FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Stadionul Steaua

«12»
blindica10.08.2011 10:44
Ciobanu` fabuleaza ca in 2-3 saptamani Steaua va reveni in Ghencea , iar pana atunci va schimba gazonul si scaunele. In aproape 10 ani de cand e la Steaua nu a schimbat decat scaunele rupte :))

Daca intr-adevar ar face treaba si intr-o saptamana ar schimba scaunele si gazonul.In acesti aproape 10 ani ,e drept, s-a facut o spoiala de treaba in modernizarea stadionului : casele de bilete,parcarea de la tribuna oficiala (nu?),scaunele ( care la inceput au fost chiar ok,dar se vede faptul ca : tribunele nu sunt acoperite si scaunele nu 's rabatabile ) si gazonul ( si acela inlocuit dupa o lunga-lunga-lunga perioada de jucat in mocirla ) . Accesul spectatorilor a fost modificat prin introducerea turnichetilor ( e o cerinta obligatorie pt licentiere? )

In ultimul timp s-a vorbit despre faptul ca plecarea din Ghencea a echipei duce la o pierdere a unei parti din identitatea clubului de fotbal ( identitate deja stearsa din multe privinte cu evenimentele din ultimii ani ).

Evident ca momentele petrecute pe Ghencea sunt de neuitat ( calificari in Cupele Europene,victorii cu rivalele Dinamo si Rapid,meciuri decisive pentru campionat ),insa eu cred ca supararea cea mai mare vine ca urmare a faptului ca aceasta plecare din Ghencea nu vine ca efect al unei situatii de normalitate ( vezi : Arsenal sau mai stiu eu cine si-a schimbat arena ),asa cum au dorit (mai ales Stoica) ''conducatorii'' sa afirme prin interventiile lor televizate menite sa spele si mai mult creierele unor suporteri care,chiar si in aceste momente grele, ei ''suporta echipa neconditionat''.

Spun cu tristete ca nu ma deranjeaza c-a plecat de pe Ghencea. De ce? Fiindca aceasta plecare poate fi suportata mai usor,cel putin de mine, in fata ideii ca va reveni cu false promisiuni. False promisiuni in conditiile in care un stadion Ghencea cu o capacitate marita,tribune acoperite si acoperis mobil sunt ''SF-uri'' este un deziderat nu numai pentru sustinatorii romani dar si un pas catre civilizatie in fotbalul european.

Chiar si asa,mi-e tare dor de un stadion plin si de bucuria marcarii unui gol de catre favoriti.

Tupac Amaru10.08.2011 10:53
Daca intr-adevar ar face treaba si intr-o saptamana ar schimba scaunele si gazonul.In acesti aproape 10 ani ,e drept, s-a facut o spoiala de treaba in modernizarea stadionului : casele de bilete,parcarea de la tribuna oficiala (nu?),scaunele ( care la inceput au fost chiar ok,dar se vede faptul ca : tribunele nu sunt acoperite si scaunele nu 's rabatabile ) si gazonul ( si acela inlocuit dupa o lunga-lunga-lunga perioada de jucat in mocirla ) . Accesul spectatorilor a fost modificat prin introducerea turnichetilor ( e o cerinta obligatorie pt licentiere? )

In ultimul timp s-a vorbit despre faptul ca plecarea din Ghencea a echipei duce la o pierdere a unei parti din identitatea clubului de fotbal ( identitate deja stearsa din multe privinte cu evenimentele din ultimii ani ).

Evident ca momentele petrecute pe Ghencea sunt de neuitat ( calificari in Cupele Europene,victorii cu rivalele Dinamo si Rapid,meciuri decisive pentru campionat ),insa eu cred ca supararea cea mai mare vine ca urmare a faptului ca aceasta plecare din Ghencea nu vine ca efect al unei situatii de normalitate ( vezi : Arsenal sau mai stiu eu cine si-a schimbat arena ),asa cum au dorit (mai ales Stoica) ''conducatorii'' sa afirme prin interventiile lor televizate menite sa spele si mai mult creierele unor suporteri care,chiar si in aceste momente grele, ei ''suporta echipa neconditionat''.

Spun cu tristete ca nu ma deranjeaza c-a plecat de pe Ghencea. De ce? Fiindca aceasta plecare poate fi suportata mai usor,cel putin de mine, in fata ideii ca va reveni cu false promisiuni. False promisiuni in conditiile in care un stadion Ghencea cu o capacitate marita,tribune acoperite si acoperis mobil sunt ''SF-uri'' este un deziderat nu numai pentru sustinatorii romani dar si un pas catre civilizatie in fotbalul european.

Chiar si asa,mi-e tare dor de un stadion plin si de bucuria marcarii unui gol de catre favoriti.

 

blindica, mare dreptate ai!

- si mie mi-e dor de un meci in Ghencea!

- de mirosul "ierbii gazonului", vorba lui Cornel Pumnea

- de spectacolul tribunelor;

de tot ceea ce ma leaga de Steaua.

 

Dar:

- nu mai vreau ca numele de "Steaua" sa fie asociat cu un singur om sau hominid (din aceasta categorie face parte Guie);

- nu vreau ca Guie sa se laude cu palmaresul cladit pe "sudoarea si sangele" (asa cum ii place lui sa spuna, referindu-se la afacerea de oierit a familiei sale) altora, cu care el n-are nici o treaba;

- nu mai vreau ca Guie sa imi ia datele de pe buletin la intrarea in stadion, ca doar nu e stadionul lui ma-sa si nici eu nu sunt sclavul lui;

- nu mai vreau sa il vad pe Nicolita in Ghencea.

 

Mai vreau multe altele, dar astea sunt cele mai importante.

bogdinho'16.08.2011 14:14

"O să vedeti că ne intoarcem si noi in Ghencea. Și galeria poate reveni acasa eu vreau pace, nu razboi. Nu vreau ca ai mei să fie mai fraieri decit dinamovistii si rapidistii. I-am tachinat si eu un pic pe stelisti, dar gata!, ne intoarcem acasă in curind".

 

Declaratia ii apartine Ciobanului si a fost facuta intr-o conferinta de presa astazi.

 

Curand ? Pai Meme tot exulta ca jucam pe National Arena ! O revenire in Ghencea , curand ? Foarte putin probabil , parerea mea. Stiti cum e jegul , ii place sa se laude inainte sa fie sigur.

Adrian16.08.2011 14:22

Asta inainte sau dupa ce acopera Ghencea si ii mai face un inel?

bogdinho'16.08.2011 17:01

Ce inele sa ii faca , ca el abereaza. Trebuie daramat de tot ca sa ii mai faca un inel , pentru ca nu rezista. Asta o spun oameni specializati , Ciobanul spune ca rezista. Pe cine sa credem ? Specialistii normal.

 

Dar curand nu o sa revenim , asta e clar !

Giuseppe8719.08.2011 22:11

Nu știu cine sunt specialiștii care știu la ce rezistă (sau nu) stadionul Ghencea; mă indoiesc că a facut cineva un studiu de fezabilitate pe bune pentru extinderea stadionului (e posibil să mă inșel). Oricum din ce știu, cand se contruiește un nou etaj al unei tribune el are, de obicei, fundație proprie. E posibil ca Ghencea, fiind construit pe mal de pamant, să nu permită saparea unei noi fundații.

 

În alte țări (le voi numi generic civilizate), stadioanele sunt reconstruite pe bucăți, tribună că tribuna Nu ar fi greu de imaginat un astfel de scenariu la Ghencea; să se inceapă cu fiecare peluză in parte, apoi cu Tribuna 2, iar Tribuna 1 să ramană singura nereconstruită (de exemplu). Dar astea sunt, din pacate, vise.

 

Revenind la realitate, Steaua a plecat din Ghencea. Pentru mine această plecare inseamnă dispariția unuia dintre ultimele lucruri care mă mai legau sentimental de echipa Steaua de acum. Respectul față de istorie, tradiție, foste glorii... astea disparuseră de ceva vreme. La fel și speranța realizarii unui proiect de viitor, după modelul cluburilor puternice din Occident. Acum a disparut și una din ultimele legaturi: cea fizica

 

Într-un fel nu mi-a parut rau că Steaua pleca de pe Ghencea; credeam că macar acum se vor prinde și masele de steliști de ocazie de ce se intamplă la Steaua. Legaturile de natură istorică sau spirituală sunt mai greu de ințeles de catre unii, dar cu siguranță o legatură fizică palpabilă nu are cum să le scape nici macar lor. Așa imi ziceam. Dar uite că țeapă! Există in continuare mult prea mulți carora tot ce s-a intamplat li se pare perfect justificabil.

 

Cu parere de rau, dar asta e țara in care traim. Ă'sta e nivelul mediu al oamenilor. Sunt dispuși să inghită orice rahat și să mai și gasească motive pentru care rahatul e de fapt bun. Ei sunt cei care susțin echipa necondiționat.

 

Și cand mă gandesc că fanii din Anglia se revoltă atunci cand clubul se mută prea departe de locul de origine al clublui (in cadrul aceluiași oraș!), iar la noi unora li se pare normal ca echipa să umble ca gitanul cu cortul din oraș in oraș sau să se mute dintr-un capat al Bucureștiului tocmai in celalalt fară a exista un motiv ce ține de normalitate.

Alintimofte24.08.2011 06:54

uite cum poate distruge un SIMBOL....si cinee....inca, CIOBANUL CEL VITEAZ, Gigi PASCALIUCA! :wall:

y-jam24.08.2011 09:37

Stadionul clar trebuie reconstruit din temeli, iar pentru asta trebuie sa se bage bani grei, pe care nimeni nu ii va baga prea curand. Ciobanul vrea doar sa "investeasca" 20.000.000 euro in stadion in timpul a 50 de ani. Pai va dati seama ce insemna asta? Insemna 400.000 euro pe an, bani ce nu iti ajung nici pentru carpeala... Bun, sa spunem ca baga acum toti banii odata. Cu 20 de milioane faci un stadion pe care UEFA ti-l accepta acum, si in urmatorii 5 ani sa zicem. Dar ce te faci cand normele UEFA vor fi mult mai severe? Atunci ciobanul va spune ca si-a respectat partea s-a de contract, si asa va pasa cazul Armatei, sa se ocupe, si sa bage bani in renovare... sau ma rog, intr-un nou stadion.

Alexandru H.24.08.2011 10:04

Niciun om nu-ti va construi stadionul daca nu e proprietar al lui sau macar are un contract de lunga durata cu proprietarul (insemnand ca isi poate recupera investitia in x ani). Aici ciobanul are dreptate: nu e proprietar si nu exista o intelegere de lunga durata. Deci responsabilitatea reconstructiei trebuie sa cada in grija ministerului.

Tupac Amaru24.08.2011 15:01

Stau si ma intreb cam cum puteti voi crede ca un falit 100% poate investi in construirea unui stadion.

danimarcu24.08.2011 17:38

Nici daca era plin de bani nu investea,astea-s numai fumigene ciobanesti!

Dar unora le plac minciunile lui Gigi, inghit orice zice el...

y-jam25.08.2011 06:09
Niciun om nu-ti va construi stadionul daca nu e proprietar al lui sau macar are un contract de lunga durata cu proprietarul (insemnand ca isi poate recupera investitia in x ani). Aici ciobanul are dreptate: nu e proprietar si nu exista o intelegere de lunga durata. Deci responsabilitatea reconstructiei trebuie sa cada in grija ministerului.

 

Eu cred ca daca cineva dintre noi, oricine, vine cu un proiect de construire a unui nou stadion, cu anumite clauze prin care sa isi poata recupera investitia intr-un anumit numar de ani, atunci sunt convins ca Armata ar accepta. Dar in situatia de fata, cum sa accepti ca un cioban nespalat sa iti bage 400.000 euro pe an doar pentru carpeala?

 

Costynho01.09.2011 00:20

Am inteles frate. Problema e ca jegul de cioban impreuna cu panaramele sale(mita biciclista, Argaseala) tot nu se tireaza din TEMPLUL NOSTRU ba dimpotriva par ca pe zi ce trece se apropie tot mai mult de acest Sfant Nume Steaua! Apar multi semintari, cocalari si umflati ce il implora sa se urce pe masina.Ce poate fi mai rau?! In schimb noi astia, care stim istoria din "47 incoa ce trebuie sa facem? Sa stam retrasi in continuare?Sa nu mai mergem la meciuri? Hai sa facem ceva, habar nu am ce dar ori sa nu mai mearga niciun stelist si oaia neagra sa moara de ciuda ca vin purecosii in Ghencea (sau National Arena) si canta de unii singuri fiind doar ei pe teren ori sa revenim toti si sa il umplem de m*ie? Habar nu am dar chiar nu ma simt bine vazand toate acele scaune cu panze de paienjen pe ele!

Imi este teama sa cred ca suntem blestemati si trebuie sa renuntam definitiv la iubirea noastra pt ca berbecali pare pe zi ce trece mai fericit.

 

:steagcruce: :steagcruce:

Azzido24.12.2011 22:10

Stadionul Steaua, poza presupun ca este facuta spre sfarsitul anului 1973

stadionul_ghencea.jpg

 

Korado28.12.2011 06:32

Intradevar multumesc Azzido pentru poza asta , chiar eram curios cum arata Ghencea in timpul construirii.

Mem004.01.2012 16:19

oare,cand vom reveni acasa?!

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE04.01.2012 19:55

Cand va pleca ciobanul, adica niciodata.

Mem001.02.2012 16:04

<h1 class="serif title_2">Stelistii s-au inteles cu MAPN si revin in Ghencea :</h1>

 

 

Fanii Stelei primesc o veste buna Roș-albastrii speră să semneze actele pentru revenirea pe Ghencea inainte de intoarcerea din Antalya.

 

Stelistii s-au inteles cu MAPN si a mai ramas de semnat doar actul de inchiriere. Ilie Stan si jucatorii sai se vor antrena de acum incolo in Ghencea, la fel ca si grupele de copii si juniori. Pină acum, stelistii au fost nevoiti să se pregatească la Mogosoaia.

 

Totusi, roș-albastrii vor mai juca unele partide pe National Arena, in functie de situatia stadionului.

 

Terenul arată impecabil

Dacă suprafata de joc de pe Arena Natională se prezintă in conditii modeste, pe Ghencea gazonul arată exceptional. Cei de la MApN s-au ocupat de intretinerea stadionului, iar in vara lui 2011 au refacut in intregime iarba de pe terenul central. S-a scos vechiul gazon si s-a pus altul, prin insamintare, iar acum e in conditii perfecte de joc.

 

 

 

 

 

 

 

* e pe bune sau vrajeala ?

 

 

 

somoso01.02.2012 17:17

Chiar e veste buna..abia astept primul meci..M-am uitat si cu Astra Ploiesti va juca nu am gasit data dar undeva pe la jumatatea lunii martie..

Alinah08.05.2014 19:52

Salut! Mă chinuie o intrebare de cateva ore și nu gasesc niciunde raspunsul.. Care este numele stadionului Ghencea? Adica numele cui il poarta Am citit undeva, candva, nu-mi mai amintesc unde, iar google nu-mi este de niciun folos. Poate mă ajutați voi. Mersi:)

SteauaToronto08.05.2014 20:14

Stadionul "Steaua" :)

Alinah09.05.2014 12:10
Stadionul "Steaua" :)

 

Ești sigur că e numai Steaua numele.. nu știu unde naiba am citit că poartă numele cuiva.. cum e Ion Oblemenco...

SteauaToronto09.05.2014 12:26

sigur, oficial este Stadionul "Steaua"

 

Pozitionat in sud-vestul Bucurestiului, in cartierul Ghencea, stadionul "Steaua" face parte din "Complexul Sportiv Steaua" fiind o arena tipica de fotbal (fara pista de atletism).

 

Sursa: SteauaFC.com (site-ul oficial)

«12»