARforce07.08.2011 08:24

E ok,nu va mai imbatati asa repede....Faza aiurea o sa o vedeti cand la unele meciuri de interes minim o sa arate naspa!

*Alecs*07.08.2011 11:32

Ce n-am inteles eu, stiu ca la inceputul proiectului se vorbea sa aiba si acoperis retractabil. Pana la urma s-a mai facut ? Ma gandesc ca daca il avea, il puteau testa ieri.

Allon11.08.2011 09:58

Salut,

 

Probabil că ne-am intersectat sambată seară la stadion multi dintre membrii forumului. Eu am stat cam 2 ore, pană cam la 1.30 si pot să spun că mi-a placut cum arata

 

Mai erau cateva mici probleme, precum scaune pline de praf si faptul că nu am avut acces in partea superioara dar nocturna e superba

 

Pentru cine n-a avut ocazia să-l vadă am gasit 2 tururi virtuale, unul de cand nu era gata si unul chiar din noaptea portilor deschise:

 

Pe GSP

 

Pe Tur Virtual .com " multe privelisti de admirat :)

 

Ne vedem p-acolo la primul meci ?

 

Stima

 

Allon

Allon11.08.2011 10:09

Daniel-Ionut, mersi mult pentru efortul de a strange aceste imagini. ;)

 

Ce n-am inteles eu, stiu ca la inceputul proiectului se vorbea sa aiba si acoperis retractabil. Pana la urma s-a mai facut ? Ma gandesc ca daca il avea, il puteau testa ieri.

 

Alecs, da, acoperisul retractabil există si probabil că functionează ... il poti vedea mai clar intr-un tur virtual aici: http://TurVirtual.com/stadionulnational

 

Dacă te uiti deasupra ecranelor gigantice o să vezi de unde iese panza acoperisului retractabil.

David11.08.2011 12:20

Scaunele alea par mai ieftine decat cele de pe tramvaie. :blink:

Daniel-Ionut11.08.2011 15:46

Mereu trebuie sa comentati la cate ceva, mereu va nemultumeste cate ceva. Ce ai fi vrut, sa fie suflate cu aur?

Marius11.08.2011 16:04

Scaunele alea chiar arata ca unele scoase de pe tramvaiele casate de RATB.

David11.08.2011 18:30
Mereu trebuie sa comentati la cate ceva, mereu va nemultumeste cate ceva. Ce ai fi vrut, sa fie suflate cu aur?

Intre scaune de tramvaie si scaune suflate cu aur, exista o imensa zona gri in care se pot gasi niste scaune decente pentru fotbal.

Marius12.08.2011 05:25

Plus ca la 250 de milioane cat s-a bagat in stadionul asta am macar dreptul sa comentez tot ce vrea plm.

 

La Cluj se face Cluj Arena cu vreo 35-40 de mil si sa-mi bag pl de nu arata MULT mai bine ala decat asta scumpu' din Bucuresti.

 

Si la 250 de mil, cred ca nici daca poleiau scaunele cu aur nu ajungeau la suma asta.

danimarcu12.08.2011 11:19

Numai Ciobanul va face stadion cu scaune poleite in aur! :whistle:

 

Nu va mai certati,da-le incolo de scaune!

La felul in care joaca Nationala noastra erau mai indicate niste canapele ,sa poata omul sa doarma comod pe durata meciurilor!... :)

Lays29.10.2011 14:57

in sfarsit, au facut si astia un articol bun...cam tarziu totusi, eu unu' am observat ca e facut la mantuiala de ceva luni bune si nici macar n-am pasit pe stadion. deh, las ca merge si asa!

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/foto-ig...uro-275635.html

lavinia1311.06.2012 08:58

Foarte frumos stadionul. Am fost la finala Europa League si atmosfera a fost geniala!

Azzido04.10.2012 12:23

Astea cu mall arena mi se par suferinte.

In loc sa fim si noi partial multumiti ca au facut si astia ceva bun in viata lor, noi gasim nod in papura, ca la noi nu e niciodata bine. Cand nu fac nu e bine, cand se urnesc si ei la cate un proiect, ghici ce? ...nu e bine.

Las' ca era mai bine pe vechiul Lia, cand iti rupeai picioarele pe scari sau cand te pierdeai in padurea din spatele peluzei, cand nu vedeai mai nimic in tribuna datorita nocturnei de rahat. ;)

 

Lari04.10.2012 12:24

Azzido, nu la calitatile fizice ale stadionului se refera expresia Mall Arena, ci la un tipar comportamental.

 

2gi nu e facut urangutan ca are aceeasi conformatie faciala cu maimuta aia, ci din alte motive.

 

 

Azzido04.10.2012 13:04

Lari, tipar comportamental era si pe Ghencea, asta daca nu cumva ati uitat ca se cumpara cola de la gheretele dubioase de la t2, sau cum erau tribunele pline de cetateni tip mall (in special la meciurile importante).

«12»