ii fruncea la servilism politic (portocaliu) in cazul asta
pai modul asta de a-si ridica moralul nu trebuie sa ii afecteze pe altii, adica noi sutem cei mai tari molodvenii cei mai prosti, ori asta nu e fain, mai ales cand stim ca realiteatea este taman alta.
Ps: molodevnii asa prosti si betivi cum sunt ei, tot ce vezi prin molodva ei singuri au facut, cum au stiut si cum au putut, pe cand cam ce vezi prin Banat/Transilvania nu prea, majoriteatea constructiilor au fost facute de nemti, austrieci, unguri etc, romanii mai putinel, asa ca si pentru asta "fruncea" ar trebui sa o lase nitel mai moale cu incurajarile astea prostesti, sau macar sa o spuna in gand.
Nu numai asta, dar in perioada respectiva istorica romanii din zona aveau statut de cetateni de rang secund dar toti se bat cu pumnul in piept de parca orice constructie mai de soi din zona e facuta de romanasii verzi. E usor sa te dai mare cand esti alipit unor imperii(si ungurii sufera de asta din greu, nu numai ardelenii/banatenii) si contruiesc altii pentru tine. Ardelenii/banatenii au fost exploatati de imperiile respective, cum si muntenii/moldovenii au suferit sub influenta turceasca insa este o chestie tipic romaneasca sa te certi pe cine ne-a tras-o mai bine si cum. Ma amuza faptul ca unii ardeleni se comporta de parca ar fi meritul lor ca a venit imperiul respectiv pe zona lor. Daca veneau turcii sau altii mai orientali ce faceau? Stiu ce spun, maica-mea e timisoreanca get-beget, bunica-miu tot prin vest a stat si el o buna perioada(aroman adus aici prin politica de imigrare a vremii), s-au mutat la Bucuresti mai tarziu,si-a cunoscut sotul si astfel eu m-am nascut in Constanta 
In fine, revine maica-mea pe bega dupa vreo 20 de ani sa-si vada o matusa si s-a cam speriat de ce a vazut fata de ce tinea minte. Dup-aia si-a dat seama de un lucru, nu prea mai era prezenta germana pe acolo, plecasera destui(vb de satele de pe langa oras, ca nu a copilarit fix in oras, dar l-a cunoscut) si asta se vedea cel bine. Imi spunea ca romanii(inclusiv aromanii) incercau sa faca astfel incat curtile si casele lor sa fie la fel de frumoase si curate ca ale nemtilor. Odata ce au plecat multi dintre ei, jale...
"Superioritatea" unui popor, sau a unei populatii dintr-o anumita zona trebuie sa se vada indiferent de conditiile istorice si de greutatile prin care trec. Unde era "fruncea tarii" cand romanii erau tratati ca niste nimeni pe pamantul lor de catre austro-ungari?
Eu unul am fost in mai toate regiunile tarii, specific ca sunt din Sud. Am vazut arhitectura frumoasa in Iasi, Timisoara, Bucuresti(da,Bucuresti!),Sighisoara, Sibiu clar orasele sunt mai curate in afara Capitalei dar diferente MARI de comportament nu am vazut. Am vazut oameni naivi, de o oarecare candoare in Moldova(da,Moldova!), am vazut ardeleni mai betivi si imbecili ca orice bucurestean cunoscut pana acum, am vazut ghertoi in Timisoara, am vazut constanteni de-ai mei mai spurcati la gura ca orice oltean,unul dintre cei mai de treaba colegi de-ai mei cand am venit din Constanta in Capitala este un tip a carei familii e in Bucuresti de trei generatii. Ideea este ca am vazut destula populatie romana ca sa vad ca, oricat am freca-o cu superioritate, in mare romanii se comporta la fel, cu mici diferente superficiale de la zona la zona.