FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1535455565770»
Mihai23.02.2011 09:58
Fac si ei asa cum faceti voi cand se vorbeste despre crimele Legiunii ori de pogromul antisemit al lui Antonescu: nu, domne', vorbesc dusmanii nostri prostii, nu e adevarat... si daca e adevarat, sigur o meritau, doar aia conduc lumea iar nicadorii au omorat ca trebuia, au fost fortati de imprejurari. Nu exista respect pentru cei care au suferit la canal, la Pitesti, la Aiud, la Sighet, in pogromurile antisemite tocmai pentru ca de 80 de ani o boala extremista ne-a imbolnavit constiinta civica iar scuze nu isi cere nimeni.

 

Germanii dupa 1945 si-au asumat integral Holocaustul, chit ca probabil cei mai multi dintre ei nu avusesera vreo legatura cu el. Dar asta inseamna pana la urma natiunea: ti-i asumi pe cei mai buni, ti-i asumi pe cei mai rai. Noi ce facem? Indicam doar pe aceia care au facut ce au facut, le facem un portret caricaturizat (legionarii sunt "oamenii lui Hitler", comunistii sunt "evreii lui Stalin") si apoi ne disociem de ei. Daca omul a ucis in calitate de legionar, dam vina pe istorici, care "au mintit". Daca se aduc dovezi, dam vina pe disparitia fizica a probelor care ar fi dovedit contrariul. Aceiasi oameni, insa, acuza tot soiul de conspiratii sioniste, reptiliene, catolice fara niciun argument de Doamne-Ajuta, ca deh, in cazul asta, nu se mai aplica acelasi standard.

 

Eu ma uit asa la voi cum postati kilometrii intregi de documente in care va plangeti martirii, in care va exprimati supararea ca fenomenul Pitesti nu e cunoscut cum trebuie, dar cand vine vorba de suferintele evreilor, deveniti niste inchizitori fara pereche. La fel ma uit la evreii care deplang fenomenul Holocaustului dar il folosesc precum o marfa de schimb pentru influenta si castiguri financiare. Cum ma uit la Iliescu care plange soarta muncitorilor si taranilor cu toate ca a fost parte a unui sistem criminal. Intotdeauna e la fel: noi si ceilalti. Noi, cei buni, ei cei ipocriti si nenorociti.

 

@ greenyes. Au rescris comunistii asa de bine istoria ca stim exact ce s-a intamplat la Pitesti si in sistemul concentrational comunist. Si nimeni nu da vina pe Miscarea Legionara in chestiunile alea. Da, e clar ca multi legionari au devenit actori activi in persecutia celorlalti (atat legionari cat si ne-legionari), dar nimeni normal la cap ar pretinde zilele astea ca Miscarea, ca organizatie, era in spatele lor.

 

 

Atata vreme cat niste "sariti" si "dictatori psihopati" pot recunoaste aici ca au existat abuzuri, dar la nivel individual si nu ca organizatie, nu poti sa spui ca vorbim de darea vinei pe dusmani...

 

In ceea ce priveste istoria, te rog sa ne spui cate pagini sunt in MANUALELE de ISTORIE despre "fenomenul Pitesti" si cate despre "holocaustul Romanesc". Multumesc.

 

Arata-mi unde suntem noi "legionarii cu protocronismul", unde sunt pactele cu comunistii. Faptul ca UNII membri s-au facut comunisti sau ca au devenit tortionari NU INSEAMNA ca existat o alianta intre organizatie si partidul comunist. Si majoritatea celor care au trecut in "partea cealalta" si-au pierdut calitatea de legionari. Si nu pentru ca li s-ar fi retras vreo legitimatie, ci pentru ca nu mai aveau calitatea morala de a-si spune asa. E ca si astazi: un om al legii nu poate sa-si mai spuna asa dupa ce a fost prins corupt. Chiar daca diploma ramane.

 

 

Vorbesti de corectitudine si surse, dar generalizezi fara nicio rusine cand iti convine.

 

Strezahuzum spune sa ne asumam faradelegile comise de legionari. Pai Nicadorii au facut o crima si s-au predat( deci si-au asumat raspunderea), la fel si-n cazurile Stelescu si Armand Calinescu. Singurii care au refuzat raspunderea au fost asasinii lui Iorga, caz dubios de-altfel.

 

Ce sa faca mai mult legionarii? Sa intre inca 100 in puscarie, voluntar, doar asa ca sa para mai multi criminali decat erau in realitate? Si-atunci de ce sa-si asume o organizatie o vina colectiva CARE NU-I APARTINE DE DREPT SI DE FAPT?

 

Pai aratati-mi un caz in care un nazist, fascist sau mai stiu eu cine s-a predat autoritatilor dupa ce a comis o faradelege.

Sa incep cu Ana Pauker, Silviu Brucan, Nicolschi? Pentru ei cine-si asuma responsabilitatea?

MoWeed23.02.2011 10:05

Alexandrule, stim in detaliu despre Pitesti numai pentru ca inca mai exista supravietuitori ai acelui chin.

Majoritatea romanilor habar nu au de barbariile care au avut loc acolo dar, in schimb, stiu despre holocaustul romanesc. Multi habar nu au ca numarul victimelor regimului comunist il depaseste lejer pe cel ale victimelor holocaustului romanesc.

strezahuzum23.02.2011 10:21

@dee

 

Crimele sunt crime, indiferent carei etnie apartine criminalul. Exista organizatii berechet (Memorialul Sighet ar fi cel mai semnificativ exemplu) care se ocupa de crimele regimului comunist in general, iar crimele comise de etnicii evrei si comunisti sunt incluse in categoria de mai sus. Nu exista nici un motiv serios (in afara de ideea imbecila ca acestea din urma "justifica" tratamentul aplicat evreilor din Romania intre 1940-1942) de a studia respectivele cazuri intr-un cadru separat.

 

Iar eterna obsesie cu "romanii nu stiu" functioneaza si la holo-isterici, insa in sens invers. Si aia se plang ca "romanii nu stiu despre holocaust". Ce sa mai intelegi :D ?

 

 

@all

PS : Mai, dar rau va mai supara "corectitudinea politica". Una doua rasare ranchiuna si sfidarea la adresa acestei notiuni. De curiozitate, ce intelegeti prin "corectitudine politica" ?

dee23.02.2011 10:25

@Moweed

nu stim pentru ca noi suntem sensibili doar atunci cand vine vorba de "minoritatea etnica" ( rromi, evrei) nu si majoritate ( majoritatea elitei intelectuale, elitei clericale etc.) Crimele regimului comunist vor sta mereu in umbra holocaustului sau a genocidului rromilor din al II-lea razboi mondial. Acum cateva zile am auzit-o pe Baseasca cum printre doua balbaieli ne spunea ca a depus o declaratie scrisa la PE privind recunoasterea genocidului impotriva rromilor.

Mihai23.02.2011 10:35

@all

 

Nu exista o lege in Romania care sa incrimineze legionarismul. Mai mult, in 2006 s-a dat o sentinta definitiva si irevocabila prin care Miscarea Legionara este o organizatie legala. Este vorba de procesul lui Grigore Oprita care fusese acuzat de "fascism" si "propaganda nationalist-sovina".

 

 

"In Romania, ca stat democratic, exprimarea unor opinii sau convingeri legate de doctrina sau Miscarea Legionara nu sunt interzise. (...) De altfel, functionarea a numeroase organizatii legal infiintate, precum Miscarea Legionara, Noua Dreapta etc., si existenta unor publicatii ale acestora constituie o realitate care nu poate fi ignorata. (...) Sintem, de fapt, in prezenta materializarii libertatii de exprimare care, daca functioneaza in alte cazuri, trebuie sa functioneze, in limitele legii, si pentru inculpat".

 

In context, judecatorii precizeaza ca articolele si cartile semnate de Oprita, "Garda de Fier" si "Cum am devenit extremist de dreapta", nu contin mesaje extremiste. Iar revistele la care a colaborat nu au fost vreodata condamnate pentru propaganda nationalist-sovina. Sursa: cotidianul.

 

Langa asta punem decizia Tribunalului de la Nurnberg:"Odata cu exonerarea noastra de orice culpa, Comisia Instructorie de la Nürnberg a scos din cauza si entitatile pe care le reprezenta Miscarea Legionara: Guvernul National si Armata Nationala. Aceste entitati nu sunt culpabile nici de crima de razboi, nici de genocid, nu sunt nici fasciste, nici naziste, nici ,,colaborationiste.

 

Si atunci, pe ce baza este infierat Legionarismul in media din Romania? Pe ce LEGI se sustine?

 

Nu cumva se sustine pe PERCEPTIA formata in comunism si pe insistenta anumitor organizatii holo-isterice de a o mentine?

Robert Aeroth23.02.2011 10:36

E clar....Ba ML a fost achitata la Nurenberg. FACT !

Ce **** mea nu intelegeti?

strezahuzum23.02.2011 10:47

Mihai a uitat de impuscarea fostilor demnitari din regimul lui Carol la Jilava in 1940. Sau si in cazul ala criminalii s-au predat de bunavoie ?

 

In continuare iata o lista cu cu unele din abuzurile, bataile si "confiscarile" comise de politia legionara in scurta ei existenta :

 

* 18 octombrie 1940 - Într-o percheziție facută de legionari la București, la un comerciant evreu, Simon Bick din strada Ceauș Radu nr. 2, au fost confiscați: 1 250 000 lei, 1,5 liră sterlina 350 franci francezi, diverse monede franceze, 100 acțiuni "Letea", o cutie cu bijuterii de valoare, un brevet de decorație, certificat de inregistrare a firmei comerciale, o ladă cu 25 kg. zahar, 2 saci cu 140 kg. faina După percheziție a fost luat la perfectură ca să fie anchetat la urmatorele intrebari:

 

1. Unde a ingropat 25 000 lire sterline?

2. Din ce organizație comunistă face parte?

3. De ce a ofensat legionarii, spunandu-le bețivi?

 

La Poliție l-au inchinuit in mod ingrozitor 3 zile. A fost ținut cu capul in jos și picioarele in sus și batut crunt.

 

 

15 octombrie 1940 - Alfred Felter, președintele comunității evreilor din Sibiu, a fost luat cu forța de o bandă de legionari la o padurice de langă oraș, unde a fost batut, maltratat și silit să semneze o demisie din conducerea comunității.

 

21 octombrie 1940 - Într-o percheziție facută de legionari la evreii care așteptau trenul in gara Vaslui, s-a gasit la tanarul Iancu Menahim suma de 430 000 lei. Iancu Menahim și tatal lui, mare negustor de vite, au fost arestați și conduși la Poliția legionara unde au fost predați, impreună cu banii, șefului Poliției, Gheorghescu, care era asistat de legionarii Voitinovici, Ștefanescu, Tiglea, Richard Pavlov și Pivniceru. Tanarul a fost eliberat și batranul a fost interogat asupra provenienței celor 250 000 lei... Batranul, care a refuzat să fie jefuit de jumatate din bani, a fost batut in biroul Poliției și apoi in pivniță. După ce a trecut o zi și batranul rezista, a fost arestat din nou fiul, după ce i-au strecurat intre bagaje manifeste comuniste "Catre țărani și proletari". După cateva ore de chinuri, intre lovituri de pumn și ciomag, Menahim a acceptat să declare tot ce i se cere. Sub dictatul legionarilor i-a numit pe colegii lui de clasă ca autori ai manifestelor. În mijlocul nopții au fost arestați Zighi Segall, Friedman Iosef, Weintraub Solomon, Silberman Ficu, Flis Adolf, Candel Alfred, Cahane Șaie și Simon Gold. Toți aceștia au fost chinuiți 5 zile cu bataie, smulgerea parului din cap, strivirea degetelor intre două uși, etc. În ziua de 24 octombrie, legionarii s-au intors de la cimitir, unde a fost o dezgropare de cadavre de legionari și cu această ocazie i-au batut așa de violent incat Zighi Segall a preferat moartea și și-a deschis venele de la maini cu o l-amă de ras.

 

* 26 octombrie 1940 - Poliția legionară din Barlad i-a arestat și i-a trimis la Vaslui pe Lică Grunberg, Ricu Dressner, Ficu Herșcovici, frații Dodel și fetița Meme Horodniceanu, deoarece au fost indentificați pe o fotografie gasită la unul din elevi arestați la Vaslui inainte cu cateva zile. Ei au fost chinuiți de comisarii Vizitiu și Constantinescu pentru a li se smulge declarații de participare la secțiuni comuniste. Chinurile celor 15 tineri evrei s-au terminat numai la 19 decembrie cand au fost judecați la Curtea Marțială din Galați și achitați in unanimitate.

 

29 octombrie 1940 - Legionari Burada, Constantin Casiadi și Ioan Serghie din comuna Raușeni, Botoșani, au venit la depozitul de cherestrea "Mates Simca Maier", au batut vanzatorul, A. Schwatz, și au confiscat depozitul pe numele mișcarii legionare.

 

octombrie 1940 - La Cernavoda Constanța, o bandă de legionari compusă din I. A. Chirculescu (ajutor de primar), Cocuță Sigmund, ing. Popescu (directorul școlii de meserii), Sică Constantinescu (șeful Poliției legionare), Avanes Decceamian (cetățean turc de origină armeană), Panait Teologu (cetățean grec) și Fabian (cetățean italian) l-a silit cu amenințare de revolvere pe comerciantul evreu Herman Naftuli Beinglas să le predea magazinul lui in care avea marfă de peste 2 000 000 lei pentru suma de 20 000 lei. Deoarece n-a acceptat a fost batut și ceilalți membri ai familiei sale, au fost tunși. Cand a cedat, magazinul a fost preluat de legionari și familia Beinglas a fost izgonită din oraș.

 

octombrie 1940 - O grupă condusă de legionarul Cristian i-a arestat pe frații Lerner, proprietarii unei fabrici de sapun și i-au confiscat o sumă de 4 500 000 lei. Frații fabricanți au fost chinuiți pentru ca să renunțe la orice pretenții cu privire la banii confiscați[15].

 

2 noiembrie 1940 - La Caracal o bandă din Poliția legionară a venit la magazinul de stofe și de haine al negustorului Wolff Besen in timp ce el era concentrat la regimentul lui. Legionari au ridicat toată marfa din pravalie și casa de bani. În zilele urmatoare au fost jefuiți și ceilalți negustori evrei, M. Barat (librarie), frații Haber (depozit de vinuri), Marcel Grunberg, Simon Schroalb, I. Segall. Victimele au fost izgonite din oraș

 

* In toate cazurile, sursa e "Cartea Neagra", scrisa de Matatias Carp. Pentru cine nu are habar comunistii, asa mari iubitori de evrei cum erau ei, nu i-au permis dupa 1947 sa-si publice cartea in Romania. Ciudata decizie pentru niste "unelte ale evreilor" ...

 

Si exemplele ar putea continua ... dar ma opresc pentru ca e limpede ca cine nu vrea sa priceapa, nu va pricepe. Abuzurile de mai sus sunt o consecinta directa a ideologiei Miscarii Legionare, a ideilor stupide de tip "comert romanesc", "evreu = parazit", etc, etc. Si cat timp nici un reprezentant al miscarii nu a admis public ca tampeniile sunt tampenii, NU si-au asumat nici un fel de raspundere, la nivel de organizatie. Aia care s-au predat si-au asumat doar raspunderea lor, personala.

Robert Aeroth23.02.2011 11:18

Streza cerinta ta e ridicola.....

 

Atunci vreau ca institutul Elie Weise sa isi ceara scuze pentru ca l-a facut pe Funar anti-semit. Si mai vreau ca federatia comunitatilor evreiesti din Romania sa isi ceara scuze pentru ca incearca sa aduca o interzicere a gruparilor de extrema-dreapta.

Nu exista baieti buni in istorie, nimeni nu a fost ala corect. Exista doar unii care i-au facut pe altii. Credeti ca miscarile de extrema dreapta isi vor cere scuze evreilor pentru ca ii urasc? Sau evreii isi vor cere scuze ca se folosesc de holocaust ca scuza sa faca bani? Hai sa fim seriosi.

Alexandru H.23.02.2011 11:18
@Moweed

nu stim pentru ca noi suntem sensibili doar atunci cand vine vorba de "minoritatea etnica" ( rromi, evrei) nu si majoritate ( majoritatea elitei intelectuale, elitei clericale etc.) Crimele regimului comunist vor sta mereu in umbra holocaustului sau a genocidului rromilor din al II-lea razboi mondial. Acum cateva zile am auzit-o pe Baseasca cum printre doua balbaieli ne spunea ca a depus o declaratie scrisa la PE privind recunoasterea genocidului impotriva rromilor.

 

Da, dee, exact, plange romanul de durerea evreilor si nu ii pasa de romanii din lagare. :)) Asta face parte tot din "rescrierea prezentului"?

 

Din ce vad eu peste tot, cei mai multi dintre romani nu au nicio obsesie legata de holocaust ori de sistemele concentrationale comuniste. Cele mai multe dintre declaratiile legate de persecutia antisemita sunt facute in momente oficiale, cand trebuie sa pari "european", desi e clar ca nu-i pasa nimanui ca au fost ucisi oamenii aia. Cum bine spune Stanici, nu sunt romani, deci merita sa moara (in mod ciudat, Stanici nu duce argumentul pana la final... un "evreu cominternist" are, deci, voie sa spuna ca pot sa moara toti cei care nu sunt evrei cominternisti). Suntem atat de milostivi cu etnicii neromani ca te apuca plansul...

 

Despre victimele comunismului e o ipocrizie sa te plangi ca romanii nu stiu nimic despre asta. La inceputul anilor 90, Memorialul Durerii a avut probabil mai multa audienta decat Realitatea, Antena si Pro TV la un loc. S-au scris carti, s-a scris in ziare (eu am acasa un tom urias numit Enciclopedia Romaniei, in care 80% se refera la sistemul comunist si victimele represiunii, aparut in perioada guvernarii taraniste). Ceea ce nu vreti sa vedeti e ca oamenii in general sunt comozi. De asta sunt atatia obsedati de manualele de liceu/scoala generala, pentru ca alea sunt singurele surse de istorie romaneasca pe care masa de oameni o va citi (fortata de imprejurari, desigur) in timpul vietii. Dar manualele nu sunt o Biblie: un elev de liceu mai are un profesor ce poate vorbi despre aceste lucruri, un profesor ce le poate recomanda lecturi suplimentare sau scrierea de eseuri despre acea perioada. In tarile civilizate exista cercuri de istorie a elevilor, exista zone intregi ale netului unde poti discuta in voie despre subiecte de genul asta. Noi stim doar sa-i deplangem pe profesori ca au salarii mici si sa ne asteptam ca manualul sa fie Alfa si Omega trecutului.

 

Obsesia holoisterica e valabila, dupa cum se vede, si la un om ca Robert, care vede in fata ochilor doar Nurnberg-ul. Faptul ca legionarii nu au ajuns sa ucida in chip matematic evreii e o consecinta a caderii lor. Este totusi cineva pe aici atat de naiv incat sa creada ca acestia s-ar fi dovedit, in locul lui Antonescu, oameni toleranti cu minoritatea evreiasca din tara, dupa ce in perioada interbelica s-au aratat a fi cei mai mari propagandisti ai antisemitismului? Legionarismul merita infierat deoarece nu poate sa-si renege partile negative ale trecutului, sustinand in continuare aberatia unei independente totale a echipelor mortii, influenta asa-zisilor comunisti in actiunile ce chiar nu pot fi justificate, necesitatea violentei ca element in cucerirea puterii. E misto sa-i aduci in fata pe Eliade plus niste carticele de promisiuni electorale, insa ce te faci cand in spatele acestei fatade sta o miscare paramilitara vioelenta, xenofoba si deloc capabila sa sustina un dialog politic?

Robert Aeroth23.02.2011 11:27

Daca ar fi existat o miscare paramilitara de extrema dreapta in Romania ar fi fost in mod ironic un pas inainte spre democratie. Singura astfel de miscare este Garda Maghiara si nu are legatura cu romanii, dupa cum ii spune si numele.

Aparitia miscarilor antifa,fasciste,comuniste va dovedi ca suntem democrati si toleranti fara de credintele oricarui individ (desigur atat timp cat nu incalca drepturile altui individ). Cum ziceam, democratie va fi cand eu voi lupta ca altii sa ma poata contrazice. Nu prin infierare nu prin interzicere nu prin exterminare ai inteles Alex?

Mihai23.02.2011 11:29

Bai baiete, tu cred ca sari peste postarile care nu-ti convin. Mai in urma am CITAT din cartea lui Horia Sima, care RECUNOSTEA ca au fost abuzuri ale unor legionari si chiar dadea exemple.

 

Ce mai vrei mai mult de-atat? Comandantul Miscarii, seful legionarilor recunoaste, inca de acum 50 de ani ca au fost abuzuri ale unor legionari, negru pe alb, in scris. Ce mai vrei?! Vrei sa vina unul sa zica "toti legionarii sunt niste criminali, asasini"?

 

Ca sa nu mai spunem ca unele evenimente descrise de tine aici n-au niciun fel de logica. Ca de exemplu, cum de cazul unor comercianti evrei este judecat de "curtea martiala"? Si chiar si-asa, se arata "marea" putere legionara si cei acuzati de ei scapa liberi in timpul guvernului legionar.

 

In legatura cu cazul demnitarilor, asasinii erau cunoscuti de Antonescu, care la aflarea vestii a spus doar atat: "s-a dus scursura politicii romanesti" si i-a lasat in pace. Deci autoritatea suprema in stat nu le-a facut nimic.

 

Iarasi, ce sa faca? Sa se aresteze singuri? Sau ala n-ar fi fost un abuz? Apropos, Dumitru Groza, liderul echipei care i-a executat pe-aia, a trait pana-n anii 90, stiindu-se foarte bine cine e. Asta nu inseamna decat ca singurul interes in acele crime a fost unul propagandistic pentru a fi folosit la nevoie...

 

Parca stabilisem ca nu toti evreii erau comunisti sau acum nu mai e valabila treaba?

 

Oricum, tu nu ai cum sa vorbesti obiectiv despre Legionari, atata vreme cat esti impotriva a tot ceea ce erau ei: biserica ortodoxa, nationalism, sacrificiu de sine. A fi corect inseamna a fi impotriva fiintei tale.

Stanici23.02.2011 11:29
Cum bine spune Stanici, nu sunt romani, deci merita sa moara (in mod ciudat, Stanici nu duce argumentul pana la final... un "evreu cominternist" are, deci, voie sa spuna ca pot sa moara toti cei care nu sunt evrei cominternisti). Suntem atat de milostivi cu etnicii neromani ca te apuca plansul...

 

 

In tara evreilor, da. In tara romanilor, mno.

Le reseau pansant23.02.2011 11:44
Crimele sunt crime, indiferent carei etnie apartine criminalul. Exista organizatii berechet (Memorialul Sighet ar fi cel mai semnificativ exemplu) care se ocupa de crimele regimului comunist in general

 

hai sa iti zic ceva,

 

eram in anul doi de facultate, tanar studios cu ceva impresie buna printre profesori, ca vorbeam mereu cu ei de la egal la egal, si asa devin mai apropiat de unul. Intr-o seara imi spune te vad interesat de istorie si de cercetare, iar eu ii spun da, merg des la arhive in special la mae (aveam o pila) si profesorul asta imi spune: pot sa te bag la o revista/centru de studere a totalitarismului si crimele comunismului.

 

Ii spun ca nu e rau si ca ma intereseaza, si stii ce mi-a spus, da dar sa ai grija ca oamenii de acolo sunt toti pusi de iliescu, asa ca nu trebuie sa ii superi, fii si tu mai maleabil. evident ca nu am trecut nici prin fata institutului.

strezahuzum23.02.2011 11:57
Bai baiete, tu cred ca sari peste postarile care nu-ti convin. Mai in urma am CITAT din cartea lui Horia Sima, care RECUNOSTEA ca au fost abuzuri ale unor legionari si chiar dadea exemple.

 

Ce mai vrei mai mult de-atat? Comandantul Miscarii, seful legionarilor recunoaste, inca de acum 50 de ani ca au fost abuzuri ale unor legionari, negru pe alb, in scris. Ce mai vrei?! Vrei sa vina unul sa zica "toti legionarii sunt niste criminali, asasini"?

 

Bai baiete, tu nu faci diferenta intre a recunoaste evenimentul X si a-ti asuma raspunderea pentru el. Un piroman care admite ca a dat foc unei case NU scapa de raspundere doar fiindca "a recunoscut". Nu poate sa zica "da, asa e, am dat foc casei, acuma am recunoscut asa ca lasati-ma in pace". Sima pur si simplu incearca sa scape de raspundere pasand intreaga raspundere indivizilor - dar respectivii nu puteau sa comita actele respective daca nu ar fi detinut puterea acordata de Miscarea Legionara. Nicadorii si restu' indivizilor in chestiune nu s-au trezit intr-o zi si absolut fara nici o legatura cu ideologia pe care o urmau au decis sa-l ucida pe X sau Y.

 

Exista ceva numit raspundere institutionala, mai informeaza-te. De-aia daca franele de la masina au un defect de fabricatie sau proiectare, fabricantul raspunde pentru accidentele comise, nu doar muncitorul care le-a nituit. Daca un idiot de jandarm te bate fara motiv, ai tot dreptul dai statul in judecata, fiindca idiotul respectiv reprezinta autoritatea statului. De-aia la Nurnberg a fost declarat intregul Partid Nazist organizatie criminala (dar cand a venit vorba de pedepse ele au fost acordate strict pentru raspundere individuala).

 

In legatura cu cazul demnitarilor, asasinii erau cunoscuti de Antonescu, care la aflarea vestii a spus doar atat: "s-a dus scursura politicii romanesti" si i-a lasat in pace. Deci autoritatea suprema in stat nu le-a facut nimic.

 

Ceea ce desigur, face ca totul sa fie in regula !

 

 

Parca stabilisem ca nu toti evreii erau comunisti sau acum nu mai e valabila treaba?

 

E perfect valabila. Si ce-i cu asta ? Nu toti legionarii sunt criminali/hoti/, posibil chiar ca nu toti legionarii sa fie antisemiti. So what ?

 

Oricum, tu nu ai cum sa vorbesti obiectiv despre Legionari, atata vreme cat esti impotriva a tot ceea ce erau ei: biserica ortodoxa, nationalism, sacrificiu de sine. A fi corect inseamna a fi impotriva fiintei tale.

 

Abureli, jigniri, aberatii. Nu poti fi nationalist daca te apuci de criticat legionarii ? Interesant. Esti penibil de-a binelea in chestiunea Eliade/Cioran/Noica, de altfel : cand lauda legiunea sunt ok, sunt sinceri, samd. Dar cand spun ca nu vor sa mai aiba de-a face cu Legiunea si ca perioada lor de "simpatizanti" a fost o greseala, stii tu ca nu sunt sinceri : fac un compromis ...

 

[sarcasm]A fi obiectiv e contra fiintei tale, fiindca ai procesul de gandire rasturnat pe dos : stii concluzia dinainte, iti trebuie premizele.[/sarcasm]

Mihai23.02.2011 12:28

"Si cat timp nici un reprezentant al miscarii nu a admis public ca tampeniile sunt tampenii, NU si-au asumat nici un fel de raspundere, la nivel de organizatie" - asta ai scris mai sus.

 

Dupa ce primesti replica, revii cu lamuriri: "Bai baiete, tu nu faci diferenta intre a recunoaste evenimentul X si a-ti asuma raspunderea pentru el. Un piroman care admite ca a dat foc unei case NU scapa de raspundere doar fiindca "a recunoscut". Nu poate sa zica "da, asa e, am dat foc casei, acuma am recunoscut asa ca lasati-ma in pace". Sima pur si simplu incearca sa scape de raspundere pasand intreaga raspundere indivizilor - dar respectivii nu puteau sa comita actele respective daca nu ar fi detinut puterea acordata de Miscarea Legionara. Nicadorii si restu' indivizilor in chestiune nu s-au trezit intr-o zi si absolut fara nici o legatura cu ideologia pe care o urmau au decis sa-l ucida pe X sau Y."

 

De-aia daca franele de la masina au un defect de fabricatie sau proiectare, fabricantul raspunde pentru accidentele comise, nu doar muncitorul care le-a nituit.aca un idiot de jandarm te bate fara motiv, ai tot dreptul dai statul in judecata, fiindca idiotul respectiv reprezinta autoritatea statului."

 

Atata vreme cat seful Miscarii Legionare si-a recunoscut greseala, iar in discutiile cu Antonescu a promis ca ii va pedepsi pe vinovati, inseamna ca si-a asumat o raspundere.

 

Acum, tu incerci sa demonstrezi ca ideologia legionara i-a facut pe acei oameni sa greseasca. Ori tocmai aici demonstrezi ca esti incapabil de obiectivitate: daca din 800.000-1.000.000 de membri TU GASESTI sub 1%( cu indulgenta) care sa fi facut ceva rau, CUM POTI SA ACUZI IDEOLOGIA? Pai ceilalti 99% nu apartineau aceleaisi ideologii?

 

Nici nu se judeca o asemenea cauza la niciun proces. De aceea, REPET, tribunalele romanesti si internationale AU DECLARAT-O NEVINOVATA de acuzatii de extremism, nazism, genocid, bla, bla..

 

Ce nu ti-e clar? Exemplul cu masina demonstreaza exact ce am afirmat. Daca din 100 de masini ies 99 bune, e clar ca cea proasta este asa din cauza unor defecte ce tin exclusiv de ea, nu de proiectant. La fel cu Jandarmeria. Daca te bate un jandarm, DAI IN JUDECATA JANDARMERIA, pentru ca aia au o lege de functionare, NU STATUL.

 

Au fost nenumarate procese in acest sens, castigate. Asta nu inseamna ca s-a demonstrat vreodata ca Jandarmeria are o lege CRIMINALA de functionare.

 

Apropo, nicadorii au fost printre victimele represiunii sangeroase a lui Duca, au avut familii terorizate, au fost arestati ilegal si au avut case facute vraiste Asa ca mai informeaza-te. Oamenii aia nu au fost ghidati de ideologia Miscarii, cat de propria lor suferinta.

 

E o jignire sa remarc ca esti impotriva Bisericii? Sa facem o recapitulare a postarilor tale in acest sens? Sau e o abureala cand ai scris ca nu e nicio problema daca dispare muzica populara romaneasca? Sau cand ai spus ca "soarta judetului Vaslui ar trebui sa intereseze pe oamenii din acel judet"?

 

Asta inseamna nationalismul tau? Spiritul tau de sacrificiu? :)

 

Cred ca toata lumea observa ca singurii care folosesc atacul la persoana sunteti tu si pdl-pnl-pxx-istul de Alexandru.

Robert Aeroth23.02.2011 12:40

E o prostie sa spui ca ideologia omoara. E ca si cum ai spune ca pistolul omoara oameni.

Omul care foloseste pistolul omoara ;)

Nu exista teorii sau credinte sau ideologii care sa omoare. Lucrurile abstracte nu omoara!

dee23.02.2011 12:43
Da, dee, exact, plange romanul de durerea evreilor si nu ii pasa de romanii din lagare. laugh.gif Asta face parte tot din "rescrierea prezentului"?

 

pana si patosul teatral si ipocrizia ar trebui sa aiba in vedere curentul actual - "politically correctness".

Adrian23.02.2011 12:47

Stanici

 

Daca imi schimb azi religia si de la crestinism trec la iudaism, mai sunt sau nu roman?

Daca nu, atunci ce natie voi avea si de ce?

strezahuzum23.02.2011 12:51
hai sa iti zic ceva,

 

eram in anul doi de facultate, tanar studios cu ceva impresie buna printre profesori, ca vorbeam mereu cu ei de la egal la egal, si asa devin mai apropiat de unul. Intr-o seara imi spune te vad interesat de istorie si de cercetare, iar eu ii spun da, merg des la arhive in special la mae (aveam o pila) si profesorul asta imi spune: pot sa te bag la o revista/centru de studere a totalitarismului si crimele comunismului.

 

Ii spun ca nu e rau si ca ma intereseaza, si stii ce mi-a spus, da dar sa ai grija ca oamenii de acolo sunt toti pusi de iliescu, asa ca nu trebuie sa ii superi, fii si tu mai maleabil. evident ca nu am trecut nici prin fata institutului.

 

OK. Am inteles, tovarasul Iliescu si-a varat pilele in institutul respectiv. Si ce-i cu asta ? Fii mai clar, te rog. Sper ca n-o sa afirmi ca e cazul celor de la Memorialul de la Sighet .

Alexandru H.23.02.2011 12:53

V-a intrebat streza mai sus ce inseamna pentru voi termenul "political corectness". Ca am descoperit ca cei mai multi care se plang de el nu au nicio problema sa zica in gura mare ca evreii nu merita sa traiasca, ca tiganii ar trebui masacrati etc... Eu numesc asta maladia "Patriciu" (acum cateva luni Patriciu a aparut la televizor si la un moment dat a formulat o disperare neobisnuita pentru un om ca el: "din cauza guvernului vom muri de foame").

 

@ streza, nu are cum sa zica asta. Pana in 1996, asociatia aceea era un soi de varf de lance al opozitiei taraniste.

strezahuzum23.02.2011 12:59

@Alexandru

 

Probabil nu e vorba de Sighet, dar voiam o clarificare. A infiintat si Iliescu o umbra cu nume pompos pe tema crimelor comunismului (imi scapa denumirea exacta) parte sursa de sinecuri, parte cu rostul de a-l absolvi pe el si inca vreo cativa de orice fel de vina.

dee23.02.2011 13:08
V-a intrebat streza mai sus ce inseamna pentru voi termenul "political corectness"

o forma de ipocrizie diluata.

Stanici23.02.2011 15:10
Stanici

 

Daca imi schimb azi religia si de la crestinism trec la iudaism, mai sunt sau nu roman?

Daca nu, atunci ce natie voi avea si de ce?

 

Evreu - jidan- natie a nimanui, fara tara, cu un stat artificial creat, un fel de tigani albi, aciuati in sanul multor popoare pe care le storc. Tu nu ai avea cum sa fii evreu. Ai fi practicant de reigie idis.

 

@Alefritz si Streza-jidanu' - e un banc despre moldovenii care se comporta corect politic:atunci cand trece o vaca, ii zic nevestei ceva de genul: "Da-te, fa, ca trece dansa". Fara suparare pentru amicii mei moldoveni.

Adrian23.02.2011 18:16

Stanici

 

Cati dintre evreii din ziua de azi mai sunt semito-hamiti?

Robert Aeroth23.02.2011 18:20
Stanici

 

Cati dintre evreii din ziua de azi mai sunt semito-hamiti?

 

Majoritatea. Uiti ca ei mereu au fost o comunitate inchisa.

«1535455565770»