Motto: "La arestarea lui Gigi am plâns mai mult ca la arestarea lui Tolea."
***
În buric de târg, tocmai la Bucale,
Un' se fac anchete, cercetãri penale,
Plânge și suspinã latifundiaru',
Cã acum se strânge funia cu paru'.
Avocați celebri, tocmiți pe bani grei,
Au dat chix cu toții ca niște cãței,
Scheunând cu toții, lacrimi, pledoarii,
Au fost puși la colțuri, ca niște copii,
N-au putut sã-l scoatã, n-a fost loc de pile,
Face acum țambaluri o lunã de zile.
***
Ceasul cu cuc sunã cinci și jumãtate
La ușa celulei gardianu' bate,
-Scoalã bre nea Gigi, treci la vorbitor,
Au venit prieteni,cu necaz și dor,
Giovani cu Victor și cu Cancelaru',
Þi-au adus o tablã, sã poți sã bați zaru',
Mai e pe la poartã Vali Argãsealã,
Cu Bãnel și Lovin, zãu, nu e vrãjealã!
***
Gigi se deșteaptã, și nu e un vis,
E tot la pârnaie, este tot închis,
Zeghea-n dungi alb-negre trupul îi încinge,
Cãtușa cu bilã, nemiloasã chinge,
Își mai freacã ochii și ofteazã adânc,
Spune o rugãciune, suduie cu tâlc,
Își scoate sãpunul, peria de dinți,
Pieptãnu' de plastic, icoana cu sfinți,
Pãșește mãrunt înspre vorbitor,
Pupã pe Giovanni, pupã pe Victor,
Ia brânzã și lapte, umplându -și paharu',
ªi cu glasul stins își strigã Cancelaru':
-Veniți toți la mine, adu-l pe Bãnel,
Argãsealã, Lovin, mi-e dor și de el,
Hai cu toți la mine, sã nu treacã clipa,
Sã vã spun de jocuri, sã vã fac echipa:
-Lovin o reprizã, Bãnel titular,
Îl vreau și pe Toja, e bun, are har,
Dayro și Semedo, Lițu și cu Petre,
Merge și Zapata ca nuca-n perete,
Am visat un înger și un sfânt pãrinte,
Sã jucați cu toții cu mingi înainte,
Cu centrãri plouate, sã n-o bubuiți,
ªi-o s-avem trei puncte, vrãjmașii striviți!
***
Argatul Valeriu stã și ia notițe,
Din ungher ascultã și nu face fițe,
Ridicând privirea, cu un ton smerit,
Întreabã stãpânul, pe Preafericit:
-Aoleu patroane, chiar matale ești?
Ești alb ca o pânzã, mã înnebunești!
Supãrat și palid ca o lumânare,
Trãiești zile negre, greutãți amare,
Dar dau sfoarã-n țarã, strig în Zãbrãuți,
Deștept Bolintinu', adun oameni mulți,
Umplu stadionu', tribune, sectoare,
Sã strige cu toții pentru 'liberare,
Le dãm și tricouri, Fri Gigi sloganu',
Ca sã țipe tare, tre' sã le dãm banu',
Nu lãsãm sã urle, și nu vreau s-acuze,
Vagabonții, hoții, pegra din peluze,
Vrem o unitate, vrem un stadion,
Sã strige Fri Gigi, toți pentru patron!
***
Gigi stã, ascultã, luminat zâmbește,
ªi pocnește aprig, PAC, PAC,PAC, din dește,
Ia un boț de brânzã și mușcã saț
Se simte mai liber, a uitat de laț,
Râde, hohotește și dã indicații,
Valeriu aprobã ca sã-i intre-n grații:
-Sã vã vãd cu toții luni la tribunal,
Marți nu jucați țurcã, sã jucați fotbal!
***
Gardianu' ascultã, lipit de fereastrã,
Spunându-și în barbã: "Vai de Steaua noastrã... "
Cristian Ionuț
(LDS)
