Adrian, eu m-am referit la faptul ca in momentul initial, al inceperii activitaii de performanta, care poate fi dela o varsta de 14 ani, care este considerata inaintata, cum este, probabil, cazul lui Mry, nu ai nevoie de calitatile pe care le presupune handbalul, si ca toate celelalte elemente, pot fi invatate pe parcurs.
Bineinteles ca toate acele elemente tehnice sunt proprii unui jucator de performanta de la rugby, nici nu se discuta, dar eu vorbeam de calitatile native, care la varsta de 14, 15 ani, sunt mai usor de indreptat spre rigorile rugbyului decat cel al handbalului.
Bineinteles ca e un sport f. greu, cu multe rigori, dar ele se pot deprinde pe parcurs. La handbal, la varsta aia, mai degraba nu.
In niciun caz n-am facut o comparatie handbal-rugby la nivel de performanta, ca greutate al fiecarui sport. In niciun caz.
Dar, sa zicem, ca gresesc complet, sunt absolut in afar subiectului.
De fapt, hai sa pornim dela premiza asta: ca am spus numai aberatii dela un cap la altul. In niciun caz nu se justifica reactia.
Cu cat as fi mai tampit, cu atat ar fi mai usor sa-mi desfiintezi ideile. Dar nu pe mine, ca persoana. asta nu-ti zice nimic?
Am fost inotator de oarecare performanta la copii si junior isi fotbalist, fara nicio performanta, notabila pana la varsta de 18 ani, cand m-am oprit.
Cat despre felul de exprimare am spus:"Nu-i baga in seama ca gresesc, sunt baieti buni, dar gresesc. e o exprimare cam necioplita, dar intentia cred ca e evidenta, la fel si tonul.