FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Televizoare LCD

«12»
axl28.07.2010 17:46

Ok, mi s-a stricat un televizor si intentionez sa-mi cumpar altul, dar sunt varza la detalii tehnice.

Targetul e:

- max 15 milioane

- diagonala 66 cm (nici mai mare, nici mai mica, indiferent de raportul calitate/pret)

 

La o prima cautare mi-au suras astea doua:

http://www.emag.ro/televizoare/televizor-l...2--p26PFL340512

 

http://www.emag.ro/televizoare/televizor-l...2--pKDL-26EX302

 

Philipsul se pare ca are contrastul mai mare decat Sony (ce-o mai insemna si asta) si asta cice e bine. In schimb Sony are port USB cu redare DivX ceea ce-mi face cu ochiul.

 

Rugamintea mea care e: nu ma pricep. Care-i treaba cu contrastul? Ce vreau eu de la un TV-lcd? Aveti alte sugestii? Care-i diferenta dintre HD ready si full HD?

Sanatate!

Azzido28.07.2010 18:09

incearca sa iei urmatoarele marci: LG, Sony sau Samsung. Mai sunt si altele ok, dar astea sunt de baza, parerea mea.

HD ready inseamna ca poate sa redea continut high definition, iar full hd se refera la faptul ca poate sa redea hd la 1080 p (calitate maxima hd), in timp ce hd ready poate sa insemne ca reda doar la la 720 p

Te-ar mai putea interesa la un TV:

 

Conexiuni:

D-SUB (conectezi TV-ul ca si monitor de pc)

SCART (dvd,video,etc)

HDMI ((High-Definition Multimedia Interface) este o interfață de conectare audio/video pentru semnal digital.)

 

Tuner digital:

DVB-T - TV la calitate digitala, transmisie prin unde electromagnetice, receptia se face cu u antena de camera. O sa apara curand si in Romania si o sa fie gratuita

DVB-C - tot calitate digitala dar foloseste ca mediu de transmisie/receptie cablul coaxial (rcs,upc au asa ceva, pe langa semnalul analogic)

 

Cam astea sunt de baza. Citeste si parerea cumparatorilor si ia o decizie.

Daca nu stii ce inseamna un termen, mergi pe google si scrie define:termenul_tau)

 

Spor la cumparaturi!

 

axl28.07.2010 18:10

Saru-mana.

TURKU28.07.2010 18:33

LG 66 cm e bun eu am dat 1450 ron,acum pe piata il iei intre 1200-1350 in doar 3 luni a scazut pretul criza isi spune cuvantul.

red&blue_boy28.07.2010 18:39

Si ar fi indicat sa aiba tehnologie LED,cum are Philips-ul ala de la e-mag...

f234567k28.07.2010 18:46

Ai dracu, nu va mai place televizorul ala micut in coltul biroului :D

axl28.07.2010 18:48

Ala s-a stricat ma.

Daniel-Ionut28.07.2010 19:07

Da alb-negru pe lampi nu mai va place? :D

Tara e in plina criza si unii isi cumpara televizoare :rolleyes:

axl28.07.2010 19:13

Bai, lasati caterinca, dati sfaturi.

MoWeed28.07.2010 20:40

Are bunica-mea un televizor Diamant vechi. Nu esti interesat?

Nyghty28.07.2010 21:08

Te-as sfatui sa-ti iei un Sony sau Samsung, mai degraba, fiind asa-zise marci "consacrate".

Inca o diferenta intre HD Ready/Full HD sta doar daca ai xbox( jocurile se vad mai bine pe HD Ready decat pe Full HD... asa zise ochiul unor gameri). Daca nu, opteaza pentru un Full Hd; plus ca pe un Hd Ready nu poti prinde Tvr HD, Pro TV HD, programe d'astea importante.

Fane29.07.2010 05:58

Sony Bravia.

Spoonman29.07.2010 07:25

SAMSUNG 26 C 530

 

are tot ce iti trebuie , full HD, USB MOVIE ( citeste MKV), sunet DTS nativ, filtre HD. DVB C, LCD generatie 2010. :bananadance:

 

(SONY nu reprezinta o optziune, sincer... sunt varza)

 

 

Sorry 530 nu se face pe 26'... doar pe 32' (81 cm)... my bad (sigur va aparea... da cand hotaraste muschii lor)

 

Seria 4 adik SAMSUNG 26 C 450 ... doar k e HD Ready 1366 / 768, si nu are filtre pt zgomote HD... in rest e ok

 

...si LG-urile 2010 par ok... da astia sunt ciudatzi... parerea mea

 

Fane29.07.2010 07:38
(SONY nu reprezinta o optziune, sincer... sunt varza)

 

N-as generaliza...depinde de model.

 

Spoonman29.07.2010 08:01
N-as generaliza...depinde de model.

 

corect da totusi... singuru (pe care l-am vazut eu) care face ce scrie pe cutie e EX 700... da are panou normal sincer nu se compara cu LED-urile de la SAMSUNG cu ultra clear panel

 

PS ...nu lucrez la Samsung, nu tzin cu Chelsea :hypocrite:

Daniel-Ionut29.07.2010 08:07
PS ...nu lucrez la Samsung, nu tzin cu Chelsea :hypocrite:

 

Ahaaa, deci tii cu Palmeiras inseamna :D

red&blue_boy29.07.2010 09:11
Ahaaa, deci tii cu Palmeiras inseamna :D

 

Sau cu Suwon Samsung Bluewings ! :D

 

Parerea mea,referitor la marca,ar fi sa alegi intre Panasonic sau Samsung.Sony depinde de model,iar Philips am inteles ca nu se mai fac la fel de bune ca altadata.

axl29.07.2010 10:05

Multumesc pentru sfaturi.

Mi-am comandat un Sony KDL-26EX302. Au contat faptul ca citeste Dvix de pe USB (la Samsung sau LG n-am gasit) si designul exterior care se potriveste perfect cu sufrageria mea (LG-urile arata execrabil, Samsung arata mai bine).

 

1385 RON.

Maye29.07.2010 10:07

Asa tare s-au ieftinit chestiile astea?

red&blue_boy29.07.2010 10:22

Da,e frumos ca design,sa-l folosesti sanatos!

Ronnie29.07.2010 13:28
Ok, mi s-a stricat un televizor

 

Singur s-a stricat. Tu n-ai nicio vina.

David29.07.2010 14:17
axl29.07.2010 14:22
Mare grija cu eMagul,Axl! :))

Am luat de la Domo.

RobYnho29.07.2010 15:44
Mare grija cu eMagul,Axl! :))

 

Ce are emag-ul ? Vroiam sa-mi cumpar un monitor de la ei prin iarna.

axl29.07.2010 15:47

In primul rand, preturi mai mari. La Domo am dat 1385, la Emag era in jur de 1440.

«12»