Steaua a trecut de team-ul din Calarasi cu scorul general de 2-1. In primul meci din seria cu HC Odorhei, in lupta pentru locul al cincilea mai precis, Steaua a cedat, in deplasare, scor 30-31.
Steaua a trecut de team-ul din Calarasi cu scorul general de 2-1. In primul meci din seria cu HC Odorhei, in lupta pentru locul al cincilea mai precis, Steaua a cedat, in deplasare, scor 30-31.
In seria contand pentru locul al cincilea, HC Odorhei si Steaua se afla la egalitate, 1-1 la general. Meciul decisiv se va juca la Odorhei.
Steaua Alexandrion (finalista in cupa si locul al saselea la finele playoff-ului) a operat cateva modificari in lot, in perspectiva sezonului 2016-2017. Staff-ul condus pe mai departe de Ovidiu Mihaila nu se va mai baza pe ucraineanul Stetsyura, Dinescu si Apolzan. In schimb, au fost adusi la echipa portarul Tudor Stanescu (HC Vaslui), centrul Dorin Dragnea (CSM Ploiesti), interul dreapta Nicolae Ungureanu si extrema dreapta Milos Kostadinovic (ambii CSM Bucuresti).
Steaua Alexandrion l-a inregimentat pe Albert Cristescu. Pivotul de 24 de ani a evoluat in trecut pentru CSM Bucuresti, HCM Constanta si Minuar Baia Mare.
Focsani - Steaua 29-29 (15-14) in prima etapa a sezonului 2016-2017, dupa o evolutie foarte slaba a baietilor lui Mihaila. Steaua a atacat batraneste, a aratat ca are putine solutii la linia de 9 metri si n-a izbutit sa-si puna prea mult in valoare extremele. Apararea abia daca a mutat zona la cele mai multe pozitionale ale adversarului, doar forma foarte buna a lui Tudor Stanescu mentinand echipa in joc. De altfel, doar ex-vasluianul si extrema Ouksir au onorat tricoul Stelei in acest meci, disputat in fata unui team care nu se stie daca va evita retrogradarea. Imi pare rau ca nu am vorbe bune dupa acest meci (nereusit), poate in viitor prestatiile stelistilor vor fi mai reusite.
Focsani - Steaua 29-29 (15-14), dupa o evolutie foarte slaba a baietilor lui Mihaila. Steaua a atacat batraneste, a aratat ca are putine solutii la linia de 9 metri si n-a izbutit sa-si puna prea mult in valoare extremele. Apararea abia daca a mutat zona la cele mai multe pozitionale ale adversarului, doar forma foarte buna a lui Tudor Stanescu mentinand echipa in joc. De altfel, doar ex-vasluianul si extrema Ouksir au onorat tricoul Stelei in acest meci, disputat in fata unui team care nu se stie daca va evita retrogradarea. Imi pare rau ca nu am vorbe bune dupa acest meci (nereusit), poate in viitor prestatiile stelistilor vor fi mai de soi.
Etapa a II-a, Liga Nationala: Odorhei - Steaua 32-26 (16-13, 16-13) [exact scorul ultimei dispute din sezonul trecut]. Elevii lui Ovidiu Mihaila au intalnit un adversar mult mai puternic care, fara a avea nevoie, a fost sprijinit de arbitrii Belean si Calina in anumite momente ale jocului. Altfel, portarii, in special Stanescu, au evoluat multumitor, linia de 9 metri a stat numai in Georgescu, jocul cu pivotul nu a mers, iar extremele au beneficiat de putine mingi. Apararea a fost depasita destul de usor de combinatiile amfitrionilor, iar contratacul a functionat cu intermitente. Sa mai amintesc cele 14 TO (!!), jocul slab in PP si decalajul de randament intre titulari si unele rezerve. Cu toate acestea, in opinia mea, Steaua a jucat mai bine ca la Focsani. In final, imi exprim dezamagirea fata de evolutia lui Dimitrijevic, care nu se aseamana deloc cu interul asteptat in intersezon. Succes in continuare !
Etapa a III-a, Liga Nationala, Steaua - Satu Mare 35-27 (19-14), primul succes al jucatorilor pregatiti de Ovidiu Mihaila in acest sezon. Urmeaza un meci dificil la Turda, sambata, 17 septembrie.
Etapa a patra, Liga Nationala [Liga Zimbrilor]: Turda - Steaua 33-26 (13-10), dar rezultatul arata doar in parte neta superioriotate a ardelenilor. Elevii lui Mihaila au continuat seria evolutiilor suboptimale din acest debut de sezon, cu o linie de 9 metri fara solutii, cu un joc cu pivotul care a functionat cu intermitente, cu o defensiva buna doar in prima repriza. Mai mult, greselile individuale s-au inlantuit exasperant (14 TO !), iar numeroasele ratari fata in fata cu ex-stelistul Tenghea au completat tabloul acestei partide care, in opinia mea, nu ii recomanda pe "militari" ca favoriti la un loc comparabil cu cel ocupat la finele campionatului trecut. Pentru conformitate, sa mentionez cele 10 goluri ale lui Florea (sase din 7 metri) plus prestatiile multumitoare ale lui Stanescu (cel mai bun stelist in primele patru etape) si Ouksir. Urmeaza meciul (infrangerea ?) cu CSM Bucuresti.
Etapa a V-a, Liga Nationala [Liga Zimbrilor]: Steaua - CSM Bucuresti 30-28 (16-18); Dragomir a fost mai bun decat Iancu sau, dupa caz, Ciobanu, apararea a functionat bine in cea mai mare parte a jocului, pivotii au aratat o forma sportiva net superioara fata de partidele precedente, Florea a marcat cateva goluri in momente de cumpana, iar deficitul de forta de la nivelul liniei de 9 metri a fost suplinit de sclipirile lui Szoke si de jocul de regularitate a lui Georgescu. Un rezultat foarte bun, pe care nu l-am scontat (vezi postarile mele anterioare). Altfel sunt bucuros pentru bucuria lui Ovidiu Mihaila.
Etapa a VI-a, Liga Nationala [Liga Zimbrilor]: Timisoara - Steaua 26-26. Dupa 6 etape, Steaua ocupa locul al optulea, cu 8 puncte.
Steaua - Fagaras 26-20 (etapa a 7-a) si Resita - Steaua 25-28 (etapa a 8-a), in Liga Zimbrilor.
Steaua - Suceava 29-23 (15-16) in etapa a 9-a din Liga Zimbrilor.
Steaua - Calarasi 28-28 in etapa a 11-a din Liga Zimbrilor (LNH).
Steaua - Dinamo 19-22 (9-11) in ultima etapă a turului din Liga Zimbrilor, meci jucat pe 23 noiembrie.
Steaua - CSM Focșani 27-22 (13-14), in prima etapă a returului din Liga Zimbrilor.
Steaua - Odorhei 30-27 (14-12) in etapa a 15-a a Ligii Zimbrilor. Sansele stelistilor de a se califica in playoff au crescut considerabil.
Steaua - Fagaras 23-21 in optimile Cupei Romaniei, meci jucat pe 17 decembrie.
18-25 in Cupă cu Dinamo, iar Steaua nu a putut depăși faza sferturilor !
Steaua - Turda 23-24, intr-un meci jucat pe 4 februarie.
CSM Bucuresti - Steaua 24-19, partida disputata pe 12 februarie.
Steaua - Timisoara 15-20 (5-10), intr-o partida jucata pe 15 februarie. Elevii lui Coco Mihaila se pregatesc de playout.
CSM Fagaras - Steaua 24-24 (12-12) intr-o partida jucata pe 25 februarie. Cel mai probabil Steaua va juca in playout.
Suceava - Steaua 23-21 (13-8), inca o infrangere suferita de baietii lui Coco Mihaila.
Steaua - HC Dobrogea Sud 30-27, într-o partidă jucată pe 15 martie. Șansele de calificare în playoff nu sunt însă foarte mari. Altfel, a fost prima victorie repurtată de Steaua în 2017, într-o partidă oficială.
Calarasi - Steaua 29-26, meci disputat pe 18 martie.