FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ati mai auzit/vazut asa ceva?

«12»
Virgil30.04.2010 08:59

Stra-Strabunicii nostri erau mai fericiti ca noi

DE CE? Probabil se intreaba lumea

Pai sa le luam pe rand:

 

 

1. Bayer's Heroin

 

O sticla de Bayer's Heroin , intre 1890 si 1910 se vindea ca substitut al morfinei. Se mai folosea pentru tratamentul tusei la copii

 

2. Metcalf Coca Wine

 

Vinul asta era unul din sumedenia de vinuri cu cocaina de pe piata. Toata lumea zicea ca te face fericit si e bun ca si tratament medical.

 

3. Mariani Wine

 

Mariani Wine e de prin 1875. Era cel mai faimos vin cu coca din timpul ala. Papa Leo al 13-lea obisnuia sa care cu el mereu o sticluta cu faimosul vin. Producatorul vinului, Angelo Mariani a primit o medalie de aur din partea Vaticanului pentru acest vin.

 

3. Maltine

 

Era produs de Maltine Manufacturing Company of NewYork. Dupa cum vedeti in poza, a avut 10 medalii de aur Era sugerat sa bei un pahar plin la masa sau dupa masa iar copiii jumatate de pahar.

 

4. Opium pt astm

 

5. Drajeuri cu cocaina

 

Astea erau la moda prin 1900. Toti actorii, cantaretii, profesorii aveau la ei vestitele drajeuri.

6. Picaturi cu cocaina pentru dureri de dinti

 

Foarte populare in 1885, nu numai ca indepartau durerile dar faceau copiii fericiti!

 

7. Opium pt nou nascuti

 

Iti dai seama cum adormeau micutii? Da` si ce visau pe langa opiu, mai era si 46% alcool !!!

 

 

Concluzie: No wonder they were called The Good Old Days!! (Nu e de mirare ca s-au numit Frumoasele Zile de Odinioara)

coca_wine.bmp

maltine.bmp

toothache.bmp

vlad30.04.2010 10:50

Peste 100 ani se va scrie si despre kiwi la dozator.

Sau poate devine Brifcorul interzis. :)

Azzido02.05.2010 19:37

prefer kiwi de la dozator, turbo sau brifcor decat cele enumrate de Virgil.

red&blue_boy02.05.2010 20:00
prefer kiwi de la dozator, turbo sau brifcor decat cele enumrate de Virgil.

 

 

La fel si eu! :D

godsaveultras03.05.2010 08:10

 

Gambrinus la litru nu va mai place!

blindica03.05.2010 08:20

Ce se mai drogau strabunicii. Napolitane Kuku Ruku cu surprize din The Flintstones.

vlad03.05.2010 10:18
Gambrinus la litru nu va mai place!

 

 

Azuga era numarul 1. :)

 

Ce vremuri... la 2 dimineata coboram din personal in gara la Busteni si de acolo pe jos spre Diham . Nu era nimeni pe drumurile alea noaptea. Acum cred ca dai bot in bot cu ursul.

RobYnho03.05.2010 10:36
Azuga era numarul 1. :)

 

Las' ca era bun si Servus.

Dragoshel03.05.2010 10:47

da Stejarul ce avea??

Stanici03.05.2010 10:49
da Stejarul ce avea??

 

Fulger. Albema. Copiilor.

RobYnho03.05.2010 10:53
da Stejarul ce avea??

 

Ala de 7%.

vlad03.05.2010 12:37
Fulger. Albema. Copiilor.

 

De Dreher nu mai zici nimic?

 

Tu esti copil cu berile alea,Dorule. :)

 

 

Ai prins vafele si inghetata Sport?

 

Stai ca te bag in ceata cu alea. Scandic la cutie .Cu paiul :)

Sau caisata aia ungureasca. De-mi boram matele toata ziua.

Fane03.05.2010 12:42
De Dreher nu mai zici nimic?

 

Tu esti copil cu berile alea,Dorule. :)

 

 

Ai prins vafele si inghetata Sport?

 

Stai ca te bag in ceata cu alea. Scandic la cutie .Cu paiul :)

Sau caisata aia ungureasca. De-mi boram matele toata ziua.

 

De un`sa stie Dorel de inghetata Sport in forma de pachet de unt sau vafele care se mancau de la "fund" :ce_oameni:

 

nemilosul03.05.2010 14:22

dar de berea "Bucur" - Bere de cartier

 

era cam la 1/3 din pretul unei beri normale si te racorea ca o cola tinuta 3 zile la soare.

 

a rezistat cam 1 an pe piata probabil datorita gustului inestimabil

LDS03.05.2010 19:41

Pai, in vremurile alea, copii erau judecati ca adultii si, uneori, chiar erau spanzurati pentru diverse infractiuni... Asta ca sa nu mai vorbesc despre ideologiile demente pe care le-am mostenit de la bunicii nostri. Cum la fel de adevarat este si faptul ca noi, traitorii de astazi, le perfectionam si ducem dementa catre noi culmi ale absurdului.

 

Da', ma rog, "bunicii" nostri au mai fost fericiti, intr-adevar.

olfgob04.05.2010 23:02

In vremurile alea,probabil Azzido si Red&blue boy ar fi fost partizanii prohibitiei :ce_oameni:

AG05.05.2010 07:39
Azuga era numarul 1. :)

 

Ce vremuri... la 2 dimineata coboram din personal in gara la Busteni si de acolo pe jos spre Diham . Nu era nimeni pe drumurile alea noaptea. Acum cred ca dai bot in bot cu ursul.

daa.. si o luai mort de beat pana la diham pe valea cerbului , cu grija sa nu cazi in rau :)

Dragoshel08.05.2010 08:25

guma turbo :D

S.S.Lazio08.05.2010 15:32
guma turbo :D

 

 

d'astea le dadeam eu gagicilor de la scoala prin clasa 2-3 :))

Virgil14.05.2010 06:33

1. INVENTIE CHINEZEASCA

 

2. INTRARE IN TUNEL

image0022.jpg

pic29099.jpg

Robert Aeroth04.10.2010 18:48

Drajeuri cu cocaina?:)))))

Pfff daca descopeream situl asta acum 3,4 ani eram zeul scarilor si al ghenelor=))))))

Lari13.11.2010 17:04

Slo Mo

129167590785319668.gif

Lari28.01.2011 11:08

Doi romani au fost descoperiti de carabinierii din Palestrina /Roma/ cu o pompă de benzină improvizată si fară autorizatie instalată in atelierul lor de tamplarie. Ancheta a pornit in urma plangerilor depuse de distribuitorii de carburanti din oraș care au ramas fară clienti.

Lari29.01.2011 23:52

Idee pentru 1 aprilie:

129174756338135997.gif

red&blue_boy30.01.2011 00:21
:)) !!!
«12»