FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Gheoghe Popescu-cel corect si incoruptibil!!

«12»
SSK07.02.2006 21:06

@strezahuzum

 

De fapt, in mare tu imi dai dreptate. Ma contrazici doar pe detalii pentru ca

1. esti de acord cu o analiza pe nuante, dar iti doresti pe cineva mai curat decat Gica Popescu - total de acord, si eu !

2. In spiritul analizei pe nuante, tu il preferi pe Sandu. Eu nu. Eu pana sa ma gandesc la ce a facut Gica Popescu in calitate de impresar, am stat si m-am uitat la ce a facut Sandu ca presedinte al FRF timp de 15 ani. Alegerea a fost din punctul meu de vedere destul de simpla, mai ales ca (in contradictie cu ceea ce predica Gica Chioru) eu sunt un suporter care imi doresc in primul rand dezvoltarea fotbalului romanesc, si apoi pe cea a Stelei.

 

Si nu ma atrageti intr-o discutie de genul "roman ori stelist" ca n-am chef sa argumentez. Astea sunt optiuni pur personale ale fiecaruia.

armanovici07.02.2006 22:35
Oamenii incoruptibili nu pot face lucruri semnificative in viata. Si nu ajung niciodata sa iasa in fata. Sau mai crezi inca in mitul lui Corrado Catani ?

 

Fotbalul romanesc (si Romania) nu are nevoie de oameni nepatati. Are nevoie de oameni  care sa vrea si sa stie sa faca lucruri bune.

 

Sa fie Ienei exceptia care intareste regula?...nu am avea nevoie de un nou Nea Imi?

SSK07.02.2006 22:51

Emerich Ienei este un reputat antrenor roman, insa ma indoiesc ca ar putea face fata in ziua de azi postului de presedinte FRF.

iancu dragosh07.02.2006 23:15

problema cu un sistem atat de inchistat cum este cel care conduce fotbalul romanesc decurge din incapacitatea acestuia de a propune oameni cu o viziune noua. Atat timp cat, inca de la nivelul de copii si juniori fotbalul romanesc este acaparat de aceeasi gasca, este foarte greu sa apara figuri noi. Sistemul nu permite intrarea nici unui intrus. Intr-un ciclul normal, fotbalistii emblematici raman in cadrul cluburilot carora le-au marcat istoria, fie in calitate de tehnicieni fie in calitate de oficiali. in acest mod se asigura si o anumita continuitate in ceea ce priveste "spiritul" unei echipe. Uitati-va la organigrama cluburilor noastre de fotbal, gasim fosti arbitrii, interlopi sau aceeasi presedinti de tip Marius Stan sau Dinu Vama.

Cv-ul unui presedinte de club este valoros atata timp cat atesta existenta unui anumit tip de relatii cu sistemul, trecutul fotbalistic si competenta manageriala au o pondere foarte mica la un interviu de angajare.

Asadar exista oameni nepatati in fotbalul romanesc insa fie nu sunt primiti in sistem, fie aleg sa pastreze distanta de un mediu atat de poluat.

 

Mircea Sandu nu a creat acest sistem insa a jucat un rol foarte important in functionarea lui. Belodedici si Lupescu sunt doua persoane din afara sistemului, nepatate si cu o excelenta reputatie. Desi nu pot sa nu fiu suspicios in legatura cu gradul de libertate pe care il vor avea acestia ca si subordonati ai Nasului incerc sa fiu optimist. Sunt convins insa ca cei doi nu vor accepta sa fie niste marionete si nici nu se vor lasa inghiti de sistem. Un al treilea exemplu de persoana necorupta si capabila este Ladislau Boloni. o sa spuneti ca acesta este antrenor nu manager, insa este singurul selectioner care a venit cu o strategie clara, realizabila si elaborata cu privire la dezvoltarea fotbalului romanesc, pornind de la copiii si juniori. Daca i s-ar propune cred ca renunta la rolul de antrenor de mijlocul clasamentului in Franta pentru o pozitie de conducere in fotbalul romanesc.

 

In concluzie persoane capabile si cu o reputatie buna exista, trebuie insa sa schimbam putin modul in care vedem lucrurile si sa-i cautam si in alte locuri decat in cele in care ne-am obisnuit.

 

 

Ps: in ultimii 15 ani succesele fotbalului romanesc s-au bazat pe realizarile si pe fotbalistii sau antrenoprii Stelei. Nu este nici o coincidenta faptul ca momentul caderii Stelei 1998-99 a coincis cu inceputul declinului pentru echipa nationala. Uitati-va la componenta echipei Romaniei, pe masura ce numarul stelistilor din randurile nationalei scadea, rezultatele au inceput sa fie din ce in ce mai slabe. Practic 1999 a fost ultimul an care a consemnat o calificare a nationalei la un turneu final importnant

Virgil08.02.2006 11:25

Cred ca am deviat foarte mult de la subiectul propus de site admin.

E Gheorghe Popescu corupt sau nu?

 

Personal m-am abtinut pentru ca nu am dovezile care sa-l incadreze in aceasta categorie.

Cele doua milioane de dolari primite impreuna cu Giovani Becali,cred ca fac obiectul unei inselaciuni sau a unei evaziuni fiscale.

armanovici08.02.2006 20:37
Emerich Ienei este un reputat antrenor roman, insa ma indoiesc ca ar putea face fata in ziua de azi postului de presedinte FRF.

 

Vorbeam de faptul ca exista si oameni onsesti si incoruptibili in Romania nu daca ar fi potrivit ca presedinte FRF..

 

Iar deviem de la subiect multumita unora..

 

On topic please...

 

Este sau nu coruptibil Gheorghe Popescu?

strezahuzum08.02.2006 22:33

On topic, daca vrei : Gica Popescu nu este numai coruptibil, este corupt de-a binelea. A, sa nu se creada ca Popescu ar fi cel mai rau, sau unicul in aceasta situatie. Probabil, pe langa fratii Becali, Popescu e mic copil. Daca insa mi se permite metafora, fratii Becali sunt vinovati de genocid, Popescu doar de un asasinat. Dar tot e grav.

 

Putin off-topic : @SSK

In multe privinte da, sunt de acord cu tine. Nu insa si in raportul Steaua - nationala. Tu spui cam asa : echipa nationala mai importanta decat Steaua. O echipa nationala puternica => beneficiaza fotbalul romanesc => beneficiaza si Steaua. Punct de plecare : bunastarea generala. Punct de sosire : bunastarea Stelei.

 

Aici e clar ca nu suntem de acord. Echipa nationala a mai fost puternica ( perioada 94-2000 ). A crescut nivelul fotbalului romanesc ? Raspuns : nu. Ba din contra, ne-am dus incet-incet in jos. Cine a beneficiat ? Pai, infractorii. Impresarii, "investitorii" de tipul Paunescu, Ianul, Staicu, tot soiul de indivizi dubiosi. Daca printr-o minune, Popescu ar fi ales presedinte, cu ce ne-am alege ? Cu nationala fratilor Becali ( Soava, Filipescu, etc ). Mai e nevoie sa zic ceva ? Deci intre echipa Steaua care ne reprezinta in Europa si nationala care s-a chinuit sa bata Andorra, eu cel putin aleg Steaua. Sa ramana deci Sandu, pentru ca nu am in nici un caz siguranta ca nationala va beneficia in vreun fel daca Popescu ar fi fost ales.

armanovici08.02.2006 23:15

Off-topic : Toate ca toate..Iti inteleg punctul de vedere,iti dau dreptate in mare masura dar nu pot sa imi explic ce ai cu Filipescu??...Pt Steaua si-a facut datoria de fiecare data,a jucat in UCL,ne-a adus bucurii,de ce trebuie sa il ataci?..

Atat ar fi de obiectat vizavi de comentariul tau..

 

On topic: Parerea mea este ca 99% din oameni sunt coruptibili..diferentierea o face suma de bani!

SSK09.02.2006 00:38

@strezahuzum (putin offtopic si eu :P )

 

De fapt, nu, poate ca m-am exprimat eu gresit. Sau n-ai inteles tu ce trebuie. Eu nu am spus niciodata ca o nationala puternica duce la o Steaua puternica (exemplul ultimilor 15 ani ar fi fost intr-adevar destul de concludent), ci ca imi doresc dezvoltarea fotbalului romanesc in primul rand si abia apoi a Stelei.

 

Pe scurt, fotbalul romanesc are nevoie de proiecte, de bani pt proiecte si de oameni care sa le aplice. Fotbalul romanesc este o problema de nivel national, care din nefericire nu se poate gestiona de una singura. Este nevoie de o strategie si de o viziune coerenta si centralizata. Sa se stie cine trebuie sa investeasca in juniori. In stadioane. In gazoane de-a lungul tarii. In mingi de fotbal pentru copiii de la sate. s.a.m.d.

 

Steaua este un club privat, care daca are bani si conducatori priceputi se va dezvolta oricum. Ca dovada, vom cumpara jucatori din strainatate. Fotbalul romanesc nu are insa "sansa" asta. Iar o limitare la "curtea Stelei" fara sa ne pese daca niste copii vor putea sa practice fotbalul in conditii decente in...Turda sau Pascani sa zicem, mi se pare o viziune ingusta.

 

ontopic :

Da, probabil ca Gica Popescu este manjit. Nu stiu daca in cazul acesta cu Bratu, dar per total si-o fi tras si el ceva. Dar cred ca topicul nu ptea exclude comparatiile, pentru ca a-l judeca pe Popescu fara a-l raporta la ce se intampla cu ceilalti oameni de fotbal ar fi incorect. Iar eu l-am raportat la Mircea Sandu.

armanovici12.02.2006 02:37

"Întrebați-l pe Popescu ce e cu milionul acela de dolari!", a rãspuns Ioan Becali în fața camerelor de luat vederi. Tema? Cazul Bratu.

 

Da, întrebați-l! Întrebați-l și de venirea la Dinamo, "cea mai mare eroare a vieții mele de fotbalist", dupã cum avea sã mãrturiseascã fostul cãpitan al Barcelonei.

 

Episodul "ªtefan cel Mare" și momentul "Becali&Popescu" vor rãmîne mereu agãțate de glezna Baciului. ªi ambele sînt inițiate de Ioan Becali.

 

Același Becali care astãzi se delimiteazã de fostul sãu partener!

 

Nu cred o iotã din explicațiile lui Popescu în legãturã cu milionul luat de la turci. Nu l-am crezut integral nici cînd și-a dat cuvîntul de onoare cã n-a luat bani peste comision, cu atît mai puțin l-aș credita acum, cînd numele sãu apare cap de listã la FIFA.

 

Dar, dincolo de acest moment, Popescu rãmîne un fost mare fotbalist, bãgat pînã peste cap în jocul aspru și lacom al impresariatului, din care a ieșit prea tîrziu. Îl urmãresc fantomele chitanțelor și spectrul valizelor cu bani.

 

Însã nu el a fost Stãpînul Inelelor. Nu el a tras sforile! Dovadã cã deocamdatã e singurul prins cu minciuna. Ca un chiulangiu de circumstanțã!

 

Ioan Becali a luat ce-a spus, vom vedea în ce calitate!, iar Victor Becali n-a semnat nici un act. Ei sînt veterani ai unor astfel de situații.

 

Ascultîndu-l pe Ioan Becali cum îi îndrumã pe jurnaliști cãtre Popescu nu-ți puteai reprima o senzație: acest om e fãcut nu din carne și oase, ci din lire sterline și dolari. Iar prin sînge îi curg franci elvețieni, mai stabili decît orice ritm cardiac.

 

În acest timp, Popescu a cãzut în capcana propriilor neadevãruri. Dar preferã sã se facã de rîs decît sã ne spunã ceea ce intuim cu toții - milionul acela s-a dus în foarte multe pãrți, inclusiv înspre cei care acum îl lasã singur în public!

 

 

FOARTE BUN ARTICOLUL LUI TOLONTAN DIN GSP-UL DE AZI!!!

armanovici12.02.2006 02:41

Remember??

 

Cum a procedat Ioan Becali in cazul Mutu??cum s-a spalat pe maini?..cum a aruncat in fraier?cum s-a dezis de el?,cum a fost primul care l-a umilit in prime-time cand avea nevoie de sprijin..

 

Personal am fost foarte dezamagit de Mutu,pentru mine este un capitol inchis,nu il voi mai vedea niciodata cu aceeasi ochi dar Ioan Becali este un om fara caracter,fara scrupule,josnic si de nimic..

 

Mi-e cu adevarat scarba..

 

 

Un sentiment de deja vu?

 

Cat va dura pana cand Ioan Becali va face dezvaluiri despre Gh.Popescu???

Oto12.02.2006 15:15
Cat va dura pana cand Ioan Becali va face dezvaluiri despre Gh.Popescu???

 

Cred ca daca eram in UK, se pariau sume frumoase pe seama acestei ultime intrebari. Cote, bla-bla-bla....

Virgil12.02.2006 15:41

Ion Becali e o felina periculoasa.Cum Dumnezeu o face,de cade mereu in picioare ?

 

Pe vremea cealalta banii din transferuri,multi putini,intrau in vistieria statului.De 16 ani intra numai in buzunarele unor oameni fara scrupule.

armanovici13.02.2006 20:39

Un suporter analizeazã "cazul Florin Bratu"

 

In legatura cu transferul jucatorului Florin Bratu de la Rapid la Galatasaray am de spus urmatoarele:

 

1. Galatasaray a incalcat art. 18 al Regulamentului agentilor de jucatori FIFA, care este identic cu cel din Romania, in sensul, ca a angajat serviciile unui jucator fara sa trateze cu un agent (Giga Popescu a devenit agent la sf. Lunii septembrie, din cate am inteles, iar in chitanta se specifica clar ca banii sunt dati lui Giga Popescu de la Becali&Popescu, pentru trasnferul lui Bratu, oricat o intorc acuma); Sunt, de asemenea, curios ce scrie in contractul semnat de cele doua cluburi cu privire la agentul lui Bratu, conform prevederilor art. 18 Alin. 2; De asemenea, Galatasaray a incalcat prevederile art. 18 Alin. 3 facand plati nu direct clubului ci unor intermediar. In concluzie lui Galatasaray I se pot aplica, de catre FIFA, una sau mai multe din sanctiunile prevazute la art. 19 din Regulamentului agentilor de jucatori FIFA, mergand pana la interdicție de a desfãșura activitãți fotbalistice naționale și/sau internaționale.

2. Cu privire la Giga Popescu el a incalcat flagrant prevederile Regulamentului agentilor de jucatori FIFA:

 

- negocind cu un club, cu toate ca nu a fost agent de jucator pentru transferul unui jucator si chiar primind un comision, si nu ca un prieten al lui Rapid si Galatasaray asa cum se scuza penibil acum si pentru care a incasat o caruta de bani, de asemenea, Gica reprezentand pe Bratu trebuia sa ia comision de la Bratu nicidecum de la Galatasaray;

- luand bani de la un club, in 2004, in numele altui club desi art. 18 Alin 3 prevede expres ca aceste plati se fac direct in contul clubului, in aceasta perioada Gica cred ca era agent de jucator;

- din punct de vedere penal, pentru spalare de bani si incalcarea prevderilor privind regimul de trecere a frontierelor, intrucat a primit – conform documentelor oficiale ale lui Galatasaray – bani in numerar, iar organele de urmarire penala ar trebui sa se sesizeze din oficiu si sai ceara lui Gica Popescu documentele prin care acele sum au intrat pe teritoriul Romananiei, si, de asemenea, documentele prin care banii – si cat anume – au intrat in visteria clubului Rapid.

 

3. Cu privire la Ioan Becali el a incalcat flagrant prevederile Regulamentului agentilor de jucatori FIFA, precum si reglementarile civile si penale, intrucat ar trebui sa demostreze cum a introdus banii in tara, cum a luat acea suma in nume propriu, si nu cred ca s-a facut o greseala de dactilografiere asa cum penibil sustin atat Gica, cat si Becali; de asemenea, cum a introdus banii in visteria clubului Rapid;

4. Cu privire la clubul Rapid, prin reprezentantii sai care erau la acea vreme printre alti George Copos si Dinu Gheorghe – intrucat aceasta tranzanctie a durat din 2003 pana in 2005 – , cat anume a fost suma de transfer, cat anume a intrat, cu acte care sa ateste ca atunci, sau in scurt timp dupa ce clubul Galatasaray a platit acele sume lui Gica au intrat in contul lui Rapid, si nu in 2005 sau 2006 cand scandalul a fost deja daclansat, si ce sau intamplat cu celalate sume – au intrat in numerar in buzunarul conducerii de la Rapid.

 

In concluzie, as dori sa precizez ca sunt un suporter al acestui sport si un contribuabil in acelasi timp si nu mi se pare normal ca un sa platesct taxe si impozite, ca si contribuabil, si bani pe bilete si alte insemne ale cluburilor, ca si suporter, iar acestea sa isi bata joc de mine, de toti suporterii si de totii contribuabilii din aceasta tara, eludand flagrant toate legile, incluzand cele penale, spaland bani cu nonsalanta in acest sport si nu numai si neachitandu-si taxele si impozitele, atat prin intarzierea la plata acestora cat si prin nedeclarea veniturilor obtinute prin transferurile efectuate la negru.

Ar trebui sa inceapa o ancheta, incepand cu FRF, FIFA si organele competente de drept civil, penal si dreptul muncii, si sa se schimbe macar in al cel de-al 100-lea ceas ceva, incepand cu aceasta mentalitate de maidan care domneste peste toata activtatea fotbalistica incepand de la cei mai inalti demnitari ai FRF si ai cluburilor.

 

Mi-e scarba!!!!

 

Marin din Arad..

 

NO COMMENT

Bogdan4Steaua14.02.2006 07:11

" "Prunea să se mai nască de două ori!"

 

Daniel Nanu

 

 

- Gică, de ce ai refuzat să vii la audierile de la FRF?

- Am spus. Sînt plecat din ţară.

 

- Florin Prunea a afirmat ieri că ar fi trebuit să te prezinţi, ţinînd cont de numele şi de imaginea ta...

- Cine, Prunea? Prunea îmi spune mie unde şi cînd să vin? Păi, chiar aşa s-au întors lumea şi fotbalul cu fundul în sus să-mi ceară mie Prunea explicaţii? Florin ar trebui să se mai nască o dată... Ba nu, de două ori, ca să mă cheme pe mine să dau explicaţii!

 

- Dar vei veni atunci cînd te vei întoarce în ţară?

- Citez din ziarul vostru ce spune Prunea vizavi de mine: "În calitate de fost jucător şi candidat la preşedinţia FRF trebuie să facă dovada că e nevinovat". Oameni buni, atunci să cheme toţi foştii jucători din ţara asta şi să-i pună să demonstreze că-s nevinovaţi! Nevinovaţi de ce? A, nu-mi demonstrezi că-s vinovat de ceva, dar mă chemi să spun că-s nevinovat! Doamne fereşte! A ajuns Prunea să ne ceară să demonstrăm nevinovăţia! Chiar aşa i s-a urcat federaţia la cap? Plus că mă pune pe gînduri acea expresie "candidat la şefia FRF", pe care o foloseşte el. Păi, asta e vina mea? Că am candidat la şefia FRF? Asta e?...

 

- Ai declarat duminică seara, la Realitatea TV, că n-ai primit milionul de dolari de la Galatasaray ca agent de jucători. Atunci?

- Nu e nici o fraudă, doar eu am spus-o. În toamna lui 2003 am luat licenţa. Acel milion de dolari care, repet, a fost nu doar pentru Bratu, ci şi pentru Tamaş şi Ovidiu Petre, l-am primit de la turci în baza unei înţelegeri dintre mine şi ei, potrivit căreia eu trebuia să le găsesc lor jucători. Eram un "scouter", un consultant...

 

 

Popescu e la Istanbul

Gică Popescu nu s-a prezentat ieri în faţa Comisiei pentru acordarea licenţiei de agent de jucători. "Sînt plecat din ţară, într-o călătorie de afaceri programată de mai multă vreme", şi-a motivat absenţa fostul internaţional. Ziariştii turci de la Fanatik susţin că Gică Popescu se află, de fapt, la Istanbul, pentru a căuta împreună cu oficialii clubului Cim-Bom ieşirea din impas. "

 

Sursa: GSP

 

No comment. Popescu se simte incoltit si da in Prunea. Se dovedeste inca o data ca Popescu a fost excelent ca jucator, insa caracterul sau lasa mult de dorit.

Virgil14.02.2006 10:48
- Florin Prunea a afirmat ieri cã ar fi trebuit sã te prezinți, ținînd cont de numele și de imaginea ta...

- Cine, Prunea? Prunea îmi spune mie unde și cînd sã vin? Pãi, chiar așa s-au întors lumea și fotbalul cu fundul în sus sã-mi cearã mie Prunea explicații? Florin ar trebui sã se mai nascã o datã... Ba nu, de douã ori, ca sã mã cheme pe mine sã dau explicații!

 

-

 

 No comment. Popescu se simte incoltit si da in Prunea. Se dovedeste inca o data ca Popescu a fost excelent ca jucator, insa caracterul sau lasa mult de dorit.

 

Ce idiot ! Nu e vorba de un oarecare Prunea care i-a fost coleg la nationala,ci de seful Comisiei de Licentiere pe care intamplator sau nu il cheama Prunea.

Motanu D14.02.2006 11:04

Mai tineti minte bannerul ala al oltenilor "Gica Popescu... doar o javra" ? Oare de ce mi se pare pe zi ce trece ca aveau dreptate ?! :?: :!:

IONUTZ-CIPRIAN14.02.2006 11:11

:evil: >>>Cu trecerea timpului ies la suprafata tot felul de lucruri si oameni,care odata au fost huliti sau injurati dar nimeni nu a luat in seama pe cei care faceau astfel de gesturi,acum le dam dreptate!!>>> :twisted:

Darius_Stelistul15.02.2006 11:18

Ce legatura are Gheroge Popescu cu Becali

Motanu D15.02.2006 11:29
Ce legatura are Gheroge Popescu cu Becali

 

Intr-adevar, o fraza ANTOLOGICA. Pai e aceeasi legatura ca intr un sef mafiot si adjunctul sau. Simplu, nu ?

armanovici22.03.2006 00:59

Fostul fotbalist Gicã Popescu a ajuns un actual țepar, cu acte în regulã

 

Dupã ce a învãțat

 

de la Giovani Becali

 

cum se țepuiesc fotbaliștii și statul, Gicã Popescu, zis Baciul, a bãgat la cap cum fac ciobanii afaceri imobiliare pe tarlaua altuia. În 2004, în cârdãșie cu Primãria Voluntari și Judecãtoria Buftea, Baciul și-a însușit în mod ilegal un teren, pe care a început sã-și înalțe Complexul Rezidențial Amfiteatru: apartamente de lux, piscinã, salã de fitness și restaurant propriu, cu circuit închis (foto 1 și 2). Acest teren aparține doamnei Rodica Tomescu, care, în 2000, l-a cumpãrat cu acte în regulã de la mãtușa ei, Ortansa Levițchi. Cu toate acestea, Gicã Popescu a intrat cu tupeu pe proprietatea femeii, susținând cã acesta este terenul pe care el l-a cumpãrat de la finul sãu, Ion Lungu.

 

Baciul a cumpãrat într-adevãr un teren

 

în Voluntari, însã nu terenul acesta, ci terenul vecin. Ca sã ne înțelegem – este vorba despre douã terenuri distincte: terenul lu' Popescu și terenul lu' Tomescu. Problema e cã Popescu urcã în ofensivã și susține cã cele douã terenuri se suprapun. În altã ordine de idei, când Lungu și Popescu au bãtut laba, au machit aldãmașu' și au încheiat contractul de vânzare-cumpãrare, terenul era în litigiu. Tomescu și Lungu se judecau pentru el, așa cã acest teren nu avea voie sã fie vândut pânã nu se clarifica situația sa în fața legii.

 

Povestea este ceva mai veche

 

În 2002, familia Tomescu face multiple cereri la Primãria Voluntari, solicitând o autorizație de construcție, pentru a-și împrejmui proprietatea. Dupã ce a așteptat pânã în pânzele albe, rãspunsul primit a fost cã le-au dispãrut actele de proprietate din primãrie. O lunã mai târziu, Ion Lungu solicitã anularea contractului de vânzare-cumpãrare dintre Tomescu și mãtușa ei, Ortansa Levițchi. Lungu depune la dosar o copie dupã actele de proprietate ale doamnei Tomescu, pe care Primãria Voluntari le declarase pierdute (facsimil 3). Aceste acte erau necesare pentru a putea deschide procesul.

 

Cum au ajuns actele la Lungu,

 

vã lãsãm pe voi sã judecați singuri. În plus, Lungu vine în dinți cu o sentințã a Tribunalului Buftea, care îi anula doamnei Levițchi dreptul de proprietate. Aceastã sentințã, de care nu știa nimeni, rãmãsese definitivã prin neapelare. Sã vedem de ce nu a fãcut nimeni apel. Pãi, doamna Levițchi primise citațiile și comunicãrile la Brãila, deși locuiește în București de 38 de ani, iar sora 'mneaei, Alexandrina Crețu, care trebuia sã se prezinte la tribunal în calitate de moștenitoare, și-a permis luxul sã lipseascã motivat, pen'cã dãduse colțul în eternitate cu multã vreme înainte de termen! În ciuda actului de deces, moarta a fost citatã de douã ori (facsimil 4) de caricaturile de judecãtori din Buftea, cãrora le pute creierul a cadaverinã și putresceinã.

 

Chiar dacã ambele citații s-au întors

 

cu mențiunea "destinatar decedat", mortãciunile de la tribunal și-au permis luxul de o stupizenie morbidã de a-i trimite și comunicarea sentinței. Ca urmare a acestor mârșãvii incalificabile, Tribunalul Buftea îi dã câștig de cauzã lui Ion Lungu. Doamna Tomescu și familia decedatei contestã decizia Tribunalului Buftea și câștigã apelul. Urmãtoarele confruntãri în tribunal sunt câștigate tot de Tomescu, care obține un scor remarcabil de patru hotãrâri definitive și irevocabile, ce îi confirmã proprietatea asupra terenului, sentințe emise de Tribunalul București și de Curtea de Apel București, hai sã trãiești.

 

În 2004, Gicã Popescu intrã în joc,

 

iar lucrurile iau o întorsãturã bizarã. Cum kilu' meu pune Baciul mâna pe teren și obține autorizația de construcție, pentru care doamna Tomescu a așteptat de i s-au lungit urechile? Sã recapitulãm: în acest moment, Gicã Popescu construiește ditamai mãgãoaia pe un teren ce nu-i aparține, lucru confirmat și reconfirmat de cele patru hotãrâri judecãtorești. Trebuie sã fi fost destul de sigur pe pilele lui, de și-a permis sã facã o astfel de investiție, în condițiile în care, dacã pierde terenul, nu prea are cum sã-și ia complexul în spinare și sã-l mute la dracu-n praznic, în Insulele Olteniei.

 

Trecând peste hotãrârile instanțelor superioare,

 

Tribunalul Buftea hotãrãște cã terenul cumpãrat de Baciul Gicã este unul și același cu terenul lu' Tomescu, adicã ele se suprapun, drept care îi ridicã dreptul de proprietate doamnei Tomescu și îl face apropitar pã Baci. Instanța a cãutat un expert topografic care sã-l dribleze bine pe Gicã Popescu, așa cã l-au ales pe Marius Lãcãtuș, așa-l cheamã, sã n-am parte. Ce înseamnã sã fii fan adevãrat! Lãcãtuș s-a aruncat în careu și a fãcut o expertizã în care punctele cardinale se schimbã între ele astfel: dacã el cade cu nasul spre nord, estul e în dreapta; dacã el cade cu nasul spre sud, estul e tot în dreapta, pentru cã așa vrea mușchiu' lu' Gicã.

 

Stireanu de ultimã orã: Gicã a început

 

sã-și vândã complexul prin intermediul societãților Euro Invest și Regatta, care îi și promoveazã proiectul. Prețul locuințelor se ridicã la 1.200 de euro pe metrul pãtrat construit, plus TVA. Maxim tupeu: Gicã vinde un amplasament aflat pe un teren în litigiu, fãrã sã înștiințeze posibilii cumpãrãtori cã terenul este grevat de sarcini. Fraierii care or sã-i cumpere vilele or sã-i moșteneascã și procesele. Așteptãm cu bere și semințe sentința recursului fãcut de Tomescu contra hotãrârii Tribunalului Buftea.

 

Roxana JIPA(academia catavencu)

 

Untitled5.jpg

c_strike22.03.2006 03:46

aici ai mare dreptate. dar sti si tu cum e. presa mai tot timpul pune paie pe foc asa ca eu cred ca din tot ce s-a scris in presa este adevarat in proportie de 50%.

Bogdan4Steaua04.09.2006 20:30

" Popescu ataca FRF pentru programarea meciului cu Bulgaria la Constanta

 

Invins de Mircea Sandu & Co. la alegerile pentru sefia FRF, Gica Popescu a promis ca va urmari din umbra activitatea noii echipe de la Casa Fotbalului si va fi necrutator fata de greselile acesteia.

 

"A fost o prostie fara margini programarea unui meci de calificare cu Bulgaria la Constanta"

 

"Pur si simplu, i-am invitat pe bulgari sa se urce in masini si sa vina in numar foarte mare, aproximativ 5.000, la acest meci. Nu asa se pregateste o campanie de calificare", a spus Gica Popescu. "

 

Sursa: Onlinesport

 

Popescu "loveste" din nou. Din nou acuzele sunt patetice. Sigur am facut egal pentru ca am jucat la Constanta. :roll:

«12»