FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Scandal Porno cu Copii la Teatrul National de Opereta Ion Dacian din Bucuresti

«123»
Adrian05.12.2010 14:20

Axl

 

Nici nu am sugerat aia. Doar am vrut sa arat diferenta intre leul care pute si dereglatul care violeaza copii.

dee05.12.2010 14:40

@le reseau pansant

Cred ca axl s-a referit la mesajul artei propagandistice, nu atat la estetica ei. E clar ca in perioada comunista a functionat cenzura si in arta , tema ca sexualitatea sau religia fiind interzise. Astazi, daca mergi sa vizitezi un targ de arta contemporana vei constata o explozie de sexualitate, exces pe care-l pot intelege daca ne gandim la aspectul comercial (sexul vinde, nu?), dar si la prohibitia dinainte de '89. Ceea ce nu inteleg e indignarea exagerata a unora pentru care erosul s-a inventat acum si nu in paleolitic (picturi rupestre, statui ale fertilitatii) sau antichitate (amulete falice, vase cu desene erotice). Corpul uman e elementul primordial exploatat continuu in arta, din cele mai vechi timpuri.

nud2.jpg

axl05.12.2010 14:47
unde vezi tu cubism, barbii patrate, pometi tesiti

Tu ai pasarica ta cu Germania si fascismul si cam orice discutie purtata in sensul asta e inutila din punctul meu de vedere. Dar totusi.

Sa ma ratoiesc si eu, unde vezi tu ca am zis eu de pometi tesiti?

Unde vezi tu ca am zis eu de cubism? Am zis ca reprezentarile umane ale propagandei naziste/comuniste par facute de un Michelangelo cubist. Nu trebuie sa-ti spun eu tie cum reprezenta Michelangelo corpul uman, toata lumea era plina de muschi, indesata, cu ditamai gambele, cu ditamai antebratele, o imagine aproape exagerata. Cam asa arata si personajele comuniste/naziste.

Chiar tu imi trimiteai acum vreo nu stiu cati ani pe mess afise de proaganda naziste si, poate nu-mi aduc aminte bine, am si discutat despre chestia asta. Cum nu ma pricep la sculptura germana ma rezum la alea. Avem de toate: barbii patrate, antebrate exagerate, muchi cacalau, cubism.

0736_Waffen_SS_2.jpg4884.jpgimages.jpgnoorse_ss_propaganda.jpgsli77.jpg

Avem? Avem. Uite si acum imi aduc aminte de un poster absolut superb si absolut cubist al unui regiment de schiori SS imbracati in camuflaj alb dar sa-mi sara ochii daca stiu unde e.

 

Cand eu vorbeam si de comunism si de nazism tu te-ai legat numai de nazism, ala-i cuiul tau. Comunistii-s plini de statui cubiste si-mi pare rau ca nu gasesc decat atat pe net.

untitled.JPG4117112082_a474ff2d99.jpg

In Mangalia am exemplul perfect, e mozaicul "Dobrogea socialista", pacat ca nu gasesc o poza decenta cu el.

images.jpg

 

 

Asta-i bonus.

CZCodreanu.jpg

Le reseau pansant05.12.2010 15:03

Nu ti le-am trimis pe messenger, ti le-am trimis pe mail, ca tu aveai un net atat de bun ca pica la fiecare 2 minute ;d

 

Hai sa o iau mai babeste, ma refeream ca niciun regim, nu a impus un stil de sculptura/pictura/arhitectura oficiala, a impus cel mult o directie care "ghida si calauzea artistii, in indeplinirea idealurilor lor artistice etc".

 

In plus de asta, punctul comun in arta al dicaturilor este dat de reprezentarea supranaturala si hiperbolizanta a corpului uman, un om trebuie sa fie puternic, sanatos, sa exprime virtute si forta, iar pentru asta nu e neaparat nevoie de o reprezentare cubista-geometrica.

 

Acest lucru, ti l-am marcat eu, prin exemplele lui Breker, ca nu e chiar adevarat ca propaganda totalitara se rezuma la forme geometrice.

 

Am dat exemplul cu Germania, pentru ca Germania este etalonul in ce priveste arta/propaganda dictatoriala, atat italia cat mai ales rusia au luat apoi modelul german. In Italia, in plus in ce priveste sculptura cu exceptia unor reprezentari ale lui mussolini si a unor statui pentru Stadio Olimpico arta sculpturala a fost destul de putin prezenta.

 

 

In urss, deputul sculptural monumental il reprezinta sculptura muhinei de la pavionul sovietic de la Expozitia Internationala de la Paris din '37.

David05.12.2010 18:20
p.s. David are putza mica.

:cursing: Auzi la asta!!!

dee05.12.2010 18:56

poti demonstra contrariul printr-o poza ... artistica ;) pana la urma arta o judecam dupa criterii estetice, nu etice!

 

:cursing: Auzi la asta!!!

 

@Adrian

am spus-o in gluma, asta nu e un site unde putem dezbate estetica nudului.

Adrian05.12.2010 18:56

I-auzi la asta.

 

Dee, te-ai despartit de prieten?

Robert Aeroth18.12.2010 19:37
Oare numai eu m-am gandit la trecerea timpului cand am vazut pozele? Acuma pe bune va intreb. Mie mi-a sugerat doua ipostaze a aceluiasi personaj: copil- adult, la fel si poza 2: copila-femeie. In fine, fiecare cu ce-l doare :) Eu am senzatia ca unii cand spun arta se asteapta sa vada ceva frumos (cum e David), iar daca dau peste urat, grotesc, monstruos, trivial sau macabru gata, nu mai e arta. Eu nu i-as acoperii ochii copilului daca intamplator ar vedea un tablou cu tenta erotica, ci i-as explica, la nivelul sau, ce trebuie sa inteleaga din ceea ce vede.

 

Hai ca m-ai dat pe spate:)) Trecerea timpului? Poate mai degraba diferentele intre femeia plina de pacat ( de oare o fi acoperita femeia) si copii puri (adam si eva erau goi cand erau puri)

dee18.12.2010 20:16

lolita aia mica in alb, cu privirea ei demonica, numai puritate nu-mi sugereaza, de aceea am spus ca poza surprinde intr-un singur cadru acelasi "personaj" in doua ipostaze: copil-adult.

lolita.jpg

Robert Aeroth18.12.2010 20:44

Credeam ca te referi la alta poza.(la aia cu 2 fetite goale si o femeie in juma care le tine de mana).

In poza ta vad altceva vad o fetita care poarta o camasa de adult si care si-a aruncat papusa ca si cum nu ar mai conta, furia din ochi toate ma fac sa cred abuz din partea tatalui cel mai probabil. mama lipsita de viata si de speranta ma conduce spre aceeasi ipoteza

 

 

portretul unei familii ce trece printr-o drama

Robert Aeroth18.12.2010 22:11
axl20.06.2011 11:59
«123»