În doar 6 luni, atît cît a trecut din sezonul actual, Dică și compania au bătut recordul de incasări din campionatul intern pe această perioadă. Cel mai mult a primit căpitanul Mirel Rădoi, 163.000 de euro, cu doar 1.000 mai puțin decît chiar antrenorul Oleg Protasov. Ultimul in top este Daniel Bălan, jucător care a evoluat intr-un singur joc, pe finalul meciului cu Sportul, dar care a incasat aproape 30.000 de euro.
În total, Gigi Becali a scos din buzunar numai pentru jucători peste 1,5 milioane de euro. Se adaugă banii cîștigați de Protasov și de ceilalți antrenori din staff, aceștia costîndu-l pe Becali pînă acum mai bine de 200.000 de euro.
http://www.gsp.ro/index.php?a=30015&shift=1
Cum au fost premiați steliștii
1.000 de euro la victorie pe teren propriu sau egal pe teren străin și in derby-urile de acasă
2.000 de euro la succes in deplasare
Singurii care au jucat ca titulari in toate meciurile din Divizia A și din cupele europene sînt Hamutovski, Ogăraru și Boștină. Dintre aceștia, doar portarul a fost integralist, bifînd 2.250 de minute in competiția internă, Liga Campionilor și Cupa UEFA.
164 de mii de euro a incasat Protasov in 6 luni. El a luat 74.000 de euro din prime (bonusurile sale fiind duble decît ale jucătorilor) și 90.000 de euro din salariu
O să le dau de acum inainte și mai mulți bani ca să nu mai plece nimeni de la Steaua, să stea aici să facă performanță pentru români
Gigi Becali
Rădoi n-are rival la bani
1.Radoi 163.000
2.Iacob 85.000
3.Hamutovschi 79.500
4.Dica 75.000
5.Paraschiv 68.500
6.Ogararu 67.000
7.Bostina 67.000
8.Ghionea 67.000
9.Bumitru 65.500
10.Goian 65.000
11.Nicolita 62.000
12.Cristea 61.250
13.Nesu 56.000
14.Lovin 54.750
15.Oprita 50.750
16.Baciu 48.500
17.Petre Marin 47.500
18.Dinita 43.750
19.Cernea 42.500
20.Balan 29.750
Sumele sunt exprimate in euroi.
