Despre Baba Novac
Baba Novac s-a nascut in Serbia, in satul Porec (actualul Donji Milanovac), pe malul Dunarii, aproape de Cetatea Severinului, din m-amă romancă (din familia Basarabilor) si tată sarb, pretendent, intr-o perioada la tronul Serbiei.
Baba Novac, eroul martir legendar, care il numea pe Voievod Iubitul Meu Domnitor, a fost unul dintre principalii colaboratori ai Marelui nostru Voievod, Mihai Viteazul, pe competenta, talentul si devotamentul caruia Domnitorul s-a sprijinit. Este meritul marilor carmuitori de popoare, care stiu să se inconjoare de elemente reprezentative, de cei mai inzestrati.
Prima sa misiune, care l-a ridicat in randul celor mai apreciati oameni ai lui Mihai Viteazul a fost in primavara anului 1595.
Baba Novac l-a insotit pe Iubitul Sau Domnitor, in luptele sfinte mari de unire a Transilvaniei cu Țara Romanească si apoi a Moldovei cu Țara Romanească si Transilvania.
Îl gasim apoi pe Baba Novac alaturi de Mihai Viteazul la lupta din 18/28 octombrie 1599, de la Șelimbar, unde a dat chiar primul atac, si care prin victoria obtinută a insemnat Unirea Transilvaniei cu Țara Romaneasca (Cronicarul maghiar contemporan Ștefan Szamoskozy, despre lupta de la Șelimbar, din Culegere de texte pentru Istoria Romaniei, vol. 1, de acad. Ștefan Pascu si colaborator, pag. 96-98, Editura Didactică si Pedagogica Bucuresti " 1977). Baba Novac a fost alaturi de Iubitul Sau Domnitor, la intrarea falnica in Alba Iulia la 1 noiembrie 1599.
În anul 1600, Baba Novac a fost trimis de Mihai Viteazul in Banat, in partile Lipovei, unde a fost victorios in mai multe lupte. L-a insotit pe Iubitul Sau Domnitor, in Moldova, unde Mihai ii incredintase urmarirea lui Ieremia Movila Baba Novac a ocupat teritoriul Moldovei si a instala garnizoana in orasul Iasi.
Îl gasim pe Baba Novac la lupte la Miraslau, apoi in apropiere de Ploiesti, apoi la Bucov, apoi la Curtea de Arges
Marele merit al lui Baba Novac este acela că l-a ajutat pe Mihai Viteazul să facă PRIMA UNIRE POLITICĂ' A ȚĂ'RII ROMÂNEȘTI CU ARDEALUL ȘI MOLDOVA, ASTFEL, REFĂ'CÂND STATUL DAC DIN TIMPUL LUI BUREBISTA, DECENEU, DECEBAL. Ideea acestei prime Uniri a reinflorit in 1859 si s-a finalizat in 1918.
Cu incepere din 3 februarie, portile orasului (Cluj " n.n.) au fost inchise si au ramas zavorate timp de patru zile, pentru a face imposibilă orice ingerință exterioară si, mai cu seama pentru a impiedica raspandirea oricaror informatii referitoare la evolutia lucrarilor Dietei Transilvaniei .
Baba Novac a oferit nobililor Transilvaneni de catre generalul Basta, cu scopul de a recâștiga bunavointa acestora si ai determina să-și pastreze credinta față de Împaratul Rudolf al II-lea. Se pare ca in cursul unei intrevederi cu Basta, Mihai ar fi exclamat: Cine dracu sunt acei Rudolfi si Cezari despre care imi vorbeste unul ca Basta?.
Baba Novac impreună cu duhovnicul sau Saski (Sască) au fost adusi la Cluj, de soldati aflati in serviciul lui Basta, la 3 februarie 1601 si au fost arestati de Ștefan Csaky, condamnati la moarte si executati in Piata Centrală a Clujului, la 5 februarie 1601, ora 10:00, prin ardere pe rug, impreună cu duhovnicul sau sarb Saski (Sască) si apoi trupurile lor au fost infipte in două tepe, ridicate in apropierea Bastionului Croitorilor " locul Monumentului, de azi, a lui Baba Novac. Executia a avut loc in prezenta Autorităților, nobililor si a generalului mercenar Gheorghe Basta, care urmarise executia de la fereastra unei case din Piata orasului.
În timpul infioratorului supliciu a lui Baba Novac si a duhovnicului sau sarb, Basta privea acest spectacol de la una din ferestrele resedintei priciare. Generalul Basta s-a instalat la Cluj intr-o casă situată in actuala Piață a Muzeului, cunoscuta ulterior, sub numele de Casa Basta.
La 7 februarie 1601, la ora 10:00 dimineata, generalul Basta a parasit orasul, fiind condus de consilierii transilvaneni, deci pană la Poarta Ungurească (situată pe actuala stradă 21 Decembrie, in apropiere de Palatul Prefecturii).
În august 1601, Mihai Viteazul si Basta, au intrat, impreuna in Cluj prin poarta Podului (situată pe actuala stradă Regele Ferdinand, in apropierea sediului Postei). În semn de cinstire a bravului sau capitan, ucis la varsta de 80 de ani, Mihai Viteazul a inaltat, la 11 august 1601, un steag pe locul unde au fost trasi in teapa Este invățătură prentru felul in care trebuie să ne cinstim eroii, personalitățile, veteranii, varstnicii!
Propunem ca Troita si Steagul să-și regasească locul langă Turnul Croitorilor, iar pe soclul Statuii lui Baba Novac, să fie scris si numele duhovnicului sau, Saski (Sască)!
O parte dintr-un articol scris de Nicolae Grosu.