FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Invatamantul romanesc

«12»
Le reseau pansant12.02.2011 14:56

Salut,

 

Da am vazut mesajul mai tarzior, vroiam sa iti scriu un email pentru ca eu nu am messenger.

 

Off imi vine sa ii iau la bataie pe aia de la cultura din Vrancea, nici macar o casa memoriala nu sunt in stare sa faca, sau macar o placa comemorativa, ceva mai mult decat o strada. Ion Mincu este totusi parintele arhitecturii in Romania, creatorul stilului neo-romanesc, a realizat zeci de arhitecturi daca nici el nu merita un muzeu atunci ma impusc.

 

Bine ca nici cu Bucurestiul nu imi e rusine, Institutul de arhitectura din Bucuresti are doar o statuie bust in holul de intrare, iar profesorii de acolo sunt unii carora le e lehamite de stilul Mincu si opera lui, probabil de aia si indolenta atat de mare a unei institutii care ii poarta numele.

«12»