FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Gigi Becali – Baladã de Pârnaie

«12»
fcsteaua.ro08.04.2009 18:31

Motto: "La arestarea lui Gigi am plâns mai mult ca la arestarea lui Tolea."

(Magda Ciumac)

 

***

 

În buric de târg, tocmai la Bucale,

Un' se fac anchete, cercetãri penale,

Plânge și suspinã latifundiaru',

Cã acum se strânge funia cu paru'.

Avocați celebri, tocmiți pe bani grei,

Au dat chix cu toții ca niște cãței,

Scheunând cu toții, lacrimi, pledoarii,

Au fost puși la colțuri, ca niște copii,

N-au putut sã-l scoatã, n-a fost loc de pile,

Face acum țambaluri o lunã de zile.

 

***

 

Ceasul cu cuc sunã cinci și jumãtate

La ușa celulei gardianu' bate,

-Scoalã bre nea Gigi, treci la vorbitor,

Au venit prieteni,cu necaz și dor,

Giovani cu Victor și cu Cancelaru',

Þi-au adus o tablã, sã poți sã bați zaru',

Mai e pe la poartã Vali Argãsealã,

Cu Bãnel și Lovin, zãu, nu e vrãjealã!

 

***

 

Gigi se deșteaptã, și nu e un vis,

E tot la pârnaie, este tot închis,

Zeghea-n dungi alb-negre trupul îi încinge,

Cãtușa cu bilã, nemiloasã chinge,

Își mai freacã ochii și ofteazã adânc,

Spune o rugãciune, suduie cu tâlc,

Își scoate sãpunul, peria de dinți,

Pieptãnu' de plastic, icoana cu sfinți,

Pãșește mãrunt înspre vorbitor,

Pupã pe Giovanni, pupã pe Victor,

Ia brânzã și lapte, umplându -și paharu',

ªi cu glasul stins își strigã Cancelaru':

-Veniți toți la mine, adu-l pe Bãnel,

Argãsealã, Lovin, mi-e dor și de el,

Hai cu toți la mine, sã nu treacã clipa,

Sã vã spun de jocuri, sã vã fac echipa:

-Lovin o reprizã, Bãnel titular,

Îl vreau și pe Toja, e bun, are har,

Dayro și Semedo, Lițu și cu Petre,

Merge și Zapata ca nuca-n perete,

Am visat un înger și un sfânt pãrinte,

Sã jucați cu toții cu mingi înainte,

Cu centrãri plouate, sã n-o bubuiți,

ªi-o s-avem trei puncte, vrãjmașii striviți!

 

***

 

Argatul Valeriu stã și ia notițe,

Din ungher ascultã și nu face fițe,

Ridicând privirea, cu un ton smerit,

Întreabã stãpânul, pe Preafericit:

-Aoleu patroane, chiar matale ești?

Ești alb ca o pânzã, mã înnebunești!

Supãrat și palid ca o lumânare,

Trãiești zile negre, greutãți amare,

Dar dau sfoarã-n țarã, strig în Zãbrãuți,

Deștept Bolintinu', adun oameni mulți,

Umplu stadionu', tribune, sectoare,

Sã strige cu toții pentru 'liberare,

Le dãm și tricouri, Fri Gigi sloganu',

Ca sã țipe tare, tre' sã le dãm banu',

Nu lãsãm sã urle, și nu vreau s-acuze,

Vagabonții, hoții, pegra din peluze,

Vrem o unitate, vrem un stadion,

Sã strige Fri Gigi, toți pentru patron!

 

***

 

Gigi stã, ascultã, luminat zâmbește,

ªi pocnește aprig, PAC, PAC,PAC, din dește,

Ia un boț de brânzã și mușcã saț

Se simte mai liber, a uitat de laț,

Râde, hohotește și dã indicații,

Valeriu aprobã ca sã-i intre-n grații:

-Sã vã vãd cu toții luni la tribunal,

Marți nu jucați țurcã, sã jucați fotbal!

 

***

 

Gardianu' ascultã, lipit de fereastrã,

Spunându-și în barbã: "Vai de Steaua noastrã... "

 

Cristian Ionuț

(LDS)

puyol08.04.2009 19:11

bravo maestre :D

fiara708.04.2009 19:16

Nu stiu de ce, dar ma asteptam sa apara Balada din parnaie :)

Genial!

RedScorpyON08.04.2009 19:25

Sa-ti spun ca esti genial,ai sti deja:D

nemilosul08.04.2009 20:03

super tare balada

 

felicitari

Elvis08.04.2009 20:12

Draga mea familie, dragelor mioare,

Rog scuzati-mi scrisul, ca e cam racoare.

Si-mi tremura mâna, sufletul din mine,

N-am nici masa, scaun, va scriu stând pe vine.

 

Pac-pac, cum vedeti, zdrentele mi-au tras-o!

Simt ca-s mic si negru, din Burkina Faso;

Vad, de dupa gratii, cum apune Soare,

Razboinicul Luminii, încet, dar sigur, moare.

 

Stau ca mielusel în celula strâmta,

"Suparat îs Doamne", un coleg îmi cânta;

Si va scriu cu dor, versuri ce-s de jale,

Plâng ca Parazitii : "lacrimi si fecale".

 

Plâng, ca nu e drept, mare grozavie?

Nu-nteleg? de ce mi se-ntâmpla mie?

Hahalere care m-au încatusat,

Toate stiu prea bine c-au facut un blat.

 

Apelez la veri, surori si cumnati,

Tot neamu` Becali, oi si avocati?

Faceti ce o-ti face, ca-i pe banii mei;

Scoateti-ma afara dintre derbedei!

 

Iooo, Gigi Becali, sunt nevinovat,

Ca pe prostii aia nu i-am sechestrat!

Papagalii dracu`, hoti de meserie;

Ei în libertate, io fac puscarie!

 

Pân-o fi sa ies, va scriu în ravas,

Sa-mi aduceti slana, ceapa si un cas,

Ca-astia baga-n mine ceai si marmelada

Si nu vreau stamina ca în jos sa-mi cada.

 

Rog sa îmi aduceti si-un televizor,

Ca-s satul de table si privit în gol;

La barbut îs AS, i-am facut pe toti,

Chiar de-am în celula cei mai trei din hoti!

 

Mai am o problema, care ma cam doare,

Îi vorba de cele zece dragi mioare?

Sa le-aveti de grija, nu uitati de ele,

C-altfel ies de-acilea si dati de belele.

 

Mergeti si la Athos, faceti rugaciune,

Zdrentele cu Dracu, Dumnezeu cu mine.

Pac-pac, asta-i tot, va saluta Jiji;

Om cu Steaua-n frunte si în fruntea ligii!

LDS08.04.2009 20:24

Am citit-o și pe asta pe Sport.ro, mi-au luat-o înainte elementele securisto - comuniste, așa cã hop și eu repede, pac la Rãzboiu'. Am zis sã avem și noi o baladã, sã nu copiem de la alții...

Elvis08.04.2009 20:30
Am citit-o și pe asta pe Sport.ro, mi-au luat-o înainte elementele securisto - comuniste, așa cã hop și eu repede, pac la Rãzboiu'. Am zis sã avem și noi o baladã, sã nu copiem de la alții...

nu te oftica !

sunt bune amandoua !

:-)

Azzido08.04.2009 20:42

foarte tare.

Bravo LDS !

danimarcu08.04.2009 20:45

Faina ,dar prea scurta de data asta!... :chair:

 

alessa08.04.2009 21:07

foarte tare!!!esti genial;)

drlv8508.04.2009 22:46

Interesu ti l`ai dat .. e ok :)

 

da' cum arunca unii cu 'genial' pe aici .. NU !.. nu pot fi de acord .. asta`i noua moda sau noul trend? .. la fiecare comment la ceva care`ti place cum suna sa o dai cu 'GENIAL' .. mi-e greata !

vlad09.04.2009 05:47

@Ionut,

O placere sa citesc tot ceea ce scrii.

Tine-o tot pe linia asta.Felicitari!

MoWeed09.04.2009 06:13

Tare...

LDS09.04.2009 07:27
Faina ,dar prea scurta de data asta!... :chair:

 

Altãdatã se plângeau alții cã sunt prea lungi...

 

Asta am fãcut-o așa, pe genunchi, la foc automat, n-am stat sã mai fac adãugiri și finisãri, e oarecum material brut. Nu sunt prea mulțumit, dar asta este, din când în când mai tre' sã mai coborâm și pe Dealul Mãcinului, nu putem sta tot timpul pe Muntele Olimp...

 

Interesu ti l`ai dat .. e ok :)

 

da' cum arunca unii cu 'genial' pe aici .. NU !.. nu pot fi de acord .. asta`i noua moda sau noul trend? .. la fiecare comment la ceva care`ti place cum suna sa o dai cu 'GENIAL' .. mi-e greata !

 

Acuma fiecare se exprimã cum poate, nu poate toatã lumea sã foloseascã metafore și elogii pe bandã rulantã. Eu sunt mulțumit cã oameni de calitate de pe acest sit își fac timp sã lase o vorbã pe aici, prefer "GENIAL" în locul unor gângãveli agramate sau înjurãturi groase.

RoughSilk09.04.2009 07:37

Mult mai buna decat cea de pe sport.ro. Bravo :)

Joint09.04.2009 08:52
Acuma fiecare se exprimã cum poate, nu poate toatã lumea sã foloseascã metafore și elogii pe bandã rulantã. Eu sunt mulțumit cã oameni de calitate de pe acest sit își fac timp sã lase o vorbã pe aici, prefer "GENIAL" în locul unor gângãveli agramate sau înjurãturi groase.

 

 

FABULOS !!!

Marius09.04.2009 08:55

Bravo Ionut! :thumbsup:

clausblaus09.04.2009 08:58

Multumim LDS!

Umor de calitate,ca intotdeauna.

crysty1409.04.2009 09:01

Frumos ca de obicei. :thumbup:

JDERUL09.04.2009 09:12

Baieti,nu mai ,,carcotiti".Nici ,,Miorita",nici ,,Mesterul Manole",nici ,,Toma Alimos" n-au fost in forma pe care le cunoastem noi astazi.In timp au suferut modificari si au fost perfectionate.Si aceste doua balade despre jjjj vor urma acelasi curs fara-ndoiala.

Guardian09.04.2009 09:29
Motto: "La arestarea lui Gigi am plâns mai mult ca la arestarea lui Tolea.

A mers asta ! =))

eduardo_stelist09.04.2009 14:31

Felicitari, super tare!

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

BASARABIA PAMANT ROMANESC!

ultrash09.04.2009 18:16

Genial frate...

Assassin09.04.2009 23:33
Genial'
«12»