in general cei care nu au rabdare sa citeasca ar trebui sa evite sa-si exprime opiniile. altfel, nu fac decat sa puna in circulatie decat idei ciudate sau dezinformari. evident insa ca in Romania de azi e mai usor sa vorbesti, decat sa citesti cu atentie.
repet: sunt mirat cum foarte multa lume nu intelege contextul exact in care ne aflam si anume cine este Steaua astazi si cu cine ne luptam de fapt?
Steaua in anul 2005 este un club eminamente privat, ca management si finantare. noi nu folosim practic nici un fel de resursa publica si paltim pana la ultimul leu facilitatile utilizate (stadion, baza, cantonamente, sediu, etc.). in schimb, suntem intr-o competitie extrem de dura cu echipe care desi sunt conduse privat, prin personaje cu trecut si prezent indoielnic, in fapt utilizeaza foarte multe finantari bugetare, sau de natura publica (vezi Dinamo si rapid care primesc sponsorizari de la institutii ale statului sau de la companii nationale, care sunt asociate cu ministere publice cu sarcini de control economic si care folosesc o infrastructura mostenita fara nici un fel de contributie financiara).
de aici apare si unul din conflictele primare intre sistemul 100% privat, care contesta un astfel de aranjament in care fondurile publice sunt deturnate in beneficiul unora distorsionind competitia, si struto-camila "bani de la stat sifonati de privati". de aceea Steaua este acum controlata la sange, in timp ce rivalii nostri beneficiaza de o intelegere mai mult decat suspecta: disc-jockeyul bodu nu pare interesat sa deschida un front cu ministerele publice MAIA (Dinamo) sau cu MTT (rapid) si a orientat tunurile catre un privat. caz tipic de discriminare fiscala (ca tratament) a sectorului privat, care duce discutia in sfera prigoanei politico-economice de sistem.
acum ref. la datoria propriu-zisa la care se tot face trimitere, sunt extrem de surprins ca absolut nimeni, oficiali ai fiscului, ziaristi sau suporteri, nu discuta clar si explicit despre vinovatiile individuale. pentru. Steaua aceasta este prioritatea si numai asa isi va curata imaginea de rau platnic. acest debit urias nu a aparut din senin si nici macar nu este o datorie "tipica", acumulta ca urmare a unor conditii economice nefavorabile. este pur si simplu un furt ordinar, o deturnare de bani publici in stil clasic postrevolutionar, infaptuit de o clica de derbedei cu functii oficiale, care acum s-au dat la fund si incearca sa transfere resposabilitatea pe un "fraier cu malai". pe voi chiar nu va intereseaza sa cunoasteti cine a devalizat conturile Stelei, intr-o perioada cand echipa avea venituri foarte mari din participarea in Grupele Ligii si cand vindea jucatori pe banda rulanta, la sume destul de consistente ? deci pentru. noi suporterii Stelei, pentru. statul roman, pentru media, nu mai conteaza cine a furat, cine a facut datoria, cine a fost incorect cine este corect ?? ca in multe alte cazuri cand adevarul se doreste a fi ascuns, acuzatiile se amesteca, vinovatiile se impletesc, adevarurile si minciunile sunt aruncate pe piata de-a valma, iar la sfarsit lumea uita de unde s-a plecat si nu mai intelege nimic. iar hotii se pot duce la culcare linistiti! (de ex. cum e posibil ca danilescu sa incaseze ca vicepresedinte al sectiei de fotbal peste EURO 700mii la care nu a platit un leu impozit, desi era ofiter MAPN si subordonat al unor structuri militare, dar si cadru de conducere al sectiei de fotbal - deci el centra, el da cu capul ??). ca s-au furat bani de la Steaua ne afecteaza pe toti, caci cu acele sume astazi trofeele castigate ar fi fost mult mai multe, baza modernizata si probabil nu am fi avut adversari pe plan intern.
aceasta datorie de aprox. EURO 11 mil. nu e problema neaparat a lui Becali. azi este poate razboiul lui, dar de fapt este lupta disperata a Stelei pentru supravietuire. la o adica el se va retrage si va lasa clubul in aer, in schimb debitul va ramane ca o piatra de moara la gatul echipei noastre si nimeni, nici un investitor serios, nu va intra intr-un astfel de joc. eventual se va incerca o noua golanie, iar personaje dubioase, cu spate politic, vor reapare la rampa, caci prin fotbal se pot sifona multi bani negri. de aceea e important de stabilit vinovatiile ACUM si aceia care au furat sau gresit sa plateasca EI! de altfel este si un principiu de drept care multi il uita astazi: vinovatii trebuie identificati si pedepsiti!
exista si o explicatie a situatiei actuale, si ea nu e foarte complicata. este evident ca datoriile si hotia s-au petrecut intr-o perioada cand clubul era sub umbrela coordonatoare a MAPN, cand generali si colonei de bine erau in CA al AFC Steaua si cand statul il imputernicea pe fratele viorel sa administreze "performant" echipa de fotbal. nu se puteau deturna astfel de fonduri uriase dintr-o entitate publica a MAPN decat cu mari complicitati politice si administrative. vinovatii si sistemul corupt incearca acum sa-si ascunda urmele, sa se autoprotejeze, deci nici un cuvant despre cum s-a acumulat datoria. o manipulare ordinara, in care disputa se focalizeaza pe refuzul lui Gigi Becali de a inghiti galusca. nu vedeti ca apar tot felul de personaje care comenteaza despre preluarea pasivului si a activului, despre necesitatea ca toti contribuabilii sa-si plateasca datoriiile, dar care imediat trec peste problema vinovatiilor celor care au patronat jaful in trecut?! personajele de atunci nu au murit. generalii si coloneii care au avizat rapoartele anuale ale clubului si ale AFC Steaua traiesc, la fel sunt bine mersi si cenzorii care semnau rapoartele anuale, membri CA si administratorul delegat! sistemul insa nu e interesat decat de particularul Gigi Becali! el este marele vinovat, el trebuie aratat cu degetul suporterilor ca rau platnic, el trebuie tarat in tribunale si daca se incapataneaza si refuza sa plateasca pentru. jaful din trecut, atunci sa fie aruncat in lada de gunoi, sa i se ia totul!
iar Steaua....!? ce mai conteaza Steaua? eventual ar mai putea fi utilizata ca vehicol pentru. alte "tunuri" si escrocherii financiare sub umbrela larga si intelegatoare a statului, caci ar mai fi ceva jucatori de vanzare, dar sta in cale taranoiul de Gigi! iar dupa ce ultimul tun va fi dat "va spunem la revedere!" si sa se aleaga praful! asta pare a fi alternativa propusa acum de sistem! cu o datorie de EURO 11 mil. ce nu poate fi justificata decat ca jaf, niciodata Steaua nu se va mai putea ridica ca un club serios.
multi vor zice ca e un scenariu pesimist si ca de fapt lucrurile nu sunt asa de negre, ca Gigi Becali e doar un episod pasager si ca Steaua se va descurca oricum?! continui insa sa cred ca ne aflam intr-un moment limita si toti cei care iubim Steaua trebuie sa intelegem ceea ce se intampla acum. anume ca vanatoarea nu este contra lui Gigi, cat mai ales impotriva noastra, a echipei celei mai iubite!