FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Viitorul Selectioner

«1234»
Alexandru H.30.04.2009 14:09

Nene, Jenei nu a facut nicio echipa, Alexandrescu a facut-o. Jenei a luat-o gata facuta de la Halagian (nu ca as vrea sa ii diminuez meritele). De fapt, de asta am si avut echipa buna dupa 1990, ca nu am stat la cheremul unui antrenor bun ori slab, ci am beneficiat de Sfinx si de strategia sa. Ca vrei tu sa il scoti pe Lucescu mediocru cu orice pret, e altceva: nu-mi place omul insa antrenorul are cu ce sa-si umple cartea de vizita.

 

Razvan Lucescu a avut doi ani buni la Rapid, un traseu excelent in Cupa UEFA, a stiut sa-l joace si pe zgarcitul de Copos, s-a priceput sa scoata maximul din niste jucatori iar la Brasov s-a descurcat cum nu se poate mai bine.

Adrian30.04.2009 14:16

Alex

 

Bun,a luat echipa de la Halagian. Da' cum juca pe vremea armeanului?

Se poate compara?

Fratele meu.Sa nu imi zici acum ca echipa lui Protasov era de fapt a lui Zenga. Ca nu e asa.

Nu e destul sa ai jucatori ca sa mearga echipa.

 

Uita-te la Lacatus.

Are jucatori de nationala si tot nu reuseste nimic. De ce? Pentru ca nu are valoare.

 

Tocmai de aia e meritul lui Ienei asa de mare(si al Sfinxului, bineinteles). A stiut sa ii puna in teren unde trebuie, a stiut ce sa le ceara, etc.

 

Nu vezi ca Lacatus il pune pe Semedo in stanga desi ala nu stie cu stangul? Asta inseamna ca esti antrenor bun?

 

Ce a facut frate il muce cu dinam0?

Si-a transferat acolo corvinenii si oltenii si s-a facut de rusine cu echipe mici. De ce? Pentru ca nu e destul sa ai jucatori buni.

zloty30.04.2009 14:16

Alexandru h de unde sti tu frate ca echipa aia a fost facuta de Halagian??? Toti oameni de la club din acea perioada au avut meritele lor la castigarea Cce .

Alexandru H.30.04.2009 14:30
Alexandru h de unde sti tu frate ca echipa aia a fost facuta de Halagian??? Toti oameni de la club din acea perioada au avut meritele lor la castigarea Cce .

 

Tocmai asta spun: nu Halagian a facut singur echipa aia, cum nici Jenei nu a facut-o... dar vine apoi Adrian sa spuna ca Galatasarayul a picat din cauza lui Lucescu, ca Besiktas la fel... ori ca Dinamo si satelitii ei au participat singuri la distrugerea campionatului intern din perioada 87-89.

 

Sunt mandru ca stelistilor li se datoreaza marea epoca a nationalei, ca noi avem singurele trofee mai de doamne-ajuta, dar nu voi ajunge sa anulez meritele celorlalti doar pentru ca am eu un dinte impotriva lui mucescu. Bine ca stim sa ne alegem antrenorii in functie de ce au facut ca jucatori pentru Steaua si nu putem sa recunoastem ca Lucescu a dovedit ca e antrenor nu numai aici, ci si peste hotare.

1on30.04.2009 14:31
Ioane

Chiar are rost sa ma apuc sa spun cum castiga Mircea mucescu un campionat? De parca nu stii. De ce l-au dat afara de la galata? Si-au dat seama ca nu se poate cu blat la nesfarsit.

De ce l-au dat afara de la Besiktas. Din acelasi motiv.

 

Omul a avut performante dar nu l-a vrut nimeni. Cum vine asta?

Ziceti-mi mie cum vine asta.

Cum se poate sa fii bun si sa nu te vrea nimeni?!

 

Voi credeti ca sefii acelor cluburi nu stiau ce face il muce si cum ia campionate?

 

Ioane, lasa tu echipele straine. Acolo e usor sa faci performanta. Ai bani, ai prestigiu, vin jucatorii mai buni mai usor. Da' la Steaua in 86?

Ienei a facut o echipa si a luat cu ea CCEul, cu niste necunoscuti!!!

 

Tu vrei sã spui cã Lucescu fãcea blaturi în Turcia??? De la GS a plecat pentru cã i s-a terminat contractul iar bașcanii i-au fãcut loc lui Terim, înapoi, acesta fiind o legendã acolo. La Besiktas, într-al doilea sezon a terminat turul pe primul loc, la multe puncte distanțã, dar pânã la urmã a pierdut campionatul. Dacã din cauza arbitrilor sau nu, nu știu, dar niciun antrenor n-ar mai fi rãmas la niciun club de pe pãmânt (poate doar Pițurcã) și niciun club n-ar fi propus prelungirea contractului acelui antrenor într-o situație ca aia.

 

Brazilienii de ce nu i-au prelungit contractul lui Scolari în 2002 sau lui Pareira în '94, deși au câștigat CM? Pentru cã erau niște antrenori slabi, nu?

 

Eu n-am spus nicãieri cã Lucescu e antrenor mai bun ca Ienei. Divaghezi de la ce-am zis eu inițial.

 

 

Daca il muce nu avea pilele lui si pe verii becalii, crezi ca mai ajungea el sa antreneze la Inter, Galata sau Sahtior?

Niciodata!

 

De parcã conducãtorii echipelor alea nu-i cunoșteau decât pe verii becalii și ascultau de ei ca de Dumnezeu. Ei n-au mai vãzut fotbal pânã atunci. Verii becalii erau principalii sfetnici la Inter și la GS și l-au impus cu forța pe Lucescu, cel mai prost antrenor de pe pãmânt, iar italienii și turcii au ascultat numai de ei. Ei ascultau de giovani cum ascultã jj de virgil, de leo str1zu, teia sp0nte și de alți veri, cumnați și nepoți pe care și i-a bãgat în club.

 

Adu-mi tu un turc care sã spunã cã Lucescu a distrus echipa fãcutã de Terim, așa cum ai spus tu. Lucescu a continuat și perfecționat echipa lui Terim, așa cum a fãcut Protasov la Steaua, cu echipa fãcutã de Zenga.

Adrian30.04.2009 14:50
. Verii becalii erau principalii sfetnici la Inter și la GS

 

Da,erau.

Si, daca vrei, adu-ti aminte de jucatorii transferati in masa de clanul becalii la acele echipe.

 

Galata, Inter,Sahtior - ce au in comun toate 3? Romani trimisi acolo de clanul becalii. (De la Hagi la Chivu au fost multi, gandeste-te! Hagi s-a dus de la Barca la Galata si Chivu a refuzat pe Barca si Real.)

Nu zic ca au influenta mare. Dar au influenta.

 

 

Adu-mi tu un turc care sã spunã cã Lucescu a distrus echipa fãcutã de Terim, așa cum ai spus tu.

 

Coincidenta sau nu, am o cunostinta, suporter turc de-al lui Galatasaray. A fost si junior la ei. Pot sa te pun in contact cu el daca vrei sa discuti mai multe despre Galata.

1on30.04.2009 15:07

Verii becalii erau principalii sfetnici la Inter și la GS

 

Da,erau.

Si, daca vrei, adu-ti aminte de jucatorii transferati in masa de clanul becalii la acele echipe.

 

Galata, Inter,Sahtior - ce au in comun toate 3? Romani trimisi acolo de clanul becalii. (De la Hagi la Chivu au fost multi, gandeste-te! Hagi s-a dus de la Barca la Galata si Chivu a refuzat pe Barca si Real.)

Nu zic ca au influenta mare. Dar au influenta.

 

Te contrazici. Ești de acord cã verii becalii erau principalii sfetnici la Inter și la GS, și dupã aia spui: "Nu zic cã au influențã mare. Dar au influențã." Pãi ori au influențã mare, încât sã impunã antrenorul, ori au influențã micã?

 

La Inter, în afarã de Mutu și Chivu, n-am mai auzit de alt român care sã joace acolo. Poate doar înainte de rãzboi.

ªi, repet, conducãtorii lui GS și ªahtior au luat jucãtorii manageriați de giovani, doar din simplul motiv cã au fost în acel moment manageriați de giovani. Nu pentru cã au considerat ei în acel moment cã erau buni pentru echipele lor în acel moment. Pe raționamentul tãu, pe Hagi nu l-ar fi vrut niciodatã GS dacã n-ar fi fost impresariat de giovani. Nu? Când Lucescu s-a dus la ªahtior, acolo erau deja, sau au ajuns la scurt timp 5 români: Daniel Florea, Bãrcãuan, Raț, Stoica, Marica. Din ãștia 5, la ªahtior n-au mai rãmas decât 2: Raț și Marica. Restul de 3 nu mai erau tot ai lui giovani?

 

 

Coincidenta sau nu, am o cunostinta, suporter turc de-al lui Galatasaray. A fost si junior la ei. Pot sa te pun in contact cu el daca vrei sa discuti mai multe despre Galata.

 

ªi eu am o cunoștințã, tot suporter turc de-al lui GS. Când dau de el o sã-l întreb de Lucescu.

Adrian30.04.2009 15:19

Ioane

 

Din cate stiu eu Sfetnic=sfatuitor. Pai verii becalii nu pot da sfaturi?

Asta nu inseamna ca au mare influenta. Nu pot sa faca un jedi mind trick ca sa ii oblige pe baskani sa cumpere jucatorii lor. Dar pot propune.

Hagi,Popescu,Adi Ilie, Filipescu,Lutu, tamas, bratu,Ov. Petre, Radu Niculescu - daca am ratat pe cineva, imi pare rau. Ma corectati voi.

Cativa dintre ei nu prea aveau valoare de Galata. Va las pe voi sa ii gasiti.

 

De Zicu ai auzit?

Ala cum a ajuns sa fie cumparat de Inter? De ce? Pentru ca era manageriat de Giovani. :)

 

Restul de 3 nu mai erau tot ai lui giovani?

Ba da.Dar valoarea...

Ce sa ii faci daca Srna e cu mult peste Stoican? :D

 

Lucescu a fost dus la sahtior. Sau poate ai uitat scandalul acela in care giovanii isi cerea comisionul.

:D

 

Cat despre Hagi, daca nu era Giovani, nu cred ca pleca la Galata.

1on30.04.2009 15:45

Printr-un "principal sfetnic" eu înțeleg pe cineva cu o putere mare de a influența pe cel pe care-l sfãtuiește.

Deci, acei jucãtori au fost propuși de giovani la acele cluburi. Dar acele cluburi, oare, nu i-au luat și pentru calitãțile lor? I-au luat doar pentru cã au fost jucãtorii lui giovani și atât?

Într-adevãr, în cazul câtorva dintre ei s-a dovedit ulterior cã n-au avut valoare de cluburie care i-au adus. ªi ca urmare, au fost dați afarã degrabã.

 

Tot așa cum nici Dicã n-are valoare nici mãcar de Catania, cum Cl. Rãducanu n-a avut valoare de Espanyol și de Arminia Bielefeld, Paraschiv aud cã freacã tușa la Rimini, iar Ogãraru a fost cam tot timpul pentru Ajax cam ce e E. Baciu pentru Steaua. Un jucãtor muncitor, care-și face treaba când e bãgat în teren, dar cam atât. Asta ca sã-ți dau exemple de jucãtori steliști c-are n-au fãcut mai mult decât au fãcut Bratu, Tamaș, Ov. Petre, Iencsi, Bãrcãuan etc.

 

La fel, și Lucescu a fost propus de giovani la GS și ªahtior. Dar acele cluburi niciodatã nu l-ar fi numit dacã era un antrenor slab. Dacã Lucescu n-a fãcut treabã la GS, la ce l-au mai luat ãia de la Besiktas? Ca sã-i mulțumescã pentru cã a distrus echipa lui Terim și n-a fãcut nimic în loc? Sau de ce Ahmetov i-a prelungit contractul, dacã n-ar fi mulțumit de el pânã acum?

 

PS: Cred cã l-ai uitat pe Sabin Ilie.

bodanelu30.04.2009 15:56
bodanelu

 

Discutam despre selectioneri fosti sau actuali. Plm acum nu mai lasati discutiile libere?

Topicului ii zice NOUL Selectioner. Daca vrei sa discuti despre Mircea Lucescu, deschide un topic cu fosti selectioneri in care sa discuti despre cine vrei!

 

PS: Chiar ca sterg totoul!

Adrian30.04.2009 15:58

Faza faina cu Besiktas.

 

Discutam acum cativa ani cu alt turc, fan Besiktas si imi spunea ala cat de mult regreta jocul echipei cu Daum la comanda(antrenorul dinaintea lui muce)

In rest pancu si respect Hagi. Ca altceva nu stiu aia.

 

Dar, acele cluburi oare nu i-au luat și pentru calitãțile lor?

 

Care calitati tata?

Pai tamas are calitati? :D

 

il muce si-a facut singur imaginea asta de mare antrenor. Desi, pana la supercupa cu Galata, nu avea nimic in palmares!

 

Dacã Lucescu n-a fãcut treabã la GS, la ce l-au mai luat ãia de la Besiktas?

Eu intreb doar atat.Daca muce era asa bun,de ce nu i-au prelungit contractul?

 

Ahmetov nu prea stie fotbal. A si recunoscut de altfel. Plus, nu cred ca i-au displacut milioanele primite pe jucatorii vanduti :D

 

p.s.

Sabin Ilie a jucat la fener.

 

 

 

bodanelu

 

Acum nu mai lasam discutia libera?

Numai cand baga xray sau redondo?

 

Ar trebui sa fac si eu reclamatie, nu?

 

Lasa-ne sa discutam daca tot o facem normal si argumentat. Ca nu ne certam aici si nu ne injuram si nici nu vorbim prostii.

 

Daca ati deschis topicul cu puradelul, macar lasati-ne sa vorbim.Ca s-asa nu mai vorbeste nimeni despre el.

 

Macar noi mai populam siteul.

redondo30.04.2009 16:12

Ar trebui sa apara turcul acela,Bodruman si sa ne spuna parerea turcilor.Portile s-au inchis pentru fotbalistii romani in Turcia in 2004 atunci cand Lucescu dupa ce a plecat a criticat Turcia din punct de vedere politic...cel putin asa spune Giovani.

 

@Bodanele

M-am chinuit si eu si altii sa scriem posturi lungi aici in care sa exprimam ceva si ar fi pacat sa le stergi...poate sa le muti,dar nu sa le stergi. Dar ca moderator ar trebui sa-ti convina daca se discuta mult,pana la urma pentru asta e forum,chiar daca e putin off-topic.

MoWeed30.04.2009 16:20

@redondo

 

Eu cred ca are legatura si cu valoarea tot mai scazuta a fotbalistilor romani...

redondo30.04.2009 16:25
@redondo

 

Eu cred ca are legatura si cu valoarea tot mai scazuta a fotbalistilor romani...

Fara discutie.

1on30.04.2009 16:30
Care calitati tata?

Pai tamas are calitati? :D

 

il muce si-a facut singur imaginea asta de mare antrenor. Desi, pana la supercupa cu Galata, nu avea nimic in palmares!

 

 

Eu intreb doar atat.Daca muce era asa bun,de ce nu i-au prelungit contractul?

 

Ahmetov nu prea stie fotbal. A si recunoscut de altfel. Plus, nu cred ca i-au displacut milioanele primite pe jucatorii vanduti :D

 

p.s.

Sabin Ilie a jucat la fener.

 

Tamaș prezenta niște calitãți atunci când l-a luat GS. Mai ales cã era și foarte tânãr (în jur de 20 de ani, parcã nici atât). N-a confirmat, l-au vândut la Spartak. Nici acolo n-a confirmat, s-a întors la Dinamo.

 

Repet, lui Lucescu nu i s-a prelungit contractul la GS pentru cã s-a pregãtit reîntronarea Împãratului Terim. Plus cã Terim e și un antrenor ofensiv. Dar dupã aia n-a mai fãcut nimic. În primul sezon de la întoarcerea lui Terim (2002-2003), GS a terminat pe locul 2, la 8 puncte de Besiktas, campioana, antrenatã fix de Lucescu. Anul urmãtor, GS a terminat pe 6, antrenatã, în mare parte de Terim, și ultimele 2 luni de Hagi (țin minte cã eram în vacanța de Paști când Hagi a fost pus antrenor acolo). Besiktas atunci a terminat pe 3, tot la 8 puncte de GS. Poți sã spui acum cã Lucescu a distrus echipa fãcutã de Terim? Sau cã Terim a distrus echipa lui Lucescu, dacã e s-o luãm pe principiul ãsta? (de fapt, mai degrabã cred cã Terim în a prins la GS între 2002-2004 perioada de apus a generației care a câștigat Cupa UEFA, da' n-am chef s-o lungim cu asta)

 

De ce n-a mai rãmas la Besiktas, ți-am zis într-o postare precedentã.

 

Ahmetov n-o fi știind fotbal, dar nu cred cã-i prelungea contractul lui Lucescu dacã nu era mulțumit de el și n-ar fi fost mulțumit de el dacã era un antrenor slab și n-avea rezultate. Cã în Europa n-a fãcut mari rezultate pânã acum, sunt de acord cu tine. Dar poate o sã facã acum, cã a ajuns în semifinalele Cupei UEFA.

 

Faza faina cu Besiktas.

Discutam acum cativa ani cu alt turc, fan Besiktas si imi spunea ala cat de mult regreta jocul echipei cu Daum la comanda(antrenorul dinaintea lui muce)

 

Probabil tot așa cum regretã și steliștii jocul cu Protasov, dar uitã cã Supercupa s-a pierdut pe mâna lui (a fãcut ultima schimbare atunci prin minutul 60), parțial și dubla cu Rosenborg iar returul l-am terminat pe locul 2. Acum sã nu se înțeleagã cã eu n-aș regreta perioada aia.

 

@bodanelu:

Topic-ul e deschis dinainte de-a fi Lucescu jr numit selecționer, și între variantele dezbãtute atunci era și Lucescu sr. Strict despre Lucescu jr se discutã în articolele de pe prima paginã.

D4v1dstelist03.05.2009 16:54
La nationala nu trebuia sa vina un antrenor care sa conduca antrenamentele zi de zi (asa cum este Petrescu), ci un om care sa stie cum sa scoata in 2-3 zile ce e mai bun de la jucatori. Eu cred ca acest antrenor este exact Razvan Lucescu. A avut rezultate pana acum pe oriunde a fost, si daca e sa fim cinstiti, nici lui nu cred ca i-a fost usor cu zgarcenia si demagogia lui Copos si cu toate astea a avut ceva rezultate.

 

 

 

 

 GLUMESTI!Vezi tu realizari cu selectionati din Liga II,Brasov si Rapid.

 

 

Ronnie04.06.2011 09:06

OFICIAL: Razvan Lucescu a demisionat si este noul antrenor al Rapidului.

 

Favorit sa-l inlocuiasca este Boloni.

bogdinho'04.06.2011 16:55

Stai ca a dat inapoi...

titel7518.06.2011 17:20

din fericire nu a mai dat inapoi

«1234»