FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Nasterea poporului roman

«12»
Alexandru H.20.05.2010 07:50
Recomand cartea lui Hadrian Daicoviciu, "Dacii", e foarte ok. Mi s-a parut o abordare realista.

 

Subscriu. Ramane cea mai buna lucrare de popularizare istorica a subiectului "daci".

 

Din pacate, lucrarile stiintifice sunt din ce in ce mai putine deoarece descoperirile arheologice (putine si ele) sunt mult prea sarace. Si aici fac o comparatie cu zona Traciei: in Bulgaria ultimii 50 de ani au reprezentat un apogeu al arheologiei antice, fapt care ii pune pe daci intr-o lumina (materiala) destul de proasta in comparatie cu odriscii.

weedandweird21.05.2010 06:57

Mltumesc tuturor celor care au postat in acest topic.Am gasit aici mai multe informatii valoroase decat mi-asi fi putut imagina initial(deh,norocul meu ca sunt stelisticon6.gif).

@Alexandru H.

Ai cumva informatii in plus referitor la dacii liberi(evident,inafara celor prezentate aici)vizand organizarea lor,conducatori si politica lor in raport cu "noii vecini"?

Alexandru H.21.05.2010 07:21
Mltumesc tuturor celor care au postat in acest topic.Am gasit aici mai multe informatii valoroase decat mi-asi fi putut imagina initial(deh,norocul meu ca sunt stelisticon6.gif).

@Alexandru H.

Ai cumva informatii in plus referitor la dacii liberi(evident,inafara celor prezentate aici)vizand organizarea lor,conducatori si politica lor in raport cu "noii vecini"?

 

Exista foarte putine date, chiar si arheologice. Romanii de-obicei amintesc de carpi doar atunci cand e implicata o invazie sau o batalie victorioasa a unui imparat roman. Ca sa iti dau un exemplu, la un moment dat carpii intreprind o invazie in Peninsula Balcanica, ajungand pana in Grecia. Nu avem nici macar numele conducatorului, daramite informatii suplimentare despre neamul acela. Istoricii nationalisti incearca sa acrediteze ideea continuitatii carpilor pe acest teritoriu, ei devenind, in acest scenariu, stramosi ai moldovenilor. Personal, ideea mi se pare aberanta: carpii au fost fie stramutati in imperiu, ca parte a colonizarilor interne facute de imparati (un exemplu e si retragerea aureliana din 271, cand in sud se creeaza provincia Dacia, in mod clar populata de fosti locuitori din Dacia veche), fie au fost nimiciti odata cu invaziile gotice, gepide si avare. Daca o luam pe analiza genetica, populatia Moldovei e deosebita de cea a restului tarii, are o componenta germanica foarte puternica (apropo, chiar si numele de Moldova e germanic).

 

Mai exista o alta ipoteza care neaga caracterul dacic al carpilor. Nu numai pentru ca dovezile lipsesc dar si pentru ca ii regasim, prin secolul IV, aliati cu gotii si participanti la razboaiele lor. Ar fi pentru prima si unica data in istorie cand dacii se aliaza cu un popor migrator german, ca parte a ostii. In acel caz, s-ar putea presupune ca acesti carpi nu sunt decat o ramura a sarmatilor, mai ales ca Moldova facea parte, in antichitate, din spatiul sarmatic.

 

Insa inca o data... eu nu inteleg cum un neam de oameni ar fi putut rezista 1000 de ani intr-o zona batuta de toti migratorii posibili. Transilvania si Muntenia macar sunt protejate de munti, de Dunare... Moldova era exact in capatul zonei de stepa, pe culoarul batut de toti calaretii care veneau din Asia Centrala.

 

PS: Va recomand acest paper (in limba engleza, sorry) care analizeaza rolul nefast al ideilor nationaliste in analiza izvoarelor arheologice. E o problema a Balcanilor, din pacate: toate descoperirile sunt tratate doar in cadrul ideii nationaliste dominante in istoriografia tarii respective. Daca descoperim ceva in Ardeal, romanii vor clama ca sunt artefacte vechi romanesti, ungurii vor clama ca sunt unguresti sau (inainte de 900) slave, bulgarii vor vorbi despre ramasite ale imperiului bulgar etc... Probabil din cauza asta arheologii zonei nu valoreaza in ochii istoricilor de prestigiu din Vest nici cat o ceapa degerata :(

Stanici27.05.2010 10:30

Pai asta depinde de vechimea obiectelor gasite. Mortii lor de unguri, doar nu or sa pretinda ca un vas din anul 300 le aprtine?!

In alta ordine de idei, daca Pompei il batea pe Cezar, sunt foarte curios cu privire la harta europei din ziua de azi.

Alexandru H.27.05.2010 11:29
Pai asta depinde de vechimea obiectelor gasite. Mortii lor de unguri, doar nu or sa pretinda ca un vas din anul 300 le aprtine?!

In alta ordine de idei, daca Pompei il batea pe Cezar, sunt foarte curios cu privire la harta europei din ziua de azi.

 

Nu e asa. In pseudo-arheologia romaneasca, artefactele sunt identificate pornind de la ideologia in curs. Adica trebuie sa se potriveasca cu ce se crede ca s-a intamplat in perioada aia. Mai mult, primesc caracter etnic ("vasul acela e facut de romani, vasul acela e facut de slavi") cand nu avem nicio dovada sa credem in exceptionalismul romanesc din perioada evului mediu timpuriu. Vasele noastre nu sunt ca cele grecesti, necesitand ateliere specializate, culori specifice sau o mitologie caracteristica, inscriptionata pe oale; sunt foarte simple si pot fi astfel opera oricarui popor ce trece pe aici.

 

Din pacate, de asta rad toti istoricii vestici de noi. Si pe buna dreptate.

 

Formatiunea lui Burebista se destrama fara nicio legatura cu razboiul civil de la Roma. Era pur si simplu nesustenabila, opera a doua mari campanii de cucerire.

Robert Aeroth02.06.2010 19:57

as putea sa va ajut eu...doar ca nu am rabdarea lui Mihai sa fac transcrieri...asa ca o sa va spun unde sa cautati:)). Theodor Mommsen Districtele romane sub raport administrativ, Theodor Mommsen Istoria Romei, Istoria romana Editura Știintifică si Enciclopedica 1988 - 1991

in materie de istorie a imperiului Roman Theodor Mommsen este un fel de Buddha vi-l recomand cu multa caldura

«12»