FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Rc Lens

«12»
FuNNky LowE suD31.05.2010 20:36

Racing Club de Lens este un club francez de fotbal, care joacă in nordul orasului Lens, in departamentul Pas-de-Calais. porecla sa, a cantat et sau (in engleză: sange si aur), vine de la culorile sale traditionale de rosu si aur. rivalilor lor primare sunt vecinii lor nord OSC Lille, pe care le contestă Derby du Nord.

1905, obiectiv. Pe locul Verte (actualul loc de la République), elevii se joaca fotbal. Ei incă nu stiu că sunt scris primele randuri ale istoriei Racing Club de Lens. De ce acest nume? Fotbalul a fost inventat in Anglia, asa ca a fost bine sa ai un club cu un nume anglo-saxone. În plus, tinerii din acea vreme au fost urmatoarele Racing Club de Roubaix si Racing Club de France.

Camerei intai a fost format de catre parinti a acestor adolescenti sub denumirea de Racing lensois club, inainte de club ar fi inregistrate oficial sub denumirea de Racing Club Lens in 1906. Clubul a jucat initial in verde, ca la club sa nascut pe locul Verte, iar cele negre, pentru omniprezenta miniere de carbune in regiune.

Între 1907 si 1912, jucatorii au fost nevoiti să schimbe terenuri de sport de cateva ori, inainte de solutionarea de la real Parc des Glissoires, intre Avion si Lens.

În timpul primului razboi mondial, activitățile clubului au fost redusi la tacere, inainte de reinceperea in 1919, cu ajutorul americanilor. Lens a fost apoi joacă in cerul albastru.

 

Ligue 1

 

  • Winners: 1998.
  • Runners-up: 1956, 1957, 1977, 2002.
Ligue 2

 

  • Winners: 1937, 1949, 1973, 2009.
French Cup

 

  • Runners-up: 1948, 1975, 1998.
French League Cup

 

  • Winners: 1994, 1999.
  • Runners-up: 2008.
Summer Cup

 

  • Winners: 1994.
Coupe Drago

 

  • Winners: 1959, 1960, 1965.
  • Runners-up: 1957.
Coupe Gambardella

 

  • Winners: 1957, 1958, 1992.
  • Runners-up: 1979, 1983, 1993, 1995.
UEFA Cup

 

  • Semi-finalists: 2000
UEFA Intertoto Cup

 

RobYnho31.05.2010 20:38

Ne pisam pe Lens!

Maye31.05.2010 21:01
Ne pisam pe Lens!

Ne-am pisat cu 4-0.

Daniel-Ionut31.05.2010 21:04

Ce tampenie de echipa... barem nu faceai si tu cu PSG :D

f234567k31.05.2010 22:25

Allez Lens!

blindica01.06.2010 09:47
Ce tampenie de echipa... barem nu faceai si tu cu PSG :D

 

Ti-e dor de Ritli.

Maye01.06.2010 09:52
Ti-e dor de Ritli.

Nu stie la ce te referi.

Daniel-Ionut01.06.2010 09:55
Nu stie la ce te referi.

 

Zoltan Ritli :blink:

Maye01.06.2010 09:59

Dupa cum spuneam :)

Daniel-Ionut01.06.2010 10:04

Pai nu era ma vorba de portarul Stelei din 97-98? care a aparat in dubla cu PSG :hmmm::)

Maye01.06.2010 10:09

Ba da , tot timpul ai dreptate , de fapt.

RedScorpyON01.06.2010 10:18

Ce frumos,un copy-paste de pe wikipedia realizat de un cocalar ce a postat la toate threadurile posibile...RC Lens,echipa mediocra in Franta la ora asta,de ce nu ai facut cu Marseille,sunt pe val la ora asta...

Daniel-Ionut01.06.2010 10:25

Parca este cu Marseille :hmmm:

RobYnho01.06.2010 10:42
Ce frumos,un copy-paste de pe wikipedia realizat de un cocalar ce a postat la toate threadurile posibile.

 

Sa speram ca n'o va mai arde prea mult p'aici.

MoWeed01.06.2010 10:47

FuNNky LowE suD pentru noi

Este Deni 2

 

:steag_cruce_invers:

Ronnie01.06.2010 11:41
Ce frumos,un copy-paste de pe wikipedia realizat de un cocalar ce a postat la toate threadurile posibile...RC Lens,echipa mediocra in Franta la ora asta,de ce nu ai facut cu Marseille,sunt pe val la ora asta...

 

Lasa-l ma, poate avea biberon cu Lens cand era mic.

David01.06.2010 16:45
FuNNky LowE suD pentru noi

Este Deni 2

 

:steag_cruce_invers:

Macar Deni avea farmec.

LanDSharK01.06.2010 17:28

Hai cu un topic despre FC Istres. :clap:

RobYnho01.06.2010 18:10

Nu mai da idei. :))

David01.06.2010 18:49

NEC!

*Alecs*01.06.2010 19:06
Parca este cu Marseille :hmmm:

 

Este, este, dar daca nu prea sunt fani pe aici, nu vroiam sa vorbesc de unul singur.

Maye01.06.2010 19:27

Pai nu prea ati avut despre ce sa vorbiti mai Alecs :D

*Alecs*01.06.2010 19:30

Despre victoriile contra celor de la PSG, parcursurile din Liga Campionilor si UEFA, despre Santos Mirasierra :P

Maye01.06.2010 19:32

Deci nu despre titluri si cupe cucerite :)

 

Despre Santos oricum nu se prea stie , iar cat despre parcusurile europene sunt cam modeste :)

*Alecs*01.06.2010 19:35

Daca e sa o luam asa, noi vorbim pe forumul asta de 4 ani degeaba :))

«12»