Jucatorul adus de la Timisoara iși aduce aminte că a avut astm timp de 4-5 ani, motiv pentru care doctorii i-au spus că-și riscă viata dacă va continua să facă fotbal.
### Fundasul stinga dezvaluie cum dormea stind in sezut pentru a nu se sufoca, dar si cum bunica ii punea mamaligă fierbinte pe piept pentru a-l ajuta să respire mai usor.
### Momentul de rascruce al carierei de jucator s-a petrecut acum 5 ani, cind după un an de antrenamente facute de unul singur a decis să renunte la fotbal, insă norocul si Hagi l-au intors din drum.
Fotbalistul cu cea mai explozivă crestere in joc din noua trupă a Stelei, Iasmin Latovlevici, iși povesteste drama vietii si momentele de cumpană ale carierei.
"Ce maninca ma asta inainte de meciuri de poate juca intr-un asa ritm?". Întrebarea a fost auzită in tribunele din Ghencea spre finalul meciului dintre Steaua si Grasshopper si trimiterea era la Iasmin Latovlevici. Cu o prestatie senzationala mai ales in prima repriza cind l-a bombardat pur si simplu pe portarul advers, fundasul a fost nevoit să stea la stadion pină la ora 01:00 dimineata, la controlul antidoping.
"Am ajuns acasă si alte aproape două ore nu m-a luat somnul de la efort". Ieri la prinz insă a acceptat propunerea de a oferi un interviu cititorilor GSP. Locatia e o cafenea din Bucuresti, iar chelnerul vine si, inainte de a lua comanda, ii intinde mina stelistului. "Dati-mi voie să vă felicit pentru prestatia de aseară!". Latovlevici se simte jenat de atentia si complimentele celui care apoi ii aduce un fresh de portocale.
- Iasmin, cititorii gsp.ro te-au desemnat cel mai bun jucator la Steaua - Grasshopper. Esti de aceeasi parere?
- (Ride)... E opinia publicului, eu sunt bucuros, dar importantă e parerea antrenorului. Toată echipa, nu numai eu, a facut un meci foarte bun.
- Te-am vazut executind in premieră toate fazele fixe de pe partea dreapta
- Da, a fost decizia antrenorului si chiar am exersat astfel de faze la antrenamente. Cred că e indicat ca un stingaci să bată loviturile din dreapta pentru că e bine ca mingea să meargă spre poartă si orice deviere să-l pună in incurcatură pe portar.
- Dar suturile alea senzationale din prima repriză de la cine ai invățat să le tragi?
- De la Hagi. Ramineam să lucrez după antrenamente si sutam cit puteam de tare, dar nu pe poarta Hagi m-a invățat să nu mai trag violent, ci să caut mereu spatiul portii, că asta e secretul. A avut dreptate.
"Cind alergam, ramineam fară aer"
- Oamenii prin tribună se intrebau ce maninci inainte de meciuri de poti juca intr-un asemenea ritm.
- (Zimbeste, după care lasă capul in pamint)... Capacitatea mare de efort cred că am avut-o mereu. Știti, am avut o mare problemă in copilarie. Pe la 7 ani m-am imbolnavit de astm. Doctorii au fost fermi: «Dacă mai faci sport iți pui viata in pericol».
- Și cum ai reusit să cîștigi lupta cu boala?
- Mama voia să-mi ia spray din acela special, dar tata a refuzat categoric. «Copilul meu nu va ajunge un rahitic, va face sport cu orice risc». Faceam crize des, ramineam fară aer, eram nevoit să dorm nu intins, ci stind in sezut, că altfel mă sufocam. A fost teribil. Mi-aduc aminte că bunica facea mamaliga o infășura intr-un prosop si mi-o punea pe piept. Eram alergic la pene, puf si praf.
- Și la fotbal cind te-ai dus, la ce virsta
- La 10 ani. Mi-a fost greu la inceput, cind alergam ramineam fară aer, mă inroseam la față, insă incet-incet am luptat, am trecut peste tot si pe la 11-12 ani am scapat definitiv de astm. Cind m-am dus din nou la doctorita care imi interzisese să fac sport, a ramas uimită: «E exclus ca tu să fii acelasi care avea astm acum 4 ani. Nu pot să cred asa ceva».
"Mă refuzau toti"
- În afara acestei drame, ai mai avut un moment de cumpană in cariera de jucator?
- Aveti la dispozitie vreo 3 zile si spatiu in ziar să vă povestesc prin ce-am trecut?
- A fost vreun moment in care ai vrut să renunti la fotbal?
- Da, acum 5 ani. În 2004 am fost nevoit să alerg prin parcuri, să fac antrenamente de unul singur. Echipa la care eram, FC BC Golf Timisoara, nici nu mă mai folosea, nici nu mi-a dat drumul. Alergam zi de zi ca un nebun, cred că o puteam concura lejer pe Gabriela Szabo. În 2005, m-am dus in "C" la Oradea, dar după două saptamini mi-au zis că nu mă opresc, m-am intors la Timisoara, după care la CFR Cluj, dar Șunda nu m-a dorit. Nu mai stiam să stau pe teren, nu mai aveam repere, nu mai aveam stiinta jocului, nu mai stiam nimic.
- Și de ce...
- Stati, că e mult de povestit. De la CFR m-am dus la Brasov. Era Multescu acolo. După două zile imi zice «Îmi pare rau, n-am ce face cu tine». A fost momentul in care am cedat psihic. După un drum de 8 ore cu trenul, am ajuns acasă si am zis: «Renunț». În Timisoara a venit insă Poli AEK, s-a facut un satelit, CFR Timisoara, si am ajuns si eu acolo. La primul antrenament, i-am lasat pe toti in spate cu vreo două ture, doar la alergat eram beton, numai că la joc eram dezorientat rau.
"Am profitat de accidentarea unui coleg"
- Ce povestesti pare desprins dintr-un scenariu de film.
- Stati să vedeti ce urmeaza S-a facut un trial, cu 3 meciuri. Cind s-a anuntat ultima echipa nu eram nici acolo. Doar eu si cu incă un coleg am ramas pe din afară! Înainte să ies pe teren am mai gasit un tricou prin vestiar si l-am luat. În minutul 5 s-a accidentat chiar fundasul stinga si asa am intrat si mi-am cîștigat locul!
- Și cine te-a promovat la echipa mare?
- Hagi. Fiind antrenorul lui Poli, a venit la un meci cu echipa secunda La final a intrebat: «Cine e fundasul stinga si cîți ani are?». Cind a auzit că am doar 20 de ani, a fost scurt: «Să mi-l aduceti urgent la prima echipă».
- Să revenim la Steaua, cum e cu Ilie Dumitrescu?
- Relatia e buna Noi trebuie să fim receptivi si să intelegem ce vrea de la noi, iar pină acum am inteles pentru că am cîștigat cele două jocuri.
- Te consideri un fundaș ofensiv?
- Îmi place să atac, recunosc, dar depinde de situatie, pentru că de multe ori trebuie să stai in aparare dacă asa iți cere antrenorul. Dusan Uhrin m-a incercat in niste amicale si ca mijlocaș stinga ofensiv, insă imi place mai mult să vin in forță din linia din spate si să fiu un fel de surpriza
"Din cauza faptului că nu am putut respira bine 4-5 ani, mandibula mi s-a deplasat prea in față si nu e intr-o pozitie normala Ar trebui să fac operatie"
IASMIN LATOVLEVICI
"Am refuzat-o pe Dinamo acum ceva vreme. La acel moment doream să performez la Timisoara. Nu regret deloc alegerea, mă bucur enorm că acum am ajuns la Steaua"
IASMIN LATOVLEVICI
"Stadion plin era si la Timisoara, insă pe Ghencea publicul e mult mai agresiv si pune o presiune fantastică pe adversar. Simti realmente cum te impinge de la spate"
IASMIN LATOVLEVICI
"N-o să uit toată viata unul dintre sfaturile pe care mi le-a dat Hagi. Mi-a zis că atunci cind voi lasa pe cineva să-mi ia personalitatea, voi fi nimeni in fotbal si in viață. O să-i urmez sfatul cu orice risc"
IASMIN LATOVLEVICI
"Cea mai bună refacere pe care o fac după meciuri solicitante e multă gheață si apă rece in bazinul in care stau zeci de minute"
IASMIN LATOVLEVICI
Ce este astmul
- o afectiune cronică a plaminilor, caracterizată prin probleme de respiratie cauzate de inflamarea cailor aeriene
- in timpul unui atac de astm, celulele din caile aeriene produc mai mult mucus decit in mod normal, infundindu-le; acestea se inflameaza determinind caile aeriene să se umfle si muschii din jurul lor să se incordeze
- desi e considerată o boală incurabila unele medicamente pot ajuta la controlul acesteia, precum inhalatoarele sau tabletele cu steroizi. Acestea insă pot, pentru o perioadă scurtă de timp, să producă tahicardie sau usoare spasme musculare.
- in SUA există peste 12 milioane de persoane care au astm, iar in lume mor anual 4.000 de oameni din cauza acestei boli, 80 la sută fiind copii
Latovlevici despre
... Echipa natională
"Aș minti dacă aș spune că nu mă gindesc si la echipa nationala Dacă voi avea evolutii bune la Steaua, probabil că voi ajunge si acolo. Eu mă simt capabil, că doar nu mai sunt un copil de 19-20 de ani, fară experiență"
... Meciul Steaua - Timisoara, din 29 august
"Nu-l privesc ca pe o revanșă, am invățat in toti acesti ani ce inseamnă profesionismul si mă gindesc doar să dau totul pentru echipa care mă plateste acum"
... Modelele de jucatori de bandă
"Îmi place Kolarov foarte mult, imi place si Evra de la Manchester United. Mai e si Lahm, de la Bayern Munchen, chiar dacă el e pe dreapta, urcă fantastic in ofensivă"
... Tentatiile Bucurestiului
"Nu mă intrebati de asa ceva, fiindcă in afară de stadion-casă-mall nu stiu nimic. Mi-a zis Surdu o dată să merg la AFI Cotroceni si mi-am luat iubita, am mers pe stradute si am nimerit la Palatul Cotroceni. De-atunci am zis că iesirile nu sunt de mine"
Calitatea nr. 1 pe care crede că o are
"Vitalitatea. Restul sunt lucrate sau muncite"
Defectul nr. 1 pe care crede că il are
"Vreau să fac prea multe. Cred că acest defect m-a impiedicat să realizez mai mult in toti acesti ani"
9 tehnicieni cu nume importante i-au fost antrenori lui Latovlevici in ultimii 4 ani: Hagi, Cirtu, Piturca Sabau, Sandoi, Uhrin, Balint, Șumudica Ilie Dumitrescu
Desemnat de fani omul meciului cu Grasshopper
Siteul gsp.ro a lansat imediat după terminarea meciului de joi, din Ghencea, un sondaj de opinie cu intrebarea "cine a fost cel mai bun stelist?". Cele mai multe voturi le-a strins Latovlevici, urmat de Tatarusanu.
gesepe