Cu DEDICAŢIE BUNULUI MEU PRIETEN STELIST ADEVĂRAT RUDY.C. şi puştiului lui, Mihai tot stelist adevărat. Şi puştiului puştiului lui...
Ce va fi?..sau ce este? Plecarea din Ghencea. Victorie sau infrângere ?
Nu ştiu daca sa ma bucur sau sa plâng ? Ştiu doar ca un diamant morfolit prin noroaie şi prin zoaie, tot diamant rămâne.
Pentru mine, Steaua nu este doar un nume şi un palmares cum cred şi ar vrea unii, este un mit care are şi va avea un templu şi o casa memoriala în Ghencea..Cum s-ar spune "mama e numai una". În momentul în care Steaua va pleca din Ghencea, îsi va pierde o parte din identitate", a spus Piţurca, bănuind totuşi cu amărăciune în adâncurile fiinţei lui, ca identitatea se va pierde pe de-a întregul. Suporterii adevăraţi, împreuna cu aceşti frumoşi gladiatori traci; Dobai, Apolzan, Voinescu, Toma, Tataru, Constantin (căruia i se spunea profesorul), Ienei, Vigu, Sătmăreanu, Boloni, Iordănescu, Hagi, Lăcătuş, Stoica, Belo, Iovan, Nicoliţa, Dica, Neaga, etc., jucând pe stadioane străine au construit un templu, Ghencea pe care duşmanii vor acum sa îl dărâme. Marii antrenori ai ţării sunt aproape cu toţii stelisti: Ienei, Iordănescu, Boloni, Olăroiu, Dan Petrescu, Dorinel, chiar şi Lucescu tatăl care deşi a jucat la duşman, cu sufletul a fost în copilarie un stelist declarat care şi-a dorit mereu sa joace la echipa militara. Steaua e însaşi ideea de ţara, de aceea a ales-o ciobanul. Dar a fost deştept doar pâna la un punct, atâta l-au tinut pe el balamalele ruginite ale minţii lui limitate. Steaua nu a fost vreodata APV(Armata pe viaţa), Steaua a fost însaşi viaţa, vorba lui Ienei- "nu vreau sa muriţi pe teren, eu vreau sa trăiţi".. A fost victoria mult râvnita a solidaritaţii, a fost echipa soldatului chinuit de "comunizm" care făcea culcat, târâs sau salt înainte la comanda unor inculţi, dar care a invaţat sa adune lumea în strada şi pentru alte manifestaţii decât pentru cele comuniste, doar pentru simpla bucurie a victoriei spre exemplu. Aici în Ghencea s-au creat lozincile revoluţiei române, furate din păcate de foştii miliţieni şi securişti. Avem o mare familie care a zămislit regi şi zei ai fotbalului, în templul său din Ghencea care este un Coloseum autohton al marilor bătălii câstigate de fotbalul românesc, şi pe care emanaţii vor acum sa îl dărâme..Acolo unde se strâng 30000 de suflete şi striga în cor Steaua , acolo este Ghencea, şi cu tot respectul pentru alte echipe ei sunt singurii care au reuşit sa devina la un moment dat inima acestei tări chinuite, arătând ca se poate, ca poţi invinge ca român oricând şi pe oricine, chiar şi vestul atât de invidiat, râvnit şi adulat.Ah ce mândru am fost..Tatăl unui coleg al meu, Popescu este îngropat in Ghencea, un adevărat colonel de Armata. A murit de emoţii la meciul cu Anderlecht inaintea marii finale europene cu Barca de la ei de acasa, de la Barcelona. Ştia ca este cardiac dar nu a contat, voia sa vada marea finala şi a văzut-o din ceruri. Colegul meu e tot stelist iar copiii copiilor lui de asemenea. Tatăl meu este acum tot în Ghencea. Şi eu voi fi tot pe acolo.
Copii fiind, generaţiile mele, jucând fotbal încercam sa lovim mingea ca idolii noştri de atunci: Iordănescu , Dumitru, sau sa driblăm ca Marcel Raducanu, Aelenei sau ca mulţi altii care mângaiau cu crampoanele lor gazonul, perfect îngrijit de Rudi Conrad, de acasa. Mama, tata, iubita, fiul, fiica, fratele, sora, prietenii şi acasa ...cele mai frumoase cuvinte pe care le ştiu. Steaua este stadionul unde mergeam la meci cu tata, care doarme acolo, este geamul pupat mereu al televizorului alb-negru atunci când echipa marca şi câstiga, este TV-colorul care zbura la înfrângere, este plăcerea şi scopul copilariei mele, care impreuna cu teleenciclopediile erau singurele emisiuni interesante din vremea aceea. Este drumul sperantei.
Este un mit.
În afara de Steaua alte personaje nu exista, exista doar Ghencea.
Dar acum ce vedem de ani buni încoace?
Vedem jucători jigniţi şi depersonalizaţi, mituri gonite şi jignite. Antrenori dezamagiţi şi umiliţi. Vedem ca în "n-şpe" ani echipa abia a luat doar o cupa şi aia cu noroc , în lipsa altor performanţe. Marea familie Steaua, in ultimii ani nu s-a luptat doar cu alte echipe ci în primul rând s-a luptat cu propriul patron şi cu dictatura acestuia.
Cine a pierdut sau a câstigat viitorul ne va spune sigur. Dar campionate şi cupe, echipa a pierdut cu duiumul. Cu Dorinel, Piţi sau cu Dan Petrescu pe banca ar fi câstigat probabil tot. Dar ei nu erau buni pentru echipa pentru ca deja erau idolatrizaţi de stelisti pentru rezultatele lor. Principiile dictaturii şi inculturii nu admit aşa ceva, pentru ca meritele trebuiesc recunoscute doar tiranului, a ăluia cu banu care behaie non stop cu gura plina şi scuipa seminţe. O familie de renegati care au păcălit, cumparat şi vândut cu forţa sufletul acestor suporteri minunaţi. La revoluţie cei doi fraţi arumâni, cum ar spune rumânul securist dinamovist Ţiriac, s-au facut oameni cu chip de măgar doar, dupa ce au facut bişniţa vânzând şi batjocorind-o pe Regina Europei, iubita şi marea noastra echipa, iar vărul a ajuns peste noapte vedeta autohtona şi europarlamentar.
Vorbind deunazi cu un prieten machedon, acesta mi-a declarat ca este foarte afectat şi jenat ca aceste creaturi fac parte din istoricul lui neam milenar care nu a cunoscut niciodata asemenea umilinţa..Cum poţi alătura aceste pachiderme de numele unui machidon adevărat precum Neagu Djuvara, spre exemplu.
Drept urmare steliştii au fugit şi ei de ruşine.
Ce era mai bine? Chirie un pic mai mare şi stadion plin sau chirie un pic mai mica şi stadion gol?
Un preş efemer a clicuit pe internet şi a găsit ca, chipurile şi alte cluburi mari din lume s-au mai mutat. Dar, probabil ca nu pentru transhumanţa precum echipa pe care o paşte cu " bucolism" feroce, pardon cu botulism. Cât de simplu vorbeşte el, se vede ca nu are nici un cuvânt de spus. Se vede ca accepta umil talpa patronului pe care înainte îl înjura. Un adevărat stelist nu se ploconeşte în faţa unui idiot de la care doar daca iei un leu şi te umileşti , îţi vinzi tăcerea, priceperea, devii complicele şi curva lui, a unuia care a descoperit religia doar pentru a face cariera politica, care cere dezlegare de la preot ca sa se culce cu nevasta-sa în zilele de post dinaintea paştelui ca îl mănânca prea tare linguroiu şi trebuie scărpinat, scărpina-l-ar baba Cloanţa prin soba încinsa, pe undeva. Pleaca tu preşule din casa ta proprietate personala şi muta-te cu chirie la stat, poate atunci o sa înţelegi, sau chiar deja ai înţeles, umple-le la flămânzii ăia de la federaţie buzunarele ca abia aşteapta, altfel li se rupe în paişpe de Steaua iar Ghencea deja a murit pentru ei..
Dar şi ministerul are bubele lui. Sa nu uitam ca un alt mit al sportului românesc, o alta multipla campioana europeana, echipa de handbal s-a desfiinţat. Iar acolo nu Becali este de vina ci doar aceeaşi infecţi emanaţi şi aceleaşi interese obscure . Dar are şi meritele lui ca a scăpat în sfârşit de ciobani.
Dumitru Dragomir se da acum cu Ciobanul în scandalul cu MApN. Ca,cica...ca, decât sa plăteasca 60.000 de euro lunar, şeful Stelei a mutat echipa din Ghencea. "Este jucăria lui, face ce vrea" a declarat preşedintele Ligii.
Ciobanul este generos cu suporterii Stelei. A mutat echipa din Ghencea, aşa cum l-au somat fanii iar acum îi umple de cadouri. Vrea sa le dea stadionul şi însemnele clubului însa are o condiţie.Văd ca ştie, ca numele de Steaua este doar al echipei recunoscuta de public, dar nu cred ca poate şi înţelege .
În acelaşi timp, profitorul Numărul 1 din FRF are o soluţie şi mai radicala: "Arena este total depaşita. Acolo trebuie pusa o bomba şi totul trebuie aruncat în aer, iar apoi construit un nou stadion la standardele a ceea ce se face acum la National Arena, dar şi la Cluj!".Ce vorbeleşti bre ? ...şi acu tot vrei sa baţi Steaua? Cât erai student întârziat n-ai prea putut...
Piţi săracu e între ciocan şi nicovala, încearca şi el sa le faca jocul, acu ca tot e la naţionala, de teama ca Steaua se va desfiinţa precum Craiova cea părăsita de public, din aceleaşi cauze morbide, tot din cauza unui mititel.
"Stadionul din Ghencea nu se mai ridica la standardele din ziua de azi. El ar trebui refăcut pentru ca acolo sînt foarte multe probleme", a spus Piţurca de frica, probabil şi cugetând ca naţionala făra stelişti nu prea se poate.
LA REVEDERE.... miticilor! Ciao! Asta la vista baby!
Echipa care joaca în Ghencea, aia este Steaua. Sa va intre la cap. Acolo doar se mai aud înca uralele marilor izbânde, iar vechea tabela de scor sta tot pe 3-0 , Şi clipoceşte.. Steaua- Anderlecht. Felicitări! Succes în Finala! Bravo Steaua! Barcelona .
Ori ce ar mai vrea acum Patrocle când înca nu realizeaza ce a pierdut.?
Behaila, vrea sa demonstreze acum ca Steaua făra el este o ruina, iar "prietenii" il sprijina din interes pentru ca toţi neispraviţii ştiu ca făra milioanele de suporteri ai Stelei sunt terminaţi. Făra noi gata cu încasarile, gata cu audienţele TV, gata cu tirajele fabuloase, gata cu internetu măsluit, gata cu naţionala, gata cu tricouri vândute, embleme, mingii, gata cu fotbalul.
Steaua Brănesti, sau Piteşti, sau Buzău, făra public va avea aceeaşi soarta ca FC Naţional sau ca Unirea Urziceni, pentru ca un public sufletist nu poate fi înşelat la nesfârsit.
"O echipa a Gazetei a vizitat Complexul Ghencea, unde totul este într-o continua degradare: pe terenul central zburau prepeliţele în voie, zeci de scaune erau rupte, în jurul stadionului erau boscheţi şi de doi metri înălţime în care trăiesc şerpi( zic ei), iar pe aproape tot terenul de antrenament au crescut floricele". Adicătelea iete fa, ce valabil era behăila...
Micimea asta ieşita din bârloage, grote sau de prin alte peşteri dupa revoluţia româna, care crede ca poate cumpăra cu bani mânjiţi orice, chiar şi sufletele cele mai pure aflate în suspensie, pe care sa le joace apoi prin cazinouri sau la alba neagra scoţându-le din nădragii lor soioşi ca pe mărgele. Dar se înşeala pentru ca ei nu ştiu sa construiasca decât castele de nisip din care regii şi prinţii au fugit de mult pentru a nu se face părtaşi la jocurile lor murdare, pentru a nu dezonora blazonul cucerit şi apărat în bătăliile istorice împotriva turcilor de la Galata, a ungurilor din Honved, a ruşilor spartani din Moscova precum ,şi al altor puteri care pâna la ei , adica mai exact pâna la noi şi-au cam făcut de cap cu tărişoara asta multimilenara. Dar sufletele stau deasupra norilor de furtuna şi aşteapta ca intruşii sa plece, pentru ca sa reconstruiasca. Poate o societate pe acţiuni a milioanelor de suporteri, sustenabila la bursa ca la marile cluburi din lumea civilizata a fotbalului european. Un club adevărat se construieşte cu răbdare începând de la campionatul municipal. Apropo cine cumpăra Steaua II, ca am auzit ca ar fi de vânzare, e scoasa la mezat.
Acum ar fi momentul ca echipa sa renasca pe locul ramas chel, acolo unde se mai aud înca uralele adevăratelor victorii şi paşii neînvinşilor titani roş albaştri..
Adevăraţii suporteri, părinţii Stelei, deveniţi acţionari ar avea răbdare cu noua Stea renăscuta din cenuşa precum Pasărea Phoenix, mulţi ani pâna la revenirea ei in elita fotbalului mondial. Palmaresul este doar acolo, în sufletul adevăraţilor suporteri care iubesc acest club aşa cum mama îşi iubeşte noul născut, nu în buzunarele neisprăviţilor, oricare ar fi ei. Marile victorii istorice se vor transfera automat cu dragoste din mii de suflete noii echipe ce va juca în leagănul matern din Ghencea. E timpul ca marii stelişti sa renasca, sa recreeze o noua Stea.
Închide-ţi ochii şi visaţi o mare echipa, finanţata de stelişti, antrenata de stelişti, sfătuita de stelişti.
Ori chiar de nu se va întâmpla acest lucru prefer sa adorm visând la marea echipa a copilariei mele, decât sa privesc neputincios la agonia unui nume măreţ călcat în picioare.
Oricum, behăila a pierdut lupta cu suporterii, o bătălie stupida, în afara propriilor interese, pe care nu am înţeles-o niciodata. De ce trebuia o lupta, atunci când scopurile coincideau, ...adica erau la fel..
Ce absurd.
Dar spiritele din Ghencea vegheaza acolo sus pe Steaua lor strălucitoare, iar odata curând sigur vor renaşte.
Hai Hagi !
Reîncarnarea Stelei se face doar pe Ghencea.
Hai Iordănescu.Hai Steaua! Hai adevăraţi stelişti! Acum este nevoie de voi mai mult ca niciodata.
Sunt mândru ca sunt stelist !
CITEŞTE ŞI DĂ MAI DEPARTE !