@ Adrian
La Corvinul, Lucescu a luat echipa din divizia B, a promovat în 1980, în sezonul 1980-1981 a ieșit pe locul 6 iar în anul urmãtor pe locul 3.
Naționala a calificat-o la EURO 1984 dintr-o grupã cu campioana mondialã, în condițiile în care se califica doar câștigãtoarea grupei. De 14 ani naționala nu se m-ai calificase la vreun turneu final.
Așa cum spui tu cã nu s-a calificat la CM 1986, în anul în care Steaua a câștigat CCE, tot așa nici Ienei n-a calificat-o la EURO 1988, în anul în care Steaua a ajuns în semifinale.
Cu Dinamo a ajuns în semifinalele Cupei Cupelor în 1990. De atunci și pânã în 2007 nicio echipã româneascã n-a mai ajuns în vreo semifinalã de cupã europeanã.
La Brescia, dacã spui cã a fost ABA, așa poți spune și despre Bölöni la Nancy, și dacã la Inter n-a fãcut nimic deosebit atunci ce-a fãcut Bölöni la Monaco?
La GS a stat 2 ani, în primul (2000-2001) a ajuns în sferturile UCL și a câștigat Supercupa Europei, a ieșit pe locul 2 în campionat, la 1 punct de Fenerbahce. Într-al doilea an (2001-2002) a câștigat campionatul iar în UCL a ajuns în faza a doua a grupelor (optimi). La începutul fiecãrui sezon au plecat jucãtori importanți: Hakan Sukur (2000), Umit Davala (2001), Taffarel (2001), Okan (2001), Fatih (2001), Emre Belozoglu (2001), Jardel (2001); toți (în afarã de strãini, bineînțeles) titulari în echipa cu care Turcia a ieșit pe locul 3 la CM 2002.
Dupã ce-a plecat Lucescu, de care zici c-a distrus echipa fãcutã de Terim, și s-a întors Terim înapoi, s-a ales praful. Hagi în 2004 a luat echipa de pe locul 5.
La Besiktas a luat campionatul în 2003 și tot atunci a ajuns, iar, în sferturile UCL. Pânã anul trecut nu cred c-a mai ajuns vreo echipã din Turcia în acea fazã. Iar Besiktas n-a mai luat niciun campionat de atunci, și nici n-a mai ieșit pe locul 2 pânã în 2007.
ªi pânã la urmã Lucescu este antrenorul român cu cel mai bogat palmares internațional, dupã ªtefan Kovacs. Bölöni e un profesionist desãvârșit, pe care l-aș vrea în orice moment antrenor al Stelei, dar în afarã de un titlu cu Sporting, n-a câștigat nimic. A antrenat în campionate puternice, dar echipe mici cu care nici nu putea face mare performanțã.
În final, te rog sã-mi spui un dinamovist sau rapidist sau orice altceva, doar stelist sã nu fie, pe care-l apreciezi și pe care-l respecți.