Lord Sauron has many spies, beasts and birds. B b b beasts and b b b birds.
Lord Sauron? :-)) raule ....
daca ai fi citit cu atentie tot ceea ce am scris era o recunoastere a meritelor baietilor care stau in peluzele din Ghencea, pentru ca stiu (fara a sta efectiv acolo) ca nu le este usor, ca trebuie sa indure umilinte, batai, uneori vor fi perceputi rau de catre ceilalti, care nu simt atat de intens ca si ei, tocmai pentru ca in peluza, pentru a exista ordine, trebuie sa existe o ierarhie ca in Armata , ca e greu de controlat o masa atat de mare de oameni, astfel incat toti sa cante sau sa injure la unison. Pai tu de ce crezi eu eu in viata mea n-am pus piciorul in peluza? :-) pai eu am intiparit in subcontient "epoca de aur", deci cand ma gandesc la peluza ma gandesc la perioada aia cand eram pionier, deci, cand eram comandant de detasament si eram mereu trasa la raspundere pentru ceea ce fac comandantii de grupa, de brigada, stegarii si toate clasele si tot eu trebuia sa le mai dau si ordine si mie nu-mi place sa comand, ca doar nici eu n-as accepta ordinele date de altul si duceam munca de lamurire cu fiecare, ascundeam ce tampenii fac, care bininteles ca se aflau dupa o vreme,mai ales din cauza comandantilor de grupa care se mai scapau in recreatie si vorbeau zgomotos, fiind auziti astfel de tovarasii profesori aflati de serviciu la poarta si tot eu eram "oaia neagra" scoasa in fata careului, in fata intregii scoli, pentru ca nu i-am parat niciodata pentru ca am jurat cu mana pe inima in sala Unirii din Alba Iulia cand am fost facuta pionier: "Pentru gloria poporului si inflorirea Romaniei socialiste, pentru cauza partidului - inainte!" stiam ca trebuie sa ma sacrific pentru binele tuturor colegilor mei si sa inghit umilinta, ca doar la 8 ani eu am facut un legamant! Asa copil mic si tembel,am inteles ca e de datoria mea sa nu-mi incalc juramantul, oricat de urat suna in limba romana, ca abia in clasa a 8-a am studiat latina si mi-am dat seama ca sloganul asta nu e unul comunist, ci e valabil in orice epoca, ca deriva din "Citius, Altius, Fortius", doar e Olimpismul :-)
De aia de cand ma stiu, T1 e locul meu IDEAL, fix in dreptul liniei de mijloc, ca acolo esti un simplu cetatean si nimeni nu are dreptul sa te judece sau sa-ti comande sa faci ceva, dar mai ales, stii sigur ca nu trebuie sa raspunzi pentru greselile altora (ca de obicei asa de intampla), pentru ca tu nu te-ai inrolat in Armata Ultra, esti cetatean, nu ai pretins a fi ultras, deci, faci ceea ce te taie capul si-ti incurajezi echipa cum doresti, cum poti, cum simti, eventual poti sa lucrezi pentru Armata, insa ca civil, deci nu sa te oblice, ci sa ajunga la un consens, sa te asculte si pe tine daca vor sa ii sustii, daca nu, asta e, ei peluzarii sunt "Armata", stelistii adevarati care trebuie sa apere onoarea si respectul clubului!
E ca in viata Armata apara poporul de toti dusmanii, Armata te apara, nu te agreseaza fizic, verbal etc... ca daca ar face asta, ar insemna ca poporul e Armata si Armata sunt niste oameni.
Cu alte cuvinte FACETI CEVA SA VA UNITI CU TOTII CA SA-L ALUNGATI PE Gigi DIN Ghencea,aparand astfel ONOAREA si RESPECTUL! Nu va mai balacariti intre voi, cei care stati in tribune vs cei care stati in peluze, gasiti o metoda de compromis, folositi-va de oamenii platiti de Gigi sa strige "Lupta Steaua!" , strigati si voi cu ei, insa bagati o panza enorma, cat toata peluza pe care scrieti "UITE Gigi CUM E FARA TINE Steaua, TU PUI PRESIUNE SI TEROARE,PLEACA!" , sau scrieti orice insa UNITI-VA ca numai asa il puteti da afara pe Gigi, iar in presa sa apara ca TOTI stelistii sunt uniti impotriva patronului,pe care-l acuza ca a pervertit Steaua si tot ceea ce a insemnat ea. Sau gasiti alta metoda de protest, insa sa fie unitate si nu circ, ca presa sa-i distruga imaginea lui Gigi! ca daca-i circ, Gigi iasa pozitiv. Daca cei platiti de Gigi o sa va HUIDUE", fiti smecheri si Peluza Nord sa huidue la radul ei Sudul cat pot ei de tare si voi astia de la Sud intoarceti panza aia enorma pe verso pe care sa apara "UITE Gigi CE INSEAMNA Steaua CU TINE! NU ESTI UN MODEL POZITIV! Am vrut sa-ti demonstram asta!". insa presa sa scrie ca toti stelistii sunt impotriva lui Gigi. Evident ca aia platiti o sa inceteze si o sa schimbe macazul. Folositi-va de orice sa aparati Steaua!
Totusi, din moment ce Gigi, adica patronul Stelei(ca vrem, nu vrem, asta e) este inchis, poate ar fi bine ca stelistii sa fie uniti ca numele Steaua sa fie nu murdarit in presa, ca prea mult a speculat presa orice declaratie data de Becali si au interpretat-o cum au vrut, doar ca sa puna Steaua intr-o lumina proasta. Becali ar fi trebuit sa stie ca el este patronul Stelei, nu un patron, deci, sa fie mai ponderat in declaratii, ca nu se stie niciodata ce o sa inteleaga lumea. Poti sa ai intentii bune, insa daca nu esti educat, adica ai un vocabular limitat, esti mandru-tipic Gigi, lumea va rade de Gigi, deci rad de patronul Stelei si acest lucru nu face bine clubului. Degeaba spui ca esti crestin, daca vorbesti arogant si unii se simt jigniti si incepe balacareala la TV. Daca Gigi iese din inchisoare, luati masura ce se impune in acest caz, adica luptati in continuare pentru Steaua si pentru valorile ei superioare si dati-i lui Gigi o lectie ca sa se invete minte si sa plece, din moment ce numai rusinea a abatut-o asupra Stelei, caci un astfel de patron nu e demn de Steaua! Sa se invete minte si niciodata sa nu mai apara in public daca nu-si controleaza limbajul! daca pleaca de la Steaua, este liber sa mearga la orice emisiune TV, nu am nimic personal cu dansul, e viata lui, insa atata timp cat lumea il stie drept patronul Stelei trebuie sa-si controleze pornirile, indiferent daca discuta de politica, religie sau despre orice ce nici macar n-are legatura cu fotbalul, pentru ca opinia publica o sa-l asocieze mereu cu Steaua. Acuma nu-l acuz ca ar fi dracul in persoana, probabil ceva bun are si omul asta in el, cam 1%, dar atata timp cat e legat de Steaua, sa scoata naibii afara ala 1% si 99% sa ramana la Palat, ca oamenii se vor simti atacati de vorbele lui. Probabil nu va fi capabil, pentru ca nu este un om "al cartii", iar puterea dobandita i-a intunecat ratiunea si scos la iveala orgoliul si mandria, deci, Gigi va trebuie sa paraseasca Steaua ca sa nu ne umplem de RUSINE ca deja e extrem de multa! Si dupa ce pleaca de la Steaua, sa-si cumpere "Atlasul de mitocnie urbana", sa stea, sa mediteze si sa constientizeze "de ce" oamenii au fost atat de revoltati si l-au alungat de la Steaua! Sper sa-i foloseasca pe viitor, si sa inteleaga ca niciodata nu te poti "folosi" de un nume sfant "Steaua", pentru a castiga capital de imagine si a deveni persoana cunoscuta, daca omul Gigi, nu se ridica la valoarea Stelei.
Oamenii aia care din cartierele marginase, carora Gigi le-a facut un bine platindu-le curentul si merg acum in fata Tribunalului sa-l sprijine, ca deh, Becali a fost singurul care i-a ajutat la greu, deci, e o datorie morala sa fie alaturi de el acum cand el se afla la greu (indiferent de fapta comisa, ca doar si aia la care le-a platit curentul nu-s "sfinti"), ar trebui, totusi, sa se gandeasca si la fapta lui Becali, caci omul asta, a incalcat legea ( hotii trebuiesc predati, nu iertati) , asa cum au incalcat-o si cei care i-au furat masina, deci mai degraba sa ceara ca aia sa fie bagati in inchisoare. Daca nu is bagati, inseamna ca s-ar putea sa fi fost o inscenare, deci, presa speculeaza, or sa spuna ca nici Gigi, nici hotii nu-s vinovati, ca cineva i-au manipulat, deci iarasi iasa circ , show, iar in presa internationala apare patronul Stelei inchis, deci situatie jenanta pentru Steaua. E gresit sa mergi in fata Tribunalului, ca de aia exista lege sa o respectam cu totii si indiferent ce bine le-a facut Gigi acelor oameni simpli, acestia sa-i "intoarca favorul" intr-o alta maniera, sa-i dea slujbe la Biserica, ca mai bine i-ar face :-))) Ca o fi Justitia oarba, insa nu e surda si s-ar putea sa greseasca din cauza presiunii maselor! si mai grav ar fi ca sa apara jandarmii, sa-i disperseze si toata lumea stie ce se intampla cand apar jandarmii sa faca ordine! Fiecare sa-si vada de treaba lui ca sigur isi fac rau (adica risca sa fie batuti) sau fac rau altora prin actiunea lor, cu toate ca "scopul" in sine e nobil: sprijin moral pentru cineva aflat la greu!
P.S imi cer scuze , insa sa nu se simta jignit cineva ca am spus "cei platiti" era doar o figura de stil, departe de mine acest gand, pentru stiu ca e o mare ofensa sa acuz pe un om daca eu nu am vorbit cu omul ala niciodata in viata mea direct "face to face"! Era doar un exemplu pentru unitate, intre oameni care vorbesc pe limbi diferite! "Becali" este un drog si daca noi il consumam excesiv ne distruge! APARATI Steaua mereu !