FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua In Versuri

«12»
camy_fcs28.09.2009 23:14

fularsteaua2

Viata de STELIST usor,usor am inceput s-o inteleg

Incet,incet am invatat s-aleg

Nu m-au tentat nici ciorile nici cainii

Ce am simtit in Ghencea a fost si este unic !!!

fularsteaua2

Acum respir doar aer ros'albastru

Si sufletul meu de ULTRAS ma inaltza

Mai sus de cer m-am ridicat

Cand Steaua-n suflet mi-a intrat

fularsteaua2

Orice-ar fi si ce s-ar intampla

Noi STELISTII !!! Noi traim prin EA

Traim prin Steaua oricum si orice-ar fi

Chiar daca pierde n-o vom parasi !!!

fularsteaua2

E viatza pentru noi si ne da putere

Atunci cand toate n-i se par mai grele

Oricand,oricum,oriunde...

Viatza are un singur nume Steaua Bucuresti

 

Chiar daca nu au toate rima...sunt scrise din suflet !!! Cine iubeste Steaua cu adevarat intelege cuvintele astea ... Forza Steaua

 

 

 

camy_fcs29.09.2009 15:23

forzateaua

Viata de STELIST usor,usor am inceput s-o inteleg

Incet,incet am invatat s-aleg

Nu m-au tentat nici ciorile nici cainii

Ce am simtit in Ghencea a fost si este unic !!!

forzateaua

Din suflet pentru Steaua

Daniel-Ionut29.09.2009 15:45

Scriitoare nu gluma... :yes:

mstef30.09.2009 17:49

Scriu cu durere-n suflet despre ce a fost odatã,

Când pãrea irealã o soartã așa nemeritatã,

Când viața era simplã și tot ce îmi doream,

Sã o vãd pe Steaua și fericit eram.

 

Mi-e dor de-acea tristețe când meciul îl pierdeam,

Mi-e dor de bucuria ce la victorie o simțeam,

Mi-e dor de o peluzã care a fost cândva,

Nici prima, nici a doua ci singura casã a mea.

 

Sunt melancolic poate dar urlu cãci mã doare,

"Mândru cã sunt Stelist" își pierde din valoare,

Tot ce-am iubit odatã, acum încet încet dispare,

Indiferent nu pot rãmâne, voi lupta în continuare.

 

Ciobane întelege cã pasiunea noastrã,

Nu stã în banii tãi, ființã jegoasã,

Mi-aș risca libertatea, sã te știu plecat,

De asta ar însemna s-avem un club curat.

 

E trist și într-adevãr doare foarte tare,

Sã vezi cum un cioban incult se pișã pe onoare,

Sã vezi cum spiritul stelist e cãlcat în picioare,

ªi îți doresc din suflet sã suferi și tu, cândva, la fel de tare.

 

Sper sã apuc ziua când tu nu vei mai fi,

Decât un vis urât din care mã voi trezi,

ªi atunci, din nou, mã voi putea bucura,

La bine și la rãu numai de Steaua mea!

Nyghty30.09.2009 18:25
Scriu cu durere-n suflet despre ce a fost odatã,

Când pãrea irealã o soartã așa nemeritatã,

Când viața era simplã și tot ce îmi doream,

Sã o vãd pe Steaua și fericit eram.

 

Mi-e dor de-acea tristețe când meciul îl pierdeam,

Mi-e dor de bucuria ce la victorie o simțeam,

Mi-e dor de o peluzã care a fost cândva,

Nici prima, nici a doua ci singura casã a mea.

 

Geniala poezia! Este exact ce am incercat sa transmit si eu prin ce-am scris,dar,sa recunoastem, poezia ta e de departe cea mai buna de pe acest topic.

Mai asteptam(cel putin eu unul) si alte opere marca ,,mstef" :thumbsup: si sa speram ca ziua in care ciobanul nu va mai fi la echipa se va apropia din ce in ce mai repede!

George Stan30.09.2009 22:52

O sa mori, o sa mori,

Tu, ciobane, o sa mori.

Nimeni nu va regreta,

N-o sa simtim lipsa ta,

Atunci cand, ciobane, o sa mori

 

_________

De fapt e o traducere. Pe melodia cantata la inceputul videoclipului asta:

ArmyLand02.10.2009 00:56

Cand necazuri te doboara

Si prieteni n-ai sa-i strigi

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

 

Si ce slaveai in taina

E ca si cum nu-ti explici

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

 

Cand oprit la o rascruce

Drumul nu sti s-al prezici

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

 

Cand nu mai ai nici vise

Si nu sti cum sa te ridici

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

 

Cand s-aduna norii negri

Ploaia cade ca un brici

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

 

Mangaiere n-ai, nu vezi acum

Maini intinse de amici

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

 

Pomul vieti creste mandru

Unde spiritul e viu

Lumineaza iar salvarea

Cerul gol si cenusiu

 

Cand orasele-s in flacari

Musunoaie de furnici

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

 

Si cand cauti in zadar un om

Printr-atatea mii de venetici

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

Nu-i aici, nu, nu-i aici, nu

Tine minte, sfarsitul nu-i aici

 

Sfarsitul nu-i aici - Pasarea Colibri.

Daniel-Ionut06.10.2009 14:40

De ce continuii sa faci ceea ce faci daca nu iti place cand vezi proteste,

De ce **** mea nu lasi Peluzele Steliste sa se manifeste,

De ce in orice situatie injuriile "zdreanta" si "hahalera" te ajuta sa nu dai in spate,

De ce nu dai jos costunul s-o punem parte-n parte?

Din cate stiu eu Steaua este aceeasi pentru toti,

Daca tot o calci in picioare, oare,

Nu ar fi mai usor sa pui la Maybach senile in loc de roti?

mihaita1306.10.2009 15:12

bravo !!

frums versuri

Herovir12.10.2009 07:47

Incerci in ZADAR sa te convingi c`o sa invingi crezand ca Steaua`i urmatorul zar,

Te crezi un star, spui ca finalul tzi`e departe..dar vezi ca`n realitate`i vai si`amar

In fata ta apar, cu milioane la fel ca mine.. cu pumnii ridicatzi sa`tzi dam un dar:

"CIOBANE NE PISAM PE TINE!"..totzi o sa fi terorizatzi, sa`tzi fie clar, nimeni nu te sustzine!

Multa durere printre noi, mii de suspine s-au transformat in ura, te rogi la fortzele divine,

Da` contestarea`i mult prea dura..ingenunchezi, orice sau orcine te crezi, toata tara te`njura,

Dragostea noastra`i pura, si`avem decat o placa : "CIOBANE PLEACA!! / Te f***m in gura!!!"

 

mstef12.10.2009 11:01

Felicitari tuturor! Cand se mai editeaza o revista a suporterilor stelisti (ca cele 2 numere care au aparut pana acum), ar trebui sa se introduca si cate ceva de pe aici.

Nyghty31.10.2009 12:17
Felicitari tuturor! Cand se mai editeaza o revista a suporterilor stelisti (ca cele 2 numere care au aparut pana acum), ar trebui sa se introduca si cate ceva de pe aici.

E o idee buna :thumbsup:

 

Revin si eu cu o noua ,,poezie":

 

De performante,n-am mai vorbit demult

Totul a ramas o amintire in trecut

Tot noi huliganii,fotbalul il vom reda

Pentru Steaua,toata viata vom lupta.

 

Am uitat,ce-a fost si cum era

Totul a ramas in mintea mea

Doar din reflex ,mai simt si traiesc

Presiunea eternului derby romanesc.

 

Cu totii ne dorim fotbalul de demult

Fara valize ce-au patat istoria asa mult

Fara brichete,fara anchete Dna

Oare unde in trecut a ramas Steaua?

ady-ultras06.11.2009 19:00

Steaua Noastră !!!

 

Avem cea mai tare echipă

Antrenor Lippi Stoichiță

Iar manager general

E Panduru Basarab.

În poartă este Zapata

Care inchide mereu poarta

Apărarea e beton

Ghionea și Rada fac show.

Banda dreaptă e bazată

Golanski o ară toată

Pe stânga este Petrică

Cel ce nu are-n el frică.

Când situația e disperată

Intră Baciu și ne scapă.

 

La mijloc lucrurile-s clare

Avem băieți de valoare.

S-au intors și renegații

Ca să bage-n dușmani dracii

Sârmă e inchizător

Ce recuperează tot.

Bicfalvi și Onicaș

Cei mai buni tineri din oraș.

Mai avem și un Pleșan

Care are mult bulan.

 

Pe benzile laterale

Bănel și Szekely trag tare

Ochirosii-i băiat Gigel

Grzelak e puțin chel

Toja este o valoare

Are stângul cel mai tare.

Micul Balaci e talentat

Are dribling și-i versat

 

Atacul e rezolvat

De când Dayro s-a relansat.

Când e titular Motanul

Vine golul, vine banul

Surdu are-n el voință

Nu arată neputință

Kapetanos e bazat

Ar da gol și de-ar fi beat.

 

Viitorul nostru sună bine

Din spate ne vin mulți tineri

Ionuț Mihai și Bâtfoi

Ne vor mulțumi pe noi

Văduva e talentat

Scoate faze din rahat.

Lazăr e inchizător

Face totul din picior

Filip e maratonist

Și e tare altruist.

Iar când trebuie să dăm gol

Vlad Rusu va fi marcator.

 

Avem o singură problemă

Că ciobanul e la trenă

În loc să fie la oi

El iși bate joc de noi.

Lucrurile s-au agravat

Ciobanu-i amenințat

Tot mai multă lume-l vrea

În cimitirul Ghencea.

E hulit in toată țara

De la Iași la Timișoara

Chiar și de peste hotare

Lumea il urăște tare.

Argăseală e ca mielu'

Face tot ce-o zice oierul

De transferuri s-a apucat

Mache, omul turmentat.

 

 

De când a venit Panduru

Vedem iarăși și noi drumul

El și cu Lippi Stoichiță

Readuc Steaua in elită.

Pe Cristiano nu-l vom uita

Cum i-a trântit la cioban ușa

Pentru caracterul său

Îl vom respecta mereu!!!

 

 

Fan FC Steaua07.11.2009 11:19

Manea...

fredysteaua07.11.2009 12:23

mai bn numai posteai Fan FC Steaua...in loc sa apreciezi baietii ca incearca ceva....

 

respect tuturor care incearca sa faca ceva pt echipa asta

sunt frumoase toate in felul lor

 

marfa penultima strofa ady

Daniel-Ionut08.11.2009 07:56
Manea...

 

Dute baaaa... mai bine taceai!

Ia compune tu ceva asa lung, si cu rima si cu tot...

:ce_oameni:

Flint10.12.2009 22:36

Isi mai aduce aminte de:

 

La cate-un colt de strada

Mai vezi cate-un spurcat

Cu sapca alba-n cap

Si rosu imbracat.

 

El e de la Dinamo

Spurcata galerie

El e de la Dinamo

Echipa alb-rosie

 

"Hai Dinamo, iesi din cimitir!"

"NU VREAU!"

"Iesi din cimitir!"

"MAI STAU!"

 

Spala mortii pe picioare,

Mortii din Stefan cel Mare!

 

Facea furori in deplasari (asta nu e din cantec).

Astristul11.12.2009 10:30

Faina "poezie"! :)

«12»