Mltumesc tuturor celor care au postat in acest topic.Am gasit aici mai multe informatii valoroase decat mi-asi fi putut imagina initial(deh,norocul meu ca sunt stelist

).
@Alexandru H.
Ai cumva informatii in plus referitor la dacii liberi(evident,inafara celor prezentate aici)vizand organizarea lor,conducatori si politica lor in raport cu "noii vecini"?
Exista foarte putine date, chiar si arheologice. Romanii de-obicei amintesc de carpi doar atunci cand e implicata o invazie sau o batalie victorioasa a unui imparat roman. Ca sa iti dau un exemplu, la un moment dat carpii intreprind o invazie in Peninsula Balcanica, ajungand pana in Grecia. Nu avem nici macar numele conducatorului, daramite informatii suplimentare despre neamul acela. Istoricii nationalisti incearca sa acrediteze ideea continuitatii carpilor pe acest teritoriu, ei devenind, in acest scenariu, stramosi ai moldovenilor. Personal, ideea mi se pare aberanta: carpii au fost fie stramutati in imperiu, ca parte a colonizarilor interne facute de imparati (un exemplu e si retragerea aureliana din 271, cand in sud se creeaza provincia Dacia, in mod clar populata de fosti locuitori din Dacia veche), fie au fost nimiciti odata cu invaziile gotice, gepide si avare. Daca o luam pe analiza genetica, populatia Moldovei e deosebita de cea a restului tarii, are o componenta germanica foarte puternica (apropo, chiar si numele de Moldova e germanic).
Mai exista o alta ipoteza care neaga caracterul dacic al carpilor. Nu numai pentru ca dovezile lipsesc dar si pentru ca ii regasim, prin secolul IV, aliati cu gotii si participanti la razboaiele lor. Ar fi pentru prima si unica data in istorie cand dacii se aliaza cu un popor migrator german, ca parte a ostii. In acel caz, s-ar putea presupune ca acesti carpi nu sunt decat o ramura a sarmatilor, mai ales ca Moldova facea parte, in antichitate, din spatiul sarmatic.
Insa inca o data... eu nu inteleg cum un neam de oameni ar fi putut rezista 1000 de ani intr-o zona batuta de toti migratorii posibili. Transilvania si Muntenia macar sunt protejate de munti, de Dunare... Moldova era exact in capatul zonei de stepa, pe culoarul batut de toti calaretii care veneau din Asia Centrala.
PS: Va recomand acest paper (in limba engleza, sorry) care analizeaza rolul nefast al ideilor nationaliste in analiza izvoarelor arheologice. E o problema a Balcanilor, din pacate: toate descoperirile sunt tratate doar in cadrul ideii nationaliste dominante in istoriografia tarii respective. Daca descoperim ceva in Ardeal, romanii vor clama ca sunt artefacte vechi romanesti, ungurii vor clama ca sunt unguresti sau (inainte de 900) slave, bulgarii vor vorbi despre ramasite ale imperiului bulgar etc... Probabil din cauza asta arheologii zonei nu valoreaza in ochii istoricilor de prestigiu din Vest nici cat o ceapa degerata 