Dupa cum spune si numele topicului,vom vorbi si aprecia ,,creatii in versuri" ale Stelistilor referitoare la Steaua. Incep eu:
I.Mandria de a fi stelist?
Ceva unic,ce nu poate fi descris
Clipa in care vei canta o astepti
Si ea vine,nu regreti!
Alaturi de cei cu care ai stat de-o viata
In peluza,in deplasare si acasa
Simti cum au trecut multe clipe
Alaturi ai fost mereu acestei echipe.
Ti-ai fi dorit sa fii din 1947 prezent
Ai promis ca pana vei muri,nu vei fi absent
Vei sta mereu acolo-n peluza
Cand amintirea tineretii va fi demult apusa.
Nu vei regreta nici in ultima clipa
Unde ti-ai petrecut timpul,caci viata e mica...
Iti vei dori ca al tau fiu si nepot
Sa te urmeze absolut in tot!
Sa vina si el mereu in peluza
Sa reziste oricarui tip de acuza
Sa-mparata cu ai sai tot ce-a invatat
De la bunicul sau,un stelist adevarat.
Vor fi mereu clipe in care-ti vei dori sa reinvii
Macar o zi-n peluze alaturi de ai tai sa mai fii.
Trebuie sa te consideri mereu oportunist
Nu uita niciodata Mandria de-a fi Stelist!
Si a II-a:
1947,ce an frumos!
A luat nastere un club faimos.
7 mai 1986,Sevilla
De-atunci a inceput euforia!
O pasiune dusa la extrem,
Un sacrificiu etern.
Toate pentru o singura echipa,
Steaua numita.
De cand erai mic, vii pe stadion
Alaturi de bunicul tau,stelist cu spirit de campion
El iti soptea mereu
Cantecele nu le retineai greu
Pasiunea lui pentru Steaua te-a cuprins
Suflul ros-albastru in tine s-a aprins!
In tot ce faci,te gandesti numai la Steaua
Cel mai puternic drog din toata viata ta!
Momente de neuitat ai petrecut alaturi de ai tai
De victoriile Stelei te bucurai numai cu ei
Toate au fost cum trebuiau pana cand
A aparut acest cioban ce se crede sfant
Si-a batut joc de tot ce in decenii s-a cladit
AFARA DIN Ghencea in Templu s-a auzit
Pe stadion,peluzele din protest nu s-au oprit
Pieri din Ghencea, Satana, toti au rostit.
62-Ne vrem clubul inapoi!
Sa dispara acest gunoi;
Merita sa stea inchis ani grei
63-Vei pleca din Ghencea vrei,nu vrei!
Ce parere aveti? ![]()
