S-au stins trabucurile-n Groapã, e jale mare, tocmai cînd le era mai drag campionatul, cînd se cocoțaserã pe primul loc fãrã sã joace nimic, dar absolut nimic, dar asta nu însemna cã alde Borcea, Turcu și care se mai dãdea dinamovist pe acolo nu se lãudau ca și cînd Dinamo descoperise fotbalul și-l adusese la nivel de artã, s-au stins trabucurile-n Groapã, vai mama lor, s-a dus lumina, lumina zilelor în care alde Borcea, Turcu și compania jucau în locul jucãtorilor pe la televizor, prin telefon, jucau prin toate mijloacele de comunicare și cumpãrare în masã luînd puncte dupã puncte fãrã sã joace nimic, dar absolut nimic, s-au stins trabucurile-n Groapã, luminițele lor care arãtau calea spre primul loc s-au schimbat dintr-o datã în luminițele de la capãtul tunelului, pânã la urmã te lasã norocul și sponsorii, s-au stins trabucurile-n Groapã și nici n-apucaserã bine sã se topeascã termopanele de la oficialã, nici n-apucaserã bine sã le intre ca lumea fumurile în cap lu' alde Turcu, Borcea și prietenilor roșii în gât cã a venit Urziceniul și le-a luat maul, le-a tãiat macaroana care se încolãcise pe sabia lui ªtefan cel Mare, s-au stins trabucurile-n Groapã, ridicã, gropare, capacul clasamentului sã-i vezi pe cîini cum se "coboarã-n jos" orbecãind la lumina țigãrilor de foi și cãutînd jocul echipei care n-a existat niciodatã de cînd a început campionatu' ãsta da' au avut grijã alde Turcu, Borcea și corciturile din preajmã sã-i mintã cã sînt cei mai buni, cã-n ochii lor adînci vãd cum sclipește-n depãrtare Liga Campionilor, s-au stins trabucurile-n Groapã, e numai scrum prin lese, potãii a început sã nu-i mai pese, poezia javrelor e musai cu rimã, Borcea, Turcu și toți cãțeii care schelãlãie prin jurul lor și-au înghițit mucurile ca sã nu fie recunoscuți la ieșirea din stadion și sã fie trași la rãspundere cã echipa lor nu joacã nimic, dar absolut nimic, s-au stins trabucurile-n Groapã, nu e suficient tot scrumul lor pentru a sparge buba care n-a fost spartã niciodatã la Dinamo, buba care a traversat epocile și sistemele postrevoluționare îmbolnãvind fotbalul și campionatul ani de-a rîndul, cum nu e suficient nici pentru a cicatriza și a vindeca toate rãnile fãcute echipelor mici, celor care au îndrãznit sã le stea în cale, s-au stins trabucurile-n Groapã, toți milițienii care au trãit pe spinarea suporterilor adevãrați și a polițiștilor corecți bîjbîie prin întuneric, nu mai gãsesc jarul la care au supt an dupã an, campionat dupã campionat, alde Turcu, Borcea și toți marțafoii cu zgardele în mîinile lor au devenit niște licurici mici alergați pe maidan de cãțeii nimãnui, s-au stins trabucurile-n Groapã…
de Marius Tucã
18/11/2008 (actualizat)
sursa: Jurnal de România
