Tot Steaua
Lucian Ioniță
Ca de fiecare dată, audiențele meciurilor Stelei din acest tur de campionat confirmă faptul că echipa roș-albastră este cea mai urmărită din România. Dintre cele 10 meciuri ale campioanei din acest sezon transmise de televiziunile monitorizate de TNS-AGB Internațional, 7 se află in Top 10. Vîrful de audiență a fost atins de derbyul Steaua-Dinamo (2-2), care a făcut un rating mediu măsurat pe populația din orașe de 19,2%, adică a fost urmărit de peste două milioane de telespectatori. La capătul celălalt al clasamentului se află meciul Jiul Petroșani - Sportul (1-3), care a făcut 0,8% rating, adică doar 85.000 de telespectatori. De altfel, cele două echipe au cele mai multe prezențe in topul celor mai slabe audiențe din acest tur.
Nici o excepție
Avînd opțiunea numărul 1 in fiecare etapă și programînd aproape toate meciurile duminică seară in prime time, TVR 1 a obținut cu derby-ul rundei poziția de lider de piață intre meciurile etapei. De altfel, dintre cele 58 de meciuri monitorizate, primele 14 in topul audiențelor au fost difuzate pe TVR 1. Al 15-lea meci de pe postul public, Steaua-FCM Bacău (4,2% rating), e pe locul 18, fiind intrecut de Dinamo-Farul (Național TV, 6%), Steaua-FC Vaslui (Național TV, 5,8%) și FC Vaslui-Rapid (TVR 2, 4,8%).
88 de meciuri dintr-un total de 119 din acest tur de campionat au fost televizate. Pentru cele 30 difuzate de Telesport nu există date de audiență, acest post nefiind monitorizat de TNS-AGB Internațional
Top meciuri Divizia A
1. Steaua-Dinamo - TVR 1 - 19,2 - 39,1
2. Rapid-Steaua - TVR 1 - 17,0 - 32,8
3. Dinamo-Poli Timișoara - TVR 1 - 14,5 - 27,7
4. Poli Timișoara-Steaua - TVR 1 - 13,0 - 35,3
5. Dinamo-Rapid - TVR 1 - 12,8 - 27,3
6. Farul-Steaua - TVR 1 - 10,8 - 21,3
7. Steaua-Sportul - TVR 1 - 10,7 - 19,9
8. Steaua-FC Național - TVR 1 - 10,2 - 26,2
9. CFR Cluj-Steaua - TVR 1 - 9,8 - 32,1
10. Farul-Rapid - TVR 1 - 8,7 - 23,5
* date furnizate de TNS-AGB internațional
** un punct de rating in mediul urban reprezintă 107.400 persoane
6 decembrie 2005
Nici asta nu te convinge reddog???voi si rapidistii ati fost urmariti in numar mare doar la derby-uri...