Steaua va incepe perioada de pregatire din Austria pe data de 1 iulie 2009, in zona Klagenfurt, cu incepere de la ora 18:30 in compania celor de la ND Gorica.
LE:
Prima partidã amicalã din stagiul austriac, care urma sã se dispute pe 1 iulie, contra lui ND Gorica, a fost anulatã la cererea Stelei. Oficialii roș-albaștrilor au explicat: "ND Gorica avea meci amical vineri, dar l-a anulat cu doar cîteva ore înainte de a avea loc. Pentru a nu pãți și noi la fel, am preferat sã renunțãm și sã alegem alt adversar". În consecințã, în aceeași zi, de la ora României 19:30, Steaua va juca un alt meci de verificare. Partener va fi NK Celje, locul 4 în campionatul Sloveniei.
