FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Inscriere la Handbal

«12»
Adrian14.04.2010 12:20

Lasati omul in pace!

Prietene, daca vrei un sfat, asculta la mine. Fa ce sport vrei tu. Nu conteaza ce varsta ai, ce fizic. Trebuie doar sa vrei sa faci.In general, la noi in tara, in acest moment, orice sport in afara de fotbal ajuta la formarea ta ca om. Asa ca, fa ce vrei tu. Handbal, rugby, baschet, arte martiale. Doar sa vrei sa faci si sa fii serios. Nu cred ca poate cineva sa zica ca ii pare rau ca a facut sport.

 

puiule, eu m-am lasat de fotbal la un pas fiind de div. B, la juventus Bucuresti. tu ce mare performanta ai, in afara de datul din gura?

 

 

Asta explica multe.

Daniel-Ionut14.04.2010 12:27
Nu cred ca poate cineva sa zica ca ii pare rau ca a facut sport.

 

Eu pot sa zic doar ca imi pare rau ca m'am lasat cand am dat de liceu...

Moskopole14.04.2010 16:56

Trebuie doar sa vrei sa faci.In general, la noi in tara, in acest moment, orice sport in afara de fotbal ajuta la formarea ta ca om. Asa ca, fa ce vrei tu. Handbal, rugby, baschet, arte martiale. Doar sa vrei sa faci si sa fii serios. Nu cred ca poate cineva sa zica ca ii pare rau ca a facut sport.

 

Perfect adevarat. Sa vrei si sa fii serios. Fa inot, oina, box, canotaj, judo, atletism, haltere, culturism, orice-toate astea o sa te ajute in formarea ta ca om.

Marius14.04.2010 17:10
Doi la mana, urmand replicile din topicul asta, am ramas putin siderat. Si tu scriai ca un cocalar acum 2 ani si ceva, abuzand de "k" si "cu (de la Quebec :)) )" sau alte neologisme descoperite prin ferentari, dar nimeni nu ti-a dat in cap sau te-a jignit asa grosolan la cea mai mica greseala gramaticala. Moskopole mi se pare un baiat bine intentionat, cu postari bine argumentate si obiective spre deosebire de o gramada de moderatori esuati si vanitosi.

 

vezi sa nu ramai asa. siderat adica. iar neologismele alea, "descoperite prin ferentari" ca sa te citez, probabil le folosesti mataluta in familie, inteles-ai? iar jignirile alea grosolane ar fi bine sa le punctezi, asta ca sa nu ramai asa cum esti. siderat adica.

MoWeed14.04.2010 20:32

Bah, dar de la sfatul care-l cerea baiatul asta ati ajuns sa va porcaiti mai ceva ca la Antena 1. Ce dracu' Mariuse, chiar trebuie sa ironizezi orice user care spune ceva cu care nu esti de acord? Nu esti in stare sa-i combati argumentele civilizat mai ales daca este un "pseudo-intelectual cu ifose de zabrauti si o bruma de cultura mai subtire decat firul de par"?

 

 

Daca mai vad porcaieli pe aici trec la sanctiuni, indiferent de numele celui care jigneste

Bogdan14.04.2010 20:59

Mariuse tu uiti de asta: TOPICUL CREAT DE TINE

Adrian15.04.2010 13:12

Moskopole

 

Da-mi voie sa te contrazic.

 

Remedieaza tu lipsa de motricitate la handbal, forta exploziva, simtul tactic, forta elastica . Toate astea, nu conteaza la rugby. Poti sa fii dizarmonic, lent, amotric, nici vreun simt tactic nu-ti trebuie. E sportul cu cele mai putine rigori, in sensul ca cerintele pe care le presupune, pot fi acumulate de sportiv prin antrenament, si in lipsa calitatilor naturale. La alte sporturi nu.

 

Nu stiu ce sport ai facut tu dar declaratia aia ma cam face sa cred ca nu rugby.

Eu unul fac antrenamente(Arte martiale) cu baieti de la rugby, cu rugbysti din lotul national de juniori. Asta cu

dizarmonic, lent, amotric, nici vreun simt tactic nu-ti trebuie
e o prostie foarte mare! Unul dintre baieti are 17 ani, vreo 195 inaltime si cred ca pe la 120-130 de kilograme. dizarmonic, lent, amotric - astea nu sunt cuvinte care sa il descrie. Omul are o viteza incredibila. De forta nu mai zic nimic. Iar mobilitatea...

 

E sportul cu cele mai putine rigori, in sensul ca cerintele pe care le presupune, pot fi acumulate de sportiv prin antrenament, si in lipsa calitatilor naturale.

 

Daca tu crezi asta, esti foarte in eroare.

 

Cand o sa ajunga sa faca performanta unul care schimba sportul dupa 14-15 ani, la handbal sau fotbal, imi tai capul. La rugby, e altceva. Dar handbalul e un sport f. greu. Verisorul meu e handbalist de oarecare performanta, si chiar daca acum e esuat in postul de conducator de joc cu nr. 11 al unei echipe fara interi, nu stiu daca ati auzit de ea; e sponsorizata de unul cu niste mustati uite asa, care n-a mai platit salariile de vreo 5 luni... La 15 ani era capitanul echipei nationale, cu multiple selectii, si din echipa aia care a castigat doua titluri de capioni nationali de juniori pentru Constanta, ultimul dintre ei venise la handbal la 11 ani.

Asa ca, mry, nu-i asculta, ca gresesc. Sunt baieti buni, dar habar n-au de ce vorbesc.

P.S. Tot ce am spus mai sus cade, daca ai vreo 12, 13 ani. Atunci ai potentialul ca, dela 1.82, sa te duci spre 1.95, si se discuta altfel. Dar tu ai vreo 15 ani, asa ca nu e cazul.

P.P.S. In Romania, din pacate, nu exista un cadru organizat, in care sa te duci, la orice varsta, si sa practici un sport la nivel de amator, cum e in Luxemburg, de ex.:platesti o taxa, si de doua ori pe saptamana, te duci la sala, la bazin, sau la teren: o saptamana face volei si inot , cealalta, fotbal si atletism; o saptamana face rugby si baschet, cealalta handbal si gimnastica.

Singura sansa e la un club profesionist, care, exprima si urmareste vocatia performantei, care pentru cei de peste 14 ani, este o himera.

Totusi, ai obligatia, fata de tine, sa incerci. De pierdut, nu pierzi nimic, dar nu te du cu ce ti-au bagat ei in cap, ca faci performanta si la 19 ani, daca ai calitati fizice si psihice, si ca daca o sa-l faci cu placere, e imposibil sa nu reusesti. Astea-s bazaconii nerealiste si false.

 

Aici ti-ai cam dat singur cu firma in cap. Si nu numai aici. Degeaba te-ai suparat pe Marius. Nu trebuia sa iti dai cu parerea despre oameni pe care nu ii cunosti. Aici, vezi tu, tu ai fost de vina. "Nu-i baga in seama", "nu au habar ce vorbesc" - nu asa se discuta. Daca tu te porti asa, nu ai de ce sa te plangi ca vine cineva si te ia cu "puiule" si altele.

 

Imi pare rau ca nu am citit mai repede toate aceste postari, poate s-ar fi putut rezolva problema asta mult mai repede.

 

Totusi, Moskopole, spune-ne si noua ce sport practici tu. Daca vrei sa ai credibilitate. Pentru ca, doar ca un var de-al tau joaca handbal si doar pentru ca ai vazut cateva meciuri de rugby, asta nu inseamna ca esti expert in aceste sporturi.

Moskopole15.04.2010 13:55

Adrian, eu m-am referit la faptul ca in momentul initial, al inceperii activitaii de performanta, care poate fi dela o varsta de 14 ani, care este considerata inaintata, cum este, probabil, cazul lui Mry, nu ai nevoie de calitatile pe care le presupune handbalul, si ca toate celelalte elemente, pot fi invatate pe parcurs.

Bineinteles ca toate acele elemente tehnice sunt proprii unui jucator de performanta de la rugby, nici nu se discuta, dar eu vorbeam de calitatile native, care la varsta de 14, 15 ani, sunt mai usor de indreptat spre rigorile rugbyului decat cel al handbalului.

Bineinteles ca e un sport f. greu, cu multe rigori, dar ele se pot deprinde pe parcurs. La handbal, la varsta aia, mai degraba nu.

In niciun caz n-am facut o comparatie handbal-rugby la nivel de performanta, ca greutate al fiecarui sport. In niciun caz.

Dar, sa zicem, ca gresesc complet, sunt absolut in afar subiectului.

De fapt, hai sa pornim dela premiza asta: ca am spus numai aberatii dela un cap la altul. In niciun caz nu se justifica reactia.

Cu cat as fi mai tampit, cu atat ar fi mai usor sa-mi desfiintezi ideile. Dar nu pe mine, ca persoana. asta nu-ti zice nimic?

Am fost inotator de oarecare performanta la copii si junior isi fotbalist, fara nicio performanta, notabila pana la varsta de 18 ani, cand m-am oprit.

Cat despre felul de exprimare am spus:"Nu-i baga in seama ca gresesc, sunt baieti buni, dar gresesc. e o exprimare cam necioplita, dar intentia cred ca e evidenta, la fel si tonul.

Adrian15.04.2010 14:20

Moskopole

 

Eu am 24 de ani. Practic de aproape un an unul dintre cele mai dure sporturi: Karate Kyokushin. M-am apucat la 23 de ani si asta dupa o pauza destul de lunga in ceea ce priveste sportul. In copilarie am facut Judo. Din cauza liceului nu am mai putut sa merg.(scoala chiar nu ajuta cu nimic :D)

Cand am ales la 23 de ani sa merg la Karate, multi mi-au zis ca fac o prostie, ca sunt prea batran, ca asta se face de mic, etc. Frate, in decembrie am participat la Cupa Romaniei la Kyokushin. Am luat bataie(in apararea mea, am luptat accidentat destul de naspa la piciorul stang) dar totusi. Am fost la un campionat. Merg la antrenamente. Ma simt bine. Poate ca par batran la 24 de ani dar, cel putin la mine la sala, vin oameni mult mai in varsta care tocmai se apuca de acest sport, oameni de 30 de ani si peste.

 

Daca copilul vrea sa faca handbal, lasa-l sa faca handbal. Nu ii spune tu ca nu are nici o sansa. Cel mai bun prieten al meu s-a apucat de handbal cand a ajuns la liceu, deci la 15 ani si e mai mic de inaltime(acum, la 28 de ani, nu stiu daca are peste 1,75) Nu a facut el nu stiu ce performanta dar, cu echipa liceului, s-a descurcat destul de bine in campionate din astea.

 

Lasati omul sa faca ce sport vrea indiferent ce varsta are. Nu il cunoasteti personal si nu stiti ce calitati are. Nu mi se pare normal sa sariti sa ii spuneti ca nu poate face ceva. Poate e portar si are super reflexe si vrea sa se faca portar si la handbal.

Spuneti-i ce presupune acest sport dar lasati acasa ideile gen "nu poti sa faci ca asa zice ala".

Moskopole15.04.2010 14:24

Moskopole

 

Eu am 24 de ani. Practic de aproape un an unul dintre cele mai dure sporturi: Karate Kyokushin. M-am apucat la 23 de ani si asta dupa o pauza destul de lunga in ceea ce priveste sportul. In copilarie am facut Judo. Din cauza liceului nu am mai putut sa merg.(scoala chiar nu ajuta cu nimic :D)

Cand am ales la 23 de ani sa merg la Karate, multi mi-au zis ca fac o prostie, ca sunt prea batran, ca asta se face de mic, etc. Frate, in decembrie am participat la Cupa Romaniei la Kyokushin. Am luat bataie(in apararea mea, am luptat accidentat destul de naspa la piciorul stang) dar totusi. Am fost la un campionat. Merg la antrenamente. Ma simt bine. Poate ca par batran la 24 de ani dar, cel putin la mine la sala, vin oameni mult mai in varsta care tocmai se apuca de acest sport, oameni de 30 de ani si peste.

 

Daca copilul vrea sa faca handbal, lasa-l sa faca handbal. Nu ii spune tu ca nu are nici o sansa. Cel mai bun prieten al meu s-a apucat de handbal cand a ajuns la liceu, deci la 15 ani si e mai mic de inaltime(acum, la 28 de ani, nu stiu daca are peste 1,75) Nu a facut el nu stiu ce performanta dar, cu echipa liceului, s-a descurcat destul de bine in campionate din astea.

 

Lasati omul sa faca ce sport vrea indiferent ce varsta are. Nu il cunoasteti personal si nu stiti ce calitati are. Nu mi se pare normal sa sariti sa ii spuneti ca nu poate face ceva. Poate e portar si are super reflexe si vrea sa se faca portar si la handbal.

Spuneti-i ce presupune acest sport dar lasati acasa ideile gen "nu poti sa faci ca asa zice ala".

 

 

 

Toate astea pot fi valide. Mi-am exprimat doar opinie, fara sa-l atac sau sa-l jignesc. I-am prezentat niste argumente pe care le consideram eu legitime. Pot sa nu fie. Pot fi total gresite. Ce are asta de a face cu ceea ce s-a intamplat?

 

P.S. Faptul ca n-a mai dat pe aici, si probabil nici n-ao sa dea nu-ti spune nimic?... valahus valahus.

Adrian15.04.2010 14:29

Te-ai gandit, poate, ca Marius a sarit doar in apararea oamenilor pe care i-ai jignit tu, prin atitudinea ta. De aia ti-a si zis sa te calmezi.

Nu am zis ca nu ai prezentat argumente. Da, ai prezentat punctul tau de vedere dar, pe langa asta, ai considerat neaparat necesar sa arati ca tu esti cel care are dreptate prin utilizarea frazelor "nu-i baga in seama ca habar nu au" sau "imi facusem alta parere despre tine". Gandeste-te acum, obiectiv, erau necesare?

 

Nu cred. Puteai doar sa postezi argumentele tale si gata. Conflictul a inceput datorita acestor propozitii inutile. Asta e adevarul.

 

Cat despre faptul ca mry nu a mai trecut pe aici, iarasi, nu cred ca e treaba noastra sa judecam. Nu toti romanii au computer conectat la internet si nu toti isi permit sa piarda vremea pe net. Daca vine, vede si gata.

axl15.04.2010 14:31

Oameni cu capul pe umeri (sau cu el bine infipt in c.ur, dupa caz) se cearta pe vorba in vant a unui puber.

 

Treceti peste animozitati, jigniri si orgolii. Fara sanctiuni, fara continuare.

 

Topic inchis.

Ronnie15.04.2010 16:28

Eu din cate observ, baiatul nu a cerut nicio opinie din partea voastra, daca e bine sau nu sa se apuce de handbal. El doar isi exprima dorinta. Voi va bagati ca musca-n rahat in viata lui...

«12»