FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua In Faliment?

«12»
redondo03.07.2009 08:36
Oare este vreo echipa din Liga 1 care sa nu aibe macar un leu datorii? Nu cred. Se vrea raul Stelei.

Se vrea raul Stelei asa cum se vrea raul tuturor. Astea sunt smecherii bagate de ziaristi si exploatate la maxim.

Robinson Rufay Zapata03.07.2009 08:50
Se vrea raul Stelei asa cum se vrea raul tuturor. Astea sunt smecherii bagate de ziaristi si exploatate la maxim.

 

 

Probabil e adevarat ce se zice. Dar de ce nu se zice si de Rapid sau Dinamo? De ce au descoperit ei numai datoriile Stelei?

Grenada03.07.2009 09:10
Probabil e adevarat ce se zice. Dar de ce nu se zice si de Rapid sau Dinamo? De ce au descoperit ei numai datoriile Stelei?

Pentru ca ,campionatul se invarte in jurul Stelei chit ca am iesit pe 6 .Steaua=Romania si pentur multi oameni din fotbal asta li se pare absurd si vor sa ne taie elanul .Stati sa vedeti ce scandaluri or sa mai fie o sa se descopere nu stiu ce meci ca a fost dubios cu puncte valize papornite si genti armani duse de Becali sau cu informatii date lu ceasca...

redondo03.07.2009 09:14
Pentru ca ,campionatul se invarte in jurul Stelei chit ca am iesit pe 6 .Steaua=Romania si pentur multi oameni din fotbal asta li se pare absurd si vor sa ne taie elanul .Stati sa vedeti ce scandaluri or sa mai fie o sa se descopere nu stiu ce meci ca a fost dubios cu puncte valize papornite si genti armani duse de Becali sau cu informatii date lu ceasca...

Corect...ideea e ca nu trebuie sa mai amplificam aceste zvonuri si sa credem orice. Presa cauta doar senzationalul...este constienta de antipatia suporterilor asupra lui Becali si inventeaza orice mijloc de promovare.

Robinson Rufay Zapata03.07.2009 09:17
Pentru ca ,campionatul se invarte in jurul Stelei chit ca am iesit pe 6 .Steaua=Romania si pentur multi oameni din fotbal asta li se pare absurd si vor sa ne taie elanul .Stati sa vedeti ce scandaluri or sa mai fie o sa se descopere nu stiu ce meci ca a fost dubios cu puncte valize papornite si genti armani duse de Becali sau cu informatii date lu ceasca...

 

Nu o sa fie nicio descoperire. Se stie si cred sigur ca Gigi a umblat mult pe la butoane.

red&blue_boy03.07.2009 09:38

Sper sa nu mai avem de suferit pt Becali si valizele lui,asta ne-ar mai lipsi.

lbj03.07.2009 10:39

Redondo, sa spui ca toate echipele din lume merg pe pierdere este o imbecilitate imensa. Cine ar fi dobitoc sa tina orice activitate economica in pierdere an de an, intr-o piata care merge pe pierdere...e un nonsens. La Steaua se castiga bani frumosi, si s-ar castiga si mai multi daca nu ar fi probleme de ordin managerial...iei un jucator cu 1 milion si il vinzi cu 300, e o problema grava. culmea, se intampla an de an, si cu toti jucatorii cumparati de pe youtube.

ronrichie03.07.2009 11:28

Nu stiu cine a zis in prima pagina ca il contrazic pe Becali cand zic ca Steaua nu o sa aiba niciodata probleme financiare.

 

 

 

Zvonurile din piata imobiliara spun ca Becali a facut declaratiile alea de la inceputul anului cum ca nu ar mai avea bani pt a cumpara multe terenuri la preturi mai mici.

Concret, se zice ca a cumparat aproape jumatate din terenurile de la intrarea in Constanta (zona Carrefour - Palazu). Sa nu va mirati daca zona aia explodeaza din senin in viitor.

 

Nu m-ar mira sa fi apelat la o astfel de strategie. Becali este si va ramane cel mai bogat om din Romania si toate declaratiile lui in legatura cu piata imobiliara influenteaza toti marii jucatori de pe aceasta piata.

 

 

Concluzia este ca Steaua intotdeauna va sta cel mai bine financiar din Liga 1. Si Nicolae Badea dispune de multi bani dar nu prea are dare de mana.

Adrian03.07.2009 11:43

ronrichie are dreptate. De aia oe Kapetanos pe faras si riscam sa il pierdem. Ca are becalii prea multi bani :D

 

 

p.s. Nimic nu e mai amuzant ca logica unui becalist.

ciuby03.07.2009 11:50

Muahahahahahaaaaaaa. Probabil ca va exploda cand o calca vreo oaie pe vreo mina ingropata acolo pe vremea Razboiului Doi Mondial. Alta sansa n-are.

 

Daca te intrebi de ce jegul este apelat cu termenul de "interlop", este pentru ca toate chestiile lui emobiliare au fost achizitionate prin santaj, extorcare, fals in acte si intimidare. Ca a avut bafta ca in aceeasi perioada americanii sa dea tonul unor cresteri la nivel mondial unice pentru probabil urmatorii 70 de ani, e partea a doua. Si varful a trecut deja. Urmeaza o luuuuuunga panta descendenta, si apoi gata. Jiji si-a bagat singur gatul in lat si de acolo nu mai iese. Creditorii asteapta la usa, mandatul de euro-parlamentar nu dureaza la nesfarsit, iar colegii de "bransa" nu se jeneaza de atata lucru.

D4v1dstelist03.07.2009 12:01

Cel mai bogat om din Romania?Dupa ce topuri,frate?Oricum e jenant cat de blegi sunt unii oameni daca il lasa si pe prostanacul asta sa ii invarta pe degete.

ronrichie03.07.2009 12:24

Pt ciuby: Nu se intreaba nimeni. Tu ar trebui sa iti zici singur in gand pana eventual sa ajungi sa crezi o astfel de tampenie.

 

Becali are de luat aprox 70-80 mil eur.

Iar credite stii prea bine ca nu are.

 

 

 

In fine, am deviat de la subiect. Important e ca Steaua e ultimul club din Liga 1 care ar trebui sa-si faca griji in privinta stabilitatii financiare. Restul e cancan.

MoWeed03.07.2009 12:37
In fine, am deviat de la subiect. Important e ca Steaua e ultimul club din Liga 1 care ar trebui sa-si faca griji in privinta stabilitatii financiare. Restul e cancan.

Ciudat cum chefere, Vaslui si AEK Timisoara dau bani pe jucatori si noi luam numai de aia gratis. Stam tare bine la bani daca nu-si permite Jiji sa-l plateasca pe golgheterul de sezonul trecut cu salariul stipulat in contract.

 

De altfel stapanul tau mult iubit a declarat de mai multe ori ca nu mai are bani

bodanelu03.07.2009 12:39

@ronrichie pe cine sa cred? pe stapanul tau care zice ca nu mai are bani sau pe tine ca nu o sa avem probleme?

Asta e o problema care ma roade de 2 zile si nu pot sa dorm. Te rog lamureste-ma, fa-mi noptile mai frumoase

ronrichie03.07.2009 12:53
Ciudat cum chefere, Vaslui si AEK Timisoara dau bani pe jucatori si noi luam numai de aia gratis. Stam tare bine la bani daca nu-si permite Jiji sa-l plateasca pe golgheterul de sezonul trecut cu salariul stipulat in contract.

 

De altfel stapanul tau mult iubit a declarat de mai multe ori ca nu mai are bani

 

 

Cand ai vazut tu la Steaua jucator caruia sa nu i se dea banii? Aha, niciodata. Intotdeauna la timp. Poate singura echipa din tara.

 

 

 

"De altfel stapanul tau mult iubit a declarat de mai multe ori ca nu mai are bani"

 

Stapani poate au altii. Stii tu ... aia condusi de un anume Marean ( de pe Marte...nu dam nume...ca sa aplic metoda Mircea Badea).

 

Incearca sa fii civilizat chit ca ai o parere diferita (sper sa fie a ta).

 

@ronrichie pe cine sa cred? pe stapanul tau care zice ca nu mai are bani sau pe tine ca nu o sa avem probleme?

Asta e o problema care ma roade de 2 zile si nu pot sa dorm. Te rog lamureste-ma, fa-mi noptile mai frumoase

 

 

Explicatia:

 

Zvonurile din piata imobiliara spun ca Becali a facut declaratiile alea de la inceputul anului cum ca nu ar mai avea bani pt a cumpara multe terenuri la preturi mai mici.

Concret, se zice ca a cumparat aproape jumatate din terenurile de la intrarea in Constanta (zona Carrefour - Palazu). Sa nu va mirati daca zona aia explodeaza din senin in viitor.

 

Nu m-ar mira sa fi apelat la o astfel de strategie. Becali este si va ramane cel mai bogat om din Romania si toate declaratiile lui in legatura cu piata imobiliara influenteaza toti marii jucatori de pe aceasta piata.

Lari03.07.2009 13:02

Cand ai vazut tu la Steaua jucator caruia sa nu i se dea banii? Aha, niciodata. Intotdeauna la timp. Poate singura echipa din tara. [\quote]

 

Bai p-afaristule, pana si Argaseala si Gigi au afirmat ca au avut restante la jucatori. Da un click aici sa citesti.

 

Esti in stare sa pricepi singur ce inseamna restante financiare sau dupa incercari repetate n-ai reusit sa termini cu brio clasa a II-a?

 

 

 

 

 

 

 

 

ronrichie03.07.2009 13:11
Bai p-afaristule, pana si Argaseala si Gigi au afirmat ca au avut restante la jucatori. Da un click aici sa citesti.

 

Esti in stare sa pricepi singur ce inseamna restante financiare sau dupa incercari repetate n-ai reusit sa termini cu brio clasa a II-a?

 

 

 

Singura explicatie ar fi ca idolii tai sa fie Copos si Taher si atunci te-AM(noi, adevaratii fani ai Stelei) intelege cand nu recunosti ca la Steaua jucatorii isi iau salariile la timp.

 

Concret, jucatorii nu s-au plans niciodata la Steaua. Spre deosebire de alte cluburi...

Lari03.07.2009 13:15

Te rog sa ma ierti cand te-am acuzat ca nu ai reusit sa depasesti clasa a II-a.

 

SUCCES la grupa mica!

redondo03.07.2009 13:20
Redondo, sa spui ca toate echipele din lume merg pe pierdere este o imbecilitate imensa. Cine ar fi dobitoc sa tina orice activitate economica in pierdere an de an, intr-o piata care merge pe pierdere...e un nonsens. La Steaua se castiga bani frumosi, si s-ar castiga si mai multi daca nu ar fi probleme de ordin managerial...iei un jucator cu 1 milion si il vinzi cu 300, e o problema grava. culmea, se intampla an de an, si cu toti jucatorii cumparati de pe youtube.

1. Declaratia ii apartine presedintelui UEFA si se refera la sezonul care s-a terminat.

2. Criza economica mondiala a afectat implicit fotbalul.

3. Bani se pot castiga si din alte domenii,nu doar din revanzarea unor fotbalisti.Dar trebuie de asemenea inteles ca Steaua exista doar in Romania,nu e Real Madrid sa-si poate vinde imaginea si in Asia.Spre deosebire de 2006 cand multa lume cumpara bratari si tot felul de suveniruri in ultimii ani nu prea s-a intamplat asa ceva. Te-ai intrebat de ce Steaua a jucat in galben in acest sezon? Sau de ce va juca in roz in urmatorul? pentru ca milioanele de fani sa cumpere si un astfel de tricou,eventual...strategie de marketing a multor mari cluburi,gen Barcelona,Chelsea,Man.United...

4. Pot fi de acord ca n-am stiut deloc ce sa luam (fotbalisti),adica n-am stiut deloc sa exploatam piata sud-americana. Mai ales cand vad ca la alte echipe din Europa estica acest principiu a functionat...Sahtior,CSKA Moscova.dar sa nu dau doar exemple de echipe bogate...spre ex. Besiktas a transferat in 2006 un brazilian Bobo care doar in campionat a marcat in 3 ani 74 goluri,cam o medie de 1 gol la 2 meciuri. AEK Atena a transferat in 2007 un argentinian Blanco cu 33 goluri doar in campionat,avand o medie mai buna de 1 gol la 2 meciuri. pentru noi ar fi putut fi Dayro daca nu ar fi fost folosit ca mijlocas.

Lari03.07.2009 13:28

Scuze ca ma bag in discutia voastra:

 

Platini a afirmat ca nu este in regula ca echipe precum Manchester, Real sau Chelsea sa aiba datorii de sute de milioane de euro catre diversi creditori si sa faca transferuri exorbitante.

 

Si din punctul meu de vedere e ceva in neregula cu chestia asta, insa sistemele financiare din tarile alea permit astfel de chestii tocmai pentru banii se invart intr-un ritm ametitor, chestie benefica atat pentru club, cat si pentru creditori.

 

Adrian03.07.2009 13:45

Bai...deja ma doare capul. Bagati-va odata mintile in cap! Criza financiara nu a afectat fotbalul. Poate doar fotbalul de nivel inferior(ligi c si d) dar nu ligile superioare. Asta e o tampenie pe care a debitat-o becalii si care, sustinuta de zgarcitul Copos si de falimentarii de la dinam0, a prins la toti necunoscatorii.

 

Timisoara nu are probleme cu banii. Vasluiul nu are. Craiova nu are.

 

In fotbalul mare european nici nu se simt problemele. Daca erau, credeti ca realul obtinea imprumuturi? NIMIC!

 

In Europa inca nu a venit criza cum trebuie. Implicit, nici in Romania nu a ajuns. Acum traim doar intr-o perioada in care lumea traieste cu frica crizei. Dar nu e criza!

Lari03.07.2009 14:13

Craiova are probleme mari cu banii. Mititelu are datorii de peste 1,5 milioane de euro la interlopi si incepe sa fie strans cu usa.

ciuby03.07.2009 14:47
In fotbalul mare european nici nu se simt problemele. Daca erau, credeti ca realul obtinea imprumuturi? NIMIC!

 

In Europa inca nu a venit criza cum trebuie. Implicit, nici in Romania nu a ajuns. Acum traim doar intr-o perioada in care lumea traieste cu frica crizei. Dar nu e criza!

 

Din punctul meu de vedere, un club de fotbal in Romania reprezinta o cale perfecta de spalare a banilor negri.

Ex. 1: X are datorie catre Jiji (bani care nu pot fi declarati pentru ca provin din activitati ilicite). X primeste permisiunea sa puna un banner cu numele firmei proprii pe stadion pentru care plateste suma datorata.

Ex. 2: Jiji vrea sa plateasca banii pentru un teren achizitionat. FC Steaua plateste respectivii bani in contul unei firme pe baza unui contract in care firma se obliga de exemplu sa repare scarile de la stadion.

Se poate continua pe linia aceasta mult si bine. Imi voi schimba parerea in momentul in care voi vedea si eu un bilant contabil detaliat (al oricarei echipe romanesti) auditat de o firma din primele trei sau cinci mondiale.

 

In momentul in care morisca creditelor si a terenurilor se opreste, incep sa pice toti, de la cel mai mic la cel mai mare. Credeti cumva ca avantul surprinzator al DNA in treburile Ligii Frutti Fresh se datoreaza cumva unei strategii sau a unei decizii clare luate la nivel politic, sau acest efort este ajutat de toti interlopii de fotbal, care in criza de lichiditati incep sa-si dea la gioale reciproc si sa se toarne unul pe celalalt?

 

Iar Adrian, fa te rog o diferenta intre Real Madrid, ale carei datorii sunt garantate de regele Spaniei, si restul lumii muritoare. Pentru exemplificare, te rog sa cauti pe net istoria evenimentelor petrecute in vara inscaunarii pentru prima oara a lui Fabio Capello ca antrenor la Real (cred ca era in deceniul '90). Vei afla ca in acea vara, regele Spaniei a sters (sau a achitat personal nu mai stiu exact) toate datoriile acumulate de Real in perioada refacerii lui Santiago Bernabeu. Era vorba de vreo 50 mil dolari la vremea respectiva.

 

"Criza" e un lucru bun. Curata toti p-afaristii. Aici ii includ evident pe ronrichie si pe stapanul lui, Oaie.

Adrian03.07.2009 17:16

Ciuby

 

Corect. Realul si alte echipe mari aveau datorii dinainte de criza si vor avea si dupa criza. Asta arata clar ca nu sunt afectate de criza.Cel putin momentan.

 

Englezii sunt cei mai expusi, intr-adevar. Ca ei au legaturi mai stranse cu americanii decat restul Europei(nu degeaba nu au adoptat inca Euro). Poate sa zica cineva ca fotbalul englezesc sufera? Nu cred.

 

Criza asta nu afecteaza afaceristii seriosi. De asta cluburile care au strategii bine puse la punct isi permit sa faca transferuri din astea pe sume obscene.

 

La noi nu este cazul. Cum a zis si utilizatorul Alexmk17 intr-un alt articol, la noi nu exista afaceristi. La noi(nu numai in fotbal) exista tepari si datatori de tunuri. becalii, Borcea, etc astia nu ai habar ce e aia o afacere. Astia au furat si au mers pe bulan sau pe pile toata viata lor. De aia le e frica acum. Nu sunt ei mari economisti dar stiu care e valoarea lor si stiu si ce inseamna criza. Si de aia strang acum. Ca sa aibe cand chiar suntem loviti cum trebuie.

 

Daca becalii chiar era afectat de criza, Steaua era primul lucru pe care il vindea. Da' inca mai are de supt. Asa ca...

Robinson Rufay Zapata03.07.2009 17:43

Bai , Gigi a facut si bine Stelei. La inceput cand a venit a dat multi bani si a tinut jucatorii la echipa. A ajuns in Liga Campionilor si in semi-finala de Cupa UEFA. Dar a facut totul pentru imaginea lui. Cand a vazut ca e apreciat a inceput sa alunge jucatorii , sa ii faca in fel si chip. Acum Gigi nu e decat un parazit la Steaua.

«12»