FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ionut Lupescu - ce caracter!!!

«12»
Bogdan4Steaua03.12.2005 19:02

Eu zic sa avem rabdare cu Lupescu. Deocamdata am incredere in el. Astept sa faca lucruri bune la FRF. Timpul va dovedi daca are caracter.

reddog05.12.2005 19:01
Lupescu!!?? Un sharlatan care nu are ce sa caute la FRF e un pupa fund care vede numai bani in fata ochilor, a devenit o rusine a fotbalului. HUUU

 

Nu ca tin eu neaparat sa te contrazic sau sa ii iau apararea lui Lupescu din simplul fapt ca sunt dinamovist, dar mie mi se pare cel mai echilibrat dintre cei alesi. De ce il crezi sarlatan? Cand acuzi un om (sau doar pentru ca a fost toata viata lui dinamovist o faci?) ar trebui sa si prezinti macar un argument. Sau e doar o parere personala?

redandblue06.12.2005 07:43

Lupescu e caine iar cainii prin definitie sunt lingai...

Bogdan4Steaua06.12.2005 11:51

Asa cum am mai spus-o, il prefer pe Lupescu in detrimentul lui Gica Popescu oricand. Nu ma intereseaza trecutul lui dinamovist ci ma intereseaza mai mult caracterul. Putem avea respect fata de un om in ciuda faptului ca a jucat la o echipa adversa(lucru care nu se poate spune despre "prietenii" nostri din groapa care l-au scuipat pe Dorinel si l-au huiduit pe Hagi).

 

Sa il lasam pe Lupescu sa isi faca treaba si abia apoi sa il judecam.

 

Later edit:

 

Neamțul

 

Marius Mărgărit

 

"Primele impresii lăsate de noul director general al FRF: rigurozitate și fermitate. Rămîne să demonstreze că are echipă și că-și poate ține promisiunile

 

Se simte din plin aerul german, ordonat, in biroul lui Ionuț Lupescu. Încăperea e curată, proaspăt renovată, cu pereții de un alb impecabil, dar deocamdată goi. "Voi aduce un tablou drag mie. O fază de joc cu tatăl meu cînd il deposedează pe Pele, la meciul România- Brazilia din '70", mărturisește noul director general al FRF. Imprimantă, un xerox și, bineînțeles, lap-topul, de care Ionuț pare legat printr-un fir invizibil. Mouse-pad-ul are o fotografie cu Borussia Monchengladbach, de pe vremea cînd Ionuț juca acolo. Pe birou, o mulțime de hîrtii, dar toate la locul lor. Una dintre ele conține un program in 15 puncte, fiecare cu termen de execuție clar. "Încerc să mă acomodez. A fost mai greu la inceput, pînă am invățat cum e cu fluxul documentelor. Apoi, se știe, cel mai dificil e să lucrezi cu oamenii. Dar am inceput să mă obișnuiesc și eu cu ei, și ei cu mine"

 

Buget de 4 milioane de euro la FRF

Deocamdată, FRF este in deficit bugetar. Ionuț Lupescu confirmă: "E o datorie la bancă, pentru construcția Centrului de la Mogoșoaia. În următorii 7 ani trebuie să plătim 1.400.000 de euro. Dar nu sînt probleme. Bugetul Federației pentru anul viitor este estimat la 4 milioane de euro, pe care ii putem obține de la sponsorii pe care ii vom atrage".

 

Calificări la toate nivelurile

Ținta lui Ionuț Lupescu rămîne calificarea "naționalei" la turneul final al CE 2008, "dar și a celorlalte echipe, tineretul și juniorii. Au venit la mine ziariști din Germania, impresionați de echipele românești, după rezultatele din Cupa UEFA. Mi-au zis că avem un fotbal super, mai tehnic și mai spectaculos decît al lor. Uite că se redescoperă fotbalul românesc! E nevoie să reușim calificări la cît mai multe turnee finale, la toate nivelurile".

 

Sponsori strategici

La birou, biblia lui Lupescu este strategia de marketing. "Pînă acum, imaginea echipei naționale nu a fost valorificată la maximum. Echipa aceasta trebuie să fie a tuturor românilor, inclusiv din diaspora. Vreau să atragem sponsori strategici, care să fie și parteneri reali. Cum e Mercedes in Germania, Renault in Franța, care, de exemplu, dă federației 20 de milioane de euro anual. Mă gîndesc la o firmă de telefonie mobilă, la Dacia Renault, la Petrom și altele".

 

Amicalele pe cale de dispariție

"Ca să putem spera in calificarea la următorul Campionat European, «naționala» trebuie să pornească de la nivelul jocurilor cu Cehia și din Finlanda", este de părere Ionuț Lupescu. Cîte meciuri amicale va avea România cu echipe din topul mondial in următorii 4 ani?. E circumspect: "Am primit programul cu datele oficiale de la FIFA. În 2006 sînt numai trei date, iar in 2007 doar două. Este un război intre FIFA și cluburi, care vor bani pentru jucătorii plecați la loturi. Federația germană, de exemplu, va prelua o parte din salariile internaționalilor săi pe timpul CM. Noi nu ne-am putea permite. De aceea voi face apel la cluburi, să ințeleagă că vom avea nevoie de fotbaliști, chiar și in date neoficiale. Pentru acțiuni mai scurte, de 3-4 zile. Tendința este să se joace mai multe meciuri oficiale, care pot aduce bani, și să dispară amicalele".

 

Lupescu despre

 

Dan Petrescu

"Eu nu cred că pleacă acum doar fiindcă a cîștigat Mircea Sandu alegerile la FRF. Poate că Sportul nu l-a mai plătit cum iși dorea și e normal să se ducă la mai bine. Pînă acum de ce nu aplecat?

 

Gică Popescu

"N-am mai vorbit cu Gică de la alegerile din noiembrie. Dar, din punctul meu de vedere, el este oricînd binevenit să lucrăm impreună la federație"

 

Campionat

"E clar că se joacă mai cinstit. Nu e o nivelare in jos, din moment ce Steaua și Rapid au făcut furori in Cupa UEFA, iar Dinamo e și ea foarte aproape de calificarea din grupă. Au crecut echipele mai mici, Poli Timișoara, CRF Cluj, Naționalul" "

 

Sursa: GSP

«12»