Fac si ei asa cum faceti voi cand se vorbeste despre crimele Legiunii ori de pogromul antisemit al lui Antonescu: nu, domne', vorbesc dusmanii nostri prostii, nu e adevarat... si daca e adevarat, sigur o meritau, doar aia conduc lumea iar nicadorii au omorat ca trebuia, au fost fortati de imprejurari. Nu exista respect pentru cei care au suferit la canal, la Pitesti, la Aiud, la Sighet, in pogromurile antisemite tocmai pentru ca de 80 de ani o boala extremista ne-a imbolnavit constiinta civica iar scuze nu isi cere nimeni.
Germanii dupa 1945 si-au asumat integral Holocaustul, chit ca probabil cei mai multi dintre ei nu avusesera vreo legatura cu el. Dar asta inseamna pana la urma natiunea: ti-i asumi pe cei mai buni, ti-i asumi pe cei mai rai. Noi ce facem? Indicam doar pe aceia care au facut ce au facut, le facem un portret caricaturizat (legionarii sunt "oamenii lui Hitler", comunistii sunt "evreii lui Stalin") si apoi ne disociem de ei. Daca omul a ucis in calitate de legionar, dam vina pe istorici, care "au mintit". Daca se aduc dovezi, dam vina pe disparitia fizica a probelor care ar fi dovedit contrariul. Aceiasi oameni, insa, acuza tot soiul de conspiratii sioniste, reptiliene, catolice fara niciun argument de Doamne-Ajuta, ca deh, in cazul asta, nu se mai aplica acelasi standard.
Eu ma uit asa la voi cum postati kilometrii intregi de documente in care va plangeti martirii, in care va exprimati supararea ca fenomenul Pitesti nu e cunoscut cum trebuie, dar cand vine vorba de suferintele evreilor, deveniti niste inchizitori fara pereche. La fel ma uit la evreii care deplang fenomenul Holocaustului dar il folosesc precum o marfa de schimb pentru influenta si castiguri financiare. Cum ma uit la Iliescu care plange soarta muncitorilor si taranilor cu toate ca a fost parte a unui sistem criminal. Intotdeauna e la fel: noi si ceilalti. Noi, cei buni, ei cei ipocriti si nenorociti.
@ greenyes. Au rescris comunistii asa de bine istoria ca stim exact ce s-a intamplat la Pitesti si in sistemul concentrational comunist. Si nimeni nu da vina pe Miscarea Legionara in chestiunile alea. Da, e clar ca multi legionari au devenit actori activi in persecutia celorlalti (atat legionari cat si ne-legionari), dar nimeni normal la cap ar pretinde zilele astea ca Miscarea, ca organizatie, era in spatele lor.
Atata vreme cat niste "sariti" si "dictatori psihopati" pot recunoaste aici ca au existat abuzuri, dar la nivel individual si nu ca organizatie, nu poti sa spui ca vorbim de darea vinei pe dusmani...
In ceea ce priveste istoria, te rog sa ne spui cate pagini sunt in MANUALELE de ISTORIE despre "fenomenul Pitesti" si cate despre "holocaustul Romanesc". Multumesc.
Arata-mi unde suntem noi "legionarii cu protocronismul", unde sunt pactele cu comunistii. Faptul ca UNII membri s-au facut comunisti sau ca au devenit tortionari NU INSEAMNA ca existat o alianta intre organizatie si partidul comunist. Si majoritatea celor care au trecut in "partea cealalta" si-au pierdut calitatea de legionari. Si nu pentru ca li s-ar fi retras vreo legitimatie, ci pentru ca nu mai aveau calitatea morala de a-si spune asa. E ca si astazi: un om al legii nu poate sa-si mai spuna asa dupa ce a fost prins corupt. Chiar daca diploma ramane.
Vorbesti de corectitudine si surse, dar generalizezi fara nicio rusine cand iti convine.
Strezahuzum spune sa ne asumam faradelegile comise de legionari. Pai Nicadorii au facut o crima si s-au predat( deci si-au asumat raspunderea), la fel si-n cazurile Stelescu si Armand Calinescu. Singurii care au refuzat raspunderea au fost asasinii lui Iorga, caz dubios de-altfel.
Ce sa faca mai mult legionarii? Sa intre inca 100 in puscarie, voluntar, doar asa ca sa para mai multi criminali decat erau in realitate? Si-atunci de ce sa-si asume o organizatie o vina colectiva CARE NU-I APARTINE DE DREPT SI DE FAPT?
Pai aratati-mi un caz in care un nazist, fascist sau mai stiu eu cine s-a predat autoritatilor dupa ce a comis o faradelege.
Sa incep cu Ana Pauker, Silviu Brucan, Nicolschi? Pentru ei cine-si asuma responsabilitatea?
