Eu o singura dorinta am de la orice guvernare ar fi : sa nu mai vad picior de formatiune politica maghiara ca santajeaza pentru a ''pune umarul'' la majoritate. Vreau un Guvern fara maghiari, cel mult in pozitii secundare.
+ 1 !!!
Eu o singura dorinta am de la orice guvernare ar fi : sa nu mai vad picior de formatiune politica maghiara ca santajeaza pentru a ''pune umarul'' la majoritate. Vreau un Guvern fara maghiari, cel mult in pozitii secundare.
+ 1 !!!
In rest, sunt toti aceeasi materie. Pai cum naiba sa votezi acum cu PNL cand vin o gramada de membri din PDL. E o mare bataie de joc. Marii democrat-liberali vin intr-o alianta cu social-democrati... Ahahaha!
Vorbind serios: Nu e nicio mirare atata timp cat la noi nu exista ideologie politica
Vorbind in gluma: Asta e o manevra de geniu, PDL si-a dat seama ca nu mai are nicio sansa si a inceput sa-si trimita oameni in partidele ce se presupune ca vor urma la putere, lumea va vota cu respectivii ca deh nu mai e PDL, e USL si dupa ce vor castiga alegerile se va produce o ruptura surprinzatoare si se vor alia din nou cu PDL si tot PDL-ul o sa fie la puuteeereee baaaaaah, credeati ca scapati asa usor de ei?
Toti sunt o apa si un pamant. Ce mi-e Ponta, ce mi-e Antonescu, ce mi-e Ungureanu. Toti isi urmaresc propriile interese si interesele grupurilor infractionale(a se citi partide politice) care i-au adus acolo.
@blindica
La noi nu exista ideologie politica, ci doar dorinta de a pune mana pe ciolan. Altfel ar fi fost imposibila o alianta intre un partid de stanga si unul de dreapta. Pentru ca ideologiile lor se cam bat cap in cap...
Din pacate, ungurii o sa fie la putere atata timp cat nici un partid nu va obtine la alegeri o majoritate comfortabila. Pentru ca ei sunt cele mai mari curve.
@ all: cunosc fenomenul in amanunt, tot ce-am vrut sa fac a fost sa readuc la suprafata niste mici mizerii si sa-mi spun o ultima dorinta legata de ei.
Kellerman, de ce nu te alaturi Noii Drepte, ei organizeaza diverse actiuni pro Romania ca sa spunem asa, inclusiv prin zonele populate mai putin decat altele de romani. Aratandu-ne poze cu topoare cu siguranta nu este in folosul cuiva.
Dani, sunt extrem de curios de cum reusesti sa-i mai diferentiezi...
Usor,dupa parerea mea exista doua categorii:
-cei care vor binele oamenilor;
-cei care vor doar binele lor;
Politicienii romani fac parte toti din a doua categorie.
Apoi,fiecare in parte e mai enervant sau mai glumet,mai idiot sau mai smecher,etc.Parerea mea este ca Ponta este cel mai enervant politician in viata...
![]()
Apoi,fiecare in parte e mai enervant sau mai glumet,mai idiot sau mai smecher,etc.Parerea mea este ca Ponta este cel mai enervant politician in viata...
Ai vazut-o pe monica ridzi? I-ai ascultat discursul? Dar pe Ioan oltean?
Aaaaa, si mai e baiatul ala cu o grava problema de calvitie si cu inca una, ceva mai usoara, la ochi. basescu ii zice.
Comparativ cu astia trei, exemple aleatoare, cum ti se pare pontacu'?
Interesanta prezentarea fiecarui ministru http://www.realitatea.net/guvenul-ponta-li...ive_938174.html
Merita citita, timp si rabdare sa aveti ![]()
Deci ministrul Agriculturii e unghia de la deshtu' mic a lu' Varanu'. Care are cea mai importanta companie de intermedieri ale produselor alimentare inca din '90 (sau, ma rog... una dintre cele mai mari). Care intermediari vor scaderea TVA-ului la alimente, ca sa aiba o marja mai mare de manevra a profiturilor.
TRAIASCA SOCIALISMUL ROMANESC! TRAIASCA DREAPTA ROMANEASCA! URAAA!!! URAAA!!! ![]()
Da, o sa se conduca cum trebuie Agricultura de la Grivco ![]()
Nu stiu daca exista un topic pentru gimnastica asa ca postez aici.
Romania a castigat medalia de aur la Campionatul European de gimnastica ![]()
Romania a castigat, sambata, medalia de aur la feminin in proba pe echipe din cadrul Campionatului European de gimnastica de la Bruxelles (Belgia).
Echipa formata din Catalina Ponor, Sandra Izbasa, Diana Bulimar, Larisa Iordache si Raluca Haidu a reusit sa aduca titlul continental dupa o pauza de patru ani.
Romania a dominat concursul de sambata dupa-amiaza inca de la prima proba, saritur, reusind sa se impuna pe primul loc in clasamentul provizoriu cu un punctaj total 45.291 (Ponor - 15.033, Iordache 15.068, Izbasa - 15.200).
Au urmat paralele, unde romancele s-au descurcat din nou excelent, acumuland un punctaj total de 42.099 (Bulimar - 13.933, Iordache - 14.333, Haidu - 13.844).
La a treia rotatie, in proba de barna, Romania a reusit sa-i mentina prima pozitie. Punctajul total a fost 44.499 (Bulimar - 14.733, Iordache - 14.333, Ponor - 15.433).
Proba de sol, ultima din concurs, a confirmat superioritatea romancelor, care au acumulat 44.399 puncte (Bulimar - 14.633, Ponor - 14.733, Iordache - 15.033).
Romania a acumulat astfel in total 176.288 de puncte si a castigat medalia de aur.
Pe locul secund s-a clasat Rusia (175.536 puncte), iar pe trei Italia.
În primele trei zile de competitie, delegatia tricolora a mai obtinut doua medalii de bronz, la nivelul junioarelor, in concursul pe echipe si la individual-compus, prin Andreea Munteanu.
Programul CE de la Bruxelles include duminica finalele pe aparate la junioare (Andreea Munteanu-la barna si sol, Alina Stanila-sarituri, Silvia Zarzu-sarituri) si senioare (Sandra Izbasa-sarituri, Catalina Ponor-barna, sol, Larisa Iordache-barna, sol, Larisa Iordache-paralele).
În 2010, la Birmingham, Romania a cucerit medalia de bronz in competitia pe echipe, iar in 2008, la Clermont-Ferrand, pe cea de aur, in lotul de la acea vreme aflandu-se si Sandra Izbasa.
Onlinesport
Bravo fetelor ! ![]()
Bucuresti: Student omorat de TIGANI pentru ca nu-i placeau MANELELE!
Abia astepta să ajungă in camera sa de camin, să se odihnească după o noapte furtunoasă in club si să se trezească dimineata să mearga pentru prima oară in viata lui, la vot. N-a mai apucat! Tanarul student Bogdanel Surdu (21 de ani) a fost injunghiat mortal ieri dimineata, in jurul orei 4.30, la nici 50 de metri decaminul studentesc A5, din Agronomie, acolo unde locuia.
Cand a plecat bine-dispus, după o noapte de distractie, si a vrut să să-și conducă colegele pană la caminul de fete, Bogdanel, bobocul de anul I, nu se gandea că la colț il paste o moarte violenta Grupul de studenti din care facea parte si el, care petrecuse in clubul Player, a fost acostat de trei tuciurii beti care se daduseră jos dintr-un BMW 318 cu numere de Bulgaria.
Barbatii, cu mintile tulburate de alcoolul baut peste masură in discoteca manelistilor King, tot din Agronomie, au incercat să o agate pe una dintre prietenele lui Bogdanel.
Pisi, mi-aș da viata pentru tine! Hai să bem o tuică si să ascultam o manea la mine in masină!, i-a propus unul dintre barbati studentei.
Enervată de abordarea mitocaneasca fata i-a retezat-o scurt. Vazandu-se refuzat, barbatul s-a luat de Bogdanel: Ce, ba prietena ta e smechera nu vă place manelele? Imediat, tuciuriul a scos un cutit si a inceput să lovească in dreapta si-n stanga.
Unul dintre baieti a fost ranit la bratul drept, un altul s-a ales cu buricul degetului sfâșiat, iar Bogdanel, s-a ales cu lama cutitului implantată adanc, in inima A cazut secerat pe trotuarul din fata caminului A5! Acum, Politistii incearcă să dea de cei trei barbati din masina de Bulgaria care au fugit in trombă de la locul crimei.
De Madalin Pribu " Evenimentul Zilei
Ma astia nu vor nicicum sa crape... parca vad ca iliescu, nastase, ponta, becali, basescu si toata gasca de infractori or sa bata recordu la ani traiti...
Aparent nici cu pistolul nu poti...
Gadea ala de la antena3 are noroc, la ce frunte lunga are nici cu RPG-ul nu il penetrezi.
Ai vazut-o pe monica ridzi? I-ai ascultat discursul? Dar pe Ioan oltean?
Aaaaa, si mai e baiatul ala cu o grava problema de calvitie si cu inca una, ceva mai usoara, la ochi. basescu ii zice.
Comparativ cu astia trei, exemple aleatoare, cum ti se pare pontacu'?
Jegos ,mincinos ,ipocrit ,hot ordinar ,penal samd...
Are deci toate premisele sa ajunga departe in politica!... ![]()
Family statement: next time you walk outside ...and see the moon smiling down at you, think of Neil Armstrong and give him a wink."
http://mashable.com/2012/08/25/neil-armstr...oon-dead-at-82/
Unde sunt oamneii dreptatii, oamenii care au luptat cu adevarat pentru Romania! Unde sunt Tepes, Cuza, maresalul Antonescu. Dar ca sa vorbim de prezent, DE CE NU E VADIM PRESEDINTE?
petricaaaaaaa, da pe otv bai
Spaniolul Oscar Pereiro a câștigat Turul Frantei la masa verde in 2006, după ce americanul Floyd Landis a fost depistat pozitiv, situatie care s-a mai repetat in epoca modernă doar in 2010, cand Andy Schleck din Luxemburg a fost desmenat invingator in locul unui alt spaniol, Alberto Contador.
UCI va trebui să reatribuie alte sapte trofee in cea mai importantă competitie ciclista după ce lui Lance Armstrong i se va anula palmaresul, in urma scandalului de dopaj in care este implicat.
Armstrong, campion mondial in 1993, a câștigat Turul Frantei de sapte ori consecutiv, intre 1999 si 2005, după ce s-a vindecat de cancer la testicule. Directorul general al agentiei americane antidoping (USADA), Travis Tygart, a anuntat, joi, că Armstrong va fi deposedat de toate rezultatele inregistrate incepand cu 1 august 1998, după ce rutierul, retras din activitate in 2011, a declarat că renunță la lupta judiciară cu USADA, care il acuză de dopaj sistematic de-a lungul carierei sale.
Trei dintre titlurile cucerite de Armstrong, in 2000, 2001 si 2003, ar trebui să-i revină germanului Jan Ullrich, insă si acesta a fost suspendat pentru dopaj, in cadrul afacerii Puerto, si a pierdut locul 3 la editia din 2005.
"Nu mă gandesc la aceste titluri, nu cunosc amanunte despre procedura Eu sunt mandru de locurile secunde pe care le-am ocupat. Voi vorbi după decizie, dacă va fi cazul. Pană atunci sunt speculatii", a declarat Ullrich, potrivit AFP.
Un alt german, Andreas Kloden, ar putea pretinde victoria la editia din 2004, cand a terminat pe locul doi după Armstrong. Însă si Kloden a fost acuzat de dopaj in 2009, de experti insarcinati de Universitatea din Feriburg să ancheteze activitatea a doi dintre medicii care lucrau pentru echipa T-Mobile in 2006.
Mediafax
Practic, daca se intampla, se va rescrie istoria. E ca si cum i-ar retrage titlurile lui Schumacher.
Carol Eduard Novak, primul campion paralimpic din istoria Romaniei
De zece ori campion national, locul zece la "mondialele" de juniori si o calificare la Jocurile Olimpice. Acesta este palmaresul de patinator viteză al lui Eduard Carol Novak. Un accident de masină de pe urma caruia s-a ales cu o proteză la piciorul drept i-a curmat cariera. N-a renuntat insă la sport. Și-a dat semn că este singurul mod prin care poate să treacă peste orice durere. N-a mai putut face patinaj viteza astfel că a trecut la ciclism.
Carol Eduard Novak a intrat in istorie, devenind primul campion paralimpic al Romaniei. Sportivul din Miercurea Ciuc a câștigat finala cursei de urmarire din cadrul Jocurilor Paralimpice de la Londra. El l-a devansat pe prietenul sau, cehul Jiri Jezek, si pe britanicul Jody Cundy.
jurnalul.ro

![]()
Video , aproximativ 4 luni inainte de Londra.
oare cine e disperat cacarau sau ciobi? sau amandoi?
http://www.adevarul.ro/actualitate/politic..._789521328.html
Tara cu cel mai bun sistem de invatamant. Ce putem invata de la ea?
Copiii finlandezi vor deveni cei mai pregatiti profesionisti din lume, potrivit unor date recente.
La scoala generala, elevii finlandezi au parte de 75 de minute de pauza pe zi. Curicula nationala reprezinta mai degraba un set de "indicatii" decat o programa bine pusa la punct. Profesorii si invatatorii sunt liber sa foloseasca aceste indicatii dupa cum isi doresc sau cred de cuviinta.
Prim-ministrul Moldovei Vlad Filat a primit in dar de la omologul sau turc, Recep Tayyip Eedogan, copia sabiei Marelui Domnitor Ștefan cel Mare si Sfant, originalul careia se află la palatul Topkapi din Istanbul, scrie UNIMEDIA cu referire la un comunicat de presă al Guvernului.
Evenimentul a avut loc după conferința de presă susținută la Casa Guvernului Turc de catre cei doi premieri. Vlad Filat a mulțumit pentru prețiosul dar, mențIonind ca pentru a avea viitor, fiecare stat trebuie să-și cunoască trecutul și eroii. Această sabie va fi expusă intr-un loc unde fiecare doritor să o poată vedea, a precizat prim-ministrul RM.
Premierul turc a spus că Domnitorul Ștefan cel Mare este cunoscut atat in Romania, cat și in Republica Moldova. Cu ani in urma o replică similară am daruit Romaniei. Acum replica sabiei Domnitorului Ștefan cel Mare o daruim Moldovei. La primavara, cind voi vizita tara Dvs., vreau să imi aratați unde ati expus-o, a spus premierul turc.

unimedia.info
____________________
Trist ca Romania cat si Moldova au acceptat asemenea daruri. Mi se pare o injosire mult prea mare. Primesti un kitsch cand tie ti se cuvine orginalul.