FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Transferuri internationale , Iunie - Septembrie 2010

«12328»
Maye17.05.2010 22:58

Avand in vedere ca sezonul s-a terminat in marea majoritate a campionatelor importante , au inceput si transferurile.

Desi cele mai importante transferuri se vor face abia dupa Cupa Mondiala din Africa de Sud , miscarile de jucatori au inceput.

Aici putem discuta despre transferurile reusite cat si despre zvonuri.

 

Transferuri efectuate pana acum :

 

 

-Andy Van der Meyde de la Everton la PSV (a si jucat un meci deja).

-Christoph Metzelder de la Real Madrid la Schalke 04.

-Marama Vahirua de la Lorient la AS Nancy (unul dintre jucatorii mei preferati din copilarie :D )

-Batuhan Karadeniz de la Besiktas la Eskisehirspor. (unul dintre cei mai promitatori tineri turci - care nu joaca pt Germania)

-Mehmet Topal de la Galatasaray la Valencia

-Ricardo Costa de la Wolfsburg la Valencia .

 

red&blue_boy18.05.2010 05:14

Metzelder,care a jucat la Dortmund,revine in Bundesliga la rivala lor,Schalke...El declarase ca a facut o greseala cand a mers la Real...

Maye18.05.2010 06:16
Metzelder,care a jucat la Dortmund,revine in Bundesliga la rivala lor,Schalke...El declarase ca a facut o greseala cand a mers la Real...

Metzleder a mai jucat in juniorat la Schalke :) , dar e drept , dupa a jucat 7 sezoane la marea rivala Dortmund.

RobYnho18.05.2010 07:15
El declarase ca a facut o greseala cand a mers la Real...

 

Ce sa zica si el ? Oricum, s'a umplut de bani.

bogdanbog18.05.2010 08:14

Si eu mi-as dori sa fac o greseala d-asta...

Sunt tare curios care din Benzema si Higuain va pleca de la Real. :hmmm:

Maye18.05.2010 08:58

Sunt mai multe zvonuri legate de Benzema si Higuain.

 

Pe Benzema se pare ca il vor toate cluburile mari , dar United insista , iar pe Higuain se pare ca il vrea Liverpool cel mai mult.

 

Ce sa zica si el ? Oricum, s'a umplut de bani.

Din punct de vedere fotbalistic a fost o mare eroare.

23 de meciuri in 3 sezoane

*Alecs*18.05.2010 10:01

Transfer:

 

Ben Foster: Man United >>> Birmingham - 6 mil lire (mai trebuie doar sa treaca testul medical)

 

Zvonuri:

 

Man City se pare ca a facut o oferta destul de mare pentru James Milner.

Lokomotiv Moscova intentioneaza sa-l ia pe Pavlyuchenko.

Barcelona e in discutii avansate cu Villa.

red&blue_boy18.05.2010 10:22
Din punct de vedere fotbalistic a fost o mare eroare.

23 de meciuri in 3 sezoane

 

 

Asa e.Dar nici Metzelder cat a jucat n-a prea demonstrat ca are valoare de Primera,de Real...Oricum,isi revine cred cu Magath la Schalke...

 

Higuain n-ar trebui cedat de Real...Benzema poate da,iar in acest caz,United ar fi cea mai probabila destinatie...

Am mai auzit ceva zvonuri ca l-ar vrea Chelsea pe Kaka...

Maye18.05.2010 10:34

Mai sunt zvonuri legate de United.

 

La sosiri : Di Maria , Suarez , Ben Arfa , Rodwell.

RobYnho18.05.2010 11:27
Din punct de vedere fotbalistic a fost o mare eroare.

23 de meciuri in 3 sezoane

 

Sincer, nici nu prea avea loc.

Maye18.05.2010 11:34

Sincer avea loc ... a prins perioada aia geniala cu Cannavaro fundas central.Avea si el loc.

red&blue_boy18.05.2010 11:45

Di Maria se spunea ca s-ar fi inteles cu Real,ca ar merge la ei din sezonul urmator.Jucator bun,doar sa se adapteze unde va merge,in rest nu cred ca nu va confirma.

Sunt curios unde va merge Suarez si daca va mai avea acelasi randament...

Ronnie18.05.2010 12:01

Titi Henry este aproape de a semna cu New York Red Bulls conform Goal.com

 

Maye18.05.2010 13:03

Jucatori cunoscuti care raman liberi de contract in vara :

 

Anglia :

 

Sol Campbell

Philippe Senderos

Mikael Silvestre

Wilfred Bouma

Marlon Harewood

Yildiray Basturk

Morten Gamst Pedersen

Paul Robinson

Ivan Klasnic

Ricardo Vaz Te

Michael Ballack

Joe Cole

Juliano Belletti

Simon Davies

Erik Nevland

Nick Barmby

George Boateng

Fabio Aurelio

Sylvinho

Martin Petrov

Patrick Vieira

David James

Hermann Hreidarsson

Steve Finnan

Ricardo Rocha

Angelos Basinas

Nwankwo Kanu

Ricardo Fuller

Salif Diao

John Mensah

Boudewijn Zenden

Benjani

Carlo Cudicini

Luis Boa Morte

Mido

Ilan

Guillermo Franco

Mario Melchiot

 

Daniel-Ionut18.05.2010 13:16

O adevarata echipa... :w00t:

Adrian18.05.2010 14:55

Nenilor, din lista pusa de Maye mai sus, cu siguranta Steaua ar fi putut transfera cativa jucatori. Asta daca, dupa semifinala UEFA, continua pe acelasi drum.

Nu ma refer aici la oameni ca Ballack sau Joe Cole dar unii din oamenii aia sunt in cautarea unei ultime sanse de performanta. Cu un management profesionist, puteau linistiti sa vina la Steaua pe salarii de 300 de mii euro.

RobYnho18.05.2010 15:22

Eu sunt mai sceptic. Nu cred ca vreun jucator de pe lista aceea ar fi acceptat un salariu de 300 de mii, de exemplu.

Sunt multe echipe cu buget mai mare decat ar fi avut Steaua daca continua pe acelasi drum, care, cu siguranta, ar fi mers pe mana vreunui jucator de pe lista aceea.

Chiar sunt curios care ar fi cel mai mic salariu al vreunui jucator din cei mentionati mai sus.

Ronnie18.05.2010 15:50

Din cate observ eu pe lista lui Maye sunt numai jucatori liberi din Premier League, iar astia nu vin niciodata sub 1m in Romania. Ar prefera sa se duca pe 500k in tara natala mai degraba.

 

Iar parerea mea este ca mai degraba o conducere competenta ar investi in tineri valorosi decat in jucatori in varsta veniti doar pentru bani si mai putin pentru performanta.

 

PS: Fabio Aurelio e super jucator. E interesant de vazut unde va ajunge in vara asta.

Adrian18.05.2010 16:25

Asa se zicea si de jucatorii ca Mendoza acum cativa ani. Cum sa vina in Romania un om care a jucat pe la Marseille, in CL cu Brugge, etc?

Ronnie18.05.2010 16:51

Au venit in Romania si jucatori de la Inter sau Real Madrid. Dar astia sunt praful de pe p... de acolo (Peralta, Julio Cesar).

red&blue_boy18.05.2010 19:30

Cred ca unii dintre ei ar fi venit si in Romania,bineinteles pe un salariu bunicel,nu pe 10000 euro pe luna...In Grecia sau Turcia de ce merg jucatori cunoscuti?Daca le dau bani....

Maye18.05.2010 21:42

Jucatori cunoscuti care vor fi liberi de contract in acest mercato :

 

 

Italia

 

 

Cristiano Doni

Nicola Amoruso

Cristiano Zenoni

Adailton

Mario Yepes

Per Kroldrup

Massimo Gobbi

Mario Santana

Antonio Chimenti

Fabio Cannavaro

Ousmane Dabo

Cristian Brocchi

Roberto Baronio

Julio Cruz

Flavio Roma

Dida

Giuseppe Favalli

Filippo Inzaghi

Mark Bresciano

Fabio Simplicio

Max Tonetto

Marco Cassetti

Taddei

Mauro Esposito

 

 

Spania

 

 

Kalu Uche

Fran Yeste

Mariano Pernia

Raul Tamudo

Walter Pandiani

Jerzy Dudek

Cesar Sanchez

Ruben Baraja

Robert Pires

Ariel Ibagaza

Abel Gomez :)

Edmilson

Peter Luccin

 

 

 

E de mentionat ca unii dintre acesti jucatori e posibil sa ramana la actualele cluburi daca vor primi oferte bune.

Din toate cele trei campionate din Europa , am vazut doar 3 echipe fara jucatori in asemenea situatie si anume :

Barcelona , Sevilla si Manchester United.

Sa fie oare management-ul de vina ? :)

Maye19.05.2010 08:29

Laporta a confirmat negocierile pentru Villa , pe site-ul oficial , iar tranzactia este foarte aproape de finalizare.

red&blue_boy19.05.2010 10:50

Daca vine Villa,lucru ce e aproape sigur,inseamna ca Henry pleaca...Desi,se aud ceva zvonuri si ca Ibrahimovic s-ar putea sa plece...

valentin2day19.05.2010 11:00

Cica s-a realizat transferul. Barca a platit vreo 45 de milioane de euro. O suma bunicica pentru un jucator de 28 de ani. Ma intreb daca va mai ramane Ibrahimovic.

«12328»