Ce a zis baiatu' la prezentarea sa oficiala la Universitatea Cluj:
Simt o mare bucurie in suflet că m-am intors acasa Această revenire e de bun augur si sper ca, impreună cu staful tehnic, să ne indeplinim obiectivele. M-am intors la echipa de suflet, la U. Cluj, deci nu e un pas inapoi chiar dacă am plecat de la Steaua, principala candidată la titlu, in opinia mea. Noi, cei care am fost adusi la Steaua de catre domnul Piturca am simtit că nu mai suntem doriti acolo. Steaua e un capitol inchis pentru mine, nu mă mai interesează ce se intamplă acolo. Domnul Ilie Dumitrescu nu a purtat nicio discutie cu mine după ce a venit la Steaua. Nu stiu dacă e un om arogant, depinde cum il percepe fiecare.
Nu stiu dacă am fost dorit de CFR Cluj. Cu mine personal n-a purtat nimeni vreo discutie de la CFR, or fi fost negocieri intre cluburi. Nu am declarat niciodată că aș vrea să joc la CFR, au fost doar speculatii ale presei. Cred că fanii Universității Cluj mă vor primi bine pentru că tot timpul am avut o relatie foarte bună cu ei.
Cu George Florescu am vorbit acum cateva zile si, din cate am inteles, nu va incepe din primul minut meciul cu Albania. Nu au dreptate cei care-l critică pe Florescu. El e un jucator foarte bun si a demonstrat lucrul acesta oriunde a fost. M-aș bucura ca, intr-o zi, să jucam iar impreună aici, la Universitatea Cluj, asa cum s-a intamplat pană acum sapte ani. Chiar am discutat cu ei despre asta si stiu că si-ar dori. Universitatea Cluj le-a ramas in suflet.
Tehnicianul Marian Pană s-a declarat extrem de multumit de venirea lui Pacurar, in opinia sa "un jucator de mare valoare".
"Sper să se integreze cat mai repede in sistemul nostru de joc. Un aspect extrem de important in aducerea sa e faptul că e clujean si e foarte atasat de acest club. Ramane de vazut dacă vor mai pleca si alti jucatori. Fotbalul e un joc, iar dacă-l tratezi cum se cuvine vin si rezultatele. Dacă vom ajunge pe un loc de cupe europene in retur, vom trage si mai tare să ne mentinem acolo, dar nu mă gandesc acum la Europa. Cupa Romaniei are un farmec aparte. Vreau să ajungem in finală si apoi, inainte de ultimul act, să ne propunem să-l câștigam. Vom trata fiecare meci din Cupă la victorie", a afirmat Pana