FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

HAGI "STELISTU' "

«123»
horse3703.01.2006 19:28

e ca sa vedeti si voi ce glont a putut sa ne treaca pe la cap in vara trecuta! ca tot ne plangeam noi dupa gicuta al nostru ca-i mare stelist si boier cacareaza nu-l mai vrea. asa ca cititi ce am copiat din evz si aruncati si voi cu o parere. in cazul ca cele scrise de evz se vor adeverii...Hagi STELISTU...

 

Socant pentru lumea fotbalului si aparent inexplicabil pentru suporterii echipei Dinamo, neasteptatul exod de jucatori care se preconizeaza dinspre Stefan cel Mare catre Timisoara pare sa aiba si alte cauze decat cele oficiale. Omul cu banul, petrolistul Marian Iancu, e pe cale sa finanteze o tranzactie de proportii in spatele careia stau, de fapt, membrii aceluiasi grup de prieteni si chiar ai aceleiasi familii!

Personajul-cheie si creierul intregii afaceri, in urma careia o suma importanta (de ordinul milioanelor de dolari) ar lua drumul buzunarelor familiei Becali si ale prietenilor acesteia, este - dupa toate aparentele - Ioan, impresarul devenit presedinte la Dinamo. Dupa multi ani in care a manevrat din umbra fotbalisti, bani, comisioane si conducatori de cluburi, Ioan Becali a iesit la rampa asta-vara, cand a reusit, cu ajutorul a doi prieteni, Gigi Netoiu si Cristi Borcea, sa se instaleze presedinte executiv la Dinamo. Tinut o perioada in sah de Nicolae Badea, presedintele consiliului director, Becali a pus in aplicare planul imediat dupa ce a reusit sa-l izoleze pe adversarul sau. Daca va fi dusa la indeplinire, schema il va usura pe Marian Iancu, patronul timisorenilor, de o suma impresionanta.

 

Cine negociaza

 

Datele afacerii sunt simple. Marian Iancu le-a dat mana libera la transferuri managerului Gica Hagi si presedintelui executiv Ion Craciunescu, anuntand marinimos ca putem cheltui oricat, voi aduce orice jucator imi cere antrenorul. Regele a intocmit o lista de jucatori pe care se afla si un numeros grup de fotbalisti dinamovisti. Pentru a-i achizitiona, Hagi si Craciunescu negociaza cu reprezentantul clubului Dinamo - Ioan Becali - si reprezentantul jucatorilor, Victor Becali. O simpla privire in trecutul apropiat scoate insa la iveala anomalia. Victor, fratele mai mic al lui Ioan, a fost angajatul acestuia la firma de impresariat ISM, devenindu-i ulterior partener la Becali & Popescu. Chiar daca, aparent, Ioan a parasit meseria atunci cand s-a facut presedinte de club, legaturile dintre cei doi sunt foarte stranse, la firma de impresariat neluandu-se nicio hotarare fara stirea si acordul sau. Gica Hagi este un prieten foarte apropiat al celor doi. Dupa revolutie, Regele a fost reprezentat de Ioan Becali, cei doi ajutandu-se reciproc in repetate randuri, mai ales cand la mijloc era vorba despre interese in fotbal. Episodul din ˜98, cand impresarul l-a adus pe Hagi de la Istanbul pentru a-l ataca pe Mircea Lucescu atunci cand incerca sa-l impuna pe Piturca la nationala, sau cel din 2001, cand Becali a militat pentru ca Regele sa fie numit pe banca tricolorilor, sunt elocvente.

Ultima persoana implicata direct in tranzactia Dinamo-Poli Timisoara este Ion Craciunescu, presedinte executiv la banateni, prieten cu grupul Hagi-Becali si fost angajat al celui din urma, la ISM.

 

Cine castiga

 

Dupa cum se poate observa, negocierile se poarta intr-un cerc restrans de prieteni si rude, care vor stabili valoarea jucatorilor, sumele de transfer, comisioanele si clauzele din contractele proaspetelor achizitii. Totul, pe banii lui Marian Iancu.

Alte personaje care vor profita indirect, dar substantial din aceasta afacere sunt tot prieteni apropiati ai grupului Becali: actionarii dinamovisti Gigi Netoiu si Cristi Borcea. Intamplator sau nu, jucatorii vizati pentru un eventual transfer la Timisoara sunt ai celor doi! Netoiu ar urma sa incaseze jumatate din banii primiti pe Plesan si Grigorie si intreaga suma pentru Moti. Banii pe Vlad Munteanu si Claudiu Niculescu ar intra in buzunarele lui Borcea.

 

Cine pierde

 

In acest moment, singurii care par sa piarda sunt Marian Iancu, cel care da banii, si clubul Dinamo, care ar ramane fara jucatori, fara a incasa in loc o suma semnificativa. In privinta gruparii ros-albe, n-ar fi nimic nou, respectandu-se de fapt reteta de succes aplicata, in ultimii ani, de aproximativ aceiasi eroi: Ioan si Victor Becali, Netoiu si Borcea.

Faptul ca discutiile au intrat in impas si, mai ales, ultimele reactii ale patronului de la Timisoara sunt semne ca acesta incepe sa devina suspicios. Dupa ce a cheltuit sume enorme pe mana fostului antrenor Cosmin Olaroiu fara ca jucatorii adusi sa se ridice la inaltimea asteptarilor, Marian Iancu pare sa fi devenit mai precaut. Petrolistul a mentionat de mai multe ori ca daca vrea Hagi sa-i aduc pe cei de la Dinamo, ii aduc!. Pe de alta parte, Iancu a lansat, in Gazeta sporturilor de ieri, un avertisment subtil: Nu cred ca vreun jucator din Romania valoreaza un milion de dolari. Eu gandesc din punctul de vedere al investitiei, sunt un om de afaceri. Daca aduc un jucator de un milion de dolari, trebuie sa ma gandesc si la foloase ulterioare. Nu vreau sa se creada ca suntem un sac fara fund sau chiar naivi!.

 

Nu accepta salarii mai mici

 

Ioan Becali a produs neliniste in sanul lotului prin anunturile pe care le-a facut inainte de Sarbatori. Vor fi micsorate salariile si Orice jucator este de vanzare sunt cele doua vesti proaste care au ajuns la urechile fotbalistilor. Intentia celor de la Poli de a cumpara valori s-a intalnit la fix cu dorinta comerciantului Becali de a vinde. Mihaita Plesan este ca si transferat la Timisoara. Ionel Danciulescu (foto), la fel ca Florentin Petre si Claudiu Niculescu, are un contract mare, ceea ce nu-i convine lui Becali. Petre a declarat public ca nu accepta sa-i fie micsorat salariul, iar Danciulescu si Niculescu gandesc la fel. Pe Cosmin Moti, Ioan Becali l-ar fi promis celor de la Levski Sofia (n.r. - managerul general al bulgarilor, Nasko Sirakov, a petrecut in Dubai alaturi de seful dinamovist). (Daniel Contescu)

cristianotopeanu04.01.2006 05:13

Nici o legatura in articol cu faptul ca Hagi nu iubeste Steaua. Nici nu se lanseaza aceasta ipoteza in articol, deci ai pus un titlu complet neinspirat.

 

Hagi e stelist 100 % si ce a facut el pentru Steaua ca jucator, nu va mai face multa lume (sa duca Steaua in 2 finale de CCE, sa castige o Supercupa, etc). Plus ca el a declarat de nenumarate ori ca tine cu Steaua de cand se uita la TV si-i vedea pe Iordanescu, Dumitru, Sames...

Teoctist04.01.2006 05:30

E clar ca Hagi face jocul lui Giovanni.Asa cum l-a facut intotdeauna.Hagi e unul dintre bratele caracatitei formata in jurul familiei Becali Ion si Victor.O caracatita care a supt fotbalul romanesc de ce a avut mai bun si care acum a prins in brate chiar echipa Ministerului de Interne.Becalii au jucat intotdeauna tare si extrem de periculos.Cine le-a stat in cale a cam fost maturat.

Sper ca Marian Iancu sa-si dea seama ca a facut o mare greseala prin inlaturarea lui Olaroiu si aducerea lui Hagi,un antrenor inferior ca valoare primului.Sunt convins ca in foarte scurt timp de la Timisoara va incepe un foarte mare scandal.Hagi nu va face treaba,iar suporterii si conducerea vor exploda.Cine crede ca poate fi prieten cu fratii Becali,va deveni in scurt timp vaca de muls a acestora.Si nu stiu daca Iancu,care a intrat cu ei in hora,mai poate iesi asa lesne.Pentru ca da lapte mult.

"Marele antrenor Hagi" nu a ezitat sa-si incaseze inca de la instalare salariul integral.Ca la curve,banii inainte.Pe urma vede el ce rasol da.

 

Pentru ca tot e vorba de fratii machidoni,as vrea sa remarc faptul ca Mircea Lucescu a avut taria sa le-o dea peste bot atunci cand s-a transferat singur la Sahtior si nu le-a platit nici-un comision.

Teoctist04.01.2006 05:38
 

 

Hagi e stelist 100 % si ce a facut el pentru Steaua ca jucator, nu va mai face multa lume (sa duca Steaua in 2 finale de CCE, sa castige o Supercupa, etc). Plus ca el a declarat de nenumarate ori ca tine cu Steaua de cand se uita la TV si-i vedea pe Iordanescu, Dumitru, Sames...

 

Te inseli.Steaua l-a dus pe el intr-o finala.Aceea cu Milan pe care am pierdut-o cu 4-0.In finala de la Barcelona sugea tâta pe la Sportul.

Din pacate nu a mai demonstrat ca e stelist atunci cand nu a cazut cu Gigi la pace pentru a antrena Steaua.Si cand te gandesti ca [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] ar fi venit si fara salariu.Stai linistit ca Hagi nu iubeste asa de mult Steaua,cum ar vrea sa para.El nu e decat o unealta in mana "gânditorului Giovanni",care-i spune ce trebuie sa faca.

 

O spune el ca e stelist,dar mai trebuie sa si demonstreze.

Piece of Mind04.01.2006 05:38
Nici o legatura in articol cu faptul ca Hagi nu iubeste Steaua. Nici nu se lanseaza aceasta ipoteza in articol, deci ai pus un titlu complet neinspirat.  

 

Hagi e stelist 100 % si ce a facut el pentru Steaua ca jucator, nu va mai face multa lume (sa duca Steaua in 2 finale de CCE, sa castige o Supercupa, etc). Plus ca el a declarat de nenumarate ori ca tine cu Steaua de cand se uita la TV si-i vedea pe Iordanescu, Dumitru, Sames...

 

O mica erata. Hagi a dus Steaua intr-o singura finala de CCE.

cristianotopeanu04.01.2006 05:40

Corect, a jucat 2 semifinale si o finala, plus Supercupa Europei 1987. Sunt la birou si ma grabeam.

 

Hagi nu "sugea tata la Sportul" fiindca dorea, ci fiindca nu avea incotro. Si el regreta ca nu putea fi in componenta Stelei, desi fusese desemnat fotbalistul anului 1985.

 

Despre dovezi, a aratat, prin tot ce a facut ca jucator, absolut tot ce trebuia justificat. Hagi a dus Steaua in finala CCE sau invers ? Aici se discuta ... Probabil ca ambele variante sunt corecte. El a castigat Supercupa pentru Steaua sau Steaua l-a facut sa castige? Ambele sunt corecte...

Teoctist04.01.2006 05:45

@Piece of Mind

O mica erata.Nu Hagi a dus Steaua in finala ci exact invers.Steaua l-a dus pe el in finala.Pentru ca daca era asa de mare jucator incat sa duca de unul singur o echipa in ultimul act al CCE,asa cum afirmi tu si Cristi,ar fi dus-o pe Sportul Studentesc la care juca atunci.Sa nu exageram rolul avut de Hagi in aceste imprejurari.

cristianotopeanu04.01.2006 05:57

In nici o echipa din lume un jucator nu poate face totul singur. Hagi a incercat, pe cat a putut, sa suplineasca, prin talentul lui, lipsurile echipei, asa cum echipa compensa pofta lui de dribling si erorile lui (atatea cate au fost). La drept vorbind, nu cred ca Hagi a gresit decisiv pentru Steaua in vreun meci, ba din contra, cu el in teren Steaua juca altceva, un fotbal placut, iar driblingurile sale (si pasele) erau o incantare.

 

Sincer, Steaua '86 era o echipa de "muncitori", care a avut norocul sa bata la penalty-uri Barcelona (e un noroc, sa recunoastem). Sunt curios daca Steaua '86 batea Milanul '89 .....

Teoctist04.01.2006 06:09
Sincer, Steaua '86 era o echipa de "muncitori", care a avut norocul sa bata la penalty-uri Barcelona (e un noroc, sa recunoastem). Sunt curios daca Steaua '86 batea Milanul '89 .....

 

Esti departe de realitate,Steaua juca incantator si avea jucatori extrem de talentati si de puternici.Care executau inclusiv driblinguri.Cine a vazut Steaua acelor timpuri isi aduce aminte de driblingurile lui [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color],Piturca,Majearu,etc.Si de combinatiile lor de efect.

 

Steaua '86 a fost mai tare decat Milan '86,asta e foarte important.

Milanul '89 era o super echipa,cu Van Basten,Gullit si Rijkaard in componenta.

weber_p04.01.2006 07:28

Ce legatura are faptul ca presedintele lui Dinamo este un parazit care ii mananca cat poate mai bine cu faptul ca Hagi ar fi sau nu stelist??

De fapt de vrei tu sa spui este ca e bine ca nu a venit Hagi la Steaua ca sa nu ne vanda multi dintre jucatori!! dar nu cred ca se putea!! la noi sunt oameni nesimtiti dar totusi cu capul pe umeri in conducere!!

Cat despre faptul ca Laca ar fi venit si fara bani in Ghencea eu nu cred asta!!! Are si omul o familie si tre sa se gandeasca la ea si nu ar fi venit nici macar dak Steaua era echipa lui tacasu'!!!

A iubit Steaua si inca o iubeste! si noi il iubim pe el!!

Dar acest articol pe care l-ai citit tu nu are nici cea mai mica legatura cu faptul ca Hagi are sau nu are inima alaturi de Steaua!!

Bogdan4Steaua04.01.2006 07:51

Eu consider ca transferul lui Danciulescu ar fi benefic pentru Poli si indirect benefic si pentru noi deoarece ar mai slabi lotul principalei contracandidate la titlu(Dinamo). In ceea ce ii priveste pe ceilalti trei jucatori, prefer sa ma abtin(doi dintre ei provin de la o echipa care a retrogradat insa plini de aere de vedeta - in special Plesan), iar celalalt prinde locul de titular in putine momente.

Povestea din Evenimentul Zilei este putin trasa de par desi contine cateva adevaruri. Oricum, Hagi s-a daruit total cat a jucat la Steaua si pentru asta are respectul suporterilor. Asocierile de moment cu tot felul de persoane mai mult sau mai putin dubioase nu ar trebui sa ne intereseze prea tare atata timp cat nu fac rau clubului Steaua.

IONUTZ-CIPRIAN04.01.2006 07:54

:evil: Hagi nu a venit la Steaua de frica,trebuia sa il depaseasca pe Zenga la multe capitole,si daca nu putea, se facea de cacao in tara ,asa ca nu a riscat sa vina in Ghencea.In legatura cu acea afacere totul e posibil,nu stiti ca traim in Romania????Aici se papa fiecare pe fiecare!!!! :twisted:

Ultras_Fever04.01.2006 08:15
Nici o legatura in articol cu faptul ca Hagi nu iubeste Steaua. Nici nu se lanseaza aceasta ipoteza in articol, deci ai pus un titlu complet neinspirat.  

 

Hagi e stelist 100 % si ce a facut el pentru Steaua ca jucator, nu va mai face multa lume (sa duca Steaua in 2 finale de CCE, sa castige o Supercupa, etc). Plus ca el a declarat de nenumarate ori ca tine cu Steaua de cand se uita la TV si-i vedea pe Iordanescu, Dumitru, Sames...

 

zi-mi si mie cand a dus Hagi Steaua in 2 finale de CCE??

cristianotopeanu04.01.2006 08:40
zi-mi si mie cand a dus Hagi Steaua in 2 finale de CCE??

 

 

Am raspuns mai sus Citeste cu atentie si nu mai repeta intrebarile al caror raspuns e dat !!!

cristianotopeanu04.01.2006 08:40
Cine a vazut Steaua acelor timpuri isi aduce aminte de driblingurile lui [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] [..]

 

 

 

[color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] dribleur in anii '80 ?!?!?! :D Nu ajung emoticonurile sa descriu cum "dribla" el. Iti dau eu niste meciuri din anii '80, de vei rade si tu cum pierdea mingea si faulta din spate .... Camacho, Goicoechea sunt martori (priveste pe site cateva faulturi marca [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color]).

 

Imi amintesc un meci la care chiar am fost (Sportul 1988), cand persoane din tribuna il fluierau pe [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color], dupa ce avusese 2-3 intrari criminale la unul din mijlocasii Sportului. Eram mic si nu intelegeam de ce il fluiera. Acum inteleg.

 

Era un zapacit si cam haotic in anii '80. Doar spre final devenise matur in joc (desi Ardeleanu stie si altele...), pasa foarte bine si tragea echipa dupa el.

i.h.u.g.04.01.2006 08:59
Sincer, Steaua '86 era o echipa de "muncitori", care a avut norocul sa bata la penalty-uri Barcelona (e un noroc, sa recunoastem). Sunt curios daca Steaua '86 batea Milanul '89 .....

 

Esti departe de realitate,Steaua juca incantator si avea jucatori extrem de talentati

 

 

imi pare rau sa-ti spun asta dar, in fapt, Steaua a avut mare noroc in '86. nimeni nu contesta ca a avut o echipa "de aur" dar, daca te uiti peste echipele pe care le-am intalnit pana in finala, vei observa ca de acolo lipsesc cu desavarsire adversari din campionate puternice. am fost mai buni decat Milan '86 e un fel de a spune, noi nu ne-am intalnit cu ei de fapt. iar cat despre penalty-uri, ele sunt intotdeauna o loterie...oricum asta nu mai conteaza acum...stiai ca finala a fost votata printre cele mai urate? si e sigur ca pentru noi a fost cea mai frumoasa

in ceea ce-l priveste pe Hagi, el face ce trebuie pentru ca sa-si ia banii, pentru el si familia lui. inima si iubirea nu tin de foame.

cristianotopeanu04.01.2006 09:09

Just comentariul tau si iti apreciez obiectivitatea. Sigur ca nu toti sunt la fel, dar asta e altceva.

Gica Chioru04.01.2006 10:32

Horse, faptul ca-ti permiti sa-l persiflezi pe Hagi ma dezamageste, pentru ca o faci din postura de moderator al acestui forum. Este dezamagitor sa nu respecti unul dintre cei mai importanti jucatori ce au jucat la noi, la Steaua.

Apoi, in ceea ce-l priveste pe suporterul Stelei, Gica Hagi, am sa va aduc aminte un singur lucru:

Cand jigodia de Lucescu-tatal arunca cu mascari, cu minciuni ordinare, in clubul nostru, Gica Hagi a luat primul avion de la Istanbul si i-a spus asa: Sa nu incep sa vorbesc eu, nea Mircea!

Si creatorul Cooperativei a tacut...

iancu dragosh04.01.2006 10:35

este pacat ca retorica la adresa performantei Stelei din 1986 a atins si unii stelisti. Poate datorita noului format al UCL nu va dati seama ca in 1986 nu erau foarte multe formatii din campionatele puternice. Doar cate una din Spania, Germania si Italia. Dupa cum stiti cluburile engleze nu aveau dreptul sa participe la competitie.

Asadar avem Barcelona, Bayern si Juventus. In mod normal acestea trei ar fi ajuns in semi-finale alaturi de Steaua, si atunci nimeni nu ar fi comentat nimic. Romania s-ar fi aflat in careul de asi cu Italia, Germania si Spania. Numai ca Anderlecht, echipa ce domina campionatul Belgiei, o forta la aceea ora in fotbalul mondial( Vezi Cm 1986)a reusit sa invinga pe Bayern.

Doar pentru ca reprezentanta belgiei s-a dovedit a fi mai puternica decat Bayern munchen, nu ar trebui sa diminueze meritele acelei echipe a Stelei. Pana la urma, am jucat cu echipa mai valoroasa dintre bayern si Anderlecht si am invins.

cristianotopeanu04.01.2006 10:36

"[...] voi, ziaristii, ar trebui sa ne ridicati statuie [...] tu, ala cu mustata, vin la tine !" . Avea si umor :) .

George Stan04.01.2006 11:20
este pacat ca retorica  la adresa performantei Stelei din 1986 a atins si unii stelisti. Poate datorita noului format al UCL nu va dati seama ca in 1986 nu erau foarte multe formatii din campionatele puternice. Doar cate una din Spania, Germania si Italia. Dupa cum stiti cluburile engleze nu aveau dreptul sa participe la competitie.  

Asadar avem Barcelona, Bayern si Juventus. In mod normal acestea trei ar fi ajuns in semi-finale alaturi de Steaua, si atunci nimeni nu ar fi comentat nimic. Romania s-ar fi aflat in careul de asi cu Italia, Germania si Spania. Numai ca Anderlecht, echipa ce domina campionatul Belgiei, o forta la aceea ora in fotbalul mondial( Vezi Cm 1986)a reusit sa invinga pe Bayern.

Doar pentru ca reprezentanta belgiei s-a dovedit a fi mai puternica decat Bayern munchen, nu ar trebui sa diminueze meritele acelei echipe a Stelei. Pana la urma, am jucat cu echipa mai valoroasa dintre bayern si Anderlecht si am invins.

 

Foarte bine punctat, Dragos. Pentru unii ar fi trebuit sa jucam de 5 ori cu Milan si de 4 ori cu Barca ca sa avem dreptul la finala.

Adica nu-i de ajuns sa bati campioana Spaniei la ea acasa... :)

Alin_H04.01.2006 12:19
Horse, faptul ca-ti permiti sa-l persiflezi pe Hagi ma dezamageste, pentru ca o faci din postura de moderator al acestui forum. Este dezamagitor sa nu respecti unul dintre cei mai importanti jucatori ce au jucat la noi, la Steaua.  

Apoi, in ceea ce-l priveste pe suporterul Stelei, Gica Hagi, am sa va aduc aminte un singur lucru:

Cand jigodia de Lucescu-tatal arunca cu mascari, cu minciuni ordinare, in clubul nostru, Gica Hagi a luat primul avion de la Istanbul si i-a spus asa: Sa nu incep sa vorbesc eu, nea Mircea!  

Si creatorul Cooperativei a tacut...

 

La ce te referi cand spui ca Lucescu ,,arunca cu mascari, cu minciuni oridnare in clubul nostru"? Si, ce crezi ca stie Hagi despre Lucescu atat de compromitator?

Gica Chioru04.01.2006 12:32
La ce te referi cand spui ca Lucescu ,,arunca cu mascari, cu minciuni oridnare in clubul nostru"? Si, ce crezi ca stie Hagi despre Lucescu atat de compromitator?

Aline, jigodia de Lucescu a incercat de multe ori sa ne faca rau si uneori a si reusit, poate ca ar trebui sa ne ocupam ceva mai mult de Lucescu si de ceea ce a facut acest om fotbalului romanesc, de consecintele ce dainuiesc si astazi.

Ca sa ma rezum doar la acel subiect, Lucescu a dat cateva declaratii prin care a atacat Steaua anilor 80 si a incercat sa puna pe seama politicului si a lui Valentin succesele echipei noastre. Din pacate nimeni din clubul nostru nu a intervenit, toata lumea a tacut si a trebuit sa vina Hagi de la Istanbul sa ne apere. A venit imediat, retineti acest lucru, a luat primul avion si a fost foarte ferm si concret. Lucescu, mai ales omul Lucescu, din cauza obsesiei lui antisteliste a facut multe rele fotbalului romanesc.

Alin_H04.01.2006 12:50
La ce te referi cand spui ca Lucescu ,,arunca cu mascari, cu minciuni oridnare in clubul nostru"? Si, ce crezi ca stie Hagi despre Lucescu atat de compromitator?

Aline, jigodia de Lucescu a incercat de multe ori sa ne faca rau si uneori a si reusit, poate ca ar trebui sa ne ocupam ceva mai mult de Lucescu si de ceea ce a facut acest om fotbalului romanesc, de consecintele ce dainuiesc si astazi.

Ca sa ma rezum doar la acel subiect, Lucescu a dat cateva declaratii prin care a atacat Steaua anilor 80 si a incercat sa puna pe seama politicului si a lui Valentin succesele echipei noastre. Din pacate nimeni din clubul nostru nu a intervenit, toata lumea a tacut si a trebuit sa vina Hagi de la Istanbul sa ne apere. A venit imediat, retineti acest lucru, a luat primul avion si a fost foarte ferm si concret. Lucescu, mai ales omul Lucescu, din cauza obsesiei lui antisteliste a facut multe rele fotbalului romanesc.

 

L-am vazut aseara la stiri pe Lucescu spunand: ,,Sufletul meu e impartit: tin si cu Steaua si cu Dinamo si cu rapid" (citez din memorie). Ciudat. La Dinamo a avut, totusi, cele mai mari performante, mi s-ar parea normal sa se declare dinamovist convins. Exista o categorie sociala care se imparte tuturor .... Pe bani, desigur :lol:. Daca Hagi a luat salariul in avans de la Poli, asa cum am citit mai sus, e clar ca intre el si Lucescu nu e mare diferenta din punctu' asta de vedere.

Ultras_Fever04.01.2006 12:51

Problema lui Il Muce este aceea ca nu a fost primit la Steaua de anumiti jucatori din acea perioada a carierei de fotbalist!!

«123»